Jak wgrać własne POI na OsmAnd

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Jak wgrać własne POI na OsmAnd

Postprzez Jackiller » Pn, 09 lip 2012 0:37

Witam
Właśnie zauważyłem że zarejestrowałem się tutaj 01.2009... a dopiero pierwszy post :oops: . W takim razie witam szacowne grono forumowiczów. Dotychczasowa aktywność była zerowa gdyż kupiłem urządzenia Navia - które służy mi do dziś, i zostałem na forum tegoż właśnie.

Ale do rzeczy.
Kilka godzin męczę się bezskutecznie z wgraniem własnych punktów POI do OsmAnd. Wiem, że można ręcznie, ale nie o to chodzi. Chciałbym wgrać jednorazowo kilkaset stacji LPG z różnych krajów EU.
Próbowałem edytować plik favorites.gpx PoiLoaderem, ale to nie za wiele dało, informacje przechowywane są gdzieś jeszcze (chociażby kategoryzacja ulubionych)
Próbowałem samodzielnie stworzyć plik *.obf według instrukcji
Converting your own POI from kml to OsmAnd obf
Ale po skopiowaniu go do katalogu osmand/POI/ nie mam, lub nie umiem znaleźć tych punktów.
Czy ktoś ma doświadczenia w tym zakresie i mógłby się nimi podzielić ??
Z góry dziękuję
Pzdr Jacek.


EDIT ----------

Nawiązując do linka podanego wyżej należy:
1 - stworzyć plik *.osm z punktami POI samemu, lub dokonać konwersji z innego popularnego formatu za pomocą programu GPSBabel
2 - teoretycznie, kolejna konwersja z formatu *.osm do *.obf za pomocą programu OsmAndMapCreator powinna dać prawidłowy plik do umieszczenia w katalogu POI

Niestety tak ie jest
Wstępnie udało mi się ustalić, że bezpośrednia konwersja powoduje stworzenie pliku o bardzo małym rozmiarze, który nie będzie dawał efektu w postaci POI.
Efekt ten udało mi się osiągnąć wykorzystując z procesie program JOSM
a więc
1 - stworzyć plik *.osm z punktami POI samemu, lub dokonać konwersji z innego popularnego formatu za pomocą programu GPSBabel

Obrazek

2 - otworzyć plik *.osm w programie JOSM (uwaga, JOSM czyta *.gpx, więc punkt 1 można pominąć jeśli mamy poi w tym formacie).
2.1 - w JOSMIE trzeba dokonać zmian:

Obrazek

3 - konwersja z formatu *.osm do *.obf za pomocą programu OsmAndMapCreator dała u mnie prawidłowy plik do umieszczenia w katalogu !!! nie POI !!! tylko w katalogu OsmAnd

Obrazek

Obrazek


Powinno działać, ale może ktoś ma lepszy i szybszy patent ?
Jackiller
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn, 19 sty 2009 0:03

Re: Jak wgrać własne POI na OsmAnd

Postprzez Miszka » Pn, 09 lip 2012 9:40

Witamy na forum :-).

To co opisałeś jest poprawną ścieżką tworzenia bazy POI dla OsmAnd.
Plik Obf jest plikiem mapy dla programu OsmAnd.
Zawiera 5 sekcji.
- mapę
- bazę adresową
- bazę poi
- indeks routingu
- indeks transportu miejskiego.

To co tobie udało się osiągnąć to zbudowanie mapy z jedną sekcją (poi).
Wszystko to daje się zautomatyzować żeby uniknąć ręcznych operacji
ale wszystkie kroki które zrobiłeś wykonać należy.

Jak masz jakieś pytania pisz.
Ostatnio wystrugałem automat do robienia mapy Obf dla OsmAnd
z danych projektu UMPpcPL, więc jestem na bieżąco.
Michal
teraz Vista HCx ( UMP pcPL ) + Nuvi 765T Taiwan ( UMP pcPL, za granicą CNE2010.31, awaryjnie GPMapa 2010.3)
kiedyś Nuvi 200v2 ( UMP pcPL, CNE 2009 )
Miszka
Bywalec
 
Posty: 250
Dołączył(a): Pn, 28 kwi 2008 11:55
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jak wgrać własne POI na OsmAnd

Postprzez Jackiller » Wt, 10 lip 2012 8:10

Dzięki Miszka, w razie potrzeby - odezwę się. Póki co, moje doświadczenia w temacie POI 4 OsmAnd, to kilka godzin spędzonych przed kompem i efekt jak powyżej. Cieszę się że to słuszna ścieżka.
(Ja zrobiłem prosty skrypt do pobierania kafelków z różnych źródeł (do OsmAnd i Yanosika), ale jak się okazało do OSmAnd jest już w sieci, a dodatkowo w dobie map wektorowych to powoli przeżytek).
W każdym razie dziękuję za odzew
Pozdrawiam J
Jackiller
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn, 19 sty 2009 0:03

Re: Jak wgrać własne POI na OsmAnd

Postprzez Miszka » Wt, 10 lip 2012 9:50

Nie wiem jaki jest zakres twoich zainteresowań OsmAnd.
Zachęcam do zapoznania się z mapą UMPpcPL którą przygotowujemy dla OsmAnd.

Mapa tu http://ump.torch.net.pl/osmand/
Szczegóły http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Dla_Androida
Michal
teraz Vista HCx ( UMP pcPL ) + Nuvi 765T Taiwan ( UMP pcPL, za granicą CNE2010.31, awaryjnie GPMapa 2010.3)
kiedyś Nuvi 200v2 ( UMP pcPL, CNE 2009 )
Miszka
Bywalec
 
Posty: 250
Dołączył(a): Pn, 28 kwi 2008 11:55
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jak wgrać własne POI na OsmAnd

Postprzez Jackiller » Wt, 10 lip 2012 11:46

Po powrocie z wyjazdu chętnie. Zresztą śledzę i używam UMP od nie wiem kiedy (nie wiem czy jeszcze na nokii w garminie XT coś nie kombinowałem...). Na Yanosiku mam kafelki z UMP...
Generalnie będę jechał z Automapą, a przygotowałem sobie dodatkowo OsmAnd na fonie, aby właśnie sprawdzić na ile routing pokryje się z AM i jak to jest z błędami, długimi trasami, poi... etc.
Jackiller
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn, 19 sty 2009 0:03

Re: Jak wgrać własne POI na OsmAnd

Postprzez Bas » Wt, 30 paź 2012 21:08

Sposób z tworzeniem wlasnej mapy z wlasnymi POI, ktore mozna wyszukiwac spisuje sie swietnie :idea:

...z wgraniem własnych punktów POI do OsmAnd.
Próbowałem edytować plik favorites.gpx PoiLoaderem, ale to nie za wiele dało, informacje przechowywane są gdzieś jeszcze (chociażby kategoryzacja ulubionych)

Nie wiem jak było we wcześniejszych wersjach OsmAnd.
W obecnej wersji devel w oknie z Ulubionymi pod przyciskiem menu są opcje:

import.png
import.png (6.58 KiB) Przeglądane 17813 razy


Przycisk "Usuń" pozwala usuwac punkty i kategorie
Przycisk "Import" importuje dane z Ulubionych.

Jesli zmodyfikujemy plik favourites.gpx z katalogu glownego osmand, to aplikacja tych zmian nie widzi. Dopiero import wprowadza do Ulubionych. Co ciekawe: z poziomu pliku gpx mozemy generowac nowe kategorie - wystarczy ze kategoria w opisie punktu otrzyma nowa nazwe.
Skladnia jest prosta:
Kod: Zaznacz cały
  <wpt lat="51.3422673" lon="21.4129205">
    <name>nazwa punktu</name>
    <category>nowa kategoria</category>
  </wpt>


Taki uklad tez jest przyjmowany (w jednej linii):
<wpt lat="51.3422673" lon="21.4129205"><name>nazwa punktu</name><category>nowa kategoria</category></wpt>


EDIT:
Jesli mamy w pliku favourites.gpx nowe kategorie punktow, to zostana dopisane na liscie w kolejnosci wystepowania w pliku gpx - kategorie w Ulubionych nie sa sortowane. Przy okazji jest to więc sposób, żeby ułożyć swoją własną kolejność kategorii ;)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak wgrać własne POI na OsmAnd

Postprzez bardakon » So, 01 lis 2014 21:24

Witam
Od dłuższego czasu próbuję wykonać tę instrukcję, ale nie daję rady. Prawdą jest, że jeżeli pominę etap JOSMIE to plik ostateczny plik OBF ma 1kb (Tzn tworzę go Google KLM -> GPSbabel ->OsmAndMapCreator). Niestety GPSbabel tworzy plik OSM jest w wersji 0.5 i JOSM nie jest w stanie go otworzyć - pojawia się komunikat że nie obsługuje tej wersji. Co robić? Jest już jakaś uproszczona wersja tworzenia plików POI z punktów z GoogleEarth?
Jak powinien wyglądać ostateczny efekt - mój plik obf pojawi się jako jedena z warstw POI obok "atrakcje turystyczne" "własne" "administracja" itp?
bardakon
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): So, 01 lis 2014 21:02

Re: Jak wgrać własne POI na OsmAnd

Postprzez bardakon » N, 22 mar 2015 12:07

Znalazłem rozwiązanie tego problemu.
Mapę z google maps eksportujemy do KML.
Plik otwieramy w Google Earth i dajemy "zapisz miejsce jako" i ponownie zapisujemy jako KML.
Taki plik jest już możliwy do zmiany na GPX i będzie działał w OSM, jeżeli podmienimy jego nazwę na favourites.gpx. Ja plik KML na GPX zmieniałem na stronie: http://kml2gpx.com/
bardakon
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): So, 01 lis 2014 21:02

Re: Jak wgrać własne POI na OsmAnd

Postprzez janomat » Cz, 09 kwi 2015 22:16

Również szukałem sposobu na "wsadzenie" własnych POI do Osmanda, ale za dużo było kombinowania.
Z ciekawości skopiowałem plik waypoints.gpx z pecetowej wersji 7Ways, w której mam zapisanych sporo POI, do katalogu Osmanda na smartfonie, zmieniłem nazwę na favourites.gpx i Osmand je zobaczył.
W kategorie już się nie bawiłem, bo nie są mi potrzebne - wystarczy, że POI są widoczne na mapie.
Wszystkie dotychczasowe konwertery "czegokolwiek do gpx" dla Osmanda poszły do kosza.
janomat
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 05 wrz 2014 10:35

Re: Jak wgrać własne POI na OsmAnd

Postprzez Faja » Pt, 10 kwi 2015 14:45

Zrobiłem to samo tylko z BC i ten sam efekt, tylko coś źle nacisnąłem w osmie bo punkty zapisały się w trasach. :(
Po zdrówka Wiesiek

kręcę, kręcę pedałami aż głowa boli :-)
Montana 600 + UMP_PC.PL + PL Topo

Faja (Wiesiek)
Avatar użytkownika
Faja
Bywalec
 
Posty: 240
Dołączył(a): Pt, 18 maja 2007 18:28
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości