TrekBuddy

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: TrekBuddy

Postprzez asandrzej » Pt, 06 maja 2011 10:31

gavia napisał(a):Pobawiłem się programem Map Merge , połączyłem - całe Pireneje zajmują kolo 400 mb, a Alpy od Morza po Genewe niecałe 700 mb, Ozi lekko daje rade. Sprawdziłem w Aix les Bains i naprawde jest ok, choc wydawało sie że 1-100000 nie będzie dokladna. Próbowałem tez z Francja 1-25000 ale tu całosc ponad 25 Gb.



Jeżeli chodzi o mapy rastrowe to są dwa ograniczenia, wielkość w KB, która jest ograniczona wielkością nośnika i wielkość w pikselach,
która przy dużych wartościach jest nie do przeskoczenia, program Ozi z plików .jpg odczytuje obraz coś powyżej 21000 x 21000 pikseli,
tak, że nie ma uzasadnienia łączenie arkuszy w jedną dużą mapę, aplikacje nawigacyjne poradzą sobie bez łączenia w jedną całość.
Zbyt małe arkusze na przykład 3 x 3 km sprawiają trudność podczas przeglądania, podczas nawigacji nie ma to znaczenia,
optymalny obszar jednego arkusza zależnie od skali to 30x30 do 50x50 km.

Arkusz 1: 10 000 potocznie 10-tka
Arkusz 1: 25 000 25-tka używany w turystyce w mniejszy stopniu
Arkusz 1: 50 000 50-tka używany w turystyce
Arkusz 1: 100 000 100-ka używany w turystyce
Jest to podstawowy rząd skali map topograficznych, do wykonania mapy turystycznych stosuje się podobną skalę, ale nie konicznie takią samą.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: TrekBuddy

Postprzez gavia » Pt, 06 maja 2011 12:15

program Ozi z plików .jpg odczytuje obraz coś powyżej 21000 x 21000 pikseli,

Nie wiem czy dobrze rozumuje z tymi pikselami ale moja maszyna( pc + urzadzenie przenosne ) czyta mapke gdzie W-40328 a H-41.054 ( to te Alpy) albo W- 88279 H-48806 Tirol.


tak, że nie ma uzasadnienia łączenie arkuszy w jedną dużą mapę, aplikacje nawigacyjne poradzą sobie bez łączenia w jedną całość.

Znowu nie wiem czy dobrze zrozumialem- Najbardziej denerwowalo mnie jak Ozi sam zmieniał mapę na tę dokładniejszą, to samo jak sie wyjechało poza krawędz mapy. Może to komus pomaga , ja wolę samemu decydowac, którą chcę ogladac-dlatego pozmieniałem troche w ustawieniach i jest ok nic sam nie przełącza.
Nawigowanie polega u mnie na razie na tym ,że chce wiedzieć gdzie jestem- nie bawię się żadnymi śladami , trackami itp. Dlatego wolę mieć dużą pogladową mapę.Zdaje sobie oczywiście sprawe że nie wykorzystuje potencjału Oziego ale leniwy jestem.

Jeszcze pytanie kompl. z innej beczki. Są może jakies folie PRZYCIEMNIANE na ekran pocket pc? Powoli zaczyna mnie to denerwowac, że nie wiele widac w sloncu i trzeba się zatrzymywac żeby cokolwiek na ekranie zobaczyć.Zwykla foli ochronna za 15 zl. niewiele pomaga.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: TrekBuddy

Postprzez asandrzej » Pt, 06 maja 2011 16:33

gavia napisał(a):Nie wiem czy dobrze rozumuje z tymi pikselami ale moja maszyna( pc + urzadzenie przenosne ) czyta mapke gdzie W-40328 a H-41.054 ( to te Alpy) albo W- 88279 H-48806 Tirol..


Dobrze i niedobrze, ja napisałem o plikach.jpg a te mapy masz zapisane w innym formacie.

gavia napisał(a):Może to komus pomaga , ja wolę samemu decydowac, którą chcę ogladac-dlatego pozmieniałem troche w ustawieniach i jest ok nic sam nie przełącza.



Podczas nawigacji to sygnał GPS decyduje, co ma być wyświetlane na ekranie,
wszystkie oprogramowania nawigacyjne korzystają z arkuszów podzielonych na mniejsze części,
Ozi może obsługiwać duże arkusze, ale duże arkusze wpływają na długość wczytywania i spowalniają odświeżanie ekranu.
Nie mówię żeby stosować bardzo małe, ale optymalne dla danej aplikacji.

Pozdrawia
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: TrekBuddy

Postprzez gavia » Pt, 06 maja 2011 20:07

Czyli jak Ozi obsluguje duze arkusze to w pewnym sensie jest jednak niezly.

Na szczęscie specjalnego spowalniania mimo dużej mapy ( 600mb) nie zauważyłem. Znaczy procesor pewnie równie ważny co wielkość mapy choć mój do potworów nie należy ( SAMSUNG SC3244300 Mhz).Z tym że moja obsluga oziego jest jednak troche ułomna, nie wiem jak sobie da rade przy innych bardziej skomplikowanych niż tylko przegladanie operacjach.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Cz, 16 cze 2011 0:14

Pojawiła się nowa wersja aplikacji 1.0.12.
M.in. ze zmianami w mechaniźmie sortowania punktów, gdy bieżąca pozycja wynika z pomiarów gps.
Jest też okresowy zapis logów nmea, podobny do zapisu logów gpx, zabezpieczający przed całkowitą utratą zawartości logu w wypadku zaniku zasilania. Pojawiła się również obsługa kompasu magnetycznego dla innych platform (do tej pory była dostępna dla platformy Android). Do tego szereg innych, drobnych poprawek.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » So, 25 cze 2011 10:38

Pojawiła się kolejna wersja aplikacji, 1.0.13, z pewną niespodzianką dla uzytkowników Androfonów
Głównie poprawia błedy NPE dla rozbudowanych CMS-ów z hecl-em wykryte w wersji poprzedniej.
A propos hecla - jest też nowa wersja beta aplikacji, z poprawkami parametrów (głównie do przetestowania takich CMS-ów przez ich projektantów i użytkowników).
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Pt, 08 lip 2011 21:25

Na forum jest dostępna kolejna wersja aplikacji - 1.0.15
Posiada nową funkcję - możliwość projektowania kolejnych punktów poprzez wpisanie kierunku i odległości od aktualnego położenia (na mapie lub w stosunku do bieżącej pozycji gps).
Formularz dostępny w menu Nawigacja, jako Zaprojektuj punkt.
W wersji na Androida wprowadzono możliwość logowania NMEA, jak również wyświetlania kilku dotąd niedostępnych parametrów z odbiorników wbudowanych.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Wt, 02 sie 2011 13:24

No i wersja TrekBuddy 1.0.17 beta na Androidzie, która wkrótce się ukaże jako pełne wydanie na forum aplikacji
i w Android Market :-)
Pozdrawiam
Ranger
Załączniki
Trek_wersja_1017_beta.png
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez Zachu » Cz, 12 sty 2012 16:10

Nowe funkcje i usprawnienia w TrekBuddy 4.0 PL :
- aplikacja jest dostępna na platformy - system własny producenta: Android oraz Symbian
- wprowadzono ułatwienia obsługi dla ekranów dotykowych w postaci ikon funkcji oraz ikon zmiany skali
- szybkie przełączanie warstw w atlasach z automatycznym wyborem dostępnych map
- bezmapowy tryb nawigacji ze zmianą skali
- optymalizacja zapisu śladów gpx - mniej punktów przy lepszym odwzorowaniu śladu
- wskaźnik kompasu magnetycznego (w modelach, gdzie jest możliwy dostęp do danych)
- możliwość projektowania punktów poprzez wskazanie kursu i odległości
- wyłączenie opisu aktywnego punktu na ekranie mapy
- wymuszony okresowy zapis logu nmea
- szereg nowych ustawień konfiguracyjnych

http://compass.krakow.pl/aktualnosci/3/ ... -dostepny/
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: TrekBuddy

Postprzez Bas » Cz, 12 sty 2012 16:50

Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: TrekBuddy

Postprzez vesper » So, 25 lut 2012 19:03

i TrekBuddy od Galileos -> wersja 4.0 pl
plus darmowe próbki plików do pobrania:
- Masyw Ślęży z plikiem kalibracyjnym OZI (mapa cyfrowa)
- Masyw Ślęży (mapa na komórkę)
vesper
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): So, 25 lut 2012 18:12

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Cz, 22 mar 2012 11:01

Pojawiła się nowa wersja TrekBuddy, oznaczona numerem 1.1.0.
Z wprowadzonych funkcji warto wymienić:
- nowe menu główne i menu nawigacji, z obsługą programowanych wtyczek "Na żywo" (komunikacja z serwisami on-line)
- jedna funkcja do obsługi map i atlasów
- płynne preskalowanie map w zakresie 100% (naturalna skala mapy) do 270%, z krokiem 1% i wygładzaniem obrazu
- lupa x2
Więcej informacji
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=6592
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=6622
http://www.trekbuddy.net/releases/1.1.0/index.html
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Pt, 25 maja 2012 12:49

Pojawi się nowa mapa przeglądowa do Trekowych atlasów - Polska samochodowa, w skali 1:250k.
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopi ... c&start=89
W tym temacie można też szerzej poczytać o innych turystycznych mapowych nowościach.
A poniżej ilustracja :-)
Pozdrawiam
Ranger

Obrazek

Obrazek
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez onimusza666 » Pt, 17 sie 2012 16:42

Witam! Wie ktoś może co/gdzie/jak :D ustawia się w TB aby nawigacja informowała nas o ''zboczeniu z kursu'' :wink: Czy to jest wykonalne? Ostatnio wybrałem się na małą wyprawę do lasu,utworzyłem więc ślad na PC i potem przeniosłem do telefonu i takim sposobem trafiłem do zamierzonego celu-ale w jednym miejscu poszedłem troszkę inną trasą niż w planach i nawigacja ''nie powiedziała mi'' że zboczyłem z kursu! Czy to jest możliwe aby coś tam zaznaczyć aby telefon chociaż zapiszczał/za wibrował gdy zbaczamy z wyznaczonej ścieżki?! Pozdrawiam.
Solid b2710 z TB . eTrex30 Topo2011
onimusza666
Początkujący
 
Posty: 84
Dołączył(a): N, 08 lis 2009 10:14

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Pn, 04 mar 2013 23:17

W wersji TrekBuddy 1.2.0, która się właśnie pojawiła, można znaleźć kilka nowych ciekawych funkcji, m.in.
- możliwość korzystania ze złożonych plików gpx, np. wyświetlenia i nawigacji po wielosegmentowych śladach (przykład wyświetlania poniżej)
- szybki zapis wielu pozycji gps (wpts) w ramach jednej sesji do wskazanego pliku
- możliwość włączenia alarmu zadanej odległości do punktu (dźwiękowy, wibracje) niezależnie od innych ustawień (oszczędzanie energii, dźwięki wyłączone)
- specjalnie dla żeglarzy funkcja "Człowiek za burtą" (MOB)
- wykonywanie geotagowanych zdjęć powiązanych z plikiem gpx w wersji androidowej
- zmiana sposobu zapisu ustawień w wersji androidowej (klawiszem Back)
- poprzez forum jest również dostępna druga wersja androidowa, bez uprawnienia Internet
- wiele innych drobnych poprawek w aplikacji
http://www.trekbuddy.net/releases/1.2.0/index.html
Pozdrawiam
Ranger

Obrazek
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości