TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez zwolin » Wt, 26 kwi 2011 17:51

Witajcie, niektórzy mogą mnie już znać z jednego spotkania w Bieszczadach, inni mam nadzieję poznają na kolejnych.

Po długim czasie przygotowań wystartowaliśmy z pierwszą wersją internetowej bazy szlaków turystycznych (a dokładniej śladów GPS), która naszymi wspólnymi siłami powinna wypełnić lukę informacyjną w kwestii inwentaryzacji i aktualnych informacji o znakowanych szlakach turystycznych w Polsce. Jest wiele rozproszonych źródeł na ten temat w internecie, ale nikt nie próbował jeszcze do tego podejść tak kompleksowo. Jako ciekawostkę dodam, że zweryfikowane szlaki dodane w TRAIL zasilą również bazę UMP i inne otwarte projekty.

Wielkie dzięki za pomoc, wsparcie i rady od wielu z Was (a szczególnie całej ekipy UMP i GPS Maniaka), mam nadzieję, że teraz również reszta Maniaków Garmina pomoże nam rozwinąć projekt w naprawdę przydatne narzędzie. Jesteście doświadczonymi użytkownikami GPS i Wasza pomoc i opinie są dla nas bardzo ważne. Nie mamy swojego forum i bardzo chętnie problemy techniczne, propozycje i związane z tym dyskusje trzymalibyśmy tutaj.

Na razie zapraszam do testowania http://trail.pl i od razu ubiegnę jedno pytanie - Garmin Connect powinien być podłączony już na dniach :)
eTrex Vista HCx
Avatar użytkownika
zwolin
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pt, 04 cze 2010 17:05
Lokalizacja: Poznan

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez Marko » Wt, 26 kwi 2011 19:10

@zwolin
Kilka sugestii:
1) umożliwienie pobrania zdjęć (najlepiej w komplecie - np. spakowanych zipem - dla wybranych szlaków) zawierających współrzędne geograficzne (getagi) zapisane w danych EXIF, w celu bezpośredniego wgrania tych zdjęć do odbiorników (Oregon, 62, 78) i tym samym łatwej nawigacji do tych miejsc.
2) umożliwienie dodania punków szczególnych (POI) na szlaku z ich umiejscowieniem na mapach UMP i OSM (takich jak: schroniska, źródła, ale i np. bunkry w Diablim Młynie i w Grapach w okolicach Brennej Leśnicy). Wzorcem może być tutaj strona http://www.gpsbase.cz
3) dodanie profilu wysokościowego do każdego szlaku na stronie www (co ułatwi ocenę stopnia trudności szlaku).
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez zwolin » Wt, 26 kwi 2011 19:43

Marko napisał(a):1) umożliwienie pobrania zdjęć (najlepiej w komplecie - np. spakowanych zipem - dla wybranych szlaków) zawierających współrzędne geograficzne (getagi) zapisane w danych EXIF, w celu bezpośredniego wgrania tych zdjęć do odbiorników (Oregon, 62, 78) i tym samym łatwej nawigacji do tych miejsc.


ciekawe, jako posiadacz małego eTrexa nigdy nie myślałem o tym z tej perspektywy. Zastanawiam się tylko jak będzie wyglądała kwestia praw autorskich zdjęć do takiego udostepniania, ale chyba nie powinno być problemu

Marko napisał(a):2) umożliwienie dodania punków szczególnych (POI) na szlaku z ich umiejscowieniem na mapach UMP i OSM (takich jak: schroniska, źródła, ale i np. bunkry w Diablim Młynie i w Grapach w okolicach Brennej Leśnicy). Wzorcem może być tutaj strona http://www.gpsbase.cz


W tej chwili można to zrobić dodając nowy track, planujemy też dodać taką możliwość do opinii o szlaku. Czy przez umieszczenie ich na UMP/OSM rozumiesz żeby automatycznie przesyłać je do tych projektów?

Marko napisał(a):3) dodanie profilu wysokościowego do każdego szlaku na stronie www (co ułatwi ocenę stopnia trudności szlaku).

To już jest, profile są generowane w tle (nie natychmiast po utworzeniu tracka, np. tu http://trail.pl/szlaki/rowerowa-trasa-w ... owego-1234)
eTrex Vista HCx
Avatar użytkownika
zwolin
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pt, 04 cze 2010 17:05
Lokalizacja: Poznan

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez Marko » Wt, 26 kwi 2011 19:49

@zwolin
Ad. geotagowane zdjęcia
Miałem na myśli te zdjęcia, które już są publikowane jako ilustracja szlaków - ale już z konkretnymi danymi dot. lokalizacji zapisanymi w tych zdjeciach.
Też byłem posiadaczem eTrexa i z geotagowanymi zdjęciami radziłem sobie w ten sposób, że tworzyłem sobie Waypointy ze zdjęć (takie możliwości daje GPSBAbel).
Ad. POI
Domyśliłem się, że tak jak ślady, tak i POI docelowo zostaną umieszczone w UMP_PL i OSM. Z jaką częstotliwości dane z trail.pl będą zasilać te projekty (1 raz w tygodniu, 1 raz w miesiącu czy też na bieżąco - zaraz po zapisaniu śladu na stronie?)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez Zachu » Wt, 26 kwi 2011 20:07

Marko napisał(a):Domyśliłem się, że tak jak ślady, tak i POI docelowo zostaną umieszczone w UMP_PL i OSM. Z jaką częstotliwości dane z trail.pl będą zasilać te projekty (1 raz w tygodniu, 1 raz w miesiącu czy też na bieżąco - zaraz po zapisaniu śladu na stronie?)

Tym bym się Marko nie przejmował.
Ruszył sezon i jest zalew zgłoszeń do UMP. Kto to ma wprowadzać?
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8717
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez zwolin » Śr, 27 kwi 2011 10:05

Dobrze by było aktualizować to w miarę bezobsługowo dla zweryfikowanych informacji... Ale tą technologię trzeba by dobrze dopracować wspólnie
eTrex Vista HCx
Avatar użytkownika
zwolin
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pt, 04 cze 2010 17:05
Lokalizacja: Poznan

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez Marko » Śr, 27 kwi 2011 10:14

Byłem przekonany, że nadrzędnym celem projektu jest zasilanie UMP i OSM.
Na czym ma polegać współpraca z kołami PTTK?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez zwolin » Śr, 27 kwi 2011 10:19

Wspólnie zbieramy informacje o szlakach i dajemy lokalnym oddziałom narzędzie do łatwej aktualizcji tych danych (np. http://trail.pl/partnerzy/pttk-oddzial-w-pile), te informacje mogą później przedstawić prosto na swojej stronie oddziału (iframe)
eTrex Vista HCx
Avatar użytkownika
zwolin
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pt, 04 cze 2010 17:05
Lokalizacja: Poznan

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez szy » Śr, 27 kwi 2011 10:48

Wszystkie (chyba) przebiegi szlaków w Pomorskiem możecie pobrać
z mapy gdańskich Lasów Państwowych.

Chociaż ciekawe, jak się mają takie informacje z prawem autorskim? :]

Szy.

PS. Opaska - bez zarzutu! :]
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez zwolin » Śr, 27 kwi 2011 14:15

Wyślemy do nich pytanie, zawsze warto zapytać... Cieszę się ze opaska pasuje :) i liczę na czynną pomoc
eTrex Vista HCx
Avatar użytkownika
zwolin
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pt, 04 cze 2010 17:05
Lokalizacja: Poznan

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez Marko » Cz, 28 kwi 2011 8:59

@Zwolin
Z mojego punktu widzenia POI są istotniejsze od śladów. Czy w związku z tym jest możliwość pobrania tych punktów ze strony trail.pl? Jak są one opisywane? Sugeruję podział na kategorie i możliwość zbiorczego pobrania POI (waypointów) z wszystkich tras 'na raz'...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez zwolin » Cz, 28 kwi 2011 11:12

Rozróżniamy ogólne POI i "małe" POI (waypointy powiązane z danym szlakiem). Waypointy można pobrać w pliku GPX razem z trackiem (funkcja w trakcie testowania), pakietu wszystkich POI na razie nie braliśmy pod uwagę.
eTrex Vista HCx
Avatar użytkownika
zwolin
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pt, 04 cze 2010 17:05
Lokalizacja: Poznan

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez Marko » Cz, 28 kwi 2011 11:27

Warto rozważyć udostępnianie również pakietów tracków, np. wszystkich z danego regionu-to b. ułatwia.
Czy do pobrania tracku trzeba się rejestrować? Jak wyszukać tracki z Wpt?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez zwolin » Śr, 04 maja 2011 19:55

Do pobrania tracków trzeba mieć założone konto, na razie tylko gpx, docelowo pewnie inne formaty jeśli będzie zapotrzebowanie. Opcja pobrania dla całego regionu jest ciekawa ale uważam, że to trochę dublowanie UMP, który i tak będzie zasilany naszymi szlakami. Naszym celem jest dostarczenie miejsca, gdzie w łatwy sposób można grupowo uaktualniać dane szlaków, ale przede wszystkim opisowe bo tego nie da się zapewnić przez UMP czy inne mapy.

Wyszukiwarki tracków z waypointami na razie nie ma, pojawi się pewnie jeśli będzie na to większe zapotrzebowanie.
eTrex Vista HCx
Avatar użytkownika
zwolin
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pt, 04 cze 2010 17:05
Lokalizacja: Poznan

Re: TRAIL.PL - baza znakowanych szlaków turystycznych w Polsce

Postprzez olpi » Cz, 05 maja 2011 7:31

Witam
A mnie mimo tego, że mam konto nie udało się pobrać nic z tej strony :( . Nawet nie znalazłem żadnego znaku, który by sugerował, iż coś mogę pobrać. Może krótki łopatologiczny opis jak pobrać interesujący nas plik śladu.
pozdrawiam
Piotr

Colorado 300 + Forerunner 50 + Edge 500 + Nuvi 255W + Forerunner 220 +
Edge 800
Avatar użytkownika
olpi
Bywalec
 
Posty: 333
Dołączył(a): Wt, 06 maja 2008 19:46
Lokalizacja: Rybnik

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości