Szukanie skrzynek wg języka

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Szukanie skrzynek wg języka

Postprzez shchenka » Pn, 08 paź 2007 10:10

Przy wyszukiwaniu skrzynek w OC PL brakuje mi (tzn. nie dokładnie mi, ale brakuje) możliwości filtrowania po języku opisu skrzynki. Na przykład "znajdź wszystkie skrzynki w okolicy, ale tylko te z opisem w języku angielskim".

Bez takiej możliwości serwis jest znacznie mniej przydatny dla osób nie znających polskiego.
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez sp2ong » Pn, 08 paź 2007 10:21

Nie wiem czy to cos da bo mysle ze z 90% skrzynek nie ma opisu w EN wersji. Ktos kto chce uzywac wersji EN OC PL to w momencie kiedy przelacza sie na ten interfejs, opisy jesli sa dostepne w EN to sa bazowe w wyswietleniu jesli nie ma, to tylko w PL.

Kiedys byl taki pomysl aby zrobic generator opisu po angielsku choc w minimalnej wersji. Ale pomysl upadl. Mysle ze gdyby moze napisac taki formularz dynamiczny z opcjami ktory by generowal prosty (byc moze nie do konca gramatyczny) opis w EN to wielu skorzystaloby z tego.

Poki opisy bede tylko w PL to napewno dla wielu zagranicznych nasza baza bedzie nic warta.

Wiec jest zadanie dla chetnego zrobic generator opisu w EN dla skrzynki. Pomysl i przyklad takiego generatora mozna podpatrzec na przykladzie np takiego interaktywnego ukladania listu referecyjnego
http://elc.polyu.edu.hk/cill/referenceletter.htm
Wystarczy zapisac zrodla tej strony i na tej bazie mozna zrobic w HTML taki generator.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez Alf/red/ » Pn, 08 paź 2007 10:40

sp2ong napisał(a):mysle ze z 90% skrzynek nie ma opisu w EN wersji.

90%? To sprawdź. Najbliższa mnie skrzynka z opisem w EN (zresztą dwie linijki vs wypracowanie w wersji PL) ma numerek 47. Kolejne to 98 i 99 (o! nawet po duńsku!) ale ich to bym nie liczył ;-(
http://opencaching.pl/viewcache.php?cac ... esclang=EN
http://opencaching.pl/viewcache.php?cac ... esclang=DA
Kolejne - 124, 150, 160, wszystkie filipsa - i tyle, na 200 przejrzanych. Czyli 98% ma opisy tylko PL.
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Postprzez sp2ong » Pn, 08 paź 2007 10:50

Alf/red/ napisał(a): .... Czyli 98% ma opisy tylko PL.


No widzisz to za bardzo bylem lagodny w ocenie. Dlatego nasza baza dla potencjalnego goscia z poza PL jest nic warta - lub malo warta, zwlaszcza kiedy bedzie probowal cos zrozumiec, to czasami ilosc informacji historycznych itp moze go powalic bo moze bedzie myslal ze to istotne informacje z punktu widzenia szukania skrzynki. Dlatego kieds ktos juz pisal gdyby byl choc "angielskawy" opis minimalny ale pozwalajacy otrzymac minimalna informacje to mysle ze geocacherzy z poza PL zaczeli by korzystac z naszej bazy. Niestety nasz jezyk nie nalezy do latwych. Zreszta ten sam problem dotyczy skrzynek tez na GC.com - opis w lokalnym jezyku moze byc bariera choc czasami zdjecia moga pomoc.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez sp2ong » Pn, 08 paź 2007 11:21

Alf/red/ napisał(a): .. Kolejne to 98 i 99 (o! nawet po duńsku!) ale ich to bym nie liczył ;-(
http://opencaching.pl/viewcache.php?cac ... esclang=EN
http://opencaching.pl/viewcache.php?cac ... esclang=DA


Dzieki za informacje, wyslalem informacje do wlascicieli skrzynek o korekte opisu skrzynek.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez shchenka » Pn, 08 paź 2007 17:43

A co myślicie o tym, żeby wybrać jakieś skrzynki rekomendowane dla zagranicznych turystów ? Na przykład a wawie jest dość dużo skrzynek, ale nie każdą bym rekomendował obcokrajowcowi, który na przykład odwiedza miasto na jeden lub dwa dni.

Wtedy takim wybranym skrzynkom można by dodać przynajmniej krótkie opisy po angielsku. Chodzi mi o miejsca, które są potencjalnie bardziej interesujące dla kogoś, kto odwiedza obce miasto i spędza w nim jeden dzień, czyli powinny być w miarę blisko komunikacji miejskiej, we w miarę bezpiecznych miejscach i pokazywać coś ciekawego.
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez angelo » Pn, 08 paź 2007 18:11

shchenka napisał(a):A co myślicie o tym, żeby wybrać jakieś skrzynki rekomendowane dla zagranicznych turystów ?


a tak z ciekawości, ilu znasz zagranicznych turystów zaglądających na OC.pl? pytam, albowiem jedyna moja w tej chwili zarejestrowana skrzynka na GC ma tam 48 znalezień. na OC zalogowanych jest 9. z tego _tylko_ 3, są zalogowany podwójnie - i tu i tu, pomimo wielkiego bannera OC z podpisem "please also log your visit at...".

co więcej, z tych 48 minus 3 wizyt, przynajmniej 4 należą do ludzi którzy na 100% wiedzą o istnieniu OC pl i ma tu konta. ale widocznie przestali tu zaglądać.

pierwsze rzeczy pierwsze, jak mawiają hamerykanie. najpierw opisy w en, tak, żeby w ogóle ktoś zagraniczny chciał (i miał po co) tu zaglądać :]
Avatar użytkownika
angelo
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt, 04 wrz 2007 17:57
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postprzez nemrodek » Pn, 08 paź 2007 20:06

zgadzam się z angelo
dużo skuteczniejszym zaproszeniem do szukania skrzynki dla obcokrajowców jest umieszczenie jej na geocaching.com oczywiście z opisem angielskim
Nemrodek
Vista C
Obrazek
Avatar użytkownika
nemrodek
Początkujący
 
Posty: 70
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:34
Lokalizacja: Rzym

Postprzez shchenka » Pn, 08 paź 2007 20:52

angelo napisał(a):a tak z ciekawości, ilu znasz zagranicznych turystów zaglądających na OC.pl?


Nie jestem pewien czy Cię dobrze zrozumiałem, ale ...

jak myślisz, dlaczego zagraniczni turyści nie zaglądają na OC PL ? W dużym stopniu właśnie dlatego, że opisy skrzynek są po polsku. I stąd moje pytanie, może przynajmniej dla wybranych skrzynek warto byłoby zrobić opisy po angielsku ?
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez filips » Pn, 08 paź 2007 21:45

nemrodek napisał(a):zgadzam się z angelo
dużo skuteczniejszym zaproszeniem do szukania skrzynki dla obcokrajowców jest umieszczenie jej na geocaching.com oczywiście z opisem angielskim


Potwierdzam. Barierą dla nieznających Polskiego jest opis. Sam będąc za gramanicą wybierałem tylko te paczki (z geocaching.com), które mają opis po angielsku.

Taki generator opisów w np javie byłby bardzo fajny. Np (przykładowo):

skrzynka:
- zakopana
- ukryta w karpie zwalonego drzewa
- w dziurze w ścianie
- patrz foto

i być może to wystarczy. Aha, dobrze by było dodać zdanie, że skrzynka jest tam, gdzie wskazują koordynaty (że właściwie nie trzeba dokładnie znać opisu, by znaleźć skrzynkę).
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez sp2ong » Wt, 09 paź 2007 6:17

filips napisał(a):
Potwierdzam. Barierą dla nieznających Polskiego jest opis. Sam będąc za gramanicą wybierałem tylko te paczki (z geocaching.com), które mają opis po angielsku.


Tez to potwierdzam, kiedy pisalem o OC PL na GC.com forum to dostalem na priv pare postow z informacje " ... tak ale wszystkie wasze skrzynki sa po polsku ..."

Taki generator opisów w np javie byłby bardzo fajny. Np (przykładowo):

skrzynka:
- zakopana
- ukryta w karpie zwalonego drzewa
- w dziurze w ścianie
- patrz foto

i być może to wystarczy. Aha, dobrze by było dodać zdanie, że skrzynka jest tam, gdzie wskazują koordynaty (że właściwie nie trzeba dokładnie znać opisu, by znaleźć skrzynkę).


Kiedys z czechami rozmawialem na ich forum o tym problemie ze co z tego ze sa oni na GC.com jak wiekszosc skrzynek ma opis po czesku i glowni odwiedzajacy sa przez to czesi, i chlopaki zaraz zorganizowali sie ze zglosilo sie paru chetnych do ktorych mozna napisac i zrobia wersje angielska opisu. Ta incjatywa moze i fajna ale na dluzszy czas niewykonywalna.
Dlatego taki prosty generator opisu w j angielskim dalby szanse zapoznac innym niz z Polski ktorzy by trafili do OC PL i zacheciloby ich do szukania bo oferta skrzynek jest coraz bogatsza wiec mieli by w czym wybierac.

Ma ktos pomysl jakby taki generator zrobic (ja podalem ten w HTML ale moze faktyczne w JAVA bylby lepszy)? Moze uda nam sie to wykonac i naprawde bylalby to fajna spraw.

PS jesli ktos by mial uwagi do interfejsu w wersji EN OC PL co mozna by zmienic i dotllumaczyc podajc kokretne tlumaczenia tez by bylo milo. Link np do OC PL bezposredni w wersji EN mozna zawsze podawac:

http://www.opencaching.pl/index.php?lang=en
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez shchenka » Wt, 09 paź 2007 8:57

To może jednak zrobić możliwość szukania skrzynek tylko w wybranym języku ? Jak wiem, że opisów po angielsku jest mało, ale zawsze kilka skrzynek jest i wtedy ktoś kto nie zna polskiego nie musiałby przedzierać się przez morze skrzynek w nieznanym języku, tylko ograniczyć wyszukiwanie do tych kilku, które go interesują ... ?
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez klw_wro » Wt, 09 paź 2007 12:01

sp2ong napisał(a):PS jesli ktos by mial uwagi do interfejsu w wersji EN OC PL co mozna by zmienic i dotllumaczyc podajc kokretne tlumaczenia tez by bylo milo.


Hej,

zgłaszałem już na poprzednim forum, ale chyba padło zanim zdążyłeś zareagować.
Mianowicie chodzi mi o możliwość podawania wielojęzycznych opisów pod zdjęciami, tak żeby wyświetlał się opis zdjęcia w danym języku w zależności od wybranego interfejsu (tak, jak to jest zrobione ze skróconymi opisami skrzynek).
Często się zdarza, że opis zdjęcia jest dość istotną podpowiedzią dla szukającego :)

pozdr.,
klw_wro
klw_wro
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): So, 15 wrz 2007 0:18

Postprzez sp2ong » Wt, 09 paź 2007 13:02

klw_wro napisał(a):Hej,

zgłaszałem już na poprzednim forum, ale chyba padło zanim zdążyłeś zareagować.
Mianowicie chodzi mi o możliwość podawania wielojęzycznych opisów pod zdjęciami, tak żeby wyświetlał się opis zdjęcia w danym języku w zależności od wybranego interfejsu (tak, jak to jest zrobione ze skróconymi opisami skrzynek).
Często się zdarza, że opis zdjęcia jest dość istotną podpowiedzią dla szukającego :)

pozdr.,
klw_wro


Tak z tym jest problem bo to wymaga zmiany zrodel OC i struktury bazy danych, ja to rozwiazalem na obecna chwile w swoich skrzynkach robiac opis 2 jezyczne pisane:

Polski / Angielski

Tyle moge poradzic na dzien dzisiejszy.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez woytas » N, 14 paź 2007 19:29

moje skrzynki generalnie odwiedzane sa przez obcokrajowcow z gc - to roznej narodowosci i jeszcze nikt nie mial problemow ze znalezieniem - jeden z holenderskich kolegow chcial bym podeslal mu szczegoly po angielsku. A zadna z moich na gc nie ma opisu w innym jezyku.
Niewiem ilu zrezygnowalo bo nie potrafilo przeczytac. Sam zrobilem 4 skrytki w Niemczech ale sie do tego przygotowalem wczesniej -tlumaczylem ichnie szprechanie. Kto chce to sobie poradzi. Ja tlumaczyc nie bede
Obrazek
Avatar użytkownika
woytas
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 14:01
Lokalizacja: Rybnik


Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości