Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez dunaj » Pn, 28 lut 2011 10:16

Witam,

Chciałbym Was prosić o doradzenie i wskazówki w wyborze nawigacji. Piszę nowy wątek w tym dziale, gdyż uważam, że nawigacja turystyczna powinna być
właściwa dla moich potrzeb. Może wytłumaczę czego oczekuje od nawigacji.

Nawigacji będę używał do wykonywania inwentaryzacji dendrologicznych.
Chciałbym wyznaczać lokalizację poszczególnych drzew i nanosić je na geodezyjną mapę zasadniczą(skala 1:500).
Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale wyobrażam sobie to tak, że zapisywał bym w pamięci gps współrzędne każdego drzewa oraz współrzędne np. rogów działki lub rogu obiektu budowlanego i w ten sposób tworzył jakiś tam układ przestrzenny złożony z punktów. Całość potem chciałbym przenieść na mapę zasadniczą.
Druga możliwość to wgranie mapy zasadniczej(mogła by być to mapa z geoportalu w skali 1:1000) do gps i nanoszenie punktów bezpośrednio na mapę i przegranie tego na PC.

Proszę was bardzo o doradzenie i wskazówki jak można byłoby zrealizować moje potrzeby.
Ps. Wiem że nawigacja nie jest super dokładna, ale chciałbym osiągnąć dokładność do 5m.

Pozdrawiam wszystkich.
dunaj
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 28 lut 2011 9:57

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez asandrzej » Pn, 28 lut 2011 10:38

Witam

Nie ma konieczności wgrywania mapy (mapy z geoportalu w skali 1:1000) taki sam cel osiągniesz na każdej mapie a nawet „bez mapy”.
Zaznaczony punkt w terenie można przenieść na dowolną mapę, odbiorniki mają funkcje „ Waypoint Averaging"
można z niej skorzystać w celu osiągnięcia większej precyzji.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez GPS Maniak » Pn, 28 lut 2011 10:41

dunaj napisał(a): Druga możliwość to wgranie mapy zasadniczej(mogła by być to mapa z geoportalu w skali 1:1000) do gps i nanoszenie punktów bezpośrednio na mapę i przegranie tego na PC.

Potencjalne wykorzystanie mapy zasadniczej w terenie czy choćby mapy obejmująjącej granice działek, zawęża pole wyboru do odbiorników posiadających możliwość obsługi map rastrowych. Dalej - inwentaryzacja to zapewne także jakieś notatki, czy choćby unikatowa nazwa poszczególnych waypointów (punktów) lokalizujących drzewa. Pisanie tekstów - najwygodniejsze na ekranie dotykowym. W ten sposób problem się rozwiązał :D Tzn. jeżeli chodzi o odbiorniki stricte turystyczne poleciłbym coś z tego: http://www.eazymut.pl/18-seria-dakota

Inne rozwiązanie. Niezależny moduł GPS + telefon komórkowy z aplikacją GPS, obsługującą mapy rastrowe i waypointy. Tu także - zw względu na pisanie tekstów - ekran dotykowy byłby atutem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez asandrzej » Pn, 28 lut 2011 10:45

" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez kwieto » Pn, 28 lut 2011 10:45

Do wpisywania tekstów wygodniejszy będzie Oregon (większy ekran)
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez dunaj » Pn, 28 lut 2011 11:00

Dzięki za odpowiedzi. Też zastanawiałem się nad DAKOTA.
Jeśli mam w urządzeniu np. zapisane 15 punktów (waypointów) to jakim programem je wgrać na komputer (można układ tych punktów eksportować np. do jpg, czy png i jak naniosę je na mapę to czy będzie się to zgadzało - nie trzeba konwertować współrzędnych biorąc pod uwagę odwzorowania kartograficzne).

Patrzyłem też na PENTAGRAM PathFinder Logger [P 3106], może on by wystarczył - tylko jaki program PC do odczytu zapisanych punktów, i przeniesieniu je na mapę.

Przepraszam, że mieszam nie mało orientuje się w temacie. Jeszcze jedno jak działa Waypoint Averaging.
dunaj
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 28 lut 2011 9:57

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez asandrzej » Pn, 28 lut 2011 11:09

dunaj napisał(a):Jeśli mam w urządzeniu np. zapisane 15 punktów (waypointów) to jakim programem je wgrać na komputer (można układ tych punktów eksportować np. do jpg, czy png i jak naniosę je na mapę to czy będzie się to zgadzało - nie trzeba konwertować współrzędnych biorąc pod uwagę odwzorowania kartograficzne).

Jeżeli chcesz trwale nanieść punkty na arkusz, to może być program Ozi zapisuje arkusz mapy razem z punktami, śladami.
dunaj napisał(a):Patrzyłem też na PENTAGRAM PathFinder Logger [P 3106], może on by wystarczył - tylko jaki program PC do odczytu zapisanych punktów, i przeniesieniu je na mapę.

Działa to, tak samo jak z nawigacji, jest też dołączane dedykowane oprogramowanie.
Punkty są zapisywane w plikach gpx, jest to, uniwersalny format.

dunaj napisał(a): Jeszcze jedno jak działa Waypoint Averaging.

Ja się tym nie interesowałem, w odbiorniku jeszcze nigdy nie uruchomiłem tej funkcji, ale wiem, że Kwieto się tym interesował, na pewno się odezwie.

W założeni to odbiornik, stosując algorytm wyznacza położenie punktu na podstawie średniej z xx pomiarów.
Ostatnio edytowano Pn, 28 lut 2011 11:21 przez asandrzej, łącznie edytowano 2 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez GPS Maniak » Pn, 28 lut 2011 11:17

dunaj napisał(a): jak naniosę je na mapę to czy będzie się to zgadzało - nie trzeba konwertować współrzędnych biorąc pod uwagę odwzorowania kartograficzne).

To kwestia oprogramowania na PC, które co do zasady powinno działać tak, że pobrane z odbiornika wyapointy w układzie WGS-84 Lat/Lon powinno wkleić we właściwe miejsce mapy. Napisałem, co do zasady, bo oczywiście nie zbadane są wyroki programistów :wink: :D Tak czy siak, tym nie zaprzątałbym sobie głowy na etapie doboru sprzętu.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez dunaj » Pn, 28 lut 2011 11:42

Dzięki. GPS Maniak to który program byś polecił to obróbki waypointów na PC. Rozumiem że większość nawigacji korzysta z układu wgs-84, więc i zapisuje waypointy
w tym układzie. Jak np. potem je przekonwertować na układ 2000 (taki jest na mapie zasadniczej). Tak żeby później można było punkty bez problemu nanieść na mapę zasadniczą.
dunaj
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 28 lut 2011 9:57

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez GPS Maniak » Pn, 28 lut 2011 12:11

Napisałem już: to nie musi tak działać, że coś trzeba konwertować. Wczytujesz do programu mapę z georeferncjami w układzie 2000, doczytujesz punkty zapisane w WGS84, a dobry program wstawi je tam gdzie trzeba, konwertując to "w locie".

Inna sprawa, że w kontekście map pobieranych z Geoportalu to nie do końca prawda z tym układem 2000. Układ pierowotny mapy to jedno, a układ w jakim siedzą obrazki w Geoportalu to inna sprawa. Np. mapy topograficzne w układzie 1965, pobierane z Geoportalu mają pliki georeferencyjne w układzie PUWG-92 i wczytując je do jakiegoś oprogramowania GIS musisz je traktować właśnie tak jak mapy w PUWG-92.

Zobacz przy okazji ten tekst: http://gpsmaniak.com/2010/programy-geoxa.htm

Mój ulubiony program do zabawy z mapami to: http://www.globalmapper.com.pl ale czy on się sprawdzi do Twoich zastosowań? Nie wiem. Inna sprawa, że ta przeglądarka Geoxa Viewer, o której wspominam zdanie wyżej, też chyba ma jakieś możliwości łączenia swoich danych z rastrami. W sumie trudno jednak coś doradzić, bo turystyczne podłoże zainteresowań tematyką GIS to jednak nieco inna bajka.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez dunaj » Pn, 28 lut 2011 14:35

Przeanalizowałem sprawę i zastanawiam się czy nie lepszy byłby GPS LOGGER HOLUX M-241 lub PENTAGRAM PathFinder P 3106.
Dlaczego, otóż nie muszę widzieć na bieżąco gdzie jestem, wystarczy ze zapisze przy każdym drzewie punkt i np. przy rogach obiektu budowlanego.

Później przegram te punkty z urządzenia do komputera i będę miał zbiór punktów. Potem wystarczy tylko przenieść te punkty w dowolnym programie graficznym na mapę odnosząc się do rogów budynku który jest już na mapie lub rogów działek.

Odległości między punktami, czy to są metry czy jednostki, zawsze będą te same. Gdy dopasuje dwa punkty(które wcześniej zapisałem przy rogach budynku) do dwóch rogów budynku na mapie uzyskam wtedy punkty(lokalizacje drzew) w odpowiednim miejscu.

Nie wiem czy dobrze rozumuję, czy to się dopasuje a nie pomiesza.
dunaj
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 28 lut 2011 9:57

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez asandrzej » Pn, 28 lut 2011 14:40

Nie potrzebujesz znać lokalizacji budynków czy innych obiektów, zaznaczasz punkt, ten gdzie rośnie drzewo.
Na mapie zostanie wyświetlony punkt, w którym jest zlokalizowane drzewo.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez popej » Pn, 28 lut 2011 16:04

dunaj napisał(a):Przeanalizowałem sprawę i zastanawiam się czy nie lepszy byłby GPS LOGGER HOLUX M-241 lub PENTAGRAM PathFinder P 3106.

Lepsze nie będą. Tzn. punkt zapiszą ale nie podadzą Ci zbyt wielu informacji. Praktycznie będziesz pracować w ciemno, dopiero na PC zobaczysz wynik. Jeżeli chcesz oszczędzać, to zobacz coś takiego:
http://www.eazymut.pl/nawigacja-turysty ... rex-h.html


dunaj napisał(a):Dlaczego, otóż nie muszę widzieć na bieżąco gdzie jestem, wystarczy ze zapisze przy każdym drzewie punkt i np. przy rogach obiektu budowlanego.

Ale warto np. wiedzieć, jaka jest dokładność zapisywanego położenia, warto mieć możliwość nadania nazwy dla punktu. Poza tym normalny GPS pozwoli Ci wrócić do zapisanego punktu czy np. samochodu zostawionego na skraju lasu ;)

Z drugiej strony logger możesz połączyć po BT z telefonem i korzystać z programu mapowego w telefonie. To może Ci dać dużo swobodniejsze manewrowanie zapisywaniem i opisywaniem waypointów. Przynajmniej, kiedy nie pada deszcz ;)

dunaj napisał(a):Odległości między punktami, czy to są metry czy jednostki, zawsze będą te same. Gdy dopasuje dwa punkty(które wcześniej zapisałem przy rogach budynku) do dwóch rogów budynku na mapie uzyskam wtedy punkty(lokalizacje drzew) w odpowiednim miejscu.

Punkty z GPS wprost mają pozycje geograficzną. Możesz je przenosić na mapę bez żadnych dodatkowych operacji. Właściwie jak masz mapę w programie obsługującym pliki gpx, to punkty od razu Ci się pokażą na poprawnych miejscach. Tzn. z dokładnością GPS, która w lesie może być różna, 10 - 20m błędu a często i więcej.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez ndmystko » Pn, 28 lut 2011 16:13

popej napisał(a):
dunaj napisał(a):Przeanalizowałem sprawę i zastanawiam się czy nie lepszy byłby GPS LOGGER HOLUX M-241 lub PENTAGRAM PathFinder P 3106.

Właściwie jak masz mapę w programie obsługującym pliki gpx, to punkty od razu Ci się pokażą na poprawnych miejscach. Tzn. z dokładnością GPS, która w lesie może być różna, 10 - 20m błędu a często i więcej.


Skoro od początku wiadomo, że istotna jest dokładność położenia bo oznaczyć należy pojedyncze drzewo w lesie a warunki będą utrudnione bo pośród drzew to czy funkcja uśredniania pomiaru (Waypoint Averaging wspomniany wcześniej) nie powinna być priorytetem? Czy data loggery mają taką funkcjonalność?
eTrex 30 + OSMapa + *.jnx
Moto G3 + Naviexpert + Locus Pro
Holux RCV-3000
Garmin vívofit
ndmystko
Bywalec
 
Posty: 202
Dołączył(a): N, 16 maja 2010 13:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez traper_24 » Pn, 28 lut 2011 16:58

ndmystko napisał(a):Skoro od początku wiadomo, że istotna jest dokładność położenia bo oznaczyć należy pojedyncze drzewo w lesie a warunki będą utrudnione bo pośród drzew to czy funkcja uśredniania pomiaru (Waypoint Averaging wspomniany wcześniej) nie powinna być priorytetem? Czy data loggery mają taką funkcjonalność?


Wystarczy, że potrafią zapisywać pozycję do logu co ileś tam sekund. Potem taki fragment gpx-a "spod drzewa" wycinamy i uśredniamy do waypointa.

Bardziej dyskusyjną kwestię stanowi sensowność takowych zabiegów. W gruncie rzeczy należałoby uśredniać pomiary pobrane przy różnych konstelacjach satelitów, co ze względów praktycznych (kilkugodzinne odstępy czasowe) w opisanym przypadku raczej w grę nie wchodzi.
Dakota 20 + OSM, Samsung S6 + Locus Pro
traper_24
Bywalec
 
Posty: 342
Dołączył(a): So, 27 mar 2010 22:41

Następna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość