Szanowni Koledzy.
Oto opis problemu, który ostatnio o0dkryłem.
Pobrałem z geoportal.gov współrzędne interesującego mnie punktu (N51 34,536 E021 56,230).
W swoim urządzeniu 60CSx utworzyłem MARK dla tego punktu wpisując powyższe współrzędne bezpośrednio w urządzenie. Wskazany w mapie urządzenia punkt znajduje się w rejonie gdzie znajduje się w rzeczywistości.
Problem zaczyna się po imporcie punktu z GPS do Mapsource. Faktycznie punkt odzwierciedlony jest w odpowiednim miejscu mapy jednak po odczytaniu jego współrzędnych okazuje się, że są znacząco inne (N51 34,893 E02156,387). Co więcej po utworzeniu bezpośrednio w mapsource punktu o współrzędnych (N51 34,536 E021 56,230) czyli tych pobranych z geoportalu jego umiejscowienie na mapie mapsourca jest bardzo odległe od rzeczywistego. W mapsource używam mapy UMP w urządzeniu GPS TOPO 2009 jednak nie wydaje mi się aby problem tkwił w używanych mapach. Czy popełniam jakiś błąd? Czy może można te różnice jakoś kompensować? Co może być przyczyną takich różnic i, które współrzędne są prawidłowe?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
TLC