Navmin, Wikiloc, routeCourse - import kursów do zegarka.

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Navmin, Wikiloc, routeCourse - import kursów do zegarka.

Postprzez GPS Maniak » Cz, 06 kwi 2017 16:30

O serwisie https://pl.wikiloc.com kilka osób na Garniaku już wspominało. Być może też niektórzy z kolegów instalowali "Wikiloc" jako mobilną apkę na smartphonie czy tablecie i ja właśnie o tym ...

Pełną funkcjonalność apki uzyskujemy po zapłaceniu abonamentu (20,- zł/rok). Sama nawigacja i inne sprawy związane z "GPSem" jakoś nie bardzo mnie interesują, bo w tej materii pozostanę wierny Locusowi. Apką zainteresowałem się z tego powodu:

Screenshot_2017-03-24-01-21-21.png

Cała filozofia działania tej funkcji jest nieco zbliżona do tego co znamy z GarminConnect - czyli działa to w trybie online. Po wyszukaniu/wybraniu konkretnego śladu znajdującego się w serwisie wikiloc oraz wybraniu opcji: Wyślij do mojego Garmina" ślad jest przygotowywany do pobrania z poziomu odbiornika Garmina:

Screenshot_2017-04-06-15-15-04.png

W samym Garminie musi być zainstalowana odpowiednia apka, która przeprowadzi sprawę importu z serwera wikiloc.
Niestety lista kompatybilnych urządzeń nie jest zbyt długa:

Nowy-2.jpg

Ponieważ jednak jest na liście mój 5X, procedurę oczywiście przetestowałem. Wygląda to tak, że zegarek łączymy ze smartphonem/tabletem via BT, po czym wywołujemy apkę Wikiloc i ...

Nowy-2a.jpg

Działa to naprawdę sensownie, sprawnie i szybko. Zegarek nie traci czasu na synchronizację (tak jak przy pobieraniu kursów/aktywności z GarminConnect).

Dodam, że póki co procedurę przetestowałem na własnych śladach, bo 5X jako zegarek w fazie wieku niemowlęcego ma dość przykrego buga, który powoduje że spora część śladów, a w tym na pewno ślady zawierające w nazwie znaki specjalne, a być może także ślady o zbyt dużej ilości punktów importowane są z błędem i nie da się z nich korzystać. Owszem zaimportowałem kilka "obcych" śladów, ale we wszystkich objaw był identyczny: brak "mapy śladu". Znając bolączki zegarka przygotowałem własne ślady (BaseCamp/Locus), które powinny zadziałać w 5X i faktycznie zadziałały. Import przeszedł gładko, ślady pojawiły się w opcji: nawigacja -> kursy.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Wikiloc, routeCourse - import kursów do zegarka (online).

Postprzez GPS Maniak » Cz, 06 kwi 2017 16:55

Należy wspomnieć, że mobilna apka, może wyszukać (mocno rozbudowany system filtrowania) stosowny ślad wyłącznie wówczas gdy posiada on status "Publiczny". Apka jednak posiada dość ciekawą funkcję importu/zapisywania odnalezionych śladów w pamięci urządzenia, a zapisane ślady nawet po zmianie statusu na "Prywatny" mogą być odczytane/otwarte i w konsekwencji wysyłane do Garmina.

Tak więc jeżeli ktoś nie chce się dzielić swoimi śladami czy projektami tras może w zasadzie to zrobić nadając status "Prywatny", chociaż prawdą jest że jeżeli chciałby korzystać z możłiwości wysyłania tego do Garmina, to przynajmniej przez około 30-60 sekund ślad musi posiadać status "Publiczny". Działa to tak:
Po "odblokowaniu" statusu z prywatnego na publiczny (w serwisie www), odnajdujemy ślad i zapisujemy go w smartphonie/tablecie, po czym w serwisie www natychmiast zmieniamy status na "Prywatny". Śladu już nie można odnaleźć wyszukiwarką wikiloc, ale dostęp do niego i możliwość wysłania do Garmina mamy dzięki temu, że w smartphonie korzystamy z listy śladów "zapisanych":

Screenshot_2017-04-06-15-14-40.png


Być może sprawę można rozwiązać inaczej - bez konieczności chwilowej zmiany statusu na "Publiczny", ale apkę zainstalowałem dopiero kilka godzin temu i nie zdążyłem do końca zapoznać się z jej możliwościami.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Wikiloc, routeCourse - import kursów do zegarka (online).

Postprzez GPS Maniak » Pn, 24 kwi 2017 15:19

Podobna do WikiLoc, chociaż nieco odmienna koncepcja: https://apps.garmin.com/pl-PL/apps/b7ef ... 4e97f376ac
Na razie sprawdziłem czy działa w wersji free.
Działa. Testowy plik GPX wygenerowany w androidowym Locusie, wrzuciłem/zaimportowałem do serwisu dynamicWatch:

Obrazek

W zegarku wspomniana wyżej apka "routeCourse" wykryła plik na serwerze. Import do zegarka zadziałał.

Obrazek

Przetestuję też wersję płatną, wówczas napiszę kilka zdań więcej.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Wikiloc, routeCourse - import kursów do zegarka (online).

Postprzez GPS Maniak » Śr, 26 kwi 2017 12:03

Ostatnio zupełnie krucho u mnie z czasem, ale zanim idę w kimono zawsze muszę się trochę pobawić moimi gadżetami, więc wykupiłem abonament na dynamicWatch.

Wydaje się, że z punktu użytkownika Fenixa5, który chce w trybie "awaryjnym" przesłać kurs (trasę/ślad) do zegarka, można spokojnie zaoszczędzić te 10$ rocznie i korzystać z wersji free serwisu. Z punktu widzenia czynności jaką jest wysyłanie kursów do zegarka jedyna praktyczna korzyść wersji "abonament" to możliwość skorzystania z opcji "przenieś do archiwum", dzięki czemu kursy owszem nadal są przechowywane w serwisie, ale nie będą widziane w zegarku na liście kursów "do pobrania". To ważne, bo przeglądanie zbyt długiej listy w zegarku jest po prostu upierdliwe. Jeżeli jednak będziemy pilnowali by w serwisie nie siedziało zbyt dużo zbędnych już kursów, to tak jak wspomniałem wersja free w zupełności wystarczy.

Nieco inaczej wygląda sprawa jeżeli spojrzymy na wykorzystanie w zegarku apki dwMap. Co prawda w mapowym Fenixie 5X korzystanie z dwMap nie bardzo ma sens, ale już w Fenixie 5, 5S, czy serii F3, która nie jest kompatybilna z routeCurse to naprawdę bardzo ciekawe narzędzie nawigacyjne i przy korzystaniu z tejże apki wydatek 10$ rocznie wydaje się jak najbardziej uzasadniony, ale o tym, tj. o dwMap to może przy następnej okazji ...

Wracając do bezprzewodowego przesyłania kursów w trybie online (z wykorzystaniem internetu) do Fenixa 5/5S/5X.
Krótkie zestawienie możliwości jakie mamy na dzień dzisiejszy.

GarminConnect. Firmowe rozwiązanie Garmina.
Niewątpliwą zaletą tej platformy jest jej kompatybilność z większą gamą zegarków, np. z Fenixem 3.
Wadą brak możliwości bezpośredniego załadowania DOWOLNEGO (np. przygotowanego w Locusie) pliku GPX do zbioru kursów. Procedura importu pliku GPX do zbioru kursów jest - delikatnie rzecz ujmując - dość upierdliwa, chociaż jak najbardziej wykonalna z poziomu smartphona: viewtopic.php?f=2&t=16317#p191767

Wikiloc
Zaletą jest dość ciekawie rozwiązany sposób zarządzania śladami. Smartphone'owa aplikacja z możliwością przechowywania ulubionych śladów jak też jej możliwości z przeglądaniem śladów i ich statystyk to mocna strona tego rozwiązania. Podobnie jak sposób wyboru śladu do wysłania do zegarka. Mobilna aplikacja posiada też opcje nawigacyjne, co powoduje że może stanowić wraz z zegarkiem świetną parę. Niewątpliwą zaletą wikiloc jest też szeroki dostęp do szerokiej gamy śladów dostępnych w serwisie wikiloc, ale to jakby efekty uboczne zupełnie nie związane z zagadnieniem wysyłania własnych plików GPX do zegarka.
Wadą wikiloc są ograniczenia związane z samymi plikami źródłowymi. Pod względem struktury plik nie może być trasą lecz musi być śladem i to śladem zawierającym minimum 5 punktów, a zatem nie można przygotować sobie prostej "trasy" (śladu) typu: Start/End + 1 punkt VIA.

dynamicWatch + routeCourse
Rozwiązanie to, wydaje się na pierwszy rzut oka mało gadżeciarskie do tego co prezentuje mobilna aplikacja Wikiloc. Sam fakt że listę plików do pobrania widzimy w zegarku, może nieco odstraszać, zwłaszcza gdy plików na serwerze będzie zbyt dużo. Tu rozwiązanie proponowane przez Wikiloc wydaje się praktyczniejsze. Jeżeli jednak będziemy dbali o to, by na liście nie było zbyt dużo śladów, koncepcja pobrania śladu bez konieczności zaglądania do smartphona wydaje się raczej zaletą niż wadą.
Niewątpliwą zaletą serwisu dynamichWatch jest fakt, że nie ma znaczenia czy plik GPX będzie pod względem struktury śladem czy trasą. To ułatwia "odchudzanie" śladów w używanej przeze mnie aplikacji Rambler Edytor GPX, która owszem potrafi zaimportować ślady, ale wynik zapisuje już jako trasę. No i najważniejsze: w dynamicWatch ślad/trasa może składać się choćby tylko z 2 punktów: Start i End, co powoduje że mimo swojego nieco mniejszego gadżeciarstwa od Wikiloc, właśnie to rozwiązanie zasługuje na ocenę: "the Best" w kategorii: bezprzewodowe wysyłanie kursów do Fenixa 5 :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Wikiloc, routeCourse - import kursów do zegarka (online).

Postprzez GPS Maniak » Śr, 26 kwi 2017 12:24

Uzupełniając ...

Spora część użytkowników smartphone'a do których zresztą ja też się zaliczam, czuje wyraźną niechęć do korzystania w smartphonie z przeglądarki www. Powstaje zatem pytanie: na ile import plików GPX do serwisów, o których mowa wyżej jest upierdliwy?

Moja - subiektywna rzecz jasna - odpowiedź: jest mniej upierdliwy niż korzystanie z kabelka i OTG :wink: :D

Sam serwis dynamicWatch, póki co działa bardzo sprawnie. Być może przy większej ilości klientów, serwery dostaną zadyszki, ale póki co jest naprawdę super. Ważne jest też to, że wszystkie potrzebne "przyciski" pojawiają się w serwisie www bez konieczności przewijania strony w przeglądarce.
Osobiście wykorzystałem tu przeglądarkę Dolphin. Skrót do zakładki dynamicWatch, utworzonej w Dolphinie umieściłem na pulpicie smartphona:

Obrazek

Ponieważ w przeglądarce skorzystałem z opcji "zapisz hasło" po kliknięciu skrótu od razu uzyskuję dostęp do "swoich danych", gdzie m.in. widać przycisk/skrót "Import":

Obrazek

Po kliknięciu w Import przechodzimy do następnej strony:

Obrazek

Tu klikamy w "Import GPX Route" i otwiera się nam menu wyszukiwania plików. Odszukujemy właściwy plik GPX (np. wyeksportowany z Locus) i tyle roboty. To wszystko naprawdę przebiega dość sprawnie i nie powinno sprawić żadnego problemu nawet gdzieś "na szlaku".

Oczywiście można inaczej. Jeżeli komuś nie zależy na bezprzewodowym przesyłaniu, można po prostu skorzystać z kabelka OTG, by przekopiować odpowiedni plik GPX do zegarka. No ale do tego trzeba już zdjąć zegarek z ręki ... :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Wikiloc, routeCourse - import kursów do zegarka (online).

Postprzez GPS Maniak » So, 14 paź 2017 12:04

Jeszcze nie sprawdzałem co i jak, więc nie mam pojęcia jak to działa i co można uzyskać za "free", a za co trzeba płacić, ale z dziennikarskiego obowiązku informuję, że kolejny serwis do przechowywania i planowania tras/śladów wspiera bezprzewodowe wysyłanie śladów do wybranych modeli Garmina, w tym do Fenixa 5.

adres serwisu: https://www.komoot.com/
apka na androida: https://play.google.com/store/apps/deta ... ot.android
apka na zegarek: https://apps.garmin.com/pl-PL/apps/d918 ... 1a0ccd6a#0
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Navmin, Wikiloc, routeCourse - import kursów do zegarka.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 12 lut 2018 0:39

Obrazek

Navmin. Chciałoby się powiedzieć ... kolejna aplikacja tego typu, ale to nie tak. Jest to aplikacja specyficzna, a dla mnie wręcz niepowtarzalna i to pomimo tego, że jest adresowana głównie do rowerzystów korzystających z Edge, podczas gdy ja uprawiam zupełnie inny rodzaj działalności, o czym w innym miejscu: http://garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=1 ... 60#p200873
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Navmin, Wikiloc, routeCourse - import kursów do zegarka.

Postprzez Marko » Wt, 13 lut 2018 15:50

Navmin - jaka jest szansa na wersję dla Epixa?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów


Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości