7ways -UMP dla:Android, WnCE/WinM/WinPhone, Linux,Win32, iOS

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez Bas » Pn, 15 wrz 2014 18:12

Poczekamy. Swietnie jezdzi sie z ta mapa ;)
Napisalem szybko o tym co zauwazylem na wypadek jakichs "ostatnich zmian" - zeby sie zalapac zanim bedzie za pozno.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez Ar't » Pn, 15 wrz 2014 19:08

Panowie spokojnie będziemy tę mapę na 7way mieli w wiecznej becie (jak gmail) :) więc rozwój będzie póki "producent" nawigacji będzie a nawet dzień* dłużej
* a może tydzień rok milenium :)

Przedstawie się może.
To ja, pociągający za sznurki i odpowiedzialny za przerabianie danych UMP jakie trafiają do kompilatora. :wink:

Uściślę mapa na 7way jest typowo samochodowa z zachowaniem o ile to możliwe reszty topo informacji jakie wprowadzają nasi edytorzy. Częściowo za niektóre cięcia odpowiedzialny jest dość ubogi "język" skórkowy.
Sam jeżdżę dość sporo na niej rowerem i jeździ się dobrze o ile ktoś nie chce być prowadzony po ddr (i to się raczej nie zmieni).

Zgłoszenie GPS Maniak-a tj poziomy widoczności niestety nie jest taki łatwy do rozwiązania. Przy moich próbach z ustaleniem widoczności mam nieodparte wrażenie że na dobrą sprawę wskazywanie dokładne przedziały odkąd-dokąd znane z navitela jest ignorowane i sam program (może też skórka) wpływa na to bardziej niż machanie tymi parametrami w plikach map. Zauważyłem też pewną zależność od wielkości ekranu. Po próbuje to ruszyć - zobaczymy.

Warto też spojrzeć na dane źródłowe bo w kilku obszarach dość mocno poprawiłem widoczność miast (polygons) ale nie starczyło mi czasu i zapału by to zrobić wszędzie.

@Bas: Mi też brakuje widoku north-up.

bas: Jak można włączyć "na stałe" wybrane kategorie POI

Można i nie można, można wybrać punkty widoczne kiedy ktoś wybierze nopoi (w skórce - plik "hidelist.xml") ale będą widoczne tylko jak poziomy wskazują.
bas: Może nie często, ale przydatna jest opcja nakładki - mapy

Można, częściowo (bez rutowalnych). Nie zadziała to kiedy stosujesz automatyczna aktualizacje map. Trzeba rozpakować 7ws i dodać własny plik 7w do katalogu z mapami. Wady to to że zgłasza w logu "Bad atlas file" ale z niego najwyraźniej korzysta (ten plik jest dość istotny w routingu międzyobszarowym a jego wygenerowanie trwa dłużej niż kompilacja wszystkich map :shock: ).
Garmin-less :) :: konwersja UMP-pcPL na 7ways :: gpsVP :: UMP-pcPL-owicz
Avatar użytkownika
Ar't
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 11:45

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez wojtek » Cz, 18 wrz 2014 22:41

@Bas
Tłumaczenie nieznacznie poprawione jest dostępne.
Przygotowane jako paczka do autoaktualizacji.

Aby wrzucić i potem ew. łatwo aktualizować usuń z katalogu \languages plik polish.7wl

Pobierz z http://www.ump.waw.pl/7ways/language/j_polski.zip
Rozpakuj i znajdujący się w środku plik j_polski.7wz wrzuć do folderu \content

Ikonki są w 90% przetłumaczone, kilka innych poprawek też wpadło.
Na przyszłość aktualizacja raczej tylko z wnętrza apki.
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez Bas » Pt, 19 wrz 2014 18:35

Świetnie. Bardzo dziękuję :)
Zaraz wypakuję i zobaczę jak działa.

>> Jak można włączyć "na stałe" wybrane kategorie POI
można wybrać punkty widoczne kiedy ktoś wybierze nopoi (w skórce - plik "hidelist.xml") ale będą widoczne tylko jak poziomy wskazują.

Z poziomami może być. Na to też spojrzę.

>> opcja nakładki - mapy
Można, częściowo (bez rutowalnych). Nie zadziała to kiedy stosujesz automatyczna aktualizacje map. Trzeba rozpakować 7ws i dodać własny plik 7w do katalogu z mapami.

Czym najlepiej konwertować "mapy Oziego" (obraz+.map), a w każdym razie mapy rastrowe ?
Widzę, tak na szybko, że GPSMapEdit ma taką opcję, ale może warto spojrzeć na inne narzędzie?
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez wojtek » Pn, 22 wrz 2014 15:04

Nie byliśmy zadowoleni z wyglądu mapy podczas jej przeglądania wraz z oddalaniem więc zaimplementowaliśmy w naszej paczce "mapę bazową" Polski.
Przeskok następuje na granicy zoom'u 20/50km.

Nie jesteśmy zadowoleni nadal ;) więc kolejna kompilacja będzie miała mapę bazową nieco zubożoną w większym oddaleniu, tak by łatwiej coś na niej zobaczyć.

Mapka jest dostępna do aktualizacji z wnętrza aplikacji.

BTW. Polecam włączyć funkcję "Pozwól na używanie mobilnego internetu" w ustawieniach aplikacji.
Oczywiście nie do pobierania map czy też innych dodatków (no ew. tłumaczenie bo jest małe) ale po to aby otrzymywać powiadomienia o dostępności aktualizacji czy to map czy też innych dodatków.
No chyba, że ktoś nie ma żadnego pakietu danych to wtedy nie nie włączmy tej funkcji.
Pobieramy oczywiście przez WiFi.
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez wojtek » Cz, 25 wrz 2014 12:41

Mały update:

Obecna (dzisiejsza, dostępna w autoupdate'cie) kompilacja zawiera mapę bazową, która wydaje się być satysfakcjonująca.
Daje dobry ogląd sytuacji i pozwala obejrzeć cały kraj.

@GPSManiak i inni zainteresowani ;)
Spreparowałem testowo mapkę arkusza poznańskiego (bez mapy bazowej!) z nieco zmienionymi level'ami.
Można ją pobrać stąd:
https://drive.google.com/file/d/0B4qXWy ... sp=sharing
Paczkę trzeba pobrać, rozpakować do jakiegoś podfolderu w \maps i włączyć w ustawieniach mapy.
Wygląd do oceny. Wyżej z pewnością nie można się pchać z 0x6 bo wszystko się zlewa w plamę.

I jeszcze jedno, jeśli nie używa się skórki UMPa to czytelność mapy spada radykalnie. Obecnie wystawiona skórka ma drobny feler i będzie do jutra poprawiona ale na ocenę widoczności mankamenty nie mają wpływu więc można pobrać.
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez Bas » Cz, 25 wrz 2014 19:25

Jest tak:

A. Pobrałem kilka dni temu wersje językową i zainstalowałem. Podobnie nowszą wersję mapy - zainstalowałem w 7ways tak, żeby była możliwa aktualizacja z poziomu aplikacji

B. Plik językowy faktycznie jest bogatszy - dziekuję :) Na mapę aż tak nie zdążyłem popatrzeć, choć zauważyłem, że nadal nie przechodzi automatycznie w tryb "północ do góry" od pewnej skali.

C. Spojrzałem dzisiaj, że są aktualizacje pliku językowego i mapy, więc przez WiFi aktualizuję i:
- plik językowy: szybkie mrugnięcie na ekranie i... nadal informacja, że jest dostępna aktualizacja. Sprobowałem po restarcie aplikacji, ale efekt jest ten sam. Coś trzeba jeszcze zrobić??
UWAGA: obydwie daty na zrzucie ekranu są identyczne - 22.09.

- mapa: aplikacja pobrała mapę i rozpakowała. Spojrzałem na różne skale i efekt jest jak widać na załączonych zrzutach. Nic nie kręciłem mapą - tak ustawiła się na starcie aplikacji, a ja tylko +/- dla skali. Ten Szczecin na południu kraju działa rozbrajająco i nie widać reszty Polski - nawet po przesunięciu palcem mapy "dalszy ciąg mapy" nie jest rysowany.

polski.png


polska.png
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez meridian » Cz, 25 wrz 2014 19:46

U mnie nowa komplikacja mapy odświeża się bez problemu,
trochę dziwnie wygląda przy zoomie 500 km przy widoku 3-D.

tempFileForShare.jpg
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez Bas » Cz, 25 wrz 2014 19:56

Niestety, bez względu na to jak mam zaznaczoną opcję "zgodnie z kierunkiem ruchu" mapa wyglada jak na załączonych wcześniej zrzutach. Może to też zależy od skórki...?

A co z aktualizacją pliku językowego? Zakończona sukcesem?
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez sdsyc » Cz, 25 wrz 2014 20:05

Bas napisał(a):Niestety, bez względu na to jak mam zaznaczoną opcję "zgodnie z kierunkiem ruchu" mapa wyglada jak na załączonych wcześniej zrzutach. Może to też zależy od skórki...?

Albo od telefonu? U mnie, gdy wyłączą obracanie zgodnie z kierunkiem ruchu, mapa grzecznie ustawia się północą u góry ekranu.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez Bas » Cz, 25 wrz 2014 20:18

Pobieram mape jeszcze raz, bo jak sie okazuje tam gdzie nie widac drog w malej skali, to w duzej TEZ nic nie ma...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez meridian » Cz, 25 wrz 2014 20:30

Bas napisał(a):Ten Szczecin na południu kraju działa rozbrajająco .....

W aplikacji jest opcja wyboru orientacji ekranu, może masz złe ustawienie.
Ostatnio edytowano Cz, 25 wrz 2014 20:42 przez meridian, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez wojtek » Cz, 25 wrz 2014 20:41

1. Plik językowy.
- Tak jest błąd wiecznej aktualizacji. Prawidłowy plik będzie na serwerze jutro.
To techniczny błąd, który nie wpływa na funkcjonalność.
- w tłumaczeniu jest ... nazwijmy błąd wynikający z mojego niezrozumienia wyszukiwarki POIów. Ten feler będzie też jutro usunięty.
W sumie już jest ale trzeba spakować i zuploadować na serwer.
2. Co do orientacji to nie wiem.
Dla mnie "północ na górze" to kara za grzechy. Akceptuję jedynie kierunek jazdy na górze lub najchętniej 3D
Północ na górze to dla mnie kierunek typowo topograficzny a nie samochodowy.
Oczywiście co kto lubi.
3. Załadujcie skórki UMPowe, przecież mając wszystkie drogi białe naprawdę nic nie widać ;)
Skórki UMPowe mają kolorystykę dróg z grubsza taką jak UMP w garminie jeśli chodzi o linie. Obszary jak w oryginalnych skórkach 7ways.
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez Bas » Cz, 25 wrz 2014 20:52

Mapa pobrana - widok bez zmian; skorka UMP, ale za to:
- w ustawieniach: wl/wyl. POI => wlacza/wylacza obrys Polski :?:
- ustawienia ekranu: mam zalaczony wylacznie ekran pionowy (w lewym gornym rogu), ale patrzylem na inne mozliwosci (do gory nogami tez) i chyba nic to nie zmienia.

Moge, naciskajac "celownik" (pozycja gps), wymusic ustawienie mapy "polnoc na gorze", ale to oznacza rowniez pokazanie na mapie miejsca gdzie wlasnie jestem, czyli przesuniecie o np. 200km. Pewnie mozna zrobic odwrotnie, choc mogloby dzialac automatycznie...

Zaladowalem skorke UMP, ale ja nie trawie kafelkow, brrr.
Chyba skonczy sie modyfikacja skorki jak juz sytuacja sie ustabilizuje ;)


Dla mnie "północ na górze" to kara za grzechy. Akceptuję jedynie kierunek jazdy na górze lub najchętniej 3D
Północ na górze to dla mnie kierunek typowo topograficzny a nie samochodowy.

Ja jezdze wylacznie na 2D.
Kierunek jazdy oczywiscie na gorze, ale wlasnie przy szybkim przesuwaniu mapy: uszczypniecie => przesuniecie => rozsuniecie we wlasciwym rejonie raz lub dwa i tutaj polnoc na gorze bardzo sie przydaje.
Dodatkowo czasami wlaczam "polnoc na gorze", bo zlapalem sie na tym, ze krazac po regionie w ogole nie wiem gdzie jestem: na mapie widze drobny wycinek terenu i jade "za strzalka", ale czy jade na polnoc, czy moze na poludnie, i czy nawigacja dobrze prowadzi (bo moze ma wlasne dziwne pomysly), to juz zupelnie nie wiem. A tak widze co sie dzieje...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: 7ways czyli UMP dla: Android, WnCE/WinM, Linuxa, Win32, iOS

Postprzez wojtek » Cz, 25 wrz 2014 21:05

Bas napisał(a):Mapa pobrana - widok bez zmian; skorka UMP, ale za to:
- w ustawieniach: wl/wyl. POI => wlacza/wylacza obrys Polski :?:

Oo!! tego nie znałem ;) rzeczywiście. Popatrzę co to za dziwactwo :?
Bas napisał(a):- ustawienia ekranu: mam zalaczony wylacznie ekran pionowy (w lewym gornym rogu), ale patrzylem na inne mozliwosci (do gory nogami tez) i chyba nic to nie zmienia.

Ustawienia -> maps -> Zgodnie z kierunkiem ruchu - tu ma byc Off
Bas napisał(a):Zaladowalem skorke UMP, ale ja nie trawie kafelkow, brrr.

Tak jak Art ;)
ftp://ftp.ump.waw.pl/gps/7ways/skorka/default.7ws
Ta się aktualizuje sama, nie będzie jej w dodatkach. Zmień mu nazwę na np. default-ump.7ws i wrzuć plik do \skins

I jeszcze jedno w kwestii północy na górze. 7ways pozwala na obrót mapy podczas przeglądania. Jeśli ją obrócisz musisz sam przywrócić orientację albo wcinąć celownik ale wtedy jak zauważyłeś przenosi.
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości