Łączenie tracków

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Łączenie tracków

Postprzez cardi » So, 23 kwi 2011 9:08

Witam serdecznie po dlugiej nieobecności.
Obecnie przesiadłem się na OruxMaps na androida i nie ukrywam że całkiem miło się z niego korzysta.
Żeby ktos nie traktował tego jak reklamy to pisze o tym tylko po to aby zobrazowac problem.
Wracając do tematu. Rejestruję sobie codziennie tracki i już mi się ich trochę nazbieralo. Niektóre pokrywają się całkowicie inne tylko kawałkami a inne nie kryją się z innymi w ogóle.
I teraz jest moje pytanie. Korzystam z Kilku róznych programów jak Qgis, GVSig, czy globallMapper. W żadnym z nich nie mogę znaleźć opcji jak połaczyć te tracki w taki sposób aby zlikwidować czyt. scalić fragmenty tracków nakładające się a resztę dołączyć i stworzyć z tego jeden plik, track żeby wyglądał cos jakby route.
Nie wiem czy wystarczająco jasno opisałem o co chodzi ale w razie pytań chetnie odpowiem.
cardi
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pt, 05 paź 2007 18:41

Re: Łączenie tracków

Postprzez greg_m » So, 23 kwi 2011 11:51

nie wiem jakiego systemy uzywasz, ale pod linuksa jest swietny programik o nazwie viking
mozna sobie podpiac ump jak tlo mapowe.
ps. juz nie pamietam czy testowalem OruxMaps, ale jak bardzo bateriozerny jest ten programik. Osobiscie jesli chodzi o logger to zatrzymalem sie na GPSLogger - bardzo funkcjonalny (ustawianie m.in. co ile ma zapisywac pozycje, minimalny dystans miedzy punktami, itd), ale tez jest dosc bateriozerny. Do przegladania map uzywam Maps(-) - mozna ladowac zgrane wczesniej slady, podpiac i UMP i inne np Google Aerial.
pozdrawiam
G.
edge 500 + UMP-pcPL@www + OSM Cycle Map + Waze
greg_m
Bywalec
 
Posty: 317
Dołączył(a): Wt, 10 lut 2009 16:39
Lokalizacja: /dev/random

Re: Łączenie tracków

Postprzez asandrzej » So, 23 kwi 2011 11:59

cardi napisał(a):.... W żadnym z nich nie mogę znaleźć opcji jak połaczyć te tracki....

Łączenie śladów można wykonać w Ozim.
viewtopic.php?p=115840#p115840

Ozi v. demo do pobrania http://www.oziexplorer2.com/eng/downloa ... _setup.exe

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Łączenie tracków

Postprzez cardi » So, 23 kwi 2011 12:06

Siedze na windzie także Twoja propozycja raczej mi się nie przyda. U siebie w programach tez mogę zaladować wszystkie tracki i wyrzucić je do jednego pliku np gpx ale chodzi o to że dajmy na to jadąc z polski jadę tą samą trasą więc ślad we wszystkich trackach się powtarza +/- 2-3 m w prawo lub w lewo i własnie chodzi aby znaleźć jakiś programik który te odcinki blisko siebie lub nakładające się połączy w jeden ślad. Teraz jak zaladuje gpx ze wszystkimi trackami jako routa to programik zwalnia.
Co do samego programu OruxMaps to jest rewelacyjny choć nie ukrywam że ciągle szukam czegoś lepszego ale jak do tej pory nie trafilem. Co do bateriożerności no to już sam fakt że uzywam HTC desire HD mówi że bateria jest mała więc nie mogę Ci obiektywnie udzielić odpowiedzi. Zwykle uzywam telefonu podpietego pod ładowarkę w samochodzie a jak poruszam się w terenie piechotką to telefon działa na wygaszeniu i tylko czasem zaglądam czy nie zbaczam z trasy. Szcególnie w momentach gdy wyznaczam granice lub coś w tym stylu. Generlanie to z programu jestem zadowolony ale jak znasz coś lepszego lub tez godnego uwagi to z miłą chęcia przetestuję.
cardi
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pt, 05 paź 2007 18:41

Re: Łączenie tracków

Postprzez asandrzej » So, 23 kwi 2011 12:18

cardi napisał(a):Generlanie to z programu jestem zadowolony ale jak znasz coś lepszego lub tez godnego uwagi to z miłą chęcia przetestuję.


Two Nav dla systemu Android, obsługuje mapy rastrowe format Ozi przetworzone do własnego formatu.
http://en.compegps.com/products/software/twonav/

Pozdrawiam
Dostepne gotowe mapy turystyczne
http://www.rikaline-gps.pl/index.php?op ... &Itemid=95
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Łączenie tracków

Postprzez cardi » So, 23 kwi 2011 12:27

No i zaletą oruxa jest to że jest darmowy:)
cardi
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pt, 05 paź 2007 18:41

Re: Łączenie tracków

Postprzez Bas » So, 23 kwi 2011 12:49

cardi napisał(a):chodzi o to że dajmy na to jadąc z polski jadę tą samą trasą więc ślad we wszystkich trackach się powtarza +/- 2-3 m w prawo lub w lewo i własnie chodzi aby znaleźć jakiś programik który te odcinki blisko siebie lub nakładające się połączy w jeden ślad

Jesli dobrze zrozumialem: nie zamierzasz laczyc sladow tylko usrednic wynik, tak? Z kilku juz istniejacych sladow stworzyc zupelnie nowy track, ktory bedzie usredniona wersja dotychczas istniejacych?
Typowe laczenie sladow polega na polaczeniu sladu z A->B i B->C w jeden slad A-B-C.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Łączenie tracków

Postprzez cardi » So, 23 kwi 2011 14:50

Nie zupelnie o to mi chodzi A-B-C. Dajmy na to jadę sobie dzisiaj z Poznania do Wroclawia i wracam. Jutro z Poznania do wrcławia i w drodze powrotnej kręce się po Lubinie. Następnego dnia tak samo z tym że kręce się po Lesznie. I teraz mam 3 tracki. Część trasy się powtarza a część nie. Chodzi mi o program (o ile jest) który usunie powtarzające się ślady a zostawi resztę którą połączy w całość.
cardi
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pt, 05 paź 2007 18:41

Re: Łączenie tracków

Postprzez Bas » So, 23 kwi 2011 15:09

W MapSource mozna w szerokim zakresie dzielic, laczyc, kasowac fragmenty... ale wszystko recznie. Takiego programu, ktory bedzie wiedzial co uzytkownik ma na mysli to chyba jednak nie ma. A moze jest?
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Łączenie tracków

Postprzez popej » So, 23 kwi 2011 17:46

Funkcję uśredniania kilku bliskich śladów posiada MapTK. Nigdy tego nie używałem, więc nie wiem, jak skutecznie działa.
http://www.maptk.dnsalias.com/
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Łączenie tracków

Postprzez amado » Pt, 29 kwi 2011 20:46

Witam,
Chciałbym odświeżyć nieco ten temat.
Otóż chciałbym zrobić sobie takiego multitracka" w którym miałbym zapisane wszystkie tracki z danego regionu.
Problem w tym że chciałbym ażeby był to 1 plik.
Korzystając z GPX Editora i funkcji Add GPX stworzyłem sobie 1 plik zawierający kilkadziesiąt tracków z danego obszaru.
Niestety po wgraniu w mojego garmina( oregon 300) w managerze śladów widzę nadal kilkadziesiąt tracków a nie jak się spodziewałem 1 scalony.
Zależało mi na tym by poszczególne tracki się nie łączyły ze sobą ( tz nie miały wspólnych punktów) , ale żeby były zapisane jako jeden plik, który można w prosty sposób włączyć ( opcja pokaż na mapie) i wyłączyć w razie potrzeby, a nie włączając każdy z osobna co jest wysoce upierdliwe.
Może któryś z szanownych kolegów zechciał by mnie wesprzeć jakąś poradą ????
Ponadto chciałbym również odchudzić plik wynikowy . Po zsumowaniu wszystkich tracków w GPX Edit-cie, plik waży 18 MB. Po konwersji w Ozim z GPX do KML ważył 1,8 MB a po konwersji GPS Babelem z KML na GPX ( z odznaczeniem paru funkcji) ważył 6,8 MB.

Pozdrawiam
A
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Re: Łączenie tracków

Postprzez cardi » Pt, 29 kwi 2011 22:14

W sprawie garmina Ci nie pomogę bo niestety nie uzywam tego sprzętu a i programów o których mowisz też nie znam. U siebie do takich wlaśnie akcji jak Ty opisujesz stusuję GlobalMappera. Sądzę że jak chwilkę spędzisz nad jego rozeznaniem to będziesz zadowolony z efektów. W razie potrzeby to odezwij się.

A tak przy okazji to ile Ty masz tych tracków i jak długich że Ci wyszło 18 mega?? Ja mam 25 tracków po 250-450 km (punkt co 20 metrów, miejscami gęściej + pointy) i mój gpx waży lekko ponad 5 mega.

Potestowałem ten TvoNaw i jednak zostaje przy oruxie. Jakoś mi nie przypadła ta aplikacja do gustu i Orux wydaje mi się znacznie prostszy i przyjemniejszy w obsłudze. Nie jestem zwolennikiem kompasów cyfrowych w żadnym wydaniu. Dobry, stary i poczciwy kompas, że tak powiem analogowy to jednak jest niezawodna rzecz i nie wymaga baterii. To tylko jeden z wielu przykładów niepotrzebnych udogodnień w TvoNaw.
cardi
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pt, 05 paź 2007 18:41

Re: Łączenie tracków

Postprzez asandrzej » So, 30 kwi 2011 13:46

cardi napisał(a):Nie jestem zwolennikiem kompasów cyfrowych w żadnym wydaniu. Dobry, stary i poczciwy kompas, że tak powiem analogowy to jednak jest niezawodna rzecz i nie wymaga baterii. To tylko jeden z wielu przykładów niepotrzebnych udogodnień w TvoNaw.


Kompas magnetyczny i mapę papierową trzeba mieć na wyposażeniu,
kompas w odbiorniku spełnia trochę inną rolę,
przy zastosowaniu kompasu elektromagnetycznego nie ma potrzeby obracania odbiornikiem
żeby zorientować mapę na ekranie.
Jeżeli korzystasz z Orux Maps to powinieneś zainstalować GPS Status.
Prostsza aplikacja do obsługi map rastrowych w formacie Ozi Mobile od Orux Maps to „Androzic”

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Łączenie tracków

Postprzez cardi » So, 30 kwi 2011 21:59

A to to wiem zarówno jeśli idzie o kompasy i mapy jak i GPS status oraz Androzic. Ze wszystkich aplikacji w markecie które do tej pory przerobiłem to Orux mimo wszystko ma się najlepiej. Niewątpliwą zaletą jest skalowanie map zarówno cyfrowe jak i analogowe. Poza tym mapy w formacie pod oruxa niewiele ważą.

Dalej jednak szukam sposobu na zadowalające mnie połączenie tracków. MapTK nie moge pobrać niestety. Moje programu tego nie zrobią.

Teraz wpadłem na pomysł że fajnie by było gdyby była też funkcja w jakimś desktop programie że dajmy na to z wielu tracków program uśrednia je i tworzy nowy jeden.
cardi
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pt, 05 paź 2007 18:41

Re: Łączenie tracków

Postprzez amado » Śr, 04 maja 2011 20:52

A tak przy okazji to ile Ty masz tych tracków i jak długich że Ci wyszło 18 mega?? Ja mam 25 tracków po 250-450 km (punkt co 20 metrów, miejscami gęściej + pointy) i mój gpx waży lekko ponad 5 mega.

Jakieś 80 jak na razie, ale stale przybywa.
U mnie punkty traka określane są w interwale czasowym co ok 30sek, w innym przypadku po wgraniu ich do jakiejkolwiek aplikacji wychodziły "kąty proste" a tak jest ok trak jest dość szczegółowy, niestety punktów ( i danych w nich zawartych) jest zapewne zdecydowanie więcej niż w bardziej optymalnych ustawieniach.
Zresztą za pomocą GPX Edita i GPX2IMG otrzymałem całkiem zadowalający wynik, jeszcze są pewne szczegóły które muszę poprawić, ale ogólnie jest OK.

Pozdrawiam
A
amado
Początkujący
 
Posty: 90
Dołączył(a): Pn, 09 lis 2009 20:59

Następna strona

Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

cron