Numeracja dróg leśnych, czyli mapa na etrex 20

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Numeracja dróg leśnych, czyli mapa na etrex 20

Postprzez mikolaj » N, 01 lip 2018 14:23

Dzień dobry!

Posiadam GARMIN etrex 20, który w pamięci wewnętrznej ma dwie fabryczne mapy ("Wordlwide DEM Basemap, NR" oraz "Digital Globe Demo.JNX"), które nadają się co najwyżej do jazdy samochodem. Ja natomiast jeżdżę raczej na rowerze i to w lesie, więc szukałem mapy, na której ponumerowane będą drogi leśne (tzw. drogi pożarowe oraz dojazdy pożarowe). W katalogu /Garmin na karcie microSD umieściłem plik IMG (567 MB) z OSMapa (http://garmin.osmapa.pl/sciagnij-mape/). Niestety, w OSMapa, wbrew temu, co widać na podglądzie w Internecie (patrz: załącznik), drogi leśne (bez względu na skalę, tj. stopień przybliżenia) nie są ponumerowane, a każda z nich jest oznaczona jako "Droga gruntowa".

1. Skąd biorą się rozbieżności pomiędzy tym, co widać na podglądzie w Internecie, a tym, co wyświetlane jest w GARMIN etrex 20?
2. Czy istnieje OSMapa (lub inna darmowa i godna polecenia mapa), w której drogi leśne są ponumerowane?


BDL jest dostępny tylko w przeglądarce internetowej (https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy), a smartfonowa aplikacja mLas mini (pomijając to, że telefon jest gorszy, bo mniej wytrzymalszy niż GARMIN) działa na zasadzie Geoportalu, ściągając w czasie rzeczywistym (w chwili przybliżania) małe fragmenty wielkich map, czyli wymaga stałego i szybkiego dostępu do Internetu, o co w lesie bywa trudno***.



*** mLas mini obsługuje oprócz WMS też mapy wektorowe, ale są one objęte klauzulami poufności i korzystają z nich tylko leśnicy.
Załączniki
www.openstreetmap.org.png
mikolaj
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 01 lip 2018 13:43

Re: Numeracja dróg leśnych, czyli mapa na etrex 20

Postprzez Zachu » N, 01 lip 2018 20:41

Jak zawsze polecam poczytać od początku podstawy.
To co jest wyświetlane na www nie koniecznie będzie dostępne w takiej samej formie na komputerze czy odbiorniku. Wystarczy prawdopodobnie najechać na linię będziesz miał to samo. Warto też pobawić się ustawieniami wyświetlania szczegółów mapy.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Numeracja dróg leśnych, czyli mapa na etrex 20

Postprzez popej » N, 05 sie 2018 13:06

Polski OSM sobie nie poradził z numeracją leśną. Ze trzy lata temu wprowadzano dane Lasów Państwowych jako obszary lasu, co nie jest prawdą, bo nie na każdej działce leśnej rośnie las. Później dyskutowano, czy nie lepiej byłoby to wprowadzić jako obiekt typu granica, ale chyba nic się nie zmieniło. No może nie zupełnie, LP zmieniło numerację leśną w niektórych miejscach, ale nie wiem, czy OSM to aktualizuje.

Sprawdziłem tak na szybko i zaraz natrafiłem na błędy w OSM. Przykładowo:
w OSM nr 460 https://www.openstreetmap.org/way/251449340
faktycznie nr 748: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ... wms=&hist=
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Numeracja dróg leśnych, czyli mapa na etrex 20

Postprzez roro » N, 05 sie 2018 14:45

Nie tylko OSM nie uaktualniło nowego podziału oddziałów,
na aktualnych mapach "NATO" nadal jest wcześniejsza numeracją.

krzemien.JPG


Numeracja jest taka jak na "Sztabówkach" i mapach w skali 1 : 50 000 w Układzie 1992.

Edit: zmieniłem obrazek.
Ostatnio edytowano N, 05 sie 2018 14:56 przez roro, łącznie edytowano 1 raz
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Numeracja dróg leśnych, czyli mapa na etrex 20

Postprzez popej » N, 05 sie 2018 14:51

Ciekawe, jakie są słupki w terenie?
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Numeracja dróg leśnych, czyli mapa na etrex 20

Postprzez roro » N, 05 sie 2018 16:00

Słupki w terenie mogą być "po staremu" - może dla tego numeracja na mapach nie została zmieniona.
Ciekawe jaka numeracja jest w PL Topo, chyba też jest nr. 460.


Turyście z GPS-em moim zdanie numeracja oddziałów na mapie jest zbędna :wink: ,
może być przydatna leśnikowi, myśliwemu, chociaż wybierającym się po grzyby
często wydaje się, że jest im potrzebna.
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Numeracja dróg leśnych, czyli mapa na etrex 20

Postprzez popej » N, 05 sie 2018 23:14

PL Topo ma aktualną numerację obszarów leśnych. Tzn. to, co LP udostępnia, zbiory są sprzed roku.

olas.png
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości