TURnika - Kronika Turystyczna

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Wt, 16 mar 2010 12:24

TURnika też czyta pliki .mp (nawet umożliwia rysowanie własnych podkładów w tle śladu tworząc pliki .mpr - zrozumiałe tylko dla niej). No i jest w 100% za darmo (z matematycznego punktu widzenia to nieskończenie wiele razy mniej od 100 EURO). Na razie nie czyta tylko img (do tej pory tego nie robiłem bo stosunek ilości włożonej pracy do wartości dodanej z efektów wykonanej pracy jak dla mnie jest za mały).
Co do sklejania waypointów z punktami śladu na podstawie promienia to jest coś podobnego zrobione w przypadku dołączania dodawanych zdjęć z danymi EXIF jako waypointów (tyle, że tam jest to promień czasowy a nie odległościowy ) - a więc taki sposób łączenia jest mi znany.
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Śr, 17 mar 2010 8:49

A może...

W związku z tym, że sam osobiście mam ograniczoną ilość czasu na rozwijanie TURniki to pomyślałem sobie, że...
można by go trochę rozwinąć jeśli znaleźli by się tacy którzy by trochę czasu na to poświęcili.

Ikony występujące w programie są... brzydkie, niespójne i mało intuicyjne! Tego nie ma co ukrywać! Dlatego dałem możliwość zamieniania domyślnych ikon na własne. Tworzenie ikon wymaga czasu... Ale podstawowy zestaw ikon jest taki jaki jest. Jeśli znalazł by się ktoś kto by wykonał i zaproponował własny (łądniejszy, spójniejszy i bardziej intuicyjny) zestaw to mogę ten który jest obecnie domyślny podmienić na ten zaproponowany. Oczywiście można też dołączyć to w formie oddzielnej paczki ikon do pobrania ze strony (jeśli takich zestawów było by więcej).

Pomoc w programie jest szczątkowa. Mi osobiście szkoda czasu na pisanie pomocy bo ja przecież i tak wszystko wiem (to jest też powód dla którego programiści piszą kiepskie pomoce - bo dla nich niektóre rzeczy są oczywiste i nie przyjdzie im nawet do głowy żeby o czymś takim pisać a dla przeciętnego użytkownika to już oczywiste nie jest). Może ktoś by napisał pomoc taką która będzie zrozumiała dla mało wprawnych użytkowników? Pomoc mogę dołączyć do paczki... (choć może też funkcionować jako samodzielny plik do pobrania). Może w sumie być w dowolnym formacie (chm, pdf...)

Czytanie plików img... w sumie nie jest to bardzo trudna sprawa do zrobienia ale wymaga czasu (którego mi brakuje). Jeśli znalazł by się ktoś kto stworzy funkcionalność czytania tych plików to istnieje możliwość rysowania w tle śladu mapy na podstawie danych czytanych z tych plików (wiem w sieci są dostępne dll'ki a nawet źródła funkcji -i to nawet free- które to robią ale mam moralne opory przed wykorzystywaniem cudzej pracy bez wiedzy i aprobaty tego kogoś). Co do materiałów to w sieci są dostępne opisy formatu, pliki źródłowe w C i Javie (sam je posiadam bo można je po prostu pobrać z sieci). Chodzi o wytworzenie funkcji lub komponentu dla Delphi który na podstawie podanych współrzędnych górnego i dolnego rogu zwróci listę figur i linii które się w nim znajdują oraz ew drugą zwracającą dane waypointów. Może też być to obiekt np typu TImage który zawiera obraz mapy o zadanych współrzędnych. Może to być dll'ka w dowolnym innym języku dla systemu Win - jeśli komuś tak łatwiej (byle nie wymagała zainstalowanego jakiegoś interpretera lub jeszcze innych dll'ek - które są np często wymagane w jakiś językach typu VisualBasic- bo to bardzo komplikuje życie końcowemu użytkownikowi). Sama funkcionalność rysowania jest już przeze mnie zrobiona (rysuje przecież dane z plików .mp) choć może wymagś poprawy i rozwinięcia (na pewno nie należy oczekiwać jakości mapy z mMapSource czy innych tego typu narzędzi ale jakiś szkic tak jak to jest obecnie rysowane na podstawie plików mp daje już pogląd o przebytej trasie a o to w tym programie chodzi).
Hmm... tylko czy warto pisać coś takiego skoro wszystko już jest w MapSource i innych programach po 100 EURO?

To nad czym ja obecnie pracuję to:

czytanie plików CSV i NMEA - specialnie dla nocnegoMarka
automat do kolorowania wycinków na podstawie danych statystycznych - specialnie dla Bas'a
automat do łączenia pnktów waypoint z punktami śladu na podstawie zadanego promienia odległościowego lub czasowego - specialnie dla Marko
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez nocnyMarek » Śr, 17 mar 2010 18:52

RyszardS napisał(a):To nad czym ja obecnie pracuję to:
czytanie plików CSV i NMEA - specialnie dla nocnegoMarka


Jejku :) fajnie, chyba przybędzie Ci grono nowych użytkowników.
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez Bas » Śr, 17 mar 2010 22:07

RyszardS napisał(a):automat do kolorowania wycinków na podstawie danych statystycznych - specialnie dla Bas'a

Bardzo mi milo :)
Kolorowanie nie jest konieczne. Wystarczy nawet jedna czarna "schodkowa" linia (nalozona na dotychczasowy wykres lub oddzielna karta), po jednym "stopniu" na kazdy wycinek. Pewnie, ze jesli bedzie kolorowa, to bedzie super.
Ciesze sie, ze spodobal Ci sie ten pomysl :D :D
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez Marko » Cz, 18 mar 2010 12:12

RyszardS napisał(a):automat do łączenia pnktów waypoint z punktami śladu na podstawie zadanego promienia odległościowego lub czasowego - specialnie dla Marko

Dziękuję Ryszardzie! Jesteś tytanem pracy i cieszymy się, że dzielisz się nią z nami.
Czy myślałeś też być może o podglądzie śladu na UMP_PL online?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Cz, 18 mar 2010 12:42

Czy myślałeś też być może o podglądzie śladu na UMP_PL online?


Nie... Właśnie w tym dostrzegam problem, że obecnie zapanowała moda na robienie wszystkiego przez internet i byle jak (nie mam na myśli UMP tylko internet jako taki). Serwisów tego typu jest masa a w rzeczywistości to co oferują nie jest zbyt wysokich lotów. A i śmieci (nawrzucane przez rozmaitych użytkowników) w tym wszystkim są ogromne ilości (jakieś bzdury typu 'moja droga do pracy'). Dla kogoś innego takie ślady nie mają żadnej wartości i ich przeglądanie jest tylko stratą czasu (nie wspominając już o kosztach jeśli ktoś ma internet np przez modem GSM). Nie wiem nawet czy mają jakąś wartość dla tego kto je tam umieszczał?! :roll:
Ja nie posiadam w domu internetu więc nie potrzebuję programu internetowego a programy, które go wymagają są dla mnie mało atrakcyjne (i mało przenaszalne - trudno zgrać stronę internetową np na pendrive tak aby dalej była aktywna jej cała interaktywna zawatrość i iść z nią do kogoś żeby pooglądać trasę odbytej wycieczki albo zaplanować na podstawie takich danych następną). Poza tym nie zawsze wszystko chce się całemu światu pokazywać. Niektóre rzeczy chce się mieć tylko dla siebie (np wersje robocze i prywatne) inne (dopieszczone i rozbudowane) mogą być udostępniane innym jako jakieś przewodniki czy inny materiał. :mrgreen:
Program umożliwia tworzenie paczek, które można udostępniać przez internet. Można taką paczkę pobrać i na spokojnie pooglądać. Zawartość może być praktycznie dowolna i rozbudowywana przez kolejnych użytkowników. A jeśli ktoś posiada wolny internet otwieranie w czasie rzeczywistym takich ilości danych może być problemem... no i jak do czyjegoś śladu dorobić własne prywatne notatki, uwagi i dodawć swoje materiały? Oczywiście można taki serwis stworzyć - to tylko problem czasowy (a czas to pieniądz) - tak więc problem jest poważny! :o

Żeby rozwiązać problemy typu czego jeszcze brakuje albo co by jeszcze do programu dorobić... postanowiłem, że dorobię do niego możliwość tworzenia przez innych użytkowników wtyczek (plug-in). W ten sposób każdy będzie mógł sobie dorobić to czego mu brakuje i nie będzie to uzależnione od tego czy akurat mi jest to potrzebne i czy akurat ja mam na to czas. Tak więc te dodatki o których pisałem będą w następnej wersji a w kolejnej już mechanizm obsługujący plug-in'y (choć ciężko powiedzeć kiedy ona powstanie). Czyli, że jak ktoś zamarzy o dodatku który obsługuje coś w internecie to będzie sobie mógł coś takiego dorobić. I wówczas się zobaczy ile osób i czego tak naprawdę potrzebuje?! I tu skończy się moja rola. :lol:
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez Marko » Cz, 18 mar 2010 14:15

RyszardS napisał(a):Serwisów tego typu jest masa a w rzeczywistości to co oferują nie jest zbyt wysokich lotów. A i śmieci (nawrzucane przez rozmaitych użytkowników) w tym wszystkim są ogromne ilości (jakieś bzdury typu 'moja droga do pracy'). Dla kogoś innego takie ślady nie mają żadnej wartości i ich przeglądanie jest tylko stratą czasu (nie wspominając już o kosztach jeśli ktoś ma internet np przez modem GSM). Nie wiem nawet czy mają jakąś wartość dla tego kto je tam umieszczał?! :roll

Ryszardzie, zupełnie nie o to mi chodziło.
Otóż, wielu użytkowników nie ma plików *.mp, nie posiada rastrów Oziego, a chce zobaczyć gdzie biegł ślad. Wpinają kabelek, włączają ślad i w tle widzą np. UMP_PL.
Bez innych śladów itp. śmieci, tylko swoje ślady.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Cz, 18 mar 2010 14:24

Marko napisał(a):... a chce zobaczyć gdzie biegł ślad. Wpinają kabelek, włączają ślad i w tle widzą np. UMP_PL.
Bez innych śladów itp. śmieci, tylko swoje ślady.


Ależ dokładnie to miałem na myśli pisząc, że dorobię możliwość tworzenia pluginów. Ktoś ogląda sobie ślad moim programikiem, potrzebuje podkład mapowy to instaluje jakiś plugin który mu pobiera online z dowolnej strony podkład i wyświetla w tle mojego śladu (może to być np obrazek wstawiany pod ślad). Albo inny plugin który pobiera ślad z mojego programu i ekspotruje go na dowolną stronę gdzie można go pooglądać na tle mapy (UMP, GoogleMaps, GPSsies...). Potrzebuje dowiedzieć się ile spalił benzyny na tej trasie i ile go to kosztowało instaluje odpowiedni plugin i ma dokładne dane na ten temat. Po ćwiczeniach czy wycieczce rowerowej chce dowiedzieć się ile kalorii spalił - instaluje plugin i widzi (czy to liczbowo czy na wykresach). Mało tego... umiejętnie napisany plug-in może tak działać, że podaje dane w rozbiciu na wycinki (kilometrowe, czasowe... dowolne) które się od razu automatycznie odpowiednio kolorują. Nie widziałem, żeby gdziekolwiek coś takiego było! A tu... nie będzie z tym problemu :D Możliwości i pomysłów jest całkiem sporo... Rozwiązanie takie otwiera przeogromne pole do popisu. Oczywiście jest problemem samym w sobie umiejętność pisania takich pluginów ale to już zupełnie inna bajka.
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Pn, 22 mar 2010 8:31

Nowości w wersji 3.1.0:

- Czytanie śladów z plików CSV i NMEA;
- Zapis śladu, waypointów, statystyk wycinków oraz statystyk śladów do plików CSV;
- Automat do kolorowania wycinków na podstawie danych statystycznych wycinków;
- Automat do łączenia punktów waypoint z punktami śladu na podstawie zadanego promienia odległościowego lub czasowego;
- Automat do odszumiania śladów (redukowanie punktów leżączych bliżej siebie niż zadana odległość);
- Pokaz śladu na tle mapy internetowej Bing Maps (Uwaga użytkowa: jeśli istnieją ikonki waypointów o takich samych nazwach jak te bmp - wyświetlane w programie - z rozszeniem gif to one są pobierane do wyświetlania na mapie internetowej w pierwszej kolejności - dzięki temu możliwe jest oglądanie obrazków częściowo przeźroczystych i animowanych) ;
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez butcheronline » Wt, 04 maja 2010 1:01

RyszardS napisał(a):Serwisów tego typu jest masa a w rzeczywistości to co oferują nie jest zbyt wysokich lotów. A i śmieci (nawrzucane przez rozmaitych użytkowników) w tym wszystkim są ogromne ilości (jakieś bzdury typu 'moja droga do pracy').


Ja jestem autorem jednego z takich serwisów :) Właśnie się borykam z problemem tras - śmieci. Ludziom się nie chce nawet tytułu wpisać :) Ten problem można rozwiązać przez moderację, tylko problemem jest, jak zachęcić do dodawania ciekawych rzeczy...

No ale, nie o tym chciałem napisać :)

Co do programu to wydaje się bardzo interesujący. Mówię wydaje, ponieważ widzę dużo opcji, ale nie potrafię ze wszystkich korzystać. Jak dla mnie program jest troszkę mało intuicyjny w obsłudze. W tym wypadku usprawiedliwia Cię w 100% to, że pisałeś go dla siebie :) Wiem, RTFM... jednak pod Vistą niestety nie działają pliki .chm.

Przy śladzie około 8000 punktów program się trochę przycina. Wykresy są też niezbyt czytelne. Każdy punkt ma swoją kropkę, przez co na oddaleniu robi się jedna gruba linia. Podobnie w profilach. Moja trasa prowadziła przez sporo górek, przez co na małej szerokości jest bardzo dużo kropek w pionie i jedna nachodzi na drugą... Jeszcze nie do końca wiem, do czego można te kropki wykorzystać, ale może by wprowadzić jakąś optymalizację?

Ja u siebie na mapie zrobiłem redukcję zbędnych punktów (takich, które leżą na prostej linii), a na wykresach zredukowałem liczbę punktów poprzez pomijanie n. Wiem, że tracę część informacji, ale dzięki temu działa to szybciej i jest bardziej czytelne.

A co do spraw technicznych, to pisałeś program w Delphi? Używałeś wbudowanych kontrolek? Wykresy rysujesz ręcznie na Canvasie?

Ogólnie to gratuluję pomysłu i wielkich chęci :) Program jest naprawdę rozbudowany i widać, że włożyłeś w niego mnóstwo pracy. Pozdrawiam.

PS. Sugeruję jeszcze, żeby w pliku .bat dodać zapytanie czy ktoś faktycznie chce skojarzyć program z tymi rozszerzeniami. Ja np. nie chciałem i na szczęście przejrzałem zawartość przed kliknięciem ;-)
http://www.trasygps.com - serwis dla miłośników podróży i systemu GPS
Avatar użytkownika
butcheronline
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr, 10 lut 2010 12:40
Lokalizacja: Częstochowa

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Śr, 05 maja 2010 9:12

pod Vistą niestety nie działają pliki .chm


o tym nie miałem pojęcia. Wręcz to dziwne bo pod Win7 działają (może jest do pobrania jakiś programik ze strony Microsoftu tak jak do obsługi plików typu .hlp do nowych Windowsów). W sumie jest to chyba obecnie standard dla plików pomocy?! No ale Microsoft ma różne ciekawe pomysły, więc pozostaje się dziwić...

Co do długich śladów to tak na szybko można je podzielić na kawałki (oddzielne pliki gpx lub plt czy jakieś inne obsługiwane przez program) - np po 2-3 tys punktów - i zapisać później jako grupę .gpg - będą się ładowały razem automatycznie a działały dużo szybciej. W następnej wersji programu - zgodnie z zapowiedziami - będzie możliwość tworzenia i dołączania pluginów przez użytkowników. Tak więc każdy jak mu czegoś będzie brakowało będzie mógł sobie to dorobić (jeśli oczywiście potrafi napisać prostą dll'kę do Windows'a). Mogę zdradzić, że funkcionalność która umożliwiała by stworzenie takiego optymalizatora już dzisiaj jest więc pole do popisu dla chętnych pozostaje otwarte...

co do spraw technicznych, to pisałeś program w Delphi? Używałeś wbudowanych kontrolek? Wykresy rysujesz ręcznie na Canvasie?


Program pisany w Delphi. Technologia mieszana - i kontrolki i rysowanie na Canvasie.

Sugeruję jeszcze, żeby w pliku .bat dodać zapytanie czy ktoś faktycznie chce skojarzyć program z tymi rozszerzeniami.


Właśnie dlatego jest to plik bat (a nie są to instrukcje wkompilowane i uruchamiane przy starcie programu) żeby można było zobaczyć co on robi i w miarę potrzeb samodzielnie dopasować sobie go do własnych potrzeb. Zbyt wielka ilość pytań jest dla użytkownika (czyli mnie) męcząca. Tak więc w kilku miejscach w których w programie standardowo powinny być komunikaty i pytania ich nie ma (np. przy uruchamianiu wszelkiego rodzaju usuwania punktów śladu czy waypointów). Ale, że nie jest to produkt komercyjny to mogę sobie na takie rzeczy pozwolić.
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Śr, 16 cze 2010 8:05

Najistotniejszą nowością w wersji 4.0.0 jest obsługa pluginów.

E1.jpg
Zmiany w programie - kolorowanie pól w zależności od sposobu jazdy (w dół, pod górę, po płaskim)


E2.jpg
Zmiany w programie - konfigurowalne mapy internetowe


E3.jpg
Obsługa przykładowego pluginu - tu Paliwomierz
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez jggrzes » So, 31 lip 2010 16:12

Witam
Bardzo przepraszam, nie znalazłem. Można ustwić współrzędne geograficzne jako stopnie, minuty, sekundy.
Pozdrawiam
Grzegorz
Pozdrawiam Grzegorz


60CSX
Avatar użytkownika
jggrzes
Bywalec
 
Posty: 222
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 9:51
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez RyszardS » Pn, 02 sie 2010 7:40

Nie. Wyświetlane są tylko w jeden sposób.
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TURnika - Kronika Turystyczna

Postprzez zbyszek78 » N, 17 paź 2010 19:03

Witam.
Zmagam się z tym programem już kilka dni i nie mogę wczytać danych z GPS Loggera Holux M-241. Próbowałem już wielu formatów (.gpx, .csv, .i innych) konwertowanych za pomocą GPSbabel i niestety nie działa. TURnikę uruchamiam na win7 jako admin, próbowałem też w trybie zgodności z XP, uruchomiłem też na win XP i też nic. Co robię nie tak?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
Zbyszek
zbyszek78
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): So, 16 paź 2010 13:06

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 7 gości