Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62 a może GPSMAP 78?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62 a może GPSMAP 78?

Postprzez nuras » Pn, 08 sie 2011 9:15

Witam szanownych forumowiczów,


Wiem, że nikt nie lubi (ja też nie) jak wpada ktoś nowy i zakłada nowy wątek i to w dodatku taki na który odpowiedź można tutaj znaleźć. A można z pewnością ponieważ zakres wiedzy i informacji zawartych na forum jest ogromny. I może dlatego, że tak długo studiowałem tak wiele materiału zgłupiałem zupełnie. Nie zawracałbym Wam głowy i studiowałbym dalej. Problem w tym, że pojawiła mi się możliwość zakupu Garmina i do tego czwartku (11.07) muszę wybrać konkretny model. To jest takie „teraz albo nigdy”. Czasu na dalsze zbieranie i systematyzowanie rozległych informacji mam niewiele. Dlatego zdecydowałem się napisać ten post i nie pogniewam się jak Admin go od razu usunie. Być może jednak komuś się przyda bo pewnie nie tylko ja mam takie wątpliwości.
Pod uwagę biorę dwa modele eTrex Legend HCX albo GPSMAP 62. Ideałem byłby 62s ale to już za duży przeskok cenowy. Nawigator ma służyć głównie do pieszych wędrówek po lesie, górach oraz turystyki rowerowej. Może sporadycznie jakieś keszowanie.
Już byłem przekonany do Legendy bo mimo wszystko opinie chyba ma pozytywne ale zaczynam mieć wątpliwości czy ergonomia w postaci joysticka i bocznych klawiszy nie będzie mnie drażnić bo paluchy mam niezbyt delikatne. Do tego sporo informacji o odłażącej gumie w eTrexie. Ponad to nadchodzi nowe wydanie tej serii. Mając na uwadze te czynniki na pewno lepiej pasowałby 62 ale… Ale jest droższy i brak mu karty pamięci. Różnicę cenową z bólem bym przebolał ale zastanawia mnie karta. Co prawda ma 1,7GB wbudowanej ale gdzieś na forum przeczytałem że wszelkie operacje lepiej wykonywać na karcie niż w odbiorniku. A to dlatego jak się coś pokrzyczy łatwiej problem rozwiązać na karcie niż w odbiorniku. Z drugiej strony korzystanie ze swojej własnej pamięci pewnie pozytywnie wpływa na szybkość czytania map itp. Pytanie czy to 1,7 wystarczy np. na TOPO albo UMP? Czy ewentualne późniejsze usunięcie mapy w celu wgrania nowej to skomplikowana, ryzykowana i czasochłonna operacja?
Nie jestem jakimś specjalnym maniakiem i nie chodzi mi o jakieś specjalne wyimaginowane funkcje.
Zależy mi aby odbiornik był porządny, niezawodny i stabilny.
Bardzo Was proszę o opinie co na „+” a co na „-” obydwu tych modeli.
Z góry przepraszam, że nie będę odpowiadał na każdy post. Jestem strasznie zalatany.
Każdą informację natomiast jeszcze raz przestudiuje i mam nadzieje że podejmę właściwą decyzję.
Mam też nadzieje że cała ta szybka akcja wypali.
Serdecznie dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.

p.s. zakupy planuję w e-azymut.pl

Pozdrawiam,
nuras
Ostatnio edytowano Śr, 10 sie 2011 9:18 przez nuras, łącznie edytowano 1 raz
nuras
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 08 sie 2011 9:02

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez GPS Maniak » Pn, 08 sie 2011 11:11

Problem braku karty w 62 dotyczy trzech sytuacji:
* Gdybyś chcąc "podkręcić" swój odbiornik zaczął stosować patchowane firmwary, które np. mogą zablokować odbiornik przy nieprawidłowo przygotowanych plikach JNX. Istnieje takie ryzyko.
* Gdy bardzo często będziesz zmieniał większe mapy (USB Garmina jest wolniejszy niż to co oferują czytniki kart).
* Gdy będziesz chciał wrzucić do odbiornika niektóre mapy komercyjne, obejmujące pełne regiony, których objętość przkracza 1,7 MB (np. Topo Deutchland)
Z mojego punktu widzenia wygląda to tak:
- Bez "lewych" plików JNX można żyć - mam załadowane tylko to co jest na mojej www, z czego tylko WIG Bieszczady ma dla mnie jakąś minimalną wartość tzn. dwa trzy razy do roku zerkam na tę mapę. Ale jak nie miałem, nie zerkałem i też było dobrze :)
- Pomimo posiadania karty, mapy i tak generalnie trzymam w pamięci odbiornika, zmieniam to i owo niezmiernie rzadko, ale nawet zakładając że UMPa będziesz zmieniał co tydzień, to przecież nie będziesz zmieniał pełnego zestawu map, a przy 100-200 MB nie odczujesz dużego dyskomfortu z korzystania USB Garmina
- Jedynym zatem problemem byłby trzeci punkt, gdyby nie to, że mój region działania nie obejmuje regionów dla których objetość map komercyjnych liczona jest w GB. Pomijam cenę tych map i coraz lepsze bezpłatne rozwiązania alternatywne np. OSM dla Niemiec w regionach które analizowałem, niewiele ustępuje mapie komercyjnej. Inna sprawa, że mapy komercyjne wcale nie muszą mieć postaci "pliku do wgrania", ale mogą być mapą "na PC - pod MapSource", dzięki czemu możesz do odbiornika wysłać interesujący Ciebie obszar Niemiec czy Hiszpanii, co zajmie mniej niż 1 GB.

W sumie wady związane z brakiem karty nie są porażające i uwzględniając przede wszystkim różnice technologiczne osobiście brałbym 62. Oczywiście jeżeli cena byłaby do zaakceptowania.
A propos ceny. Można nieco obniżyć koszty sięgając po bliźniaka 62: http://eazymut.pl/nawigacja-turystyczna ... -78s-.html
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez nuras » Pn, 08 sie 2011 12:30

Dziękuję Ci Lechu za błyskawiczną i profesjonalną odpowiedź.
Podstawowym moim zastosowaniem będzie powrót do samochodu podczas grzybobrania oraz rower. Zarówno jedno jak drugie odbywać się będzie w moim regionie (kuj.-pom.) tak więc mapy o ile będą zmieniane to z pewnością sporadycznie. Wydaje się że to 1,7GB wbudowanej pamięci powinno wystarczyć. Tym bardziej że tak jak mówisz można przecież chyba wgrać konkretny interesujący region. Tak samo robię z AM w nawigacji samochodowej.
Dziękuję za konkretną alternatywę w postaci 78s. Szczerze mówią tego modelu nie brałem pod uwagę. Być może dlatego że e-azymut piszę na wstępie "Z myślą o entuzjastach żeglarstwa i innych sportów wodnych..." I teraz dałeś mi sporo do myślenia a czasu mało. Już się ucieszyłem bo widzę że 78s kosztuje ponad 1000pln a to granica której zdecydowanie nie mogę przekroczyć.
Miałem nadzieje że 78 bez „s” (950pln) nie posiada karty ale wg spec. Garmina nie mam racji https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=63601&ra=true.
Tym samym wydaje się że mam jeszcze większy problem niż na początku.
Wychodzi na to ze Legenda lepiej odpuścić a z drugiej strony mam w cenie modelu 62 bez karty jego odpowiednik o chyba zbliżonych parametrach z możliwością zastosowania MicroSD w razie potrzeby.
Najgorsze jest to że „mentalnie” byłem już przy 62. A jak wiadomo najtrudniej zmienić mentalność. Tym bardziej że mój kolega ma 60Cx i już jakoś tak do niego się przyzwyczaiłem, bynajmniej wizualnie.
Trochę nie pasuje mi rozmieszczenie guzików w 78 choć to pewnie kwestia przyzwyczajenia.
Tak na szybko zerknąłem w forumowe wątki (m.in. bardzo obszerny Twojego autorstwa) i moja niewiedza/niepewność bardziej się pogłębiła. Problem w tym że naprawdę jestem ograniczony czasowo ale zamęt mam teraz taki że aż mnie głowa rozbolała.

Jeszcze raz dzięki za pomoc,
Pzdr.
nuras
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 08 sie 2011 9:02

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez madman » Pn, 08 sie 2011 12:48

Ja w chwili obecnej bym chyba poczekał na nowe eTrexy i kupił 20 albo 30 (wedle potrzeb).
eTrex 30
Avatar użytkownika
madman
Bywalec
 
Posty: 153
Dołączył(a): Wt, 22 wrz 2009 10:19
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez nuras » Pn, 08 sie 2011 13:39

I takie rozwiązanie wydaje się być dobre. Jakkolwiek tak jak wcześniej pisałem może być tak, że jak nie kupię Garmina teraz to później może to już być bardzo trudne...

Pozdrawiam.
nuras
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 08 sie 2011 9:02

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez Marko » Pn, 08 sie 2011 15:50

@Nuras
Zamiast eTrexów - w cenie do 1tys. PLN - postawiłbym na równie poręcznego dotykowca-Dakotę...
Nowe eTrexy 10, 20 i 30 nie obsłużą rastrów.
Treść wektora jest zawsze niewiadomą, a rastry są przewidywalne, będąc wierną kopią wersji papierowych.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez madman » Pn, 08 sie 2011 16:11

Marko napisał(a):@Nuras
Zamiast eTrexów - w cenie do 1tys. PLN - postawiłbym na równie poręcznego dotykowca-Dakotę...
Nowe eTrexy 10, 20 i 30 nie obsłużą rastrów.


Wedle https://buy.garmin.com/shop/compare.do? ... duct=87774 - obsłużą.
eTrex 30
Avatar użytkownika
madman
Bywalec
 
Posty: 153
Dołączył(a): Wt, 22 wrz 2009 10:19
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez Marko » Pn, 08 sie 2011 16:15

@Madman
Ups! Swego czasu roztrząsaliśmy ten temat na Garniaku i wyszło, że - w tej cenie - nie mogą obsługiwać ;)

OK, więc stawiam, jak Madman, na eTrexy nowej generacji - 20 lub 30.
Dakota 10, jako alternatywa o bardziej intuicyjnym interfejsie (jeśli w grę będzie wchodzić obsługa przez inne, mniej obeznane z obsługą turystycznego GPS-a, osoby)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez madman » Pn, 08 sie 2011 16:31

Mnie tylko teraz interesuje po ile uda mi się sprzedać Vistę... Pewnie 500 zł nie dostanę :(
A co do tego że Dakota lub nowy eTrex też się zgodzę, one się pewnie będą różnić głównie interfejsem - różnica jak między Oregonem a 62.
eTrex 30
Avatar użytkownika
madman
Bywalec
 
Posty: 153
Dołączył(a): Wt, 22 wrz 2009 10:19
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez nuras » Pn, 08 sie 2011 20:37

Witam ponownie.
Dziękuję za wszelkie posty, cenne uwagi oraz propozycje.
Faktycznie Dakota pozostaje w zasięgu finansowym ale powiem szczerze, że jakość do urządzeń dotykowych jeszcze się nie przekonałem. Może to złe podejście ale na tą chwilę pozostanę bardziej tradycjonalistą. Telefon też mam guzikowy.
Za Waszą sugestią odstawiam obecnego eTrexa.
Za sugestią Lecha zaciekawił mnie GPSMAP 78 i co raz bardziej przypada mi do gustu. Być może dodatkowa karta pamięci będzie zbędna w moim przypadku ale lepiej mieć niż nie mieć. Tym bardziej że cena 78 i 62 jest bardzo zbliżona. Wydaje mi się że do klawiszologi też bym się przyzwyczaił chociaż w pierwszej chwili faktycznie myślałem że odbiornik stoi do góry nogami :) . Trochę bardziej pasuje mi układ z 62 ale z kolei 78 to lepiej niż eTrex. Jak wiadomo nie ma plusów bez minusów a życie polega na kompromisach. Jednego idealnego odbiornika który pasowałby wszystkim jeszcze nie stworzono i na pewno się nie stworzy.
Wyczytałem gdzieś na naszym forum, iż minusem modelu 78 jest brak karabińczyka czy też utrudnione mocowanie np smyczy.
Szczerze mówiąc patrząc na niego od tyłu faktycznie zastanawiam się jak to jest w praktyce. Na pewno można coś wykombinować ale....
Na pierwszy "rzut oka" jakiegoś sensownego mocowania rowerowego też nie znalazłem.
Tutaj prosiłbym użytkowników 78 o opinię jeśli chodzi o ten aspekt. Czy może stosował ktoś ten model na rowerze?
Będę wdzięczny za kolejne opinie.

madman napisał(a):Mnie tylko teraz interesuje po ile uda mi się sprzedać Vistę... Pewnie 500 zł nie dostanę :(

Nie martw się madman. Jeszcze kilka dni temu za Vistę sam dałbym 500 o ile jest HCx. Myślę że sporo jest osób które nie zgłębiają się zbytnio w temat. Tak więc bądź dobrej myśli :D.


Pozdrawiam wszystkich,
nuras
nuras
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 08 sie 2011 9:02

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez GPS Maniak » Pn, 08 sie 2011 21:21

nuras napisał(a): do urządzeń dotykowych jeszcze się nie przekonałem

Wszystko jest rzeczą priorytetów, a raczej wad, które jesteśmy w stanie zaakceptować w odbiorniku, bo autentyczne różnice pomiędzy obydwoma rozwiązaniami są dość wyraźne i działają niestety w obie strony, co oznacza że brak "jedynego słusznego" wyboru. W sumie statystyczny użytkownik nie zastanawia się nad nimi, ale dobór nietrafionego rozwiązania może być przy określonych priorytetach dość upierdliwy dla kogoś, kto często korzysta z odbiornika w terenie.

Z jednej strony jakość wyświetlanego obrazka (kontrast, jasność, kolorystyka), a w konsekwencji "czytelność" i "widzialność" w warunkach terenowych, to zdecydowana przewaga odbiorników z ekranem z pleksi, podobnie jak szybkość przesunięcia kursora o kilkadziesiąt kilometrów (via zoomowanie). W guzikowcu łatwiej też o precyzję wskazania punktu. Z drugiej strony szybkie looknięcie za krawędź ekranu (bez zmiany zoomu) jest zdecydowanie wygodniejsze i szybsze w dotykowcu. Podobnie jak pisanie tekstów.

Odrębnym zagadnieniem jest fakt, że "mądrzy" w Garminie tak dalece poszli w kierunku "ułatwiania" obsługi dotykowego menu w Dakocie, że zgubili kilka ciekawych rzeczy jakie - dzięki guzikowi "Menu" - można odnaleźć w serii 62/78.

W sumie dla każdego coś innego :D Warto też pamiętać, że Dakocie bliżej do odbiornika "uniwersalnego" tzn. takiego "do lasu" i "na miasto" niż 62-ce czy 78-ce, które po prostu są zbyt duże gabarytowo. Przy wycieczkach z plecakiem nie ma problemu, ale wrzucenie 62-ki do kieszeni spodni nie jest najlepszym pomysłem :wink: Inna sprawa, że na miasto i tak najlepszy wydaje się być nie turystyczny Garmin, ale smartphon z GPSem. Tyle, że to już mnożenie bytów, a w konsekwencji mnożenie kosztów :(

EDIT: Co do uchywtu rowerowgo nie pomogę, ale przy wycieczkach plecakowych uważam że nie ma lepszego rozwiązania niż miękki pokrowiec "wsuwka" przytwierdzony do ramiączka plecaka.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez Marko » Pn, 08 sie 2011 21:45

@GPSManiak
Trochę dziwi, że Garmin nie zaproponował do tej pory rozwiązania optymalnego, czyli guzikowca z 'światłolubnym' ekranem dotykowym, jak TwoNav, Lowrance, Magellan czy Trimble, etc...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez GPS Maniak » Pn, 08 sie 2011 22:12

Ze względu na ergonomię - byłoby to ciekawe rozwiązanie i faktycznie dziwne, że Garmin nie wypuścił czegoś na modłę TwoNav Aventury. Z drugiej strony może w Garminie decydenci mają podobne upodobania do .... GPS Maniaka? :wink: :D Bo przecież - z mojego punktu widzenia - nie tylko o guziki chodzi, ale o sam ekran także. Owszem w warunkach terenowych "światłolubny" ekran Dakoty, czy TwoNav zdecydowanie przewyższa ekrany smartphonów. Ale ta światłolubność odbywa się kosztem jakości obrazu w tym np. kontrastu i kolorystyki mapy, szczególnie oglądanej "na wolnym powietrzu", a obraz i tak jest wyraźnie gorszy niż w odbiornikach z ekranem z pleksi.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez Marko » Wt, 09 sie 2011 5:16

@GPSManiak
Dakota faktycznie ma gorsze kolory i słabszy kontrast (efekt 'mgiełki'); podświetlenie też słabe. Niemniej, nawet w słońcu jest czytelna.
Sportiva ma już bardzo dobrą, naturalną kolorystykę, dobry kontrast i świetne podświetlenie, a w słońcu - lśni. Niestety, jest podatna na 'zajączki'.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin eTrex Legend HCx czy GPSMAP 62?

Postprzez nuras » Wt, 09 sie 2011 7:28

Witam ponownie,

Na moim biurku leży właśnie 60Cx. Jak patrzę na specyfikację 78 i widzę że jest jeszcze o 6mm grubszy to faktycznie wychodzi na to że małe to to nie jest :shock:. Nie wiem czy jest coś większego do ręki :mrgreen:. Ogólnie lubię duże gadżety ale zastanawiam się czy faktycznie w spokojnym łażeniu odbiornik nie będzie za duży…
Przy zastosowaniu na łodzi rozmiar nie ma znaczenia a nawet chyba im większy tym lepszy. Co do leśnych wędrówek zaczynam się zastanawiać czy gabaryt 78 nie będzie przeszkadzał.
Po raz kolejny potwierdza się nasze stwierdzenia że nie ma ideału.
Tak jak mówicie trzeba być świadomym wad które jesteśmy w stanie zaakceptować.

Mi osobiście zależy na tym aby odbiornik można było zamontować na kierownicy roweru tak aby jadąc można śledzić mapę. Dlatego tak istotna jest dla mnie możliwość dosyć łatwego montaży na kierownicy. Z tej strony GPSmap 62 oraz eTrex wygrywa.

GPS Maniak napisał(a):W sumie dla każdego coś innego :D Warto też pamiętać, że Dakocie bliżej do odbiornika "uniwersalnego" tzn. takiego "do lasu" i "na miasto" niż 62-ce czy 78-ce, które po prostu są zbyt duże gabarytowo. Przy wycieczkach z plecakiem nie ma problemu, ale wrzucenie 62-ki do kieszeni spodni nie jest najlepszym pomysłem :wink: Inna sprawa, że na miasto i tak najlepszy wydaje się być nie turystyczny Garmin, ale smartphon z GPSem.

I to Lechu święte słowa. Problem w tym że dla mnie wędrówki plecakowe są w zdecydowanej mniejszości. Odbiornik w 95% przypadków będzie wędrował w kieszeni.
A może jakiś sensowny pokrowiec na pasek się znajdzie...? Tak samo noszę na co dzień Victorinox i to w dosyć dużej wersji.
Myślę (a bynajmniej mam taką nadzieje) że wizyta w e-azymut pomoże rozwiać wątpliwości.

Pozdrawiam, nuras
nuras
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn, 08 sie 2011 9:02

Następna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości