Potrzebna pomoc geodety.

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Potrzebna pomoc geodety.

Postprzez Saracen » Pn, 15 paź 2007 10:40

Czy ktoś z kolegów i koleżanek na Forum mógłby mi pomóc? Chciałbym "odnowić" granice działki (nie wiem czy używam fachowej nomenklatury), chodzi o to, żeby wiedzieć gdzie dokładnie się znajduje;-) Chciałbym też potem przekształcić tą działkę na budowlaną, nie wiem kompletnie jak się za to zabrać. Może orientujecie się też w kosztach takiej operacji?
Saracen
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt, 11 wrz 2007 14:43
Lokalizacja: N 50° 15.126' E 019° 1.258'

Postprzez Magnoom » Śr, 17 paź 2007 10:32

Nie jestem geodetą, ale z tego co wiem, to bez jego usług się nie obejdzie.
Kwestia polega na tym, że w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej należy złożyć wniosek o rozpoczęcie prac nad wznowieniem granic. Chyba tak to się nazywa. Przeciętnemu człowiekowi ośrodek nie udostępni danych o punktach granicznych. Zrobić to może uprawniony geodeta.

Przyznam, że nie znam kosztów takiej operacji. Na dzień dzisiejszy jeszcze nie wiem jak dokładnie wyglądają procedury przekształcania działek. Wiem natomiast, że będzie trzeba informować sąsiadów, prosić o ich zgodę, odnaleźć te punkty w terenie (bo większość pewnie jest zakopana), i pewnie coś jeszcze.

PS. Sam od jakiegoś czasu staram się wyciągnąć granice działek z ośrodków, na różne sposoby, ale mam problem bo chwilowo nie ma tam w okolicy żadnych planowanych prac geodezyjnych. Nie za bardzo mam się czym podeprzeć, aby uzasadnić dostęp do tych danych.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Postprzez Saracen » Śr, 24 paź 2007 9:26

Z sąsiadami może być największy problem, bo działki znajdują się na uboczu (kilkaset metrów od miejsca w którym kończą się zabudowania) są to rolne nieużytki zaklasyfikowane w jednych dokumentach jako łąki a w innych jako tereny leśne, choć akurat tam żadnego lasu nie ma... klasa ziemi jest bardzo niska co podobno jest dosyć istotne przy przemianowaniu działek
Saracen
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt, 11 wrz 2007 14:43
Lokalizacja: N 50° 15.126' E 019° 1.258'

Witam

Postprzez GeoZbych » So, 17 lis 2007 17:40

Sprawa wyglada nastepująco musisz udac sie do geodety on zglasza prace geodezyjna w PODGiK (Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Katografiznej) tam wydadzą mu materiały na granice twojej działki i tu istotna sprawa jesli dziłka posiada granice prawne to powinny byc one okamieniowane - koszt odszukania wynosi od 100-200zł od kamienia(kwestia dogadania sie z geodeta ) geodeta wysle zawiadomienia do sasiadów (7 dni przed dokonaniem pomiarów) sasiedzi nie musza sie stawic na gruncie(Zgodnie z art. 39 ust. 3 oraz 32 ust. 3 ustawy z dnia 17 maja 1989r Prawo geodezyjne i kartograficzne ( Dz. U. Nr 30 poz. 163 z późniejszymi zmianami) nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety. )

Geodeta odnajdzie kamienie albo zakopane pod kamieniem butelke/rurke drenarska; ewentualnie osadzi nowe kamienie graniczne zgodnie z posiadanymi dokumetami, sporzadzi protkół ze wznowienia znaków granicznych i po sprawie .
W przypadku gdy działka posiada granice ewidencyjne i nie bylo tam nigdy kamieni najczesciej konczy sie to rozgraniczeniem i tu juz sasiedzi musza sie zgodzic na przebieg granicy i podpisac protokół z rozgraniczenia - jest to czasochłonne i bardziej skomplikowane papierkowo no i koszta duzo wieksze
60CSx
Avatar użytkownika
GeoZbych
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 18 wrz 2007 19:42
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Postprzez ZYR » So, 17 lis 2007 22:12

Potwierdzam to co pisze GeoZbych.
Co do przekształcenia, to musiałbyś najpierw zerknąć w Plan Zagospodarowania Przestrzennego we właściwym miejscowo dla położenia działki urzedzie gminy.
Podpowiedziec mogę dwie rzeczy:
Jeśli powiesz gdzie dokładnie masz tą działkę to mógłbym poszukać jakiegoś znajomego geodety z tego rejonu. Zdaje się że śląsk? Ale troszkę dokładniej.
Jeśli nikogo bym nie znalazł, lub miałbyś jakieś jeszcze pytania to polecam forum na stronie: www.geodezja.pl
Pozdrawiam
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy


Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości