OsmAnd+ i mapa rastrowa

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

OsmAnd+ i mapa rastrowa

Postprzez troleybus » Wt, 17 mar 2015 3:05

Witam.
Nie wiem czy nie zostanę brutalnie potraktowany, bo to może nie temat na to forum. Ale jeśli to nie problem, by mnie ktoś ewentualnie pokierował gdzie znajdę na mój temat odpowiedź, będę bardzo wdzięczny.
Chodzi mi o to że w telefonie z Androidem mam zainstalowany OsmAnd+ czyli (Open Street Maps Android). Nurtuje mnie pewna myśl. Czy istnieje jakiś sposób, by uzyskać w formie nakładki starą mapę archiwalną np.
Messtischblatt, albo podobne, na Osm? Pomysł niezwykły, bo można poruszać się z nawigacją, na której jest zarys okolicy sprzed kilkudziesięciu lat. Myślał kto już o czymś takim??
troleybus
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 18 lip 2010 6:49

Re: Nakładka na Androida

Postprzez Ranger » Wt, 17 mar 2015 10:18

Są dwie szkoły, jedna to użyć aplikacji posiadającej wbudowaną bezpośrednią obsługę takich map, druga - dostosować mapy do możliwości używanej aplikacji (o ile obsługa takich map jest w ogóle możliwa).
Poniżej przykład pochodzący z telefonu z Androidem (mapa z lewej to setka AMS, mapa z prawej to MBlat).
Choć w tym przypadku obrazki nie pochodzą z OsmAnd+ :-)
Pozdrawiam
Ranger

Obrazek
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Nakładka na Androida

Postprzez GPS Maniak » Wt, 17 mar 2015 11:27

@troleybus.

Idąc dalej za częścią pierwszą wypowiedzi Rangera dodam, że nawigację zakręt po zakręcie na mapach OSM można zrealizować nie tylko w OsmAnd+. Mało tego. Wydaje się, że te inne aplikacje są ciekawsze z punktu widzenia aktywnej turystyki terenowej. Osobiście poza WIGówkami nie używam innych archiwaliów, ale gdybym używał, to raczej starałbym się je przygotować dla Locusa, bądź Oruxa. Obie aplikacje współpracują z BRouterem - narzędziem do generowania tras na siatce drogowej OSM.

Natomiast jeżeli chodzi o wariant drugi. Nie korzystam z map rastrowych w OsmAnd+, ale wychodzi na to, że można: http://forum.openstreetmap.org/viewtopi ... 77#p302177

Temat pokrewny ostatnio poruszany na Garniaku: viewtopic.php?f=2&t=6899&start=675#p184447
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Nakładka na Androida

Postprzez Ranger » Wt, 17 mar 2015 11:50

Pewnie można, ale jak ? :-)
Przy korzystaniu ze starych map można przecież różnie określić wymagania.
Ponieważ przykłady powyżej nie pokazują wszystkiego, jeszcze jedna ilustracja poniżej.
To z kolei przykład korzystania z mapy tak, jak to robili jej użytkownicy te kilkadziesiąt lat temu (plus oczywiście wsparcie ze strony gps).
Różne adaptacje map mogą pozbawić je wielu z pierwotnych cech i zmienić sposób w jaki mogą być używane.
Odpowiadając na pytanie kolegi wprost - pomysł niezwykły i ... już różnie zrealizowany :-)
Pozdrawiam
Ranger
Załączniki
MBlat_wsp_km.png
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Nakładka na Androida

Postprzez Bas » Wt, 17 mar 2015 20:01

troleybus napisał(a):OsmAnd+
Czy istnieje jakiś sposób, by uzyskać w formie nakładki starą mapę archiwalną

Można wstawić dowolną skalibrowaną i przygotowaną mapę rastrową (np. programem mapc2mapc). Taka nakladka ma dodatkowy suwak - mozna ustawic stopien przezroczystosci tej mapy, zeby zobaczyc mape "podstawową", np. UMP, OSM.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości