GMapTool i aktualizacja mapy...

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

GMapTool i aktualizacja mapy...

Postprzez Pilzner » Pn, 09 sty 2012 22:01

Witam,
szukam odpowiedzi, ale jakoś nie mogę złapać właściwego tropu.

Jest sobie urządzenie 255W z wgranym CN i kartą z GP Mapą. Kiedyś udało mi się za pomocą GMapTool'a połączyć oryginalną GP Mapę z UMP-pcPL.
Po prostu skopiowałem gmapsupp.img na dysk, stworzyłem gmapsupp.img z UMP-pcPL, zmieniłem mu nazwę i wrzuciłem do tego samego katalogu. Później za pomocą GMapTool'a połączyłem te dwie mapy tworząc jeden plik i po skopiowaniu na zapasową kartę uruchomiłem urządzenie i przekazałem koledzy, by cieszył się dodatkową mapą.

Niestety kolega gdzieś posiał oryginalną kartę z GP Mapą a przydałaby się aktualizacja UMP-pcPL. Próbowałem dziś do istniejącego na karcie zestawu (GP Mapa i UMP-pcPL z sierpnia) dołączyć nową, zaktualizowaną paczkę UMP-pcPL. Niestety w GMapTool'u wyskakuje informacja o zdublowaniu niektórych map (co zrozumiałe), ale po uruchomieniu urządzenia wyskakuje informacja o zablokowaniu map.

Próbowałem podzielić kiedyś wykonaną paczkę i wydzieliłem z niej GPMapę w arkuszach województw, dodałem świeży zestaw UMP i nadal mam taki sam komunikat.
1. Czy da się to jakoś sensownie zrobić bez konieczności odnajdowania oryginału GPMapy?
2. Dlaczego nowa paczka wywala komunikat o nieodblokowanych mapach, a stara nie?
GPSmap 60CSx / nüvi 3790LMT / nüvi 1300
Pilzner
Bywalec
 
Posty: 168
Dołączył(a): Śr, 02 kwi 2008 13:36

Re: GMapTool i aktualizacja mapy...

Postprzez Mariusz65 » Pn, 09 sty 2012 22:08

Pilzner napisał(a):1. Czy da się to jakoś sensownie zrobić bez konieczności odnajdowania oryginału GPMapy?

Oryginał możesz pobrać ponownie ze swojego konta :arrow: http://www.gpmapa.excel24.pl/
Zainstaluj i możesz tworzyć gmapsupp.img z GPMapy i UMP prosto z MapSource.

Chyba, że :arrow: viewtopic.php?p=14077#14077

Co do GmapToola to nie wiem...
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: GMapTool i aktualizacja mapy...

Postprzez Pilzner » Pn, 09 sty 2012 22:18

Nie korzystam z MapSuorca, ponieważ tam mam zainstalowane mapy dla mojej 60-ki.
Sprawa dotyczy 255W, dlatego działam tylko na karcie za pomocą GMapTool'a.

Przypuszczam, że z tego to co mam (zestaw GP Mapy i UMP-pcPL) na zapasowej karcie, moge zrobic poprawnie działającą paczkę. Pewnie popełniam jakiś "szkolny" błąd...
GPSmap 60CSx / nüvi 3790LMT / nüvi 1300
Pilzner
Bywalec
 
Posty: 168
Dołączył(a): Śr, 02 kwi 2008 13:36

Re: GMapTool i aktualizacja mapy...

Postprzez Mariusz65 » Pn, 09 sty 2012 22:40

Pilzner napisał(a):Nie korzystam z MapSuorca, ponieważ tam mam zainstalowane mapy dla mojej 60-ki.

Bez przesady! GPMapa nie pogryzie się z innymi mapami ;-)
GPMapę możesz wysyłać z MS na odbiornik dla którego jest odblokowana bez zbędnej zabawy z GmapToolem. Prościej, tym bardziej, że UMP wymaga częstszej aktualizacji.

Pilzner napisał(a):na zapasowej karcie, moge zrobic poprawnie działającą paczkę. Pewnie popełniam jakiś "szkolny" błąd...

A nie jest przypadkiem tak, że chcesz nielegalnie korzystać z mapy kolegi (lub kolega z Twojej) ;-)

Po Twoim tłumaczeniu jednak podejrzewam :arrow: viewtopic.php?p=14077#14077
:wink:
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: GMapTool i aktualizacja mapy...

Postprzez epkchmiele » Pn, 09 sty 2012 23:08

Jeżeli mapa w Ms ma status odblokowana to tylko można ją używać w urzadzeniach które mają kod tej mapy . Wszystkie inne mające status niezablokowane można przenosić do innych urządzeń i nie muszą mieć kodu aby działać -o to cała prawda :D
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: GMapTool i aktualizacja mapy...

Postprzez Pilzner » Pn, 09 sty 2012 23:29

Mariusz65 napisał(a):(...) A nie jest przypadkiem tak, że chcesz nielegalnie korzystać z mapy kolegi (lub kolega z Twojej) ;-)

Po Twoim tłumaczeniu jednak podejrzewam :arrow: viewtopic.php?p=14077#14077
:wink:


Nie można mierzyć wszystkich swoja miarą, te insynuacje są nie na miejscu. W moim komputerze mam GPMapę zainstalowaną w MapSource i odblokowaną dla mojego urządzenia. Na moje urządzenie mogę robić sobie dowolne zestawy, chociażby za pomocą wspomnianego MapSource...

Pytanie dotyczyło zupełnie innego egzemplarza GPMapy. Kolega ma nüvi 255W z preinstalowanym CN i GPMapą na oryginalnej karcie. Na karcie jest plik gmpapsuup.ump, który kiedyś skopiowałem na inną kartę (by nie tarcić oryginału) i za pomocą GMapTool'a dołączyłem do zestawu darmową UMP-pcPL. Zastepcza karta wróciła do tego samego urządzenia i działała... Karta oryginalna gdzieś się zapodziała.

Na szczęście udało mi się już wyodrębnić z tego zestawu tylko plik z GPMapą (za pomocą funkcji mapsety wg FID) i do tego pliku dograłem aktualny zestaw UMP-pcPL tworząc nowy plik gmapsupp.img. Tym razem zadziałało...
GPSmap 60CSx / nüvi 3790LMT / nüvi 1300
Pilzner
Bywalec
 
Posty: 168
Dołączył(a): Śr, 02 kwi 2008 13:36

Re: GMapTool i aktualizacja mapy...

Postprzez Pilzner » Pn, 09 sty 2012 23:37

epkchmiele napisał(a):Jeżeli mapa w Ms ma status odblokowana to tylko można ją używać w urzadzeniach które mają kod tej mapy . Wszystkie inne mające status niezablokowane można przenosić do innych urządzeń i nie muszą mieć kodu aby działać -o to cała prawda :D


Zgadza się, ale ja nie chcę przenosić "mojej" mapy na inne urządzenie. Orientuje się nieco w zagadnieniach związanych z licencją dla produktów Garmin.

Zastanawiał mnie tylko ten komunikat o zablokowanych mapach. Wcześniej (zresztą teraz już też) połączenia GPMapy z UMP-pcPL w jeden pliku gmapsupp.img nie generowały takiego problemu i komunikatu.
GPSmap 60CSx / nüvi 3790LMT / nüvi 1300
Pilzner
Bywalec
 
Posty: 168
Dołączył(a): Śr, 02 kwi 2008 13:36

Re: GMapTool i aktualizacja mapy...

Postprzez Antonio » Wt, 10 sty 2012 8:06

Pilzner napisał(a):ale po uruchomieniu urządzenia wyskakuje informacja o zablokowaniu map.

To też jest zrozumiałe. Mapa posiada kod odblokowujący dla ID urządzenia lub (w tym przypadku) karty pamięci i na innej karcie będzie zablokowana.
Jeśli połączysz GMapToolem dwie mapy w jeden plik i wkleisz na oryginalną kartę pamięci z plikiem .UNL dla GPMapy, powinno działać. Na innej karcie GPMapa będzie zablokowana.

Pilzner napisał(a):2. Dlaczego nowa paczka wywala komunikat o nieodblokowanych mapach, a stara nie?

To jest zagadka.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: GMapTool i aktualizacja mapy...

Postprzez sdsyc » Wt, 10 sty 2012 8:28

Mariusz65 napisał(a):GPMapę możesz wysyłać z MS na odbiornik dla którego jest odblokowana bez zbędnej zabawy z GmapToolem. Prościej, tym bardziej, że UMP wymaga częstszej aktualizacji.

No właśnie wprost przeciwnie. Popej może skoryguje, ale mnie się wydaje, że GmapTool powstał żeby unikać zbędnej zabawy z MS przy częstej aktualizacji UMP ;-) Dla wolno zmiennych map używasz MS sporadycznie, tylko dla UMP często, a reszta prościej w GmapTool ;-)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: GMapTool i aktualizacja mapy...

Postprzez asandrzej » Wt, 10 sty 2012 9:59

Mariusz65 napisał(a):GPMapę możesz wysyłać z MS na odbiornik dla którego jest odblokowana bez zbędnej zabawy z GmapToolem. Prościej, tym bardziej, że UMP wymaga częstszej aktualizacji.

sdsyc napisał(a):No właśnie wprost przeciwnie. Popej może skoryguje, ale mnie się wydaje, że GmapTool powstał żeby unikać zbędnej zabawy z MS przy częstej aktualizacji UMP ;-).....


Też jestem tego zdania, że chodzi o przyspieszenie procesu, a dokładniej, żeby nie generować pliku img wszystkich map za każdym razem.
Korzystając z MapSource musimy za każdym razem generować do pliku img na przykład CNE, Gpmapeę i UMP + drobne mapki,
w przypadku korzystania z GMapTool-a generujemy plik mapy UMP i łączymy z gotowym plikiem mapy CNE, Gpmapy i drobnymi mapkami,
trwa to znacznie krócej, zakładając przy tym, że odbiornik nie odczytuje map z plików o dowolnej nazwie,
wszyto zależy od odbiornika i zestawu map, z których korzystamy, do tego jeszcze dochodzi, że „jeden lubi ryby a drugi woli akwarium”,
czyli jak, kto woli.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24


Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości