Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez Qbakam » Pt, 10 cze 2011 21:29

Witam, Jestem nowym użytkownikiem, ciesze się, że trafiłem do Was.

Chciałbym zadać pytanie, które zadałem już na innym forum, gdzie niestety nikt kompetentny mi nie odpowiedział. Wiem, że to forum poświęcone Garminowi, ale temat uznaję za dość pokrewny.
Planuję wyprawę w której potrzebował będę gps. Postanowiłem skorzystać z programu Androzic, czyli wersji Ozzie Explorer'a, tyle że na Androida.
W sieci znalazłem poszukiwane mapy w formacie ".ecw"
Sęk w tym, że mapa waży jakieś 8gb.
Podejrzewam, że karta nie przyjmie jednego tak dużego pliku.
Chciałbym przekonwertować ten duży plik ".ecw" do plików ".map". Tak, by pliki mniejszej wielkości zmieściły się w systemie plików i by mój telefon htc (wildfire) odtwarzałby te mapy.
Jakie programy do konwersji polecacie? Mogą być darmowe jak i płatne.
Proszę o odpowiedzi i pozdrawiam.

Jeśli jest to nieosiągalne, to proszę o poradę, jakie programy z mapami polecacie do Hiszpanii - mapy topograficzne.
Qbakam
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt, 10 cze 2011 21:22

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez asandrzej » Pt, 10 cze 2011 21:45

Qbakam napisał(a):Sęk w tym, że mapa waży jakieś 8gb.

Myślę, że to nie jest jeden plik,
bardziej mi to wygląda na zbiór arkuszy w formacie ECW.
To są mapy dla Two Nav ?
Jeżeli możesz podaj link, może to coś wyjaśni.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez popej » Pt, 10 cze 2011 22:09

Witam,

mapa Hiszpanii w kawałkach jest np. tutaj:
http://iogrea.blogspot.com/2008/01/desc ... espaa.html

Tutaj są Pireneje:
http://topopirineos.blogspot.com/2010/01/descargas.html

Gdybyś się zdecydował na odbiornik Garmina, to ciekawsza byłaby ta mapa:
http://topolusitania.blogspot.com/2011/ ... ra-dl.html
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez Qbakam » So, 11 cze 2011 20:18

hej, mapy są tutaj:
http://elrincondelmapa.blogspot.com/201 ... lucia.html

Wiem, że do Garmina mapy byłyby dokładniejsze i łatwiej dostępne, ale nie stać mnie na ten wydatek, a gps w telefonie dobrze się sprawdza przy moich potrzebach.
Na pewno mapy te które mam działają z programem Ozzie Explorer na zwykłym gps'ie. Gdy otwieram folder z mapami, to jest tylko jeden plik .ecw jeden plik .eww i jeden plik .prj
Przy czym te dwa ostatnie ważą po 1kb. Jak to możliwe, że ten olbrzymi plik .ecw mógłby być zbiorem mniejszych?
Dlaczego format .ecw waży 8gb dla jednego rejonu Hiszpanii, podczas gdy .map zajmuje zaledwie 3 gb, ale jako mapa dla całej Polski? Znacie jakieś programy do konwersji do .map?
Jakie forum możecie mi polecić, nie jestem w temacie i też trudno mi szukać po zagadnieniach.

"mapa Hiszpanii w kawałkach jest np. tutaj:
http://iogrea.blogspot.com/2008/01/desc ... espaa.html"
Ale to też jest na garmina, tak jest napisane w opisie.
To powinny być mapy do telefonu HTC z androidem. Ten telefon obsługuje właśnie format .map
Czy powiniennem obawiać się, że karta pamięci nie przyjmie systemu plików .ecw? *Przy tak monstrualnej wielkości?
Dziękuję za dotychczasowe sugestie.
Qbakam
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt, 10 cze 2011 21:22

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez asandrzej » So, 11 cze 2011 20:45

Witam
Qbakam napisał(a):Gdy otwieram folder z mapami, to jest tylko jeden plik .ecw jeden plik .eww i jeden plik .prj


To powinno być, wszystko na dobrej drodze.
Musisz pliki .ecw zaimportować do Oziego.
File> Import map > Singiel DRG map,
po imporcie do Oziego będzie mógł z tymi arkuszami zrobić,
co „zechcesz”, zapisać do pliku .png lub przetworzyć do formatu ozfx3,
ten format chyba akceptuje Androzic.

Pozdrawiam

Będziesz potrzebował http://www.oziexplorer3.com/xtras/ecwdll.zip
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez popej » So, 11 cze 2011 20:55

Qbakam napisał(a):Ale to też jest na garmina, tak jest napisane w opisie.


Widzimy co innego na tej samej stronie? :)

Obrazek
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez GPS Maniak » So, 11 cze 2011 22:41

Podejrzewam, że koledze Qbakamowi zaciął się po prostu guziczek z napisem: TŁUMACZ i jak zobaczył gdzieś w opisie słowo Garmin, to nie interesował się już tym, że na początku strony są pliki ECW :wink:

Swoją drogą automaty dość ładnie tłumaczą hiszpański "na nasze":

1c.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez Qbakam » So, 11 cze 2011 23:50

Zaimportowałem, udało się, ale mam trodności z zapisaniem, proszę o wasze uwagi.

asandrzej - faktycznie ozfx3 to format map na Androzic'a. Czy będę potrzebował jeszcze dodatkowo plik, który otaguje te mapy, czy to definiuje jeden plik?

Pojawił się problem, aplikacja na komputerze (Ozie Explorer na PC pobrany z tej strony: http://www.oziexplorer.com/ , Version 3.95.5k)
Wczytuje plik .ecw, natomiast można zapisać go tylko w postaci pliku .map
W wersji trial nie ma możliwości zapisu mapy w formacie zdjęcia - tak jest napisane na ich stronie (już wcześniej podanej)
Czy plik .ozfx3 jest zdjęciem?

Gdy robię następujące operacje:
Fie - Save to file -Save map file to później zostaje tylko opcja zapisu pliku .map (a gdzie upragniony .ozfx3?
Jest na to jakieś lekarstwo, czy może użyć innej opcji? Czy trzeba kupić oryginalną wersję programu?

*Faktycznie zobaczyłem magiczne słowo "Garmin", ale w momencie, gdy miałem kliknąć już "pobierz plik", sądziłem, że będzie to dedykowane tylko do urządzeń tej firmy.

Aha, i jeszcze jedno ważne pytanie:
Po co będę potrzebował: http://www.oziexplorer3.com/xtras/ecwdll.zip
Już to pobrałem, ale co zrobić, by zainstalować te dodatki? Czy one umożliwią mi zapis pliku .ecw w pliku .ozfx3? Pozdr. Proszę o pomoc czy możecie poinstruować mnie, jak postępować przy konwersji?
Qbakam
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt, 10 cze 2011 21:22

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez asandrzej » N, 12 cze 2011 0:15

Img2ozf v 3.03 konwertuje do formatu ozfx3.
http://www.mapsdigital.com/downloads/img2ozf.zip

Qbakam napisał(a):ale co zrobić, by zainstalować te dodatki?

Rozpakować i wrzucić do katalogu OziExplorer, ( tak luzem)

Qbakam napisał(a):Wczytuje plik .ecw, natomiast można zapisać go tylko w postaci pliku .map

Plik .map tworzy się podczas importu.

Nic więcej nie potrzebujesz.
Jak masz plik .ecw i plik .map, to jest wystarczające żeby konwertować
programem Img2ozf v 3.03 do formatu ozfx3

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez Qbakam » Wt, 14 cze 2011 7:38

Czy plik .map stworzony w imporcie musi być w tym samym folderze co plik .ecw?
Zacząłem konwertować, ale zatrzymało się na punkcie 45000 z 120000 i się zwiesza (tak około 1/3 drogi do całkowitej konwersji) Czy znacie jakieś programy do podziału plików .ecw na kilka mniejszych części? Wtedy ugryzę je na kilka razy.
Czy plik ozfx3, będzie ważył tyle samo co ten monstrualny .ecw? Proszę o odpowiedź. Pozdr.
Qbakam
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt, 10 cze 2011 21:22

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez Bas » Wt, 14 cze 2011 10:44

Z tymi mapami jest tak:
- mapa sklada sie z obrazka (np. siatki drog na jakims tle) oraz danych kalibracyjnych, ktore pozwalaja ten obrazek zorientowac w terenie. Moznaby powiedziec, ze obrazkiem moze byc chocby i dziecieca kolorowanka- jesli wstawimy dane kalibracyjne, to bedziemy na takiej "mapie" poruszac sie np. po obrazku zyrafy.
- dane kalibracyjne moga byc zaszyte w obrazku (np. plik ecw), a moze byc i tak, ze sa w oddzielnym pliku, np. *.map i wtedy dodatkowo "obok" jest tez mapa/obrazek - zwykle o tej samej nazwie, ale niekoniecznie. Mamy wiec parę: obrazek + plik kalibracyjny. Plik .map to plik tekstowy i jest malutki, a mapa/obrazek jest jaki jest ;)
- Para obraz+ .map zwykle leza w jednym katalogu, bo takimi zbiorami dobrze sie zarzadza (kopiowanie, przenoszenie danych). Niemniej jednak plik .map moze byc w dowolnym miejscu na dysku - w trzeciej linii pliku .map podana jest sciezka do mapy/obrazka.
- Ozi otwiera calkiem duze pliki (jako para np. jpg+map), ale te ogromniaste tylko przez import.
- pliki ecw fantastycznie mozna obrabiac w programie GlobalMapper. Program jest platny, ale byla (jest?) dostepna wersja ograniczona czasowo... Program umozliwia m.in. podzial duzego pliku na mniejsze (np. w blokach 4x3) oraz daje mozliwosc ustawienia wlasnej nazwy dla danego segmentu/bloku wg ustalonego klucza. Okreslamy to w zakladce Gridding po tym jak wybierzemy Plik -> eksport jako ... jpg/geotiff/ecw.
- czy sa inne programy, ktore tak dobrze radza sobie z plikami ecw-nie wiem.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez asandrzej » Wt, 14 cze 2011 11:02

Qbakam napisał(a):Czy znacie jakieś programy do podziału plików .ecw na kilka mniejszych części? Wtedy ugryzę je na kilka razy.


Jak duży jest ten plik ecw. w pikselach.
Jeżeli uda się zapisać do pliku .png, to będziesz mógł podzielić programem MapEdit.

Nie wiem czy dobrze przeprowadziłeś import, podczas import trzeba podąć odpowiednie parametry, (datum) dla Hiszpanii powinno być ED50,
odpowiednim w Ozi będzie (European 1950 Spain and Portugal) lub (European 1950) ,
to pierwsze będzie bardziej odpowiednie dla tych arkuszy, Map Projektion ustaw (UTM) i przeprowadź jeszcze raz import. (wcześniejsze pliki usuń)
Jak będziesz miał jeszcze problem z tymi mapami napisz na PW.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez GPS Maniak » Wt, 14 cze 2011 11:12

Jak są problemy ze zbyt dużym plikiem, to może wystarczy "przeprosić się" z postem popeja i po prostu ściągnąć dla konkretnego regionu, mniejsze arkusze?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez asandrzej » Wt, 14 cze 2011 11:21

GPS Maniak napisał(a):Jak są problemy ze zbyt dużym plikiem,...


Nie powinno być problemu z wielkością pliku, ozfx3 obsługuje duże arkusze.
Jeżeli Ozi wyświetlił ten arkusz, to powinien dać się przetworzyć do formatu ozfx3.

Qbakam napisał(a):Czy plik .map stworzony w imporcie musi być w tym samym folderze co plik .ecw?


I tak i nie, ale na początek pozostaw w jednym katalogu.
Chociaż przy przetwarzaniu programem Img2ozf pliki, powinny być w jednym katalogu.


andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Konwersja map topograficznych z .ecw do .map

Postprzez GPS Maniak » Wt, 14 cze 2011 11:56

asandrzej napisał(a):Nie powinno być problemu z wielkością pliku, ozfx3 obsługuje duże arkusze.

ozfx3 może i tak. Za to z wydajnością komputerów różnie bywa.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Następna strona

Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 16 gości