Mapy dla kajakarzy - jest coś takiego?

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Mapy dla kajakarzy - jest coś takiego?

Postprzez mummmin » Śr, 09 paź 2013 17:30

Jako że zapoczątkowana jakiś czas temu filozofia Garmina wycięła możliwość nawigacji według śladu, poszukuję cały czas map, które miałby naniesione szlaki wodne pozwalające na routing.
Wiem, że na rzece trudno jest się zgubić, ale komfort podczas pokonywania kilkudziesięciu kilometrów szlaku dziennie jest znacznie wyższy, jeśli wiemy, jaka jest odległość do końca etapu, albo najbliższego jedzenia, lub przeszkody.
Tak samo podczas pokonywania jeziora, szczególnie podczas paskudnej pogody, przyjemniej jest trafić od razu w ujście, niż szukać po chaszczach małej rzeczki :)
W związku z tym szukam jakichś mapek i robię małe rozeznanie.
Widziałem, że w bodajże Topo Polska 2011, jakieś szlaki zostały naniesione na mapy, jednak większość rzek jest nie opisana.
Jeśli natknęliście się na coś takiego, będę wdzięczny za namiary.
Jeśli czegoś takiego nie ma, to z okazji nadchodzącej zimy, czuję chęć posiedzenia przy komputerze i pobawienia się w tworzenie map ku chwale ojczyzny ;)
Myślałem o połączeniu rastra i prostej mapy wektorowej. Przy wyświetleniu obu na raz, grafikę załatwiałby raster, natomiast sprawę routingu załatwiałby podkład wektorowy z naniesionym przebiegiem szlaku i punktami POI.

Na razie nic z tego nie wychodzi, bo co prawda udało mi się na podstawie poradnika Lecha narysować kawałek drogi, dodałem nawet dane do routingu, ale odbiornik nawigować po tym nie chciał :)
Ostatnio edytowano Cz, 10 paź 2013 13:27 przez sdsyc, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa literówki w tytule wątku
--
pzdr mummmin
gpsmap 66s (oczekiwany :) )
były: Vista HCx, eTrex 30, Oregon 600, Oregon 650t, Oregon 750, Oregon 750t
Obrazek
mummmin
Bywalec
 
Posty: 131
Dołączył(a): So, 23 sie 2008 18:50
Lokalizacja: Marki

Re: Mapy dla kajakarzy - jest coś takiego?

Postprzez Ajger » Cz, 10 paź 2013 7:05

mummmin napisał(a):Jako że zapoczątkowana jakiś czas temu filozofia Garmina wycięła możliwość nawigacji według śladu

:shock: Czegoś chyba nie doczytałeś. W każdym Garminie można nawigować wg śladu. Tylko w nowych odbiornikach w Managerze śladów trzeba taki ślad przenieść do Ulubionych. No chyba, że w nowych Oregonach jest inaczej.
mummmin napisał(a):Na razie nic z tego nie wychodzi, bo co prawda udało mi się na podstawie poradnika Lecha narysować kawałek drogi, dodałem nawet dane do routingu, ale odbiornik nawigować po tym nie chciał :)

A jakiej wersji cGPSmappera używasz? Do map z routingiem potrzebna jest wersja Personal (aktualnie kosztuje 50 $). Wersja free nie wspiera routingu.
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: Mapy dla kajakarzy - jest coś takiego?

Postprzez mummmin » Cz, 10 paź 2013 8:41

Ajger napisał(a): :shock: Czegoś chyba nie doczytałeś. W każdym Garminie można nawigować wg śladu. Tylko w nowych odbiornikach w Managerze śladów trzeba taki ślad przenieść do Ulubionych. No chyba, że w nowych Oregonach jest inaczej.


Nawigacja według śladu jest jak najbardziej możliwa, tyle że w przypadku eTrexów, od momentu wejścia 30-ki brak jest możliwości nawigacji według fragmentu śladu.
Możesz wyłącznie uskutecznić trackback a to zdecydowanie ogranicza możliwości nawigowania w ten sposób.
W skrócie, nie masz możliwości wyboru miejsca gdzieś na śladzie, mającego być punktem końca nawigacji.
No chyba, że czegoś nie doczytałem ;)
Temat strasznie wałkowałem półtora roku temu, po przesiadce na eTrexa 30 i nic sensownego nie udało się wskórać.
Z tego, co do tej pory wykombinowałem, w Oregonie jest podobnie.

Ajger napisał(a):A jakiej wersji cGPSmappera używasz? Do map z routingiem potrzebna jest wersja Personal (aktualnie kosztuje 50 $). Wersja free nie wspiera routingu.


Już do tego doszedłem :)
Ściągnąłem z ich strony wersję Personal, która z tego co doczytałem, przez jakiś czas umożliwia testowanie za darmo.
Poklikałem, popróbowałem i działa :)
Pozostała tylko kwestia zmuszenia odbiornika do nawigowania tylko według narysowanego szlaku w przypadku nałożenia zrobionej mapki na przykład na wektorową mapę topo
--
pzdr mummmin
gpsmap 66s (oczekiwany :) )
były: Vista HCx, eTrex 30, Oregon 600, Oregon 650t, Oregon 750, Oregon 750t
Obrazek
mummmin
Bywalec
 
Posty: 131
Dołączył(a): So, 23 sie 2008 18:50
Lokalizacja: Marki

Re: Mapy dla kajarzy - jest coś takiego?

Postprzez popej » Cz, 10 paź 2013 9:39

Mapę z routingiem możesz także zrobić darmowymi mkgmap i maptk.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mapy dla kajarzy - jest coś takiego?

Postprzez meridian » Cz, 10 paź 2013 10:11

mummmin napisał(a):Pozostała tylko kwestia zmuszenia odbiornika do nawigowania tylko według narysowanego szlaku w przypadku nałożenia zrobionej mapki na przykład na wektorową mapę topo

Wyślij mapę z MS-a bez danych kalkulacji trasy ( nie wszystkie mapy można wysłać w ten sposób).
Jeżeli wyślesz mapę bez danych kalkulacji trasy autorouting będzie działał tylko na podstawie Twojej mapy.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Mapy dla kajarzy - jest coś takiego?

Postprzez h007 » Cz, 10 paź 2013 13:12

mummmin napisał(a):Wiem, że na rzece trudno jest się zgubić, ale komfort podczas pokonywania kilkudziesięciu kilometrów szlaku dziennie jest znacznie wyższy, jeśli wiemy, jaka jest odległość do końca etapu, albo najbliższego jedzenia, lub przeszkody.

Kilka pytań. Warto bawić się w rysowanie nowej mapy skoro tak naprawdę routing służyłby tylko do określenia odległości? Takie informacje już są na mapkach kajakowych. Może wystarczy nawigowanie na krechę i dystans w linii prostej żeby oszacować co jeszcze i kiedy do pokonania? Jak miałby zachowywać się routing w przypadku przenoski?
Forerunner 110 | 735XT
Dakota 20, UMP-pcPL, PL_TOPO
Nuvi 2545LMT
Dash Cam 56
Avatar użytkownika
h007
Bywalec
 
Posty: 432
Dołączył(a): So, 01 paź 2011 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapy dla kajarzy - jest coś takiego?

Postprzez mummmin » Cz, 10 paź 2013 15:13

h007 napisał(a):Kilka pytań. Warto bawić się w rysowanie nowej mapy skoro tak naprawdę routing służyłby tylko do określenia odległości?


Może warto, może nie warto.
Z racji tego, że GPS poza funkcją dataloggera jest na kajaku w głównej mierze bajerem i gadżetem, to jeszcze bardziej gadżeciarsko i bajerancko byłoby mieć podane wszelkie informacje o odległości do celu itd :)
Poza tym, nie wszystkie rzeki mają dobrze zrobione szlakówki.

h007 napisał(a):Takie informacje już są na mapkach kajakowych. Może wystarczy nawigowanie na krechę i dystans w linii prostej żeby oszacować co jeszcze i kiedy do pokonania?


Tu już tak prosto nie ma :)
Odległość na krechę w stosunku do odległości według przebiegu rzeki czasami potrafi się różnić baaaardzo :)

Poza tym, przy nawigacji na krechę, jedyny sposób na zaznaczenie wyjścia z jeziora (bywają tak zakamuflowane, że na prawdę ciężko znaleźć) to waypoint,
a nie zawsze są warunki i czas na obserwację, w którym miejscu względem tego punktu się jest.
Z drugiej strony, człowiek radził sobie kawał czasu bez takich udogodnień i dawał radę ;)

h007 napisał(a):Jak miałby zachowywać się routing w przypadku przenoski?


A tutaj bardzo prosto i przydatnie :)
Jeśli rzeka jest dobrze opisana, i znamy myki związane z pokonywaniem konkretnych przeszkód, routing wyprowadza w las na odpowiednim brzegu.
Jeśli nie znamy, routing wali korytem przez przeszkodę a na miejscu trzeba sobie w tradycyjny sposób poradzić i znaleźć najłatwiejszą drogę lądem :)


Generalnie kajaki traktuję jako rozrywkę, relaks i frajdę, więc i mapy i nawigację w czasie spływu traktuję jako zabawę.
Jak wiadomo, najlepiej jest się uczyć właśnie przez zabawę ;)
--
pzdr mummmin
gpsmap 66s (oczekiwany :) )
były: Vista HCx, eTrex 30, Oregon 600, Oregon 650t, Oregon 750, Oregon 750t
Obrazek
mummmin
Bywalec
 
Posty: 131
Dołączył(a): So, 23 sie 2008 18:50
Lokalizacja: Marki

Re: Mapy dla kajarzy - jest coś takiego?

Postprzez h007 » Cz, 10 paź 2013 15:30

mummmin napisał(a):Poza tym, nie wszystkie rzeki mają dobrze zrobione szlakówki.
To prawda zdarzają się błędy.

W mapce dla kajakarzy, dla mnie najbardziej przydatna (oprócz szlaków wodnych) byłaby informacja o przenoskach i innych przeszkodach terenowych.
Do ump-a tego nie zgłaszam bo chyba nie ma miejsca na takie rzeczy.
Forerunner 110 | 735XT
Dakota 20, UMP-pcPL, PL_TOPO
Nuvi 2545LMT
Dash Cam 56
Avatar użytkownika
h007
Bywalec
 
Posty: 432
Dołączył(a): So, 01 paź 2011 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapy dla kajakarzy - jest coś takiego?

Postprzez Zachu » Cz, 10 paź 2013 16:37

A wczoraj dodawałem http://umapa.pl/lL9KC ;)
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapy dla kajakarzy - jest coś takiego?

Postprzez Miszka » Cz, 10 paź 2013 23:13

Ja potwierdzam kajaki w UMP są jak najbardziej. http://umapa.pl/LHoqB
Ja przed wyjazdami robię tak:
- poprawiam rzekę ze zdjęc sat lub śladów znalezionych w necie (jeśli wymagane)
- dodaję wszystkie zauważone/opisane przeszkody
I teraz :-)
- tydzień przed wyjazdem kopiuję rzekę jako ścieżkę i zostawiam żeby się skompilowało
- piszę na listę UMP żeby ktoś się nie zdenerwował widząc błędy
I mam rzekę z routingiem.!!!!
- następnego dnia skompilowaną mapę zabieram a ścieżkę na rzece kasuje.

Po powrocie z śladów i geotagownych zdjęc już docelowy przebieg i tamy poprawiam.

Tak n.p. zmapowałem Tanew na Roztoczu/ Czarnę Malenicką na Mazowszu
i jeszcze klika innych.

Tak więc się da ja napiszesz do mnie na priva to przed jakąs większą wycieczką Ci UMP
z routingiem na konkretnej rzece mogę zrobić
Michal
teraz Vista HCx ( UMP pcPL ) + Nuvi 765T Taiwan ( UMP pcPL, za granicą CNE2010.31, awaryjnie GPMapa 2010.3)
kiedyś Nuvi 200v2 ( UMP pcPL, CNE 2009 )
Miszka
Bywalec
 
Posty: 250
Dołączył(a): Pn, 28 kwi 2008 11:55
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Mapy dla kajakarzy - jest coś takiego?

Postprzez tboniasty » Cz, 14 sie 2014 14:45

We własnym zakresie to ostatnio wyklikałem odcinek Małej Panwi od Zwadzkiego do przystani w Kolonowskiem. Mam też Budkowiczankę od Budkowic Starych, aż po tamę w Murowie. Planuję spływy na innych odcinkach M.P. także będzie tego przybywać...
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Mapy dla kajakarzy - jest coś takiego?

Postprzez meridian » Cz, 14 sie 2014 15:27

Szlaków wodnych było trochę na GPmapie Topo.
Mapy wód ( rastrowe) można pobrać http://mapa.kzgw.gov.pl/
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości