Garmin fenix

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Garmin fēnix

Postprzez beetle-m » Pt, 13 lip 2012 15:31

popej napisał(a):Dla mnie zegarek, to coś co noszę stale na ręku. Garmin do tego się nie nadaje, bo trzeba go ładować. Wymagałby wyrobienia nowych nawyków.

Tu się zgodzę z Andrzejem. Testowałem kilka dni FR610 i konieczność częstego ładowania zniechęciła mnie najbardziej. Jeśli fenix będzie wytrzymywał znacznie dłużej to podejmę kolejną próbę "zapoznawczo-testową".
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: Garmin fēnix

Postprzez edtheduck » Pt, 13 lip 2012 15:32

d4r napisał(a):Szy, http://www.kampinoska.waw.pl/ , czy coś mi umknęło? ;)

Kolega pił do tego, że w poprzednim poście napisałeś: "na skraju (w mojej okolicy) Puszczy Kampinowskiej"

Zamiast takiego zegarka zawsze można sobie kupić etui na rękę do swojego etrexa, Dakoty, czy innego urządzenia.
Ale wszystko też zależy od ceny tego urządzenia, jeśli będzie atrakcyjna, to i urządzenie ma przed sobą piękną przyszłość.
eTrex 30; Edge 205
Motorola Milestone
edtheduck
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr, 13 sie 2008 17:03

Re: Garmin fēnix

Postprzez d4r » Pt, 13 lip 2012 16:03

E, czepiacie się, obaj ;). Literka 'w' jest koło 's', widocznie się zaprzyjaźniły, nie będę im przeszkadzał :D.

Cena jest "znana" $399, lub 399eu, czyli u nas zakładam z 1300pln (taką samą cenę na stronie Garmina ma Oregon 550, czyli 1278pln w eAzymut). Niestety za miniaturyzację się płaci (ilością energii w urządzeniu także).

PS: Faktycznie Popej, masz rację. To pewnie podobne do Foretrex, tylko trochę gorsze :). Ale na ulicy może robić za "zegarek" i stąd taka cena.
Pozdrawiam,
Darek

---
Jest: E1000, F3, FR935, O600
Było: 62, E800, FR610, fēnix , Vista HCx, FR50 i Epix przez ... 5 dni
Avatar użytkownika
d4r
Bywalec
 
Posty: 113
Dołączył(a): Wt, 03 sie 2010 15:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin fēnix

Postprzez Marko » Pt, 13 lip 2012 16:37

OT

Och, Panowie,

pomyśleć, że w 1920roku nawigacja w zegarku (właściwie to chyba "roadbook") wyglądała tak:
Obrazek

cały artykuł: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... t-nav.html

A co się stało z tymi zapowiadanymi zegarko-komputerami w stylu "wrist-pc" ???
Obrazek
Czy weszły one gdzieś na rynek?

;) Miłego weekendu!
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin fēnix

Postprzez popej » Pt, 13 lip 2012 18:55

Ta z lat 20-tych to chyba założona na złą rękę, byłoby niewygodnie przewijać trasę w takim układzie.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin fēnix

Postprzez GPS Maniak » N, 15 lip 2012 8:35

popej napisał(a):Dla mnie zegarek, to coś co noszę stale na ręku ... Wymagałby wyrobienia nowych nawyków.

Czyli takie gadżety nie dla Ciebie. W moim przypadku nie byłoby ma problemu, bowiem od kilkunastu lat nie noszę zegarka i na tyle odzwyczaiłem się od tego wynalazku, że ostatnio zapomniałem zabrać swojego outdoorowego Canyona w Bieszczady. Pamiętałem jednak o tym, by zabrać ... 4 outdoorowe GPSy :P Podejrzewam więc, że gdybym miał zegarek z GPSem, też bym pamiętał by go zabrać :D

Stając jednak przed ekonomicznym dylematem: kupić kolejną zabawkę, czy sfinansować kolejny wypad w Bieszczady na pewno wybiorę Bieszczady, bo przecież muszę zobaczyć Magnooma na ślubnym kobiercu :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin fēnix

Postprzez Antonio » N, 15 lip 2012 22:21

GPS Maniak napisał(a):na pewno wybiorę Bieszczady, bo przecież muszę zobaczyć Magnooma na ślubnym kobiercu :D

W Bieszczadach?
WOW!!!!
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Garmin fēnix

Postprzez Azymut » Wt, 17 lip 2012 1:57

beetle-m napisał(a):
popej napisał(a):Dla mnie zegarek, to coś co noszę stale na ręku. Garmin do tego się nie nadaje, bo trzeba go ładować. Wymagałby wyrobienia nowych nawyków.

Tu się zgodzę z Andrzejem. Testowałem kilka dni FR610 i konieczność częstego ładowania zniechęciła mnie najbardziej. Jeśli fenix będzie wytrzymywał znacznie dłużej to podejmę kolejną próbę "zapoznawczo-testową".

A akumulatorków do ręczniaka to nie trzeba ładować? :)
FR 610 trzeba często ładować tylko wówczas, gdy korzystamy z odbiornika gps - w takim trybie działa około 8 godzin. W trybie zegarka pracuje zaś około 4 tygodni.
Poza wejściem Garmina w zupełnie nowy segment zegarków outdoorowych, z czasem być może Fenix wyprze z rynku także Foretrexy, które są mocno popularne w wojsku, a dla których na dziś nie ma alternatywy. Zaś ładowanie już dziś do zegarka mapy bazowej może oznaczać, że za 2-3 lata do kolejnej generacji Fenixa będzie można ładować inne mapy, tak samo jak dziś do ręczniaka.
Azymut
Bywalec
 
Posty: 347
Dołączył(a): Pt, 09 lis 2007 1:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin fēnix

Postprzez septimus19 » Wt, 17 lip 2012 4:38

Mapa bazowa mam nadzieje z danymi DEM to pliki img,po co czekać 2-3 lata,można będzie ją podmienić na np.swoją mapę img,tak mi się wydaje.Minimalistyczna mapa zawierająca tylko obiekty np. węzły szlaków i linie- szlaki, na tak małym wyświetlaczu miałaby sens.Przydałby się kolorowy wyświetlacz.. Cena takich okrągłych kolorowych wyświetlaczy jest na razie, niestety zaporowa.
Ostatnio edytowano Wt, 17 lip 2012 9:21 przez septimus19, łącznie edytowano 1 raz
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Garmin fēnix

Postprzez Marko » Wt, 17 lip 2012 8:12

septimus19 napisał(a):Mapa bazowa mam nadzieje z danymi DEM to pliki img,po co czekać 2-3 lata,można będzie ją podmienić na np.swoją mapę img,tak mi się wydaje.

Minimialistyczna wersja UMP-a też powinna zmieścić się w 20MB pamięci wewnętrznej! :)
Nachodzą mnie jednak wątpliwości czy to naprawdę takie proste? Jeśli tak, to w takim razie Garmin przestaje dbać o swój portfel :)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin fēnix

Postprzez popej » Wt, 17 lip 2012 9:52

Azymut napisał(a): akumulatorków do ręczniaka to nie trzeba ładować? :)

Nie widzę problemu w ładowaniu GPS. Dla mnie problem powstaje dopiero, kiedy miałbym nosić GPS zamiast zegarka. Wtedy potrzebowałbym funkcjonalności zegarka, do jakie się przyzwyczaiłem. Inaczej mówiąc - gdyby fenix był breloczkiem do kluczy, to nie byłoby zarzutu. Nawet gdyby miał extra pasek do mocowania na ręce ;)

septimus19 napisał(a):Cena takich okrągłych kolorowych wyświetlaczy jest na razie, niestety zaporowa.

Wyświetlacz nie jest okrągły, to kwadrat 70x70 pikseli. Na niektórych zdjęciach nawet widać obszar wyświetlacza.
Moim zdaniem okrągła obudowa do prostokątnego ekranu to głupi design, ale skoro to ma być zegarek, to pewnie musi być okrągły :)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin fēnix

Postprzez beetle-m » Wt, 17 lip 2012 10:01

Azymut napisał(a):A akumulatorków do ręczniaka to nie trzeba ładować? :)
Pawle. Chodzi mi o czas działania z funkcją GPS.
Nie neguję samej konieczności ładowania, bo i samochód przecież trzeba co jakiś czas zatankować. Jeden przejedzie 1000km, a inny 700km na pełnym baku.
Azymut napisał(a):FR 610 trzeba często ładować tylko wówczas, gdy korzystamy z odbiornika gps - w takim trybie działa około 8 godzin.
O to mi chodzilo. Wydawało mi się to za krótko.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: Garmin fēnix

Postprzez GPS Maniak » Wt, 17 lip 2012 10:56

septimus19 napisał(a):po co czekać 2-3 lata,można będzie ją podmienić na np.swoją mapę img,tak mi się wydaje.

Jeżeli będzie dostęp do struktury plików to będzie nawet bardzo proste. Co ciekawe - oczywiście biorąc poprawkę na rozdzielczość wyświetlacza i wielkość piksela - taka mapa wcale nie musiałaby zbyt mocno ograniczona przynajmniej z punktu widzenia wielkości pliku. To oczywiście spekulacje ale podobno mapa bazowa eTrexa10 ma 558kb i można ją podmienić, a porównując to:

Zalacznik1.jpg

zaczynam tak sobie główkować ... :wink: :D
Marko napisał(a):Minimialistyczna wersja UMP-a też powinna zmieścić się w 20MB pamięci wewnętrznej! :)

No właśnie ...
A taki "Walker_Mini"? :idea:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin fēnix

Postprzez Azymut » Wt, 17 lip 2012 11:08

Mariusz, w przypadku FR 610 on ma zupełnie inne zastosowania niż ręczniaki czy choćby Fenix. GPS w nim schowany ma dobrze pracować w czasie treningu, a dłużej niż 8 godzin raczej bardzo rzadko się trenuje albo i wcale. Jasne, że zgadzam się z Tobą, że przydałby się lepszy wynik, tak chociaż z 10-12 godzin, ale te 8 godzin z włączonym gps to moim zdaniem dla potrzeb treningu w miarę przyzwoity wynik jak na tak małe urządzenie. Szkoda natomiast, że 610-tka w trybie zegarka nie sygnalizuje rozładowywania się baterii i po prostu bez ostrzeżenia się wyłącza (podczas gdy w trybie gps ostrzeżenie się pojawia). Jeśli Garmin szybko zrobi normalną wersję mapową Fenixa (te 20 MB to na dzisiejsze czasy dużo za mało) to jest spora szansa na wyprzedzenie konkurencji w segmencie tego typu zegarków. A jest to realne, ponieważ już przecież pół roku temu FR 910 dostał ekran "mapy" taki sam jaki znajduje się w eTrex H, na którym widać tracki i waypointy. Teraz Garmin dołożył mapę bazową i będzie to w Fenixie wyglądać cirka jak w eTrex 10, stąd normalna mapa w przyszłości wydaje się być naturalną kontynuacją.
Azymut
Bywalec
 
Posty: 347
Dołączył(a): Pt, 09 lis 2007 1:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin fēnix

Postprzez beetle-m » Wt, 17 lip 2012 17:10

Azymut napisał(a):Szkoda natomiast, że 610-tka w trybie zegarka nie sygnalizuje rozładowywania się baterii i po prostu bez ostrzeżenia się wyłącza (podczas gdy w trybie gps ostrzeżenie się pojawia).
A widzisz. Tego nie wiedziałem. Króciutko się bawiłem.
Azymut napisał(a):Jeśli Garmin szybko zrobi normalną wersję mapową Fenixa (te 20 MB to na dzisiejsze czasy dużo za mało) to ...
...to mi się spodoba bardzo. :D
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości