Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez GPS Maniak » Cz, 24 mar 2016 15:53

Marko napisał(a):Widać jednak mamy inne potrzeby;

E tam. Przecież właśnie zainspirowany Twoimi potrzebami napisałem to co napisałem. Pokazałem jak można wrzucić na chmurę, chmurę Garmin Connect'a "plany" wycieczek przygotowane, wyklikane w BaseCamp. Plany w postaci śladów/kursów, które można wysyłać do urządzenia via BT. Czyż nie tego zazdrościłeś użytkownikom urządzeń kompatybilnych z GCM? :wink:
Marko napisał(a):Bezprzewodowa komunikacja Smartfon-EPIX jest tym, czego na pewno będę Wam zazdrościł. Nie czuję komfortu noszenia z sobą kabelków. Za to gromadzę wszystkie plany "w chmurze".

Właśnie tego :D

To, że nie działa to tak prosto jak zwykłe "kopiuj/wklej" i że najwygodniej odpowiednie "plany" przygotować w domu przy PCcie, to nie kwestia naszych różnych potrzeb, ile kwestia możliwości jakie udostępnia Garmin.

A jeżeli chodzi o moje potrzeby w tej materii. Sprawa nie jest wcale prosta. Wspomniałem wyżej, że bardziej bym się cieszył gdyby GC umożliwiał przechowywanie i wysyłanie via BT punktów niż śladów/kursów. Ale to tylko ... ćwierć prawdy :D Cała ta zabawa z GC nie bardzo mnie kręci i wcale nie dlatego że jest to jakoś szczególnie niewygodne. Po prostu - i tu faktycznie się różnimy - nie jestem fanem danych przechowywanych w chmurze. Czasami bowiem już w terenie, a nie koniecznie na kwaterze, gdzie zresztą też czasami bywają problemy z siecią, przydałoby się coś zmodyfikować, a ponieważ 80% moich wycieczek jest poza zasięgiem GSM, albo jest w roamingu, chmura z danymi to raczej słaby pomysł. Wolę dane zapisane w pamięci smartphona/tableta. Niestety brak możliwości zwykłego parowania urządzeń Garmina ze smartphonem/tabletem i brak możliwości zwykłego przesyłania plików GPX via BT powoduje, że potrzebny jest albo kabelek OTG, albo ... duży zbiór danych w urządzeniu, by "na szlaku" nie trzeba było sięgać po dodatkowe informacje. Z tego zresztą powodu postawiłem na EPIXa, a nie na Fenixa3, do którego zapewne nie raz musiałbym coś dogrywać. EPIX z dobrym zestawem map na całe szczęście nie wymaga doładowania zbyt wielu informacji. Ba! Gdyby nie brak obsługi danych DEM, prawie w ogóle nie musiałbym niczego dogrywać. Ponieważ jednak używam pola "Odległość pionowa do celu", a wpisywanie danych wysokościowych już z poziomu zegarka jest dość upierdliwe, dogrywam waypointy zawierające wysokości. Z tym, że - właśnie z powodu ograniczeń związanych z transferem via BT - robię to jeszcze przed wyjazdem - hurtem dla całego regionu, na co (mam na myśli wyklikanie punktów dla całego regionu) zupełnie niepotrzebnie tracę czas ... :(
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez miecho » Pt, 25 mar 2016 1:56

Garmin jakiś czas temu ogłaszał Garmin Base Camp Mobile i to chyba miał być onlinowy odpowiednik komputerowego Base Campa.
BaseCamp Mobile App for Garmin® fēnix™ Outdoor Watch Now Available
https://buy.garmin.com/en-US/US/into-sports/hiking/oregon-650/prod113520.html (zakładka Features)
BaseCampMobile.png

Coś na podobieństwo Garmin Connect + Garmin Connect Mobile, które przejęły i rozszerzyły funkcje komputerowego GTC (Garmin Trening Center) dla sportowych garminów.
Ale to tak jakby się z tego wycofali z tego Base Camp Mobile.
A sam Epix to w sumie mix sportowego i turystycznego Garmina.
Może planują rozszerzyć Garmin Connect o urządzenia turystyczne i funkcje z nimi związane, manager waipointów, trasy itd...
Póki co tną się od paru miesięcy z segmentami na GC i jakoś nie mogą się z tym uporać...
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez GPS Maniak » Pt, 25 mar 2016 9:12

miecho napisał(a):Może planują rozszerzyć Garmin Connect o urządzenia turystyczne i funkcje z nimi związane, manager waipointów, trasy itd...

Znając Garmina - nie wierzę. Trochę z przyczyn obiektywnych. Segment turystyczny, ze względu na konkurencję smartphone'ów powoli zamiera i Garmin to widzi, więc nie sądzę by tracili czas i energię na szukanie nowych rozwiązań specjalnie pod turystykę, na której zapewne zbyt wiele już nie zarabiają. Widać to także w różnym podejściu do Epixa i Fenixa3, co zapewne jest konsekwencją poziomu sprzedaży obu urządzeń. W przypadku Epixa padła jednoznaczna deklaracja, że nie będzie żadnych nowych funkcji, podczas gdy w Fenixie3 co rusz są nowe gadżety. To, że - na dzień dzisiejszy - nie działają, to już inna sprawa :wink:

No cóż. Trzeba się chyba z tym pogodzić, że działalność turystyczna nie będzie wspierana tak jak działalność sportowa czy fitness. W sumie, dla piechura takiego jak ja, wykonującego z reguły nie więcej niż 20 km cała ta zabawa w "plany" wycieczek, to trochę przerost formy nad treścią, bo w 95% routowalna mapa w GPSie wszystko załatwia, ale ... niesmak pozostaje :(

@miecho. Tak przy okazji. Na Twoich screenach widać, że importujesz do GC plik "Ślad ...". Nie wiem czy Garmin coś zmienił, czy to kwestia Windowsa, albo przeglądarki, ale w moim przypadku to się nie udaje. Przeszkadza ogonek. Muszę z nazwy wyrzucić to nieszczęsne "Ś".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez miecho » N, 27 mar 2016 0:42

To "Ś" było wygenerowane przez Oregona 650 i nadal daje się importować do GC. (Win10, firefox). Nie przeszkadzają polskie literki...
Nie chce natomiast importować gpx "wyklikanych" w BaseCamp, ale to z powodu, że poszczególne punkty nie mają "timestampów".

Jeżeli chce się importować większą ilość plików do GC (tym poprzednim sposobem można zaznaczyć tylko jeden) to można to zrobić tak:
Import.png
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez miecho » N, 27 mar 2016 13:27

GPS Maniak napisał(a):Widać to także w różnym podejściu do Epixa i Fenixa3, co zapewne jest konsekwencją poziomu sprzedaży obu urządzeń. W przypadku Epixa padła jednoznaczna deklaracja, że nie będzie żadnych nowych funkcji, podczas gdy w Fenixie3 co rusz są nowe gadżety.
...
Trzeba się chyba z tym pogodzić, że działalność turystyczna nie będzie wspierana tak jak działalność sportowa czy fitness.

Z Forerunnerem 920XT, który jest typowo sportowy jest podobnie jak z Epixem. Gadżety powędrowały do Fenixa, który stał się oczkiem w głowie Garmina, ale faktycznie chyba ze względu na sprzedaż.
U mnie w firmie 3 x Fenix 3, 1 x Epix, 1 x FR920XT. :).
Ja się łamałem pomiędzy Fenixem 3 a FR920XT. Wybrałem FR920XT ze względu na to że jest lżejszy i mniej cebulowaty od Fenixa, ale szczególnie zależało mi na sportowych funkcjach FR920XT.
Później okazało, że Fenix też je obsługuje te funkcje.

Na stronie dalej wisi:
Fenix_FR920XT.png

Cały Garmin ...
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez GPS Maniak » N, 03 kwi 2016 11:09

Marko napisał(a):Jestem więc za "chmurą"! ;-)

Pamiętam moje "przepychanki" z Rangerem, który stał na stanowisku, że routowalne mapy czy dane DEM w urządzeniu są zbędne, bowiem w dzisiejszych czasach można smartphonem od ręki wygenerować online wszystko co potrzebne, podczas gdy ja uważałem że co mam w urządzeniu, co mam w zasięgu ręki, to moje, a z dostępem do sieci różnie bywa. Szczególnie podczas górskich wycieczek.

W przypadku planów wycieczek, kursów przechowywanych na serwerze Garmina, jest jeszcze gorzej. Sam dostęp do sieci to pikuś. Trzeba jeszcze liczyć na łaskawość Wielkiego Brata :wink:

Nowy-2.jpg


Nowy-4.jpg

Krótko mówiąc: "Chmura"? Super! Wygodne! Póki ... działa :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez Marko » Pt, 08 kwi 2016 8:47

Teraz synchronizuję sobie pliki w BC przez klienta OneDrive na komputerach
W BC: Edytuj/Opcje/Ogólne/Opcje bazy danych/... ścieżka do katalogu klienta OneDrive na komputerze.
Dzięki temu mam bezpośredni dostęp do kopii garminowskiej chmury ze smartfona (w synchronizowanym katalogu OneDrive: BaseCamp\Database\4.6\gCloud).
Jedynie nazwy plików gpx są w chmurze "niekompatybilne" z tymi wysyłanymi z komputera, stąd trzeba sprawdzać wg dat.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez Marko » Pt, 08 kwi 2016 8:53

Na ile dobrze śledzę aplikacje Garmina pod Androida, to w tej chwili BC Mobile nie jest dostępny? Czy GC Mobile ma funkcjonalność BC Mobile?
Czy BC Mobile/GC Mobile mają tę samą strukturę plików jak program Basecamp na komputer?
W szczególności: czy Garmin BC Mobile/GC Mobile czytają poprawnie magiczny plik AllData.gdb (wszystkie dane, w tym również Waypointy)?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez GPS Maniak » Pt, 08 kwi 2016 16:38

Marko napisał(a):Na ile dobrze śledzę aplikacje Garmina pod Androida, to w tej chwili BC Mobile nie jest dostępny?

O ile ja śledzę, to nigdy nie był :D Oczywiście mogę się mylić. Wiem natomiast że była wersja na iOS. Miałem z nią krótki kontakt jakieś 2 lata temu.
Marko napisał(a):Czy GC Mobile ma funkcjonalność BC Mobile?

O ile dobrze pamiętam BCM to była zupełnie inna bajka niż GCM. Proszę jednak - przez zbieżność nazwy - nie domniemywać, że BCM miał cokolwiek wspólnego z funkcjonalnością "dużego" BC. Nie miał. Przynajmniej w tej wersji którą ja "macałem".
Marko napisał(a):Czy BC Mobile/GC Mobile mają tę samą strukturę plików jak program Basecamp na komputer?

Na temat BCM nie będę się wypowiadał.

Żeby ułatwić zrozumienie czym jest GCM może posłużę się znanym Tobie odbiornikiem. Otóż w Etrexie masz np. "Ślady" i "Aktywności", czyli mniej więcej to samo co w GCM: "Kursy" i "Aktywności". I teraz pytanie: gdybyś nigdy nie podpiął swojego Etrexa do PC/Tableta w trybie pamięci masowej wiedziałbyś cokolwiek o strukturze plików w Etrexie? Nie. Bo z poziomu Etrexa nie masz możliwości swobodnego zarządzania plikami, nie masz też eksploratora plików. Zatem bez PC nie wiesz w jakich folderach leżą poszczególne dane. Ba! Nie wiesz nawet tego, że aktywności to pliki FIT, a ślady to GPX, bo jedyne co możesz zrobić z poziomu odbiornika, to usunąć ślad czy aktywność. Jeżeli chodzi o BC sytuacja jest podobna. Z tym, że brak możliwości podłączenia serwera obsługującego BC w trybie pamięci masowej, więc wiemy jeszcze mniej :wink:
Marko napisał(a):W szczególności: czy Garmin BC Mobile/GC Mobile czytają poprawnie magiczny plik AllData.gdb (wszystkie dane, w tym również Waypointy)?

A Etrex czyta? :wink:

Żeby było jasne. Nie chcę tu dokuczać Etrexowi czy innemu odbiornikowi. Chcę tylko w najklarowniejszy sposób wyjaśnić czym jest, czy raczej jak działa GCM. Przypomina to właśnie turystyczny odbiornik, który nie posiada żadnej możliwości zarządzania plikami. Są stosowne opcje/zakładki czyli: "Menadżer punktów", "Menadżer śladów", "Planowanie trasy". "Historia aktywności" ale bezpośredniego dostępu do plików nie ma. Dlaczego? Ano zapewne dlatego żeby "Betty" czegoś nie zepsuła. :wink: :twisted: W GCM wygląda to podobnie. Nie ma zarządzania plikami. Są tylko stosowne zakładki, z tym, że punktów - niestety - nie ma:

Screenshot_2016-04-08-17-15-35.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez Marko » Pt, 08 kwi 2016 17:53

Lechu,
Marko paniał, balszoje spasiba! :-
P.S. ETrex 30 jest jednosystemowcem, czyli "Aktywności" niet.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez Marko » Pt, 28 paź 2016 16:05

Połasiłem się i... pupa!
Co prawda transfer Fenix 1 - GCM działa bez pudła; za to w drugą stronę GCM - Fenix 1 chyba nie działa.
Kursy są w GCM i teoretycznie je śle, ale w zegarku żaden nowy FIT nie pojawił się niestety.
Być może downgrade pomoże?
Czy możecie to potwierdzić, Sdsyc?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez Marko » Pt, 28 paź 2016 19:28

Przy okazji, chyba coś może być na rzeczy przy próbie synchronizacji dużych kursów z Fenixem:
https://forums.garmin.com/archive/index ... 53772.html
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez sdsyc » Pt, 28 paź 2016 19:40

Marko napisał(a):za to w drugą stronę GCM - Fenix 1 chyba nie działa.
[...]
Czy możecie to potwierdzić, Sdsyc?

Nie okiełznałem komunikacji via BT :-( Będę jeszcze próbować
PS
Po USB z PC na Fenix-a via GE pliki fit wchodzą i się grzecznie importują (jako ślady).
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez Marko » Pt, 28 paź 2016 19:46

Dziękuje Sdsyc, chyba przesadziłem z wielkością pliku.
Do wakacji to opanuję :-)

tak przy okazji - fajnie, że można obejrzeć swoje ślady na tablecie w GCM, ale Strasznie to żre prąd :-(
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Connect / GC Mobile - import/eksport plików GPX

Postprzez Marko » So, 29 paź 2016 19:24

I jeszcze najnowsze info dot. użytkowników systemu Android 6.0 - aby móc parować Garminy z Androidem 6.0 konieczne jest robienie tego w trybie GPS.
https://play.google.com/store/apps/deta ... bile&hl=pl
Alex B 20 października 2016

Lg G4 Android 6 Why do I have to turn on the GPS to synchronize my watch with Garmin Connect, it's drain battery.
Garmin 27 kwietnia 2016

Thanks for your input. With Android 6, Google requires location services to pair and sync with Garmin Connect Mobile. Please visit http://bit.ly/1lciiNV for more info. For any other questions or concerns, please email us at Product.Support@Garmin.com.

Swoją drogą, nie wiedzieć czemu, odpowiedzi Garmina są datowane wstecz... - cały Garmin ;-)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości