TURnika - Kronika Turystyczna

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez Bas » Pt, 12 mar 2010 22:38

Wreszcie spojrzalem dokladniej na ten program. Baardzo ladny :)

Jesli mam slad i chcialbym podzielic go na sektory:
- np. 10 minutowe, zeby zobaczyc jak kszaltuje sie pokonywana odleglosc w kazdym z nich lub
- np. 3-kilometrowe, zeby zobaczyc jaka jest srednia predkosc na danym odcinku

to czy wystarczy kliknac "automatyczne dzielenie sladu na fragmentu" wg czasu/drogi?
Na wykresach odleglosc/predkosc i czas/predkosc nadal widze wszystkie punkty sladu- bez sektorow.
Czy jest taka mozliwosc?
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Pn, 15 mar 2010 8:45

Co do zwiiększenia ilości czytanych formatów to oczywiście jest taka możliwość. To właściwie tylko kwestia czasu (i posiadania ew. plików testowych). Ponieważ mnie nie było to potrzebne to tego nie robiłem bo mi trochę szkoda czasu na rzeczy których nie używam ale zawsze można nad czymś takim pomyśleć. Potrzebne tylko pliki... bo konwertery (nawet GPSBabel) nie zawsze dobrze konwertują ślady (niektóre informacje często po prostu gubią).
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Pn, 15 mar 2010 8:52

Co do dzielenia śladów na odcinki to jeśli wszystko zostało poprawnie wykonane to powinny one się pojawić w panelu po lewej stronie. Domyślnie wszystkie wycinki mają ten sam kolor co ślad i dlatego ich nie widać. Każdy wycinek może być zaznaczony innym kolorem... Należy po prostu dwukrotnie kliknąć na dany wygenerowany wycinek. Na otwartym okienku które się wyświetli jest przycisk 'z napisem 'Wycinek" (przed polem z tytułem wycinka). Należy w niego kliknąć i wybrać kolor który ten wycinek będzie posiadał.

Ekran1.jpg
Pokolorowany profil wg wycinków


Poza tym aktywny wycinek na wykresie zaznaczony jest gwiazdkami. Żeby wyświetlić te gwiazdki na wykresie należy dwukrotnie kliknąć w wykres. Wówczas na przemian są wyświetlane punkty (z zaznaczeniem gwiazdkami aktywnego wycinka) i numery punktów.

Ekran2.jpg
Zaznaczenie aktywnego (zaznaczonego w lewym panelu) wycinka gwiazdkami
Ostatnio edytowano Pn, 15 mar 2010 11:29 przez RyszardS, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Pn, 15 mar 2010 9:12

W wersji 3.0.3 dodałem możliwość łatwiejszego poprawiania (wygładzania) śladu.
Można na wykresach przesuwać punkty śladu oraz waypointy. Można również łączyć punkty śladu z waypointami podczas ich przesuwania.
Aby przesunąć w nowe miejsce punkt śladu należy najpierw w niego kliknąć na wykresie lub siatce z danymi. Później trzymając wciśnięty klawisz Alt kliknąć w miejsce na wykresie w które ten punkt ma być przesunięty.
Aby przesunąć waypoint należy najpierw go zaznaczyć (przez kliknięcie w niego jeśli jeśli odznaczona jest opcja 'Pokazuj miniaturkę po najechaniu kursorem na punkt') albo klikając w odpowiednią pozycję w siatce waypointów a później kliknąć w nowy punkt na wykresie trzymając wciśnięty klawisz Ctrl.
Aby przenieść i połączyć jednocześnie punkt i waypoint należy trzymać wciśnięte oba przyciski Alt + Ctrl.

W ten sposób można zmieniać położenie punktów: szerokość i długość geograficzna, wysokość, temperatura, puls i kadencja.

UWAGA: Poprawione pozycje waypointów po wyjściu z programu są zapamiętywane automatycznie. Natomiast zmienione pozycje punktów śladu nie są zapamiętywane (żeby nie psuć oryginalnych plików ze śladami). Trzeba 'ręcznie' zapisać taki poprawiony ślad do odpowiedniego pliku (można do tego samego, można do innego).

Dodatkowo w wersji 3.0.3 dodałem zmienną która umożliwia eksport napisów programu do pliku tekstowego. W ten sposób można tłumacząc je stworzyć nowe wersje językowe lub zamienić napisy na bardziej odpowiednie (np zamiast 'suma podejść' wstawić napis 'suma podjazdów' dla śladów rowerowych...). Jeśli przetłumaczone teksty doda się do pliku TURnika.ini to tekst będzie obowiązywał domyślnie dla wszystkich otwieranych śladów. Jeśli doda się nowe teksty do pliku ini konkretnego śladu to będą obowiązywały tylko dla tego śladu.

Aby wyeksportować teksty z programu TURnika należy do pliku ini dopisać:

[Konfiguracja]
EksportNapisowDo=
nazwaPliku

W wersji 3.0.3 dołączyłem takie wyeksportowane teksty do pliku TURnika.ini
Ostatnio edytowano Pn, 22 mar 2010 10:01 przez RyszardS, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez nocnyMarek » Pn, 15 mar 2010 11:36

RyszardS napisał(a):Potrzebne tylko pliki...

Czy takie mogą być?
Załączniki
przyklad.zip
(7.92 KiB) Pobrane 626 razy
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Pn, 15 mar 2010 11:45

Mogą być.
Zobaczę co się da z tym zrobić...
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez Bas » Pn, 15 mar 2010 14:59

RyszardS napisał(a):Poza tym aktywny wycinek na wykresie zaznaczony jest gwiazdkami

Odniose sie do tego obrazka, dobrze?
U mnie podobnie wyglada wykres predkosci do czasu i km/czasu. W kazdym wycinku sa dziesiatki punktow pomiarowych - tak jak na tym wykresie.

Mnie chodzilo o cos innego:
Sa odcinki trudne i latwiejsze, pokonywane szybciej i wolniej, itd.
Pomiary jednostkowe sa oczywiscie wazne, ale dobrze byloby zobaczyc jak przedstawia sie SREDNIA predkosc czy sredni czas pokonania danego odcinka trasy. Jesli mam w miare stala trase, to moge zobaczyc dane typu:
- o, ten odcinek drogi pokonuje szybciej niz kiedys
- na ten odcinek potrzeba srednio xx minut

To inny rodzaj danych niz prezentacja poszczegolnych wartosci ze sladu. Moge przez chwile osiagnac predkosc bardzo duza, ale nadanym odcinku srednia i wyniosla tylko xx km/h.

Cos w rodzaju: http://korki.targeo.pl/

Obrazek

tyle ze na wykresie i sa to nasze wlasne dane.
Oczywiscie na szlakach i sciezkach rowerowych targeo nie bedzie :)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Pn, 15 mar 2010 15:20

Otrzymaanie takiego wykresu (śladu) też jest możliwe.
Po wygenerowaniu wycinków należy przejść na zakładkę z taką ikonką:

Ikona42.jpg
Ikona zakładki statystyki wycinka
Ikona42.jpg (785 Bajtów) Przeglądane 18887 razy


i tam są statystyki dla tego wycinka. Są tam np pola: 'średnia prędkość podróży', 'średnia prędkość ruchu'... należy sprawdzić jaką mają wartość, później kliknąć dwukrotnie w ten wycinek (na panelu z lewej strony) i ustawić odpowiedni kolor.
To w jaki sposób się pokoloruje wykresy (uwzględniając jakie dane) zależy wyłącznie od użytkownika. A statystyki wszystkie są dostępne zarówno dla całego śladu jak i dla poszczególnych wycinków.

Ikona45.jpg
A druga karta zawierająca kołowe wykresy statystyczne dla wycinka posiada taką ikonkę
Ikona45.jpg (823 Bajtów) Przeglądane 18878 razy
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez Bas » Pn, 15 mar 2010 16:58

RyszardS napisał(a):i tam są statystyki dla tego wycinka...

Przeciez nie o to chodzi, zeby wchodzic w 15 wycinkow z trasy i ogladac je po kolei pod katem jednej wartosci tylko miec je wszystkie na jednym wykresie, bo od razu widac jak przebiegala CALA trasa.

Pod katem roznych zestawien liczbowych ten program bije na glowe chyba wszystkie inne i to jest bardzo dobre. Mnie akurat zabraklo typu zestawienia dla CALEJ trasy pod katem SREDNICH wartosci dla KAZDEGO wycinka.
Program jest swietny !!
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez Marko » Pn, 15 mar 2010 17:06

Bas napisał(a):Program jest swietny !!

Zgadzam się, program jest znakomity!

Bardzo proszę Autora jednak o pewne rady.
(1) W programie znakomicie widać pozycję Waypointów na mapie śladu.
Czy można jednak w jakiś sposób wyświetlić waypointy automatycznie na profilu śladu, zgodnie z ich pozycją geograficzną? (wiem jak to zrobić ręcznie, ale jest to dość czasochłonne i kłopotliwe)
(2) Czy można wyświetlić długość i czas etapu "od waypointu do waypointu"?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Wt, 16 mar 2010 8:23

Co do kolorowania pod kątem średnich...

Kombinacji i sposobów kolorowania wykresów może być praktycznie nieskończona ilość. Kilka postów wcześniej ktoś chciał dzielić ślad na wycinki i kolorować je w zależności od konta nachylenia stoku. Kolorowanie na podstawie średniej prędkości jest sytuacją analogiczną. Takich kryteriów sposobu kolorowania może być naprawdę baaardzo wiele. Trudno przewidzieć jaki sposób kolorowania konkretny użytkownik sobie wymyśli.

A lista wszystkich wartości statystycznych (również średnich) dla wszystkich wycinków w formie listy zbiorczej jest dostępna na zakładce sum wycinków - domyślna ikonka:

Ikona35.jpg
Ikona zakładki sum statystyk wycinków
Ikona35.jpg (778 Bajtów) Przeglądane 18835 razy


A tak w ogóle to... kiedyś ktoś mnie pytał (chyba retorycznie) po co pisać taki program skoro już wszystko jest w MapSource?! Hmmm...
Ostatnio edytowano Wt, 16 mar 2010 9:28 przez RyszardS, łącznie edytowano 5 razy
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Wt, 16 mar 2010 8:29

Co do automatycznego wyświetlania waypointów na profilach...

Z tego co pamiętam to... program łączy waypointy z punktami śladu automatycznie i wyświetla je na profilach jeśli długość i szerokość geograficzna waypointów jest taka sama jak punktów śladu (wtedy to ma sens). Jeśli jest inna... to jak sparować punkt śladu i waypoint? To już nie te same punkty - wówczas trzeba je połączyć ręcznie (bo może waypoint bardziej pasuje np do punktu 123 a może bardziej do 124).

Co do odległości od punktu do punktu to można ją wyświetlić... w poprzednich wersjach można było zaznaczać przedział śladu klikając pierwszy punkt a później trzymając klawisz Shift ostatni punkt przedziału. Statystyki są dostępne na zakładce która się pojawia jak jest zaznaczony przedział. W tej ostatniej o tym zapomniałem i zrobiłem na Shifcie co innego. Ale już to poprawiłem i w następnej wersji klawisz Shift odzyska swoją funkcję. A przenoszenie punktów w nowe miejsce (to co jest tylko w tej wersji na Shifcie) zostanie przeniesione na klawisz Alt.
Można też używać linijki na wykresie śladu. Należy kliknąć myszką na symbol linijki (w prawym dolnym roku wykresu) - linijka zmieni kolor z czarnego na taki jaki jest ustawiony (domyślnie czerwony). Wówczas klikając w kolejne punkty na wykresie (nie koniecznie punkty śladu) wyświetlana jest na linijce odległość zaznaczenia. Kolejne punkty krzywej dodaje się klikając lewym klawiszem myszki, odejmuje prawym.
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez Marko » Wt, 16 mar 2010 10:06

RyszardS napisał(a):Co do automatycznego wyświetlania waypointów na profilach...

Z tego co pamiętam to... program łączy waypointy z punktami śladu automatycznie i wyświetla je na profilach jeśli długość i szerokość geograficzna waypointów jest taka sama jak punktów śladu (wtedy to ma sens). Jeśli jest inna... to jak sparować punkt śladu i waypoint? To już nie te same punkty - wówczas trzeba je połączyć ręcznie (bo może waypoint bardziej pasuje np do punktu 123 a może bardziej do 124).


Być może jest to kwestia zadania promienia "zaliczania waypointu do śladu". Tak działa HRMProfil , tożsamy Ciclotour czy CompeGPS (który również pokazuje bliskie śladowi waypointy na profilu).
MapSource rzeczywiście wypada słabiutko w porównaniu np. z CompeGPS http://www.compegps.com/.
Wygląd na to, że Garmin doczekał się godnego konkurenta w Europie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Wt, 16 mar 2010 10:42

Co do parowania punktów śladu z waypointami mi idzie to dosyć sprawnie i nie mam z tym problemów.
Klikam w punkt śladu później w ikonkę waypointu i na koniec w przycisk 'Połącz punkt ze śladem'.

Ikona23.jpg
Przycisk 'Połącz punkt ze śladem'
Ikona23.jpg (1 KiB) Przeglądane 18807 razy


W ostatniej wersji dorobiłem jeszcze możliwość przeniesienia jednocześnie punktu śladu i waypointu oraz powiązania ich ze sobą.
Klikam w punkt śladu, klikam w waypoint, naciskam klawisz Schift+Ctrl i klikam w punkt w którym ma być ten punkt i waypoint.

Żeby przepiąć waypoint z jednego punktu śladu do innego najpierw klikam ikonę waypointu, później nowy punkt śladu i następnie przycisk 'Połącz punkt ze śladem' lub trzymam kombinację Shift+Ctrl i klikam w nowy punkt na wykresie.

Oczywiście wszystko zależy od tego ile takich punktów jest...
Ale nie jest to dla mnie jakaś baaardzo uciążliwa robota a mam pełną kontrolę nad tym gdzie który waypoint się znajduje i do którego punktu jest przypisany.
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez Marko » Wt, 16 mar 2010 12:04

RyszardS napisał(a):Co do parowania punktów śladu z waypointami.

W "mapsource" do TwoNav, czyli CompeGPS LAND funkcja dodawania bliskich waypointów do profilu śladu pojawiła się w wersji 6.4 http://www.compegps.com/2006/newswin.php?id=71&type=1 - zerknij: WAYPOINTS NEW FEATURES
Twoje oprogramowanie piszesz pod siebie i ma bardzo dużą funkcjonalność, niemniej w pełni rozbudowaną alternatywą do MapSource jest, jak dla mnie, komercyjne ("jedyne" 100 EURO) CompeGPS. Wiemy już, że CompeGPS LAND czyta np. format *.mp
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości