Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

Postprzez kwieto » Śr, 01 wrz 2010 12:55

W nowych firmware (na razie beta) pojawiło się trochę ciekawych opcji dotyczących keszy.
Dwie podstawowe nowinki to:

1. Możliwość ustawienia filtrowania wg zadanych kryteriów, takich jak wielkość skrzynki, jej rodzaj, trudność, trudność terenu oraz status. Istnieje filtr "podręczny", można też tworzyć filtry własne.
O ile podręczny filtr można modyfikować z poziomu funkcji "geokesze", o tyle ustawione filtry własne można jedynie wybrać z listy - edycja dostępna jest wyłącznie z poziomu ogólnego menu ("ustawienia/geokesze"). "Jak zwykle w Dakocie", chciałoby się powiedzieć.

2. Możliwość dodania kolejnych etapów w multikeszach - polega to na tym, ze mając wybraną nawigację do kesza multi pojawia się nam w opcjach dotyczących skrzynki dodatkowa pozycja na liście - "następny etap". Po jej wybraniu możemy ręcznie wprowadzić koordynaty następnego etapu multaka (odbiornik niestety ignoruje waypointy już przypisane do kesza przez jego autora), po czym nowy "kesz" (opisany jako "następny etap", z ikonką kesza multi) pojawia się na liście skrzynek. W opisie ma dokładnie te same dane co kesz "bazowy".
Nie znalazłem możliwości edycji nazwy kesza-etapu, ani też możliwości jego skasowania. Podobnie nie znalazłem opcji dodania następnego etapu poprzez wskazanie na mapie waypointa pomocniczego opisującego ten etap.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

Postprzez Mariusz65 » Śr, 01 wrz 2010 13:09

kwieto napisał(a):(odbiornik niestety ignoruje waypointy już przypisane do kesza przez jego autora)

Jeżeli autor doda do kesza jakieś inne punkty typu ciekawie miejsce czy parking itp. to pojawiają się one na liście waypointów. Zauważyłem, że skasowanie takiego waipointa powoduje skasowanie wszystkich keszy, czyli zniknięcie pliku watched_caches.gpx (dotyczy FW 3.10).
Z tym, że plik znika z pamięci dopiero po włączeniu i wyłączeniu Dakoty.
Tak więc niemożliwe jest usuwanie takich pojedynczych punktów z pamięci a czasami są one całkowicie zbędne i zaśmiecają tylko niepotrzebnie listę ulubionych waypointów.
Czy w nowej becie jest tak samo?
Ostatnio edytowano Śr, 01 wrz 2010 20:55 przez Mariusz65, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

Postprzez kwieto » Śr, 01 wrz 2010 13:32

Mariusz65 napisał(a):Czy w nowej becie jest tak samo?


Nie próbowałem.
Natomiast w przypadku "następnego etapu" pojawia się on na liście keszy nie waypointów.
I szczerze mówiąc, nawet nie wiem gdzie jest zapisywany w pamięci odbiornika...

EDIT: usunąłem waypoint związany z keszem. Jeśli chodzi Ci o plik "Geocache_visits" to został nienaruszony. Podobnie plik z geokeszami.
Kesze załadowałem do folderu garmin/gpx na karcie
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

Postprzez Mariusz65 » Śr, 01 wrz 2010 14:18

Czyli ten błąd naprawili.
Z tym, że jak pisałem - plik znika dopiero po wyłączeniu i włączeniu odbiornika. Przed wyłączeniem wszystkie kesze są w pamięci. Dopiero po ponownym włączeniu plik znika całkowicie z katalogu GPX i jest pusto.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

Postprzez kwieto » Śr, 01 wrz 2010 15:04

Geocache_Visits jest tekstowym plikiem umieszczonym w katalogu Garmin (a nie Garmin/GPX) i przechowywane są tam dane o keszach znalezionych/nieznalezionych przez użytkownika.
Czy na pewno mówimy o tym samym?

W każdym razie nie znika ani ten plik, ani plik gpx z keszami ani plik gpx z dodatkowymi waypointami. po usunięciu waypointa jest on usuwany z pliku gpx (nawet jeśli znajduje się on na karcie pamięci).
Jest więc inaczej niż w Colorado, gdzie waypointy ładowane są do pliku "current.gpx" i dalsza ich edycja zachodzi w tym miejscu, plik źródłowy zostaje nietknięty.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

Postprzez Mariusz65 » Śr, 01 wrz 2010 16:11

kwieto napisał(a):Geocache_Visits jest tekstowym...

No to w takim razie nie mówimy o tym samym!
Ja mówię o pliku watched_caches z katalogu Garmin\GPX gdzie siedzą dane o skrzynkach.
Po skasowaniu dowolnego dodatkowego waypointa siedzącego w tym pliku (typu parking bądź ciekawe miejsce np. jak ten w zał.) oraz wyłączeniu i włączeniu Dakoty znika cały plik watched_caches.
Oczywiście mowa o FW 3.10
Załączniki
OP2A7C.gpx
Dodatkowy waypoint siedzący w skrzynce
(17.82 KiB) Pobrane 489 razy
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

Postprzez Mariusz65 » Śr, 01 wrz 2010 16:15

PS
Szczerze mówiąc nie lubię jak autor skrzynki zaśmieca ją dodatkowymi waypointami (są tacy, którzy dodają po kilka)!
Wolę w takim wypadku info w opisie, jeśli można zobaczyć coś ciekawego w okolicy kesza.

Tym bardziej, że jak mówię nie mogę się tych punktów pozbyć, bo znikają przy okazji wszystkie skrzynki.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

Postprzez kwieto » Śr, 01 wrz 2010 17:42

Mariusz65 napisał(a):Ja mówię o pliku watched_caches z katalogu Garmin\GPX gdzie siedzą dane o skrzynkach.


Jakie konkretnie?

Bo dane takie jak opis, wskazówki czy logi siedzą w takim pliku, w jakim je wrzuciłeś do odbiornika, zaś nazwa "watched_caches" sugeruje, że są to kesze "oglądane" przez Ciebie?

BTW, nigdy mi się taki plik w odbiorniku nie pojawił :(
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

Postprzez Mariusz65 » Śr, 01 wrz 2010 17:51

Plik watched_caches.gpx tworzy się po skopiowaniu obserwowanych skrzynek za strony http://opencaching.pl/ (Pobierz: GPX GC). Później wrzuca się go do katalogu Garmin\GPX w odbiorniku.

Być może ściągasz każdą skrzynkę pojedyńczo i masz je w osobnych plikach ? więc problem o którym piszę siłą rzeczy nie występuje.
Ja wolę mieć w odbiorniku jeden plik ze skrzynkami niż sto czy dwieście osobnych dlatego pobieram hurtem.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

Postprzez kwieto » Śr, 01 wrz 2010 18:10

Mariusz65 napisał(a):Plik watched_caches.gpx tworzy się po skopiowaniu obserwowanych skrzynek za strony http://opencaching.pl/ (Pobierz: GPX GC). Później wrzuca się go do katalogu Garmin\GPX w odbiorniku.

Być może ściągasz każdą skrzynkę pojedyńczo i masz je w osobnych plikach ? więc problem o którym piszę siłą rzeczy nie występuje.
Ja wolę mieć w odbiorniku jeden plik ze skrzynkami niż sto czy dwieście osobnych dlatego pobieram hurtem.


Mam wrzucone pocketqery (w chwili obecnej raptem kilkadziesiat skrzynek) ze strony GC - i nic o czym mowisz sie nie dzieje...
moze plik z OC jest trefny?

GC zawsze dodatkowe waypointy ładuje do osobnego pliku (yyy-wpt.gpx, gdzie "yyy" to taka sama nazwa jak plik PQ zawierający kesze)
Jeśli plik z OC nie jest tak przygotowany, tylko wymieszane jest wszystko razem, to może wtedy pojawiają się problemy?

Rada - przepuść plik z OC przez GSAK i wywal dodatkowe waypointy.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

Postprzez tboniasty » Śr, 01 wrz 2010 20:39

Mariusz, a przy pobieraniu nowej paczki nie nadpisujesz przypadkiem starego pliku gpx o tej samej nazwie?
Szczerze mówiąc muszę przetestować przypadek który opisałeś, bo takiego zachowania jak opisałeś nie zaobserwowałem...
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

Postprzez Mariusz65 » Śr, 01 wrz 2010 20:49

Stary plik wcześniej wywalam!
W każdym razie już kilka razy pozbyłem się wszystkich keszy kasując jakiś niepotrzebny mi parking, który wskoczył do waypointów.
Może w nowej becie nie ma już czegoś takiego...
Ja mam cięgle stare zakręcone FW 3.10 ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Dakota i nowe funkcje dotyczące geokeszy

Postprzez kwieto » Śr, 01 wrz 2010 20:51

w ogóle dobrze by było precyzyjnie się wypowiadać - dopiero w którymś z kolei poście załapałem, że chodzi o plik gpx zawierający kesze (którego nazwa może być dowolna i nie ma znaczenia dla odbiornika), a nie jakiś konkretny, o tej a nie innej nazwie (co sugerowało, że plik ten jest tworzony przez sam odbiornik, a nie wgrywany do niego z "zewnątrz" (czyli strony OC))

@Mariusz - spróbuj przemielić plik z OC przez GSAKa, to powinno pomóc. Plik z OC nie do końca trzyma standard GC, a tego z kolei trzyma się Garmin - stąd prawdopodobnie Twoje problemy. GSAK jest o wiele bardziej kompatybilny, możesz jeszcze dla porządku przemielić wgrane do niego kesze makrami, które kiedyś stworzyłem dla Colorado.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość