Wepnę się ze swoim pytaniem dot. importu map. Chodzi konkretnie o orto z geoportalu. Niech będzie na przykładzie Leska.
Sciągam bardzo prosty jednokaflowy obraz 3000x3000 pix, mały obszar, kleić nie trzeba; geoportal ma ładny obraz tego terenu - zoom max 1:1000 ładny szczegół, wszystko gra ( tutaj tylko wycinek centrum, zrzut żywcem z geoportalu):
Poniżej widać wszystko co ustawiam - czyli niewiele. Zaznaczam, że nie wchodzę w ustawienia "Warstwa dolna" Warstwa górna".
Otrzymuję z tego taki produkt ( odpowiednik sklai 1:2444):
No dobra, to teraz zbliżmy tak jak 1:1000 na geoportalu:
( nie wiem co jest z tym "level2" widocznym na panelu z lewej, nie mam bladego pojęcia, nie wiem co się z tym robi, żeby to był jeden normalny level, zoomowalny "do oporu", czyli do poziomu materiału 1:1000 jak widać na zrzucie z geoportalu...):
Piksele, figa z makiem, nie da się zoomować 1:1000...
Wiem, że ten konkretny obraz w max zbliżeniu da się uzyskać jako jnx. Bo już go widziałem . Teraz usiłuję zróbić sobie taki sam.
Logicznym jest, że żeby uzyskać jnx zoom-owalny 1:1000, to trzeba w takiej skali pobrać surowiec. Najwyrażniej pobrał się 1:2444 i dalej ostrośc już nie "pójdzie". Tylko byłem przekonany, że orto automatycznie pobiera się w takiej skali, jaka jest w geoportalu bez względu na zoom, czyli w tym wypadku zaimplememtowany jest materiał 1:1000 i taki powinien "się pobrać".
Można się zadowolić tym odpowiednikiem zoomu 1:2444 i też "obleci", zwłaszcza jak się podkręci kolory, ale chodzi o zasadę. Dlaczego nie wyszło...
Już wcześniej miałem podobny problem na przykładzie innej mapy 1:25000, forumowicze poradzili, żeby zmienić ustawienie warstw jnx customizerem, bo mapa jest dwuwarstwowa. Albo jnxerem.
Ale jak to robić, na etapie pierwotnej produkcji, by nie trzeba było się "bawić" w takie poprawki, lecz od razu dostać prawidłowy produkt finalny
jednowarstwowy? Jnxer pokazuje level 1 = poglądówkę całego arkusza. Level 2 to jest to optymalne jeszcze ostre zbliżenie.
"Zasejwowałem " sobie
jeden level w jnxerze , zeby było jednowarstwowo,i już jest faktycznie jednowarstwowy. Ale to i tak mi nie wyostrzy mapy do 1:1000 oryginału. Zaraz wrzucę zrzuty.
Już gotowe - zrzuty. Plik nie był podkręcany kolorystycznie,
Może ja szukam sztucznego problemu... ale jest jednak różnica między geoportalem a tym co potem widać w jnxerze czy - przede wszystkiem - na wyświetlaku Garmina. Czyżby to wszystko była "strata" konwersyjna...?
Pozostaje jeszcze "makijaż" pliczku dla lepszej precepcji wzrokowej....
A tutaj na koniec przytaczam mój "punkt odniesienia" i jednocześnie "cel" - jest to jnx autorstwa pewnego bieszczadnika:
Wyraźnie lepszy, i chyba nie jest to tylko zasługa tuningu graficznego ( zrzut: ekran Oregona 450 )
Z góry przepraszam za nudnawe być może sygnalizowanie podobnych problemów w różnych miejscach, ale jestem zielonkawy w temacie a większość forum to dośc zaawansowani kartografowie "gps-owi"( a pewnie i "tradycyjni") i zapewne z życzliwym pobłażaniem czytają takie marudzenie. Niestety. Tak się docieram. Jak autobus marki Ikarus. Z bólem i zgrzytem.