Punkty POI co i jak

O nüvifone, seriach 10 i 20, iQue oraz aplikacjach nawigacyjnych Garmin StreetPilot, Mobile XT, Que i Mobile PC. Czyli o nawigacji Garmina w PDA i telefonach (w tym Andriod, iOS, Windows Mobile i Symbian) lub na przenośnych PC. Także o mapach cityXplorer i użytkowaniu GPSów w miejskim buszu.

Moderatorzy: wojtek, sdsyc, Spider

Punkty POI co i jak

Postprzez Axles » Śr, 20 cze 2012 10:33

Witam szanowną społeczność Garniaków :)
Piszę co was z prośbą ponieważ słyszałem, że to jedno z najlepszych for o tematyce map itp. związanych z Garminem i nie tylko.
Nie posiadam Garmina, posiadam tylko smartfona z Androidem i program Locus. Jest on dla mnie póki co wystarczający.
Dążę do tego, iż z żoną jeśli pogoda pozwoli zamierzam się wybrać do Parku Ojcowskiego, a nigdy tam nie byłem więc chcę się przygotować. Mam mapę, ale nie posiadam punktów POI i tutaj pytania:
1. Czy punkty POI są darmowe i ogólno dostepne?
2. Skąd mógłbym wziąć punkty POI chociażby tylko Jury Krakowsko-Częstochowskiej?

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

PS. Locus posiada funkcję importu więc wierzę, że POI były by kompatybilne
PS2. Jesli nie ten dział wybaczcie.
Axles
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 20 cze 2012 10:25

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez GPS Maniak » Śr, 20 cze 2012 15:03

Widzę, że nikt nie chce pomóc ... :D

Locus? OK. Używam na tablecie do przeglądania map ale ... bez POI.
Miło że sądzisz iż o jest to forum o wysokim poziomie :mrgreen: Dzięki. :P
Faktycznie wiemy wiele ale nie wszystkimi tematami się interesujemy - no i właśnie podejrzewam, że mało kto interesuje się tu niezależnymi POI, a to z tej prostej przyczyny, że Garmin operuje przede wszystkim na mapach wektorowych. Krótko mówiąc funkcję POI np. wyszukiwanie w wyszukiwarce z podziałem na kategorie czy informacje dodatkowe typu nr telefonu przypisany do danego punktu (np. warsztatu) pełnią punkty które stanowią część wektorowej mapy. Owszem jeżeli jakiegoś jednego czy drugiego POI brakuje na mapie to można by było wykorzystać ten punkt w Garminie w postaci niezależnego pliku (waypoint, POI) ale gdy użytkownik Garmina coś takiego stwierdza to wrzuca takie info do społecznościowej mapy i ... przestaje się interesować pojedynczym POI, gdyż na drugi dzień ma go już ... na mapie :D

Tak to działa. Zatem o niezależne zbiory POI niestety u nas trudno :(

Źródła mapy, o której wspominam wyżej są dostępne i na pewno można z nich uzyskać POI w formacie, który Locus łyknie, tyle że zapewne wymaga to nieco zachodu i wiedzy o formatach danych. Wątek poświęcony temu zagadnieniu znajdziesz TUTAJ
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez asandrzej » Śr, 20 cze 2012 16:05

Axles napisał(a): Skąd mógłbym wziąć punkty POI chociażby tylko Jury Krakowsko-Częstochowskiej?

http://e-przewodniki.pl/ Punkty są do pobrania w pliku Gpx, Locus chyba odczytuje pliki w tym formacie zapisu.

Zajrzyj też tu, ciekawa strona.
http://www.alferek.republika.pl/trasy/trasy.htm

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez Axles » Cz, 21 cze 2012 10:37

Witajcie.
Wiedziałem, że nie zawiodę się :)
Dzięki GPS Maniak i asandrzej o to mi chodziło.

Edit: Wszystko fajnie tylko nie wiem co jest powodem, że gpx http://e-przewodniki.pl/przewodnik-Jura ... wa-14.html odczytany przez Locus czy Google Maps widzi te skróty nazw POI
czyli Zespol_kla zamiast Zespół klasztorny Bernardynów(Alwernia)
http://goo.gl/maps/2seg
Ostatnio edytowano Cz, 21 cze 2012 11:45 przez Axles, łącznie edytowano 1 raz
Axles
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 20 cze 2012 10:25

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez asandrzej » Cz, 21 cze 2012 11:12

Nazwy punktów można zmieniać, zbędne punkty pousuwać i zapisać do pliku GPX.
Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez Axles » Cz, 21 cze 2012 11:45

Dziwne to że pod głównym znacznikiem Name dali krótką nazwę.
Poradziłem sobie w ten sposób, że w edytorze np. notepad++ otwarłem plik gpx, tam wybrałem opcję 'zamień' i wszystkie 'name' na inną nazwę a 'cmt' na 'name'. I już wyświetla się poprawnie w Locus i Google Maps.
Axles
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 20 cze 2012 10:25

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez Mariusz65 » Cz, 21 cze 2012 12:48

Co do punktów ze strony http://e-przewodniki.pl/ to sprawdzałem w miejscach które znam i niektóre obiekty są przesunięte o 500 m i więcej. Do tego brak danych teleadresowych może sprawić, że do niektórych miejsc (np. nocleg) trudno będzie trafić. Tak, że trzeba do tej bazy podchodzić z dość dużą rezerwą.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez GPS Maniak » Cz, 21 cze 2012 17:15

Axles napisał(a):Dziwne to że pod głównym znacznikiem Name dali krótką nazwę.

Dla znających temat GPS nieco głębiej dziwne to wcale nie jest. :D Zapewne było to robione z myślą o starszych odbiornikach GPS, które nie obsługują ani polskich ogonków ani nazw dłuższych niż "n" znaków. Wówczas faktycznie lepiej było zastosować rozpoznawalne, chociaż nie koniecznie miłe dla oka skróty niż zdać się na automatykę odbiornika, który zaimportowałby punkty z zupełnie przypadkowo obciętymi nazwami.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez Mariusz65 » Cz, 21 cze 2012 18:14

Tak czy inaczej przydałby się tam moderator, bo te punkty mają małą wartość i są od Sasa do lasa. Noclegi zgłoszone kilka lat temu bez telefonu kontaktowego (a takie są wszystkie) mają według mnie zerową wartości. Znalazłem również kilka POI z atrakcjami walniętymi nawet o 2 km. Mimo wszystko polecam bazę UMP. Ta jest pewna na 99% bo nawet jak ktoś zgłosi jakąś głupotę to jest jeszcze sito wrzucaczy mających doświadczenie aby to wyłapać.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez Axles » Pt, 22 cze 2012 9:11

Dzięki za odpowiedzi.
Mam więc kilka pytań i prosiłbym o odpowiedź.
1. Czy POI z UMP-pcPL są zintegrowane z mapą czy to 'ikonki' naniesione na mapę?
2. Czy da się w jakiś w miarę prosty sposób zaimportować POI z UMP-pcPL (jak?) i wczytać na mapę UMP-pcPL w Locus Pro?
3.W Locus mam mapy UMP@Mapnik i UMP@Mapnik-hybrid czym one się różnią bo niestety nie widzę różnic.
Axles
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 20 cze 2012 10:25

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez Mariusz65 » Pt, 22 cze 2012 9:15

Axles napisał(a):2. Czy da się w jakiś w miarę prosty sposób zaimportować POI z UMP-pcPL

W drugim poście miałeś podany link:
GPS Maniak napisał(a):Wątek poświęcony temu zagadnieniu znajdziesz TUTAJ
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez Axles » Pt, 22 cze 2012 9:26

Tak wiem przeczytałem wątek, na końcu jest ciekawy program do konwersji pnt do gpx tylko skąd te pnt wziać?

3 punkt nieaktualny różnica jest widoczna w Ojcowie np.

Tak wygląda mapa w Locus: https://lh6.googleusercontent.com/TIJOB ... hehgkKmX90
są jakieś ikonki, ale jedynie mogę domyślać się co oznaczają. Czy jest sposób by były interakcyjne, tzn klikam i mam chociażby nazwę? Czy może to nie tak działa jak mi się wydaje, czyli interakcyjne POI które możemy kliknąć w urządzeniu, wyświetlić nazwę itp?
Axles
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): Śr, 20 cze 2012 10:25

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez GPS Maniak » Pt, 22 cze 2012 11:05

Axles napisał(a):1. Czy POI z UMP-pcPL są zintegrowane z mapą czy to 'ikonki' naniesione na mapę?

To co widzisz w Locusie to rastrowa odmiana UMP_pcPL - krótko mówiąc widzisz jednorodne obrazki z mapą.
Ikony punktów mapy zostały wygenerowane przez program generujący obraz mapy więc jest to integralna część mapy.
Axles napisał(a):2. Czy da się w jakiś w miarę prosty sposób zaimportować POI z UMP-pcPL (jak?) i wczytać na mapę UMP-pcPL w Locus Pro?

Każdy sposób jest prosty jak już się go pozna :wink:
Generalnie nie interesowałem się nigdy głębiej tematem POI, zatem nic więcej niż to co napisałem wyżej powiedzieć nie potrafię.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez Zachu » Pt, 22 cze 2012 14:32

Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Punkty POI co i jak

Postprzez ndmystko » Pt, 22 cze 2012 16:08

Jeśli zależy Ci na dużej ilości POI, które da się wyszukiwać na mapie wokół wybranego punktu to moim zdaniem najszybciej będzie nauczyć się obsługi OsmAnd i wgrać do niego mapę UMP. W poprzednim poście miałeś link do odpowiedniego wątku. Mam taką konfigurację i jestem pod wrażeniem jak wygodnie się z tego korzysta. Mam również Locus'a i bardzo cenię ten program ale zdaje się, że nie obsługuje wyszukiwania POI w mapach wektorowych. Locus potrafi wyświetlać UMP, zarówno z danych wektorowych (jeśli je wgrasz) jak i z serwera www ale POI w UMP nie wyszukasz.
eTrex 30 + OSMapa + *.jnx
Moto G3 + Naviexpert + Locus Pro
Holux RCV-3000
Garmin vívofit
ndmystko
Bywalec
 
Posty: 202
Dołączył(a): N, 16 maja 2010 13:51
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Na urządzenia mobilne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości