Mapy komercyjne - migracja

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Mapy komercyjne - migracja

Postprzez pe_ro » Pt, 01 lut 2019 11:22

Dzień dobry.
Przejrzałem forum (może za mało dokładnie) ale nie znalazłem rozwiązania mojego problemu. Poproszę o komentarz adekwatny do poziomu użytkownika który kupił sobie pierwsze urządzenie firmy Garmin a dokładnie Etrex Touch 35T. Mam dwa pytania:
1) Mój Etrex bez problemu czyta karty microSD z mapami ale program Garmin Express widzi tylko pamięć wewnętrzną 8GB (pozycja menu -> narzędzia). Czy to jest poprawne działanie programu?
2) Kupiłem "z drugiej ręki" mapę komercyjną TOPO Deutschland V7 PRO. Komplet: pudełko z orginalną płytą; naklejony kluczem; oryginalną, działającą w Etrex kartą microSD z w/w mapą; papierową dokumentacją - jednym słowem pełny oryginalny komplet.
Problem pojawia się gdy zainstalowałem oprogramowania z płyty i przeprowadziłem próbę rejestracji. Pojawił się komunikat, że mapa jest już zarejestrowana. Rozumiem, że zrobił to poprzedni użytkownik zestawu na swoim komputerze. Teraz jednak ja jestem właścicielem tego zestawu i chciałbym wyrejestrować to oprogramowanie z tamtego urządzenia i zarejestrować na swoim komputerze. Chodzi mi o użytkowanie programu BaseCamp który wyrzuca mi komunikat: mapa jest zablokowana i wymaga odblokowania.
Czy firma Garmin przewidziała jakąś ścieżkę przenoszenia map między różnymi komputerami? Problem dotyczy programu BaseCamp bo mapa zainstalowana na karcie microSD poprawnie funkcjonuje w Etrexie.
pozdrawiam
Sławek
Avatar użytkownika
pe_ro
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 01 lut 2019 10:28

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez Zachu » Pt, 01 lut 2019 19:59

Witam, fakt mało czytałeś forum.
1) Tak. Możesz zobaczyć co jest w odbiorniku tylko po co? Możesz tylko więcej szkody sobie narobić niż to warto.
2) Kupiona mapa zarejestrowana jest tyle warta co już użyty znaczek. Mapę się rejestruje do jednego odbiornika i tylko z nim będzie działać. Oczywiście można na komputerze dożywotnio mieć. Kupisz nowy to nowa mapa.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez pe_ro » Pt, 01 lut 2019 22:49

Chyba nieuważnie przeczytałeś moje pytania.
1) Interesowało mnie to czy Garmin Express powinien widzieć pamięć nie tylko tę wewnętrzną w Etrex ale również tę na karcie. Otrzymałem odpowiedź z serwisu Garmin, że GE widzi tylko pamięć wewnętrzną.
2) nie zauważyłeś mojego opisu, że mapa działa na Etrex ponieważ używam oryginalnej karty microSD i na tym głównie mi zależy a więc stwierdzenie, że wartość tej mapy jest taka jak "zużytego znaczka" mija się z prawdą. Ciekawiło mnie czy mogę przenieść licencję z jednego urządzenia na inne aby korzystać z programu BaseCamp. Zadałem to pytanie do serwisu Garmin i czekam na odpowiedź. I nie jest to pytanie bez sensu - jako przykład podam licencję na program AutoMapa którą można przenosić między urządzeniami.
Avatar użytkownika
pe_ro
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 01 lut 2019 10:28

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez Zachu » So, 02 lut 2019 8:09

Może nie uważnie a może Ty nieprecyzyjne ale do rzeczy.
1) GE widzi kartę. Pytanie co ma widzieć na karcie. To co wgrywasz sobie to nie jest rola GE. Możesz za to wszystko co jest dostępne u producenta wgrać na kartę i wtedy będzie widział. Mapa Europy już dawno nie mieści się w pamięciach urządzeń (tu też ograniczenia FATem) i mamy dwie części i jedna ląduje na karcie.
Obrazeczek viewtopic.php?p=182763#p182763
2) Jeśli mama jest na karcie to jed do niej przypisana i możesz używać w każdym odbiorniku ale wypisać z karty jej nie możesz. Za to używać w BC możesz podłączająć ją do komutera i łądnie zczyta dane.

Warto poczytać forum zanim cokolwiek się napisze. Od dziesięciu lat to wszystko jest przerobione.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez pe_ro » So, 02 lut 2019 14:05

Przestań kłócić się z faktami i spróbuj obiektywnie podchodzić do tematu. A teraz po kolei:
1) Garmin Express nie widzi karty microSD w Etrex Touch 35t (menu Narzędzia). Jeżeli ja Ciebie nie przekonałem to cytuję poniżej odpowiedź suportu Garmina:
"....Garmin Express pokazuje tylko miejsce dostepne na urzadzeniu i nie pokazuje miejsca na karcie....".
2) Jak już pisałem wcześniej problem nie dotyczy działania karty microSD w urządzeniu Etrex ale tego, że program BaseCamp odmawia współpracy z tą mapą bez przeprowadzenia odblokowania.
TOPO Deutschland v7 PRO składa się z karty microSD oraz oprogramowania na płycie które instaluje dane o mapie na dysku C: komputera. Podczas uruchomienia BC program zczytuje informację z karty microSD, że ma tam w/w mapę ale to ignoruje i żąda odblokowania mapy na dysku C:\.... traktując komputer jako urządzenie na którym zainstalowana jest mapa. Dla mnie wydaje się to niekonsekwencją którą być może można zmienić. Powinna być możliwość przenoszenia licencji z jednego urządzenia (komputera) na inny. Spróbuję przeinstalować oprogramowanie z płyty mając podłączony Etrex z zainstalowaną kartą microSD z mapą DE. Opiszę czy pomogło. Czekam również na odpowiedź z suportu Garmin.
cd.
Przeinstalowałem oprogramowanie - nic nie pomogło.
Ciekawe, że bez problemu odblokowywuję mapę na urządzeniu Etrex:
"...Informacje o odblokowaniu
Aby uzyskać więcej informacji na temat urządzenia i map, odwiedź stronę my.garmin.com. Jeśli nie widzisz szczegółów, zarejestruj urządzenie.
Pomyślnie odblokowano mapę/mapy dla urządzenia...."
za to próba odblokowania mapy w programie BC kończy się komunikatem:
…"Informacje o odblokowaniu
Aby uzyskać więcej informacji na temat urządzenia i map, odwiedź stronę my.garmin.com. Jeśli nie widzisz szczegółów, zarejestruj urządzenie.
Klucz produktu został już użyty...."
Czyli mam legalną mapę na karcie microSD i mogę korzystać z niej w Etrexie ale nie mogę zaplanować trasy w programie BaseCamp - absurd.
Ostatnio edytowano So, 02 lut 2019 14:36 przez pe_ro, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
pe_ro
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 01 lut 2019 10:28

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez Zachu » So, 02 lut 2019 14:32

Nie mam zamiaru się kłócić. Odpowiedzi serwisu czytam już od dziesięciu lat.
Powodzenia.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez roro » So, 02 lut 2019 14:42

pe_ro napisał(a):"....Garmin Express pokazuje tylko miejsce dostepne na urzadzeniu i nie pokazuje miejsca na karcie....".

W fazie początkowej nie uwzględnia karty SD, ale już przy instalacji mapy sprawdza dostępność i ilość wolnego miejsca na karcie SD.

Przy baku możliwości instalowania mapy możliwe jest wyświetlanie w Base Camp z pliku img
- wyświetlanie mapy następuje z odbiornika
- z karty w odbiorniku
- z oryginalnej karty w czytniku, jak również z innej karty.

Skopiuj plik mapy z oryginalnej karty na inną kartę umieść w czytniku i uruchom Base Camp.
Mapa na karcie powinna być w utworzonym katalogu o nazwie Garmin.
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez pe_ro » So, 02 lut 2019 14:48

Zachu, ja od ponad 30-tu lat zawodowo "bawię" się w informatyka :D i staram się w swojej dziedzinie (mimo kłopotów z Peselem) być na bieżąco.
Na tym etapie poznawania Garmina dziwi mnie parę rzeczy i staram się je sobie poukładać. Przyznaję, bycie ekspertem w tej dziedzinie nie jest moim celem.
Dlatego jeżeli zirytowałem Cię swoimi pytaniami, przepraszam, starałem się opisać mój problem najdokładniej.
pozdrowienia
Sławek
Avatar użytkownika
pe_ro
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 01 lut 2019 10:28

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez pe_ro » So, 02 lut 2019 22:09

Roro, dziękuje za podpowiedź. Skopiowałem gmapsupp.img z oryginalnej karty microSD na roboczą i teraz BaseCamp widzi dwie mapy TOPO Deutschland V7 PRO. Jedną na dysku twardym c:\... komputera i drugą na karcie microSD. Idiotyczne jest to, że mapa na dysku c:\... jest zablokowana i praktycznie nie nadaje się do użytku i druga na karcie nieoryginalnej microSD nie jest zablokowana i jest gotowa do pracy w pełnym wymiarze. Nikt mnie nie przekona, że to jest logiczne ale na szczęście działa.
Avatar użytkownika
pe_ro
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 01 lut 2019 10:28

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez roro » So, 02 lut 2019 22:19

pe_ro napisał(a):Nikt mnie nie przekona, że to jest logiczne ale na szczęście działa.

Logika jakaś w tym jest :wink: - do mapy zainstalowanej w komputerze
jak na razie nie masz uprawnień, a mapa w pliku .img
jest wyświetlana, bo tak działa Base Camp ( nie sprawdza zabezpieczeń mapy w pliku .img).
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez wlodek_mega » N, 03 lut 2019 17:52

Strasznie się temat porozciągał :D postaram się to scalić żeby zrozumiał informatyk zgłębiający standardy Garmina.
Mapy topograficzne Garmin sprzedawał w pudełkach DVD gdzie była płyta CD z mapą, karta microSD+ adapter SD również z mapą a na pudełku naklejony był kod do odblokowania.
1. Mapa na karcie była gotowa do użycia natychmiast i była przypisana do id karty, nie wymagała żadnej rejestracji ani odblokowania.
Oryginalna karta miała nadruk "Garmin" a wersje wcześniejsze były kartami Sandisc bez nadruku "Garmin", na adapterze jasnoniebieska naklejka z opisem.
Karta musiała zawierać w folderze garmin pliki gmapsupp.img, gmapsupp.unl, gmapsupp.gma - pozostałe nieistotne.

2. Mapa na płycie to instalka na komputer z możliwością zainstalowania w pamięci wewnętrznej odbiornika GPS - po instalacji należało odblokować dołączonym kodem.
Odblokowanie niestety tylko na jeden odbiornik bez możliwości przeniesienia licencji (coś jak Windows OEM).

3. GarminExpress nie widzi jako tako karty, to znaczy brak wyboru gdzie chcę zainstalować mapę taj jak jest to np. w MapSource ale spokojnie, jeśli w odbiorniku jest nie wystarczająca pamięć GarminExpress zaproponuje instalację na kartę.

4. Żeby mapa była widziana w Basecamp mówiąc językiem informatyka musi ona mieć uprawnienia a nie zawsze ma, można je nadać np. programem JaWaWa

5.Wrócę jeszcze do wersji na karcie, nie da się jej kopiować na inną kartę ani do pamięci ponieważ jest przypisana do id karty, jeśli się to uda i mapa będzie wyświetlana w odbiorniku to oznacza że to pirat.

6. Mapę zainstalowaną na komputerze pod MapSource i BaseCamp można odblokować kodem zawartym na karcie w pliku gmapsupp.unl ale będzie tylko do pracy na komputerze
Pozdrawiam Włodek
SP3WBW
Serwis Garmin - Poznań
Z Garminem od 2003r.
Avatar użytkownika
wlodek_mega
Początkujący
 
Posty: 95
Dołączył(a): Śr, 27 mar 2013 15:11
Lokalizacja: JO82LH

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez roro » N, 03 lut 2019 18:15

wlodek_mega napisał(a):4. Żeby mapa była widziana w Basecamp mówiąc językiem informatyka musi ona mieć uprawnienia a nie zawsze ma, …..

Uprawnień do wyświetlania w Base Camp nie mają
mapy w plikach img wysłane do odbiornika programem
MapSource lub MapInstall z Base Camp.

Mapy utworzone komplikatorem mają znacznik umożliwiający wyświetlanie
w Base Camp.

wlodek_mega napisał(a):5.Wrócę jeszcze do wersji na karcie, nie da się jej kopiować na inną kartę ani do pamięci ponieważ jest przypisana do id karty, jeśli się to uda i mapa będzie wyświetlana w odbiorniku to oznacza że to pirat.

Plik mapy można kopiować na inną karę - nie będzie działać w żadnym odbiorniku, ale będzie wyświetlana w Base Camp.

Skopiowanie mapy na inną kartę umożliwia wyświetlanie mapy w Base Camp
bez konieczności podłączania odbiornika, czy każdorazowym wyjmowaniu
karty z odbiornika w celu wyświetlenia mapy w BC.
Jest jeszcze inna możliwość wyświetlenia mapy w pliku img w BC - można utworzyć wirtualny dysk na dysku PC i tam umieścić plik mapy.
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez wlodek_mega » N, 03 lut 2019 18:45

roro - potwierdzam wszystko w 100%, tylko po co kombinować jak jest instalka na płycie, można zainstalować i odblokować kluczem z pliku .unl i zapomnieć o karcie - niech siedzi w odbiorniku.
Myślę że kolega pe_ro da sobie radę, lepiej jednak na początek nie mieszać mu z wysyłaniem mapy z programu i tworzeniu w kompilatorach, to lepiej na później :D
Ostatnio edytowano N, 03 lut 2019 18:50 przez wlodek_mega, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Włodek
SP3WBW
Serwis Garmin - Poznań
Z Garminem od 2003r.
Avatar użytkownika
wlodek_mega
Początkujący
 
Posty: 95
Dołączył(a): Śr, 27 mar 2013 15:11
Lokalizacja: JO82LH

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez roro » N, 03 lut 2019 18:50

W tym problem, że kolega przy próbie odblokowania mapy
otrzymuje komunikat i nie ma możliwości wpisania kodu ( tak wynika z relacji).

PS.
wlodek_mega napisał(a):Myślę że kolega pe_ro da sobie radę, lepiej jednak na początek nie mieszać mu z wysyłaniem mapy z programu i tworzeniu w kompilatorach, to lepiej na później :D

Nie proponuję wysłania mapy programem ( kolega nie ma zainstalowanej mapy)
a tym bardziej nie proponuję wysłania mapy komplikatorem ( to nic by nie zmieniło)

Oryginalne mapy nie są wysyłane z MS czy Base Camp, a to te programy nadają
mapie status braku możliwości wyświetlania w BC.
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Mapy komercyjne - migracja

Postprzez wlodek_mega » N, 03 lut 2019 19:01

Nie ma możliwości ponownej rejestracji ale odblokować zawsze można, w BaseCamp to będzie:
Mapy/Zarządzaj mapami.../ i tu w karcie Informacje o mapie zobaczymy naszą mapę Topo a w kolumnie Stan zobaczymy "Zablokowana", przechodzimy do karty Odblokuj regiony, klikamy na naszą mapę i wyskoczy małe okienko do wpisania klucza i komentarza. W miejsce klucza wklejamy klucz z pliku gmapsupp.unl który znajdziemy na karcie, okienko na komentarz może zostać puste.

Można odznaczyć żeby BaseCamp widział, jak widać na dołączonym obrazku.
Tylko po co te kombinacje, kartę os GPSa a na kompa z płyty i wszystko mamy ogarnięte.
Załączniki
jawawa.jpg
Pozdrawiam Włodek
SP3WBW
Serwis Garmin - Poznań
Z Garminem od 2003r.
Avatar użytkownika
wlodek_mega
Początkujący
 
Posty: 95
Dołączył(a): Śr, 27 mar 2013 15:11
Lokalizacja: JO82LH

Następna strona

Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości