MicroDem - program do prezentacji panoram gór... and more..

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

MicroDem - program do prezentacji panoram gór... and more..

Postprzez Alferek » Wt, 17 kwi 2007 20:27

Chciałem zareklamować MicroDem darmowy program do GIS rozwijany przez prof. Petera Gutha z Naval Academy z USA.
Programik ten z GPS ma również wiele wspólnego - jest porządna mapka z widocznością satelitów, można operować waypointami na mapkach.
Ja go jednak głównie używam do panoram robionych z danych SRTM.
Możliwości tego programu są kolosalne a jest on średnio raz na tydzień aktualizowany.

Mam też swój "wkład" do tego programu - wysępiłem by autor zrobił mi klikalną mapkę z wschodami i zachodami Słońca.

http://www.usna.edu/Users/oceano/pguth/website/microdem.htm
Ostatnio edytowano So, 21 kwi 2007 17:34 przez Alferek, łącznie edytowano 1 raz
хардваре: GPSMap60CSx, GPS12, Navibe GB735+Nokia E50, Akira 3512, Navigon 1300, Lark 35.7, Nokia E71, HTC HD2 z wgranym Androidem, GPS Holux 236+Ramos42. Nie mam tylko GPSa wbudowanego w kufel piwa.
софтваре: jakieś durne mapy :D.

Obrazek
Avatar użytkownika
Alferek
Bywalec
 
Posty: 504
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:33
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E

Postprzez Alferek » So, 21 kwi 2007 12:29

Widzę, że zero zainteresowania, bo tylko sucha informacja :twisted:
Nie ma to jak parę screen shotów by pokazać zaledwie kilka z możliwości programu:

Oto Polska właśnie:
Obrazek

A oto hałda bełchatowska i wyrobisko (nawiasem mówiąc zeszli już poniżej poziomu morza więc to jest najniższy, co prawda sztuczny, punkt Polski:
Obrazek

Teraz kilka wariacji na temat Tatr i Beskidu Żywieckiego i Gorców (dla GPS Maniaka):

w kolorach mapy hipsometrycznej jak w atlasie:
Obrazek

tu mamy klikalne czasy zachodu Słońca:
Obrazek

a tu mamy zaznaczony zakres panoramy z Babiej Góry z widokiem na Tatry:
Obrazek

i po przetworzeniu widok z Biabiej Góry wygląda tak:
Obrazek

miło jest zrobić zoom tego (widok na Tatry Wysokie):
Obrazek

a spragnionych dokładnego opisu widocznych szczytów tatrzańskich zapraszam na swoją stronkę www.jura.acb.pl gdzie jest opisana panorama Tatr widzianych ze "Skałki 502" z Jury
Ostatnio edytowano So, 21 kwi 2007 17:33 przez Alferek, łącznie edytowano 1 raz
хардваре: GPSMap60CSx, GPS12, Navibe GB735+Nokia E50, Akira 3512, Navigon 1300, Lark 35.7, Nokia E71, HTC HD2 z wgranym Androidem, GPS Holux 236+Ramos42. Nie mam tylko GPSa wbudowanego w kufel piwa.
софтваре: jakieś durne mapy :D.

Obrazek
Avatar użytkownika
Alferek
Bywalec
 
Posty: 504
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:33
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E

Postprzez soko » So, 21 kwi 2007 13:23

Alferek:
1.
Widzę, że zero zainteresowania, bo tylko sucha informacja
- dokładnie tak.
2.
Nie ma to jak parę screen shotów by pokazać zaledwie kilka z możliwości programu:
- dokładnie tak.
3. Chyba jeszcze brakowało innego tytułu : np. : "MikroDem - program do prezentacji np. panoram górskich", a nie "MikroDem"( kto na to kliknie) - to taka moja sugestia. Byłoby od razu 100.000 wyświetleń.

4. No i jeszcze ( sorry, ale temat b. ciekawy i żal go zmarnować) - przynajmniej u mnie - nie wyświetla się Twoja strona z linku , który podałeś. Chyba powinno być : http://www.jura.acb.pl/
???

Po obejrzeniu Twojego drugiego postu, bardzo się zainteresowałem.
Jesteśmy istotami multimedialnymi.
Krzysztof.
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Magnoom » So, 21 kwi 2007 13:53

Alferek napisał(a):A oto hałda bełchatowska i wyrobisko (nawiasem mówiąc zeszli już poniżej poziomu morza więc to jest najniższy, co prawda sztuczny, punkt Polski:
Aaaa to już moje okolice :D Aktualnie najniższy punkt wkopu jest gdzieś w okolicach -45 metrów. Nie wiem czy to najniżej w Polsce. Poza tym to się ciągle zmienia. Podobno docelowo ma być -80.
Natomiast widoczna na zrzutach ekranu góra, niegdyś zwałowisko zewnętrzne gdzie wędrował tzw. nadkład od kilku lat nazywa się Górą Kamieńsk. W tym roku zbudowano na szczycie elektrownię wiatrową. Od kilkunastu lat istnieje tutaj wyciąg narciarski i lotnisko.
Wkop (ta dziura) Kopalni Węgla Brunatnego jest już stopniowo zasypywana od wschodu. Przestała się też przesuwać na zachód. Natomiast ruszyła kilka lat temu tzw. "Odkrywka Szczerców". Kolejne pole węgla. Zdjęcia tego nie pokazują, ale teren na zachód od widocznego wkopu też jest już dość głęboko wybrany. Powstało też nowe zwałowisko zewnętrzne w okolicach Chabielic.

A programem może zainteresuję się w wolnej chwili :D
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Postprzez Alferek » So, 21 kwi 2007 17:40

Zgodnie z sugestiami powyżej co nieco pozmieniałem dla zachęty.
Oczywiście korzystałem z danych SRTM-3, których najlepsza, bo wygładzona i co najważniejsze bezpłatna wersja znajduje się tutaj: http://srtm.csi.cgiar.org/

Nawiasem mówiąc dane te są o klasę lepsze od tego co krążyło do tej pory. Jeziora nareszcie są płaskie, przeciętny błąd w stosunku do danych z map topo Polski wynosi 3-10 metrów

MicroDem ma też fajny konwerter formatów danych wysokościowych DEM. Można sobie pokombinować.

Tak dla kolejnej zachęty następna użyteczna opcja. Czerwone pola oznaczają miejsca skąd widać Gerlach, najwyższy szczyt Tatr.
Obrazek
хардваре: GPSMap60CSx, GPS12, Navibe GB735+Nokia E50, Akira 3512, Navigon 1300, Lark 35.7, Nokia E71, HTC HD2 z wgranym Androidem, GPS Holux 236+Ramos42. Nie mam tylko GPSa wbudowanego w kufel piwa.
софтваре: jakieś durne mapy :D.

Obrazek
Avatar użytkownika
Alferek
Bywalec
 
Posty: 504
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:33
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E

Postprzez SP2BZW » So, 21 kwi 2007 21:12

Alferek napisał(a):Nie ma to jak parę screen shotów by pokazać zaledwie kilka z możliwości programu:

przyznam się że pobrałem i zapomniałem :oops:

a teraz... :?: rzeczywiście trzeba się tym programem zainteresować :D
SP2BZW
 

Postprzez GPS Maniak » N, 22 kwi 2007 11:00

SP2BZW napisał(a):przyznam się że pobrałem i zapomniałem :oops:
a teraz... :?: rzeczywiście trzeba się tym programem zainteresować :D

Problem jest taki, że tego typu programów jest baaaardzo dużo i gdyby człek chciał się interesować każdą nowością, na resztę zabrakłoby czasu :cry: Podobnie jest z programami mapowymi na kombinację: PC+PDA. Kiedyś był Fugawi, Ozi i MemoryMap i ..... wystarczało. Dziś takich programów są dziesiątki. Nie ma możliwości aby poznać je wszystkie. Dlatego też nawet nie sprawdzam jak np. działa PathAway czy inne tego typu cuda. Mam MemoryMapa, częściowo posiłkuję się Ozim i wystarczy. :D

W materii amatorskiego GIS - jako tradycjonalista - zostaję przy Global Mapperze. Podobne funkcje, podobne możliwości, a przynajmniej ...... nie muszę niczego się uczyć :wink: Co nie znaczy, że kiedyś nie zmienię zdania :D Nawiasem mówiąc, jeżeli chodzi o ciekawy soft na PC, to mam coś innego na tapecie. Ale póki tego nie rozgryzę .........

Wracając do tematu: Panoramy faktycznie imponujące :!:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko


Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości