TMC odbiornik komunikatów drogowych

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Gotowiec poi_ump.gpi - polska baza fotoradarów UMPpcPL

Postprzez niuniu60 » Śr, 21 sie 2013 15:39

Jak jest z ostrzeganiem o utrudnieniach drogowych na garmin 1490t LMU
Bo jak jeżdżę to jeszcze mnie o niczym nie ostrzegł.
O radarach wgrałem gotowca i śmiga jak złoto:)
niuniu60
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 21 gru 2012 13:41

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez mateusz_h » Cz, 19 wrz 2013 17:10

Mam jedno pytanie o Wasze doświadczenia z polityką Garmina dot. subskrypcji komunikatów TMC zakupionej wraz z urządzeniem w ramach tzw. "lifetime".

Mam kabel GTM 25 zakupiony w 2012 wraz z nuwi 2455 lmt. Jakiś czas temu doszła do mnie informacja, że na Słowacji zaczął działać system komunikatów drogowych. Podczas dwóch ostatnich podróży przez całą Słowację komunikaty nie były odbierane. Zapytałem o to pod adresem Poland.Support@garmin.com i otrzymałem informacje że mój kabel został wyprodukowany w 2012 roku i "preprogramowany" wszystkimi subskrypcjami premium jakie były dostępne w tamtym czasie. Skoro zaś system na Słowacji został uruchomiony dopiero w maju 2013 to mój kabel nie będzie odbierał tych komunikatów. Konsultant doradził, że mogę sobie dokupić subskrypcję dot. Słowacji, albo nowy kabel, który będzie już miał wgrane istniejące aktualnie subskrypcje premium.

Przyznam, że odpowiedź nieco zbiła mnie z tropu ponieważ urządzenie kupiłem wraz z pełną mapą CNE i na zdrowy rozum pojawianie się komunikatów TMC w kolejnych krajach objętych mapą powinno łączyć się z aktualizacją listy subskrypcji zakodowanych w kablu.

Co o tym sądzicie?
MH

nuvi 2455 (lmt) CNE
mateusz_h
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn, 27 sie 2012 19:51

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Zachu » Cz, 19 wrz 2013 17:39

Szukasz dziury w całym, na Słowacji nie ma TMC.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Antonio » Cz, 19 wrz 2013 17:44

Żeby odbierać komunikaty Premium, odbiornik TMC musi mieć wydany kod subskrypcji. Z powietrza tego się nie wgra, a nikt wróżką nie jest i nie wróży z fusów, jaki kod zostanie wygenerowany dla danej subskrypcji.
Kupiłeś kabel z odbiornikiem TMC a wraz z nim odpowiednie subskrypcje. Wyszły nowe, więc trzeba dokupić.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez GPS Maniak » Cz, 19 wrz 2013 19:17

Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Zachu » Cz, 19 wrz 2013 20:24

GPS Maniak
http://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_message_channel
http://www.navigatiehosting.nl/tmc/zend ... /index.php
To jakaś garażowa produkcja. Byłem trzy tygodnie temu na Słowacji i to był jedyny kraj na trasie gdzie nie było TMC aż do morza Czarnego ;)
Niech ten konsultant pokaże gdzie można kupić subskrypcję.
Nawet te darmowe kiedyś na Słowenię nie są już dostępne :D
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez mateusz_h » Cz, 19 wrz 2013 21:09

Ja się tam nie znam czy to garażowa produkcja czy nie.
Znalazłem coś takiego:

http://tmc.garmin.sk/
http://www.garmin.sk/rds-tmc-prijimac-s ... d3516.html

oraz

http://www8.garmin.com/support/download ... sp?id=4427

i przyjąłem, że "lifetime" w przypadku TMC oznacza, że będzie można korzystać z nowych obszarów objętych komunikatami.
MH

nuvi 2455 (lmt) CNE
mateusz_h
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn, 27 sie 2012 19:51

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Zachu » Pt, 20 wrz 2013 6:28

Czyli jednak mają TMC. Przepraszam za zamieszanie.
Niestety tak to nie działa. Trzeba mieć subskrypcję. Musisz mieć na liście dostawców.
viewtopic.php?f=1&t=7439
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Zachu » Pt, 20 wrz 2013 17:25

Chciałem opisać taką niemiłą cechę komunikatów TMC.

Otóż jeśli jest blokowana droga przez dwie przecznice i ma jakąś przecinającą ulice lub wspólny węzeł, to komunikat blokuje to wspólne miejsce.

Na obrazkach to prezentuje się tak:

Obrazek

Trasa biegnie z górnego lewego rogu do prawej strony. Po drodze jest zablokowana rampa, mają wspólne miejsce styku gdzie widać znak zakaz ruchu.
W efekcie czego otrzymujemy takie powiadomienie:

Obrazek

Przy ustawieniu, Unikanie -> Utrudnienia drogowe na auto, tą łącznicą nawigacja nas nie poprowadzi.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Zachu » So, 01 lut 2014 18:59

Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez smiodus » So, 26 kwi 2014 21:52

na początku chciałbym się ponownie przywitać bo przez chwil kilka nie zaglądałem na forum :oops: (2 lata?)

przed wakacjami musiałem się przeprosić z moim 765 i 1390T i zauważyłem że po aktualizacji mapy 2014.40 jakość komunikatów przekazywanych przez TMC znacznie wzrosła - jak bawiłem się tym przez rok po starcie to była straszna porażka a po wczorajszej przejażdżce z odbiornikiem TMC stwierdzam wyraźną poprawę - i teraz pytania do kolegów którzy są "na bieżąco":
- jakiś czas temu wystartował drugi dostawca TMC w naszym pięknym kraju - czy mój odbiornik zakupiony z dawną licencją TMC na Polskę (1390T) będzie odbierał również jego sygnał? czy muszę coś zrobić po za aktualizacją 2014.40?
- czy jakoś wybieram sobie dostawców czy odbiornik sam wybiera automagicznie (o ile może w ramach licencji korzystać z obu)?

pozdr
S
nuvi 3490, nuvi 765, http://taxity.pl
smiodus
Bywalec
 
Posty: 172
Dołączył(a): Śr, 05 gru 2007 22:54

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Zachu » N, 27 kwi 2014 9:47

Do Garmina jest jeden dostawca. Opcja auto wystarcza. Ilość i jakość komunikatów faktycznie lepsza. Niestety ograniczenia techniczne powodują że wszystkiego nie da się idealnie zrobić.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Merwersztojer » N, 27 kwi 2014 22:04

Witam,
Drugi dostawca, CE-Traffic nie dostarcza na chwilę obecną informacji Traffic dla nawigacji, ale....w zakładce partnerzy
Garmin jest wymieniony obok....http://www.ce-traffic.com/o-nas/#406
Na tę chwilę z usług tego dostawcy na pewno korzysta nawigacja androidowa Navmax, Goclever do modelu 505 tmc Polska( do softwaru dont panic, choć warunki korzystania są absolutnie kretyńskie), Sygic i kilku innych.
Wkurzające jest to, że na niektórych forach istnieją np. linki do pirackich wersji igo primo z licencją tmc od radia zet, a
nie można kupić tego oficjalnie np. do nawigacji Becker, czy Garmin :evil:
Pozdrawiam
Merwersztojer
Nüvi 3490 LMT, Becker 50 Prof, Navroad Duxo+AM PL, Goclever 505 TMC PL
Merwersztojer
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): N, 07 sie 2011 22:17

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez smiodus » Pn, 28 kwi 2014 8:57

koledzy dzięki za info :) wiedziałem że na forum mogę liczyć

pozdr
S
nuvi 3490, nuvi 765, http://taxity.pl
smiodus
Bywalec
 
Posty: 172
Dołączył(a): Śr, 05 gru 2007 22:54

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez strazsam » Pn, 05 maja 2014 19:08

Właśnie wróciłem z wyjazdu z GARMINem przez Niemcy i moim zaskoczeniem było to, że na autostradzie w Niemczech TMC nie podała informacji o zamkniętej drodze i objeździe oraz innych ograniczeniach spowodowanych naprawami dróg. Natomiast skutecznie informowała o stojącym na światłach awaryjnych uszkodzonym TIRze. Wniosek - TMC w Polsce nie tak w tyle. :mrgreen:
strazsam
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): N, 22 lis 2009 12:25

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości