Potrzebny dobry i sprawdzony DataLogger

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: Potrzebny dobry i sprawdzony DataLogger

Postprzez wanmic1 » Pt, 10 lut 2012 9:25

Dzięki za odpowiedź. Pożyczyłem od kolegi taki datalogger i go teraz testuję: http://pentagram.pl/nowosci/pathfinder_ ... dzie_byles

Pozdrawiam, Michał
Garmin nuvi 30 + GPMapa (ostatnia) + City Navigator Europe NT 2014.20 + kilka innych :)
wanmic1
Bywalec
 
Posty: 481
Dołączył(a): N, 20 sty 2008 15:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Potrzebny dobry i sprawdzony DataLogger

Postprzez Faja » Pt, 10 lut 2012 22:34

Zobacz na allegro, te bez ekranów są tańsze a niektóre są na baterie od nokij.
Po zdrówka Wiesiek

kręcę, kręcę pedałami aż głowa boli :-)
Montana 600 + UMP_PC.PL + PL Topo

Faja (Wiesiek)
Avatar użytkownika
Faja
Bywalec
 
Posty: 240
Dołączył(a): Pt, 18 maja 2007 18:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potrzebny dobry i sprawdzony DataLogger

Postprzez Bas » Pt, 10 lut 2012 23:01

wanmic1 napisał(a):Pożyczyłem od kolegi taki datalogger i go teraz testuję

Moim zdaniem swietny sprzet :!:

Kupilem go na wakacje ubieglego roku i jestem baaardzo zadowolony. Duze mozliwosci konfiguracyjne, szalenie dlugi czas pracy na baterii, lekki i poreczny. Ma mozliwosc logggera, ale i jednoczesnie mozna korzystac przez BT z gps np. w telefonie.
Podoba mi sie tez dodatkowo guzik - nacisniecie zapamietuje pozycje+czas
Problem jest niestety z dostepnoscia tego sprzetu, ale moze jest szansa zeby go gdzies kupic.

Swietny program do niego: http://www.bt747.org/webinstall
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebny dobry i sprawdzony DataLogger

Postprzez wanmic1 » So, 11 lut 2012 11:34

Potwierdzam, wydajny i lekki sprzęt :) Testowałem baterię i wytrzymała 18 godzin w trybie loggera (bez używania BT). Trochę mnie denerwuje tylko skakanie sygnału jak stoję w miejscu. Na mapie potem wygląda, jakbym latał gdzieś kilkaset merów w jedną i w drugą stronę. Ale to chyba wszystkie odbiorniki GPS tak mają.

Przycisk waypointa również świetny :) Tylko jak się zaznaczy wiele takich punktów, to trzeba sobie później przypominać co tam właściwie było takiego ciekawego :) Mógłby być dyktafon, żeby przynajmniej 2 słowa powiedzieć o oznaczanym punkcie :)

Pozdrawiam, Michał
Garmin nuvi 30 + GPMapa (ostatnia) + City Navigator Europe NT 2014.20 + kilka innych :)
wanmic1
Bywalec
 
Posty: 481
Dołączył(a): N, 20 sty 2008 15:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Potrzebny dobry i sprawdzony DataLogger

Postprzez Bas » So, 11 lut 2012 13:30

wanmic1 napisał(a):Na mapie potem wygląda, jakbym latał gdzieś kilkaset merów w jedną i w drugą stronę.

Takiego plywania nie zauwazylem. Patrzylem na ten gps rowniez pod tym katem.
Oto wyniki - gps lezal w jednym miejscu. Log z 9650 punktow (ponad 2.5 godziny) wyglada tak:

Obrazek

wanmic1 napisał(a):Mógłby być dyktafon, żeby przynajmniej 2 słowa powiedzieć o oznaczanym punkcie :)

Oj, tak - czasami byłoby to przydatne ;)


Edit:
znalazlem jeszcze jeden test, ktory kiedys zrobilem:
gorna tabelka to dane z MapSource. W tym programie cały ten log to tylko wieksza kropka na mapie.
Obrazek
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebny dobry i sprawdzony DataLogger

Postprzez jacek.w » Pt, 24 lut 2012 12:04

Witam
Od dłuższego czasu korzystam z odbiornika z Holux’a M-241 http://www.holux.com/JCore/en/products/ ... sp?pno=341 .
Można go zasilać baterią AA lub z USB – w zestawie był zasilacz do gniazda zapalniczki.
Bez problemu pracuje w trybie jednoczesnego zapisu śladu i Bluetooth (lub USB).
Rejestruje 130 000 pkt-współrzędnych GPS (firmware v1.12) lub 100 000 pkt (v1.13). Tryby pkt: odległość (od 50 do 1000 m) lub czas (od 1 do 120 s.). Setup pozwala miedzy innymi na zatrzymanie zapisu punktów w przypadku wypełnienia pamięci lub tryb nadpisywania.
Odbiornik zasilam bateriami Energizer Lithium (litowa) - pozwalają na zapis śladu przez ok. 24 godziny (pkt co 1 sekunda). W przypadku baterii alkaicznej Energizer Ultimate uzyskiwałem czasy pracy znacznie dłuższe niż te wynikające ze specyfikacji producenta.
W zależności od trybu zapisu logów (firemware 1.12) może zapamiętać od 36 godzin (pkt co 1 sekunda) lub od 6,500 km (pkt co 50 metrów). W trakcie „pracy” można zmieniać tryb zapisu logu. Wyświetlacz pokazuje aktualną pozycję, prędkość, przebytą odległość i godzinę.
Od firmware w ver. 1.12 można wyłączać Bluetootch oraz ustawiać czas podświetlania wyświetlacza (od 5 do 60 sekund). Wersja 1.13 dodatkowo zapisuje aktualną prędkość ale odbywa się to kosztem zmniejszenia ilości zapisanych punktów (100 000 a nie 130 000).
Na płycie były dwa programy Holux ezTour for Logger http://market.holux.com/Software/SU/ wyświetlający logi na mapach pobranych z netu oraz HOLUX Utility generujący pliki o nazwie zawierającej datę, godzinę i sekundę startu i końca zapisu śladu oraz pozwalający na: konwersję plików do standardów TXT, Gogle Earth, NMA, GPX, połączenie punktów ze zdjęciami (JPG) oraz uaktualnienie firmware.
Dane pobrane za pomocą HOLUX Util są bez problemu wyświetlane przez Gogle Earth, lecz powinny być weryfikowane przez oprogramowanie usuwające „błądzenie” odbiornika.
Znalazłem też stronę http://sourceforge.net/projects/bt747/ z oprogramowaniem do odbiorników kompatybilnych chipsetem MTK (między innymi na Holux’a M-241)
Pozdrawiam Jacek
jacek.w
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt, 24 lut 2012 9:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potrzebny dobry i sprawdzony DataLogger

Postprzez ericandor » Cz, 08 mar 2012 1:46

Witam,

Mam i uzywalem Pentagram Pathfinder P3106, calkiem przyjemny logger.
Baterie kompatybilne z NOKIA BL-5C/BL-4C itd.
Czas zycia na bateriach (do 27h) opisalem na OSM wiki http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Uk:GPS_Reviews#Pentagram_PathFinder_P3106
20h na dolaczonej baterii popracuje bez problemu, mozna ladowac przez USB wiec ladowalem z zasilacza sieciowego z gniazdkiem USB lub z samochodowego dostarczonego z loggerem (nie sprawdzalem czy kablem od Nuvi 1xxx sie bedzie ladowal).

Co do guzika do stawiania waypoints, mozesz sobie zalozyc ze jeden waypoint oznacza co innego niz dwa, itd. a potem szybko klikac zalozona ilosc razy i po sciagnieci analizowac ile waypointow w danym miejscu postawiles.

Jest tez opcja z aplikacja BT747 na telefony, mozesz za jej pomoca logowac 10 lub wiecej roznych typow waypointow.
Obrazek

No i ostatnia opcja, protokol uzywany przez ten chipset jest ogolnie znany wiec mozna napisac soft na komorke na potrzebe UMP.
Wysylajac odpowiednia komende po bluetooth lub kablu mozna wymusic zapisanie waypointa, a logger obsluguje 4096 typow waypointow (RCD_REASON).
wiecej w opisie protokolu http://www.rigacci.org/wiki/lib/exe/fetch.php/doc/appunti/hardware/gps/mtk_logger_library_user_manual_1.2_tsi.pdf.

Do wad mozna zaliczyc dlugi czas sciagania logow, ok. 30 minut albo i dluzej.

Pozdrawiam

Wojciech Andralojc
nuvi 1390T, UMP
ericandor
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): Pn, 26 kwi 2010 12:05

Zewnętrzny GPS dla smartfona

Postprzez nkg » Pn, 18 kwi 2016 15:55

Witam,

Szukając rozwiązania problemów z GPS w moim SGS4 natrafiłem na ciekawe rozwiązanie: Smartfon + zewnętrzny odbiornik GPS przez bluetooth, którego wg tego co wyczytałem na różnych forach:

Zalety:
- znacznie lepszy sygnał GPS (łapie wszędzie i w każdych warunkach),
- bluetooth mniej obciąża baterię smartfona niż wewnętrzny GPS,
- można całkowicie pominąć aspekt wewnętrznego GPS przy kupnie nowego smartfona,

Wady:
- jest to kolejne urządzenie,
- niektóre aplikacje na Androida robią sztuczne problemy przy włączonej "pozorowanej lokalizacji GPS"

Zatem to że chcę sobie coś takiego kupić to już wiem, pytanie tylko co. Przeglądając fora wytypowałem trzy opcje:
- stara Nokia LD-3W do kupienia na Allegro za <100zł, ponoć lepiej łapie sygnał niż jej następca czyli Nokia LD-4W
- Holux RCV-3000 ~200zł, chwalą się wysoką czułością anteny, że do -165dBm (rozumiem, że im więcej tzn. mniej bo to wartość na minusie to lepiej?)
- Garmin GLO ~570zł, cena trochę zaporowa jak dla mnie, ale w recenzjach piszą o dużej dokładności,


Moje pytanie brzmi, na ile lepsze są jedne od drugiego te co wymieniłem, ewentualnie czy możecie polecić jeszcze jakieś inne?

Garmin jako jedyny z ww. obsługuje GLONASS, czy to dużo daje (teraz lub jak przewidują w przyszłości)? Cena wysoka, ale rozumiem, że taki odbiornik raczej wolno się starzeje i będzie to sprzęt na lata? Jeżeli jest wyraźnie lepszy to się mogę szarpnąć na taki wydatek, ale jeżeli to tylko dopłata za markę to za 370zł wolę sobie kupić latarkę :)

Zastosowanie: jazda na rowerze i inne sporty terenowe (Endomondo), turystyka górska (Locus), turystyka miejska, geocaching.
Obrazek Obrazek Obrazek
GeoKrety Logger - jestem autorem tej aplikacji
nkg
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 18 kwi 2016 14:05

Re: Zewnętrzny GPS dla smartfona

Postprzez GPS Maniak » Pn, 18 kwi 2016 16:18

Nie znam żadnego z tych urządzeń z autopsji, więc to tylko takie moje bajdurzenie, ale gdybym to ja miał podobny dylemat chyba podszedłbym do zagadnienia ekonomicznie, żeby się nie okazało że sam GPS-owy dodatek jest droższy od zupełnie przyzwoitego smarthona z GPSem :wink: A tak na marginesie. Googlarka wypluwa mi Garmin GLO z dużo niższą ceną niż podałeś, ale i tak - jak dla mnie - za drogo i to pomimo tego, że na zabawki nigdy nie żal mi kasy :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zewnętrzny GPS dla smartfona

Postprzez nkg » Pn, 18 kwi 2016 20:03

Rzeczywiście. W Trekinn za ~400zł z kosztami wysyłki, tylko trochę się boję tak z zagranicy zamawiać. Natomiast w garmin24 za 451zł z kosztami wysyłki. Nie wiem co te Morele tak wyjechały z ceną, a Putin ponoć chce rozwijać GLONASS. Chciał bym usłyszeć jakieś opinie użytkownika tego Garmin GLO. Jeżeli rzeczywiście jest taki dobry to <500zł już jest ceną akceptowalną dla mnie. Nie palę, a zamiast samochodem do pracy jeżdżę rowerem to mnie stać ;)
Obrazek Obrazek Obrazek
GeoKrety Logger - jestem autorem tej aplikacji
nkg
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 18 kwi 2016 14:05

Re: Zewnętrzny GPS dla smartfona

Postprzez traper_24 » Wt, 19 kwi 2016 10:06

W obecnych czasach jedyną praktyczną zaletą zewnętrznego odbiornika GPS wydaje się wolniejsze żyłowanie baterii smartfona, ale i tu można, tańszym kosztem, sobie radzić powerbankiem lub zapasowym akumulatorem. Osobiście, gdybym już miał wchodzić w tego typu rozwiązania, to szukałbym czegoś, co pozwalałoby również na pracę autonomiczną w sytuacji np. awarii telefonu. Kiedyś takie wymogi spełniał np. Holux M 241, ale nie wiem, czy jakiś współczesny model kontynuuje ten kierunek.
Dakota 20 + OSM, Samsung S6 + Locus Pro
traper_24
Bywalec
 
Posty: 342
Dołączył(a): So, 27 mar 2010 22:41

Re: Potrzebny dobry i sprawdzony DataLogger

Postprzez nkg » Śr, 20 kwi 2016 8:40

Skoro tak to jaki smartfon z GPS dorównującym jakością tym z zewnętrznego loggera polecacie?
Obrazek Obrazek Obrazek
GeoKrety Logger - jestem autorem tej aplikacji
nkg
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 18 kwi 2016 14:05

Re: Potrzebny dobry i sprawdzony DataLogger

Postprzez Zachu » Śr, 20 kwi 2016 8:44

Skoro szukasz teraz czegoś innego to może w nowym temacie?
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potrzebny dobry i sprawdzony DataLogger

Postprzez traper_24 » Śr, 20 kwi 2016 12:02

nkg napisał(a):Skoro tak to jaki smartfon z GPS dorównującym jakością tym z zewnętrznego loggera polecacie?

Podejrzewam, że każdy w miarę nieprzeterminowany.. MIałem (i mam w dalszym ciągu) mozliwość porównywania budżetowego LG L70 oraz flagowego Samsunga S6 z popularną Dakotą, i spisują się one co najmniej równie dobrze w kategorii jakości rejestrowanego śladu (S6 zresztą wyraźnie lepiej).
Dakota 20 + OSM, Samsung S6 + Locus Pro
traper_24
Bywalec
 
Posty: 342
Dołączył(a): So, 27 mar 2010 22:41

Poprzednia strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości