Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez torqe » Pn, 09 maja 2016 8:07

yossarian1981 napisał(a):..To jak jest z tymi mapami compassa opłaca się je instalować do urządzenia czy macie jakąś lepszą alternatywę?..


Najlepiej zacząć tutaj http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=15310 i samemu sobie odpowiedzieć RASTER czy WEKTOR :D
pozdrawiam maciek
outdoor Garmin 60csx [Walker_Mapset]
Avatar użytkownika
torqe
Bywalec
 
Posty: 217
Dołączył(a): Cz, 07 lip 2011 8:59

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez GPS Maniak » Pn, 09 maja 2016 10:07

yossarian1981 napisał(a):( Przyznaję się bez bicia, że 30 stron przerzucania mnie przeraża! :wink: :D )

No krótkie podsumowanie ...

@yossarian1981 Jak to mówią - "od przybytku głowa nie boli", więc teoretycznie zawsze warto. Z drugiej strony - przy korzystaniu z gotowych plików Compassu są to jednak pewne koszty, więc pytanie "czy warto" jest w jakimś sensie zasadne.

Jeżeli chodzi o mnie - Ameryki nie odkryję. Jestem w tej mniejszości, która uważa że turystyczny, garminowski odbiornik GPS, popularny "ręczniak" bez mapy rastrowej jest tak samo dobrym GPSem jak z nią :D Większość jest "za rastrem", natomiast ja nigdy nie postrzegałem ręczniaka jako alternatywę dla klasycznego mapnika. Z dwóch powodów:
* Zbyt mały ekran ręczniaka nie zapewnia wystarczającej perspektywy dla mapy "papierowej". Mapy, której generalizacja - nie tyle pod względem doboru elementów ile rozłożenia akcentów w tym głównie napisów - jest zaprojektowana pod "papierową płachtę", a nie do oglądania na ekranie wielkości pudełka zapałek. Na tego typu ekranikach mapy wektorowe, częstokroć nie mniej szczegółowe niż mapy papierowe, moim zdaniem po prostu sprawdzają się lepiej.
* Jako człek "starej daty" wyruszając w obcy, czy mniej znany teren zawsze mam z tyłu głowy to, że elektronika to tylko elektronika, więc i tak zabieram ze sobą jeżeli nie całą, to przynajmniej część papierowej mapy. W takim układzie dublowanie tego w GPSie nigdy nie było dla mnie priorytetem.

To oczywiście nie oznacza, że nie miałem rastrów w garminowskim ręczniaku. Owszem miałem - właśnie w myśl zasady: "od przybytku ..."
Obecnie moja sytuacja się zmieniła. Do bieżącej kontroli tego, czy owego, nie używam "ręczniaka", którego zastąpił zegarek z jeszcze mniejszym ekranem, w którym raster w skali 1:50.000 czy 1:35.000 zupełnie nie ma sensu, więc w zegarku króluje w 100% wektor. Natomiast jako "mini mapnik" służy mi smartphone, gdzie z kolei prym wiodą rastry Compassu.

Ważna informacja: W moim odczuciu 64-ka ma trochę małą "gęstość", małą rozdzielczość liniową ekranu jak na potrzeby rastra. (o ile się nie mylę to taki sam ekran jak w 62-ce) Takie przynajmniej miałem odczucia w przypadku mojej 62-ki i testowanej przeze mnie 78-ki. Część map - szczególnie posiadających i ikony i podstawowe napisy nieco większych rozmiarów - wyglądała całkiem dobrze:

Nowy-1.jpg


Jednak na mapach gdzie było więcej niezbyt dużych szczegółów były już problemy by odróżnić to czy tamto. O odczytaniu małych napisów nie wspomnę.

Nowy-3.jpg


Nowy-5.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez Marko » Pn, 09 maja 2016 14:32

yossarian1981 napisał(a):To jak jest z tymi mapami compassa opłaca się je instalować do urządzenia czy macie jakąś lepszą alternatywę?

Cześć! Szczerze polecam mapy Compassu, które pod względem kolorystyki dostosowanej do wyświetlania w naszych Garminach są najlepsze na rynku.
Znakomicie komponują się przy tym z PL_Topo, czyli jedną z najlepszych map wektorowych, które znam.
Na korzyść map Compassu przemawia to, że dzięki temu, że mamy w GPS-ie to samo co na papierze, to łatwo nam się odnaleźć w terenie, co przy specyfice grafiki wektorowej bywa czasem kłopotliwe.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6217
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez yossarian1981 » Pn, 09 maja 2016 23:15

Cześć!

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedź! :-)

torqe napisał(a):
yossarian1981 napisał(a):..To jak jest z tymi mapami compassa opłaca się je instalować do urządzenia czy macie jakąś lepszą alternatywę?..


Najlepiej zacząć tutaj http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=15310 i samemu sobie odpowiedzieć RASTER czy WEKTOR :D


Dzięki za linka do tego ciekawego tematu.. jeszcze nie wiem czy RASTER czy WEKTOR, cóż za słabo się znam, trzeba chyba będzie trochę samemu popróbować! :-)

GPS Maniak napisał(a):
yossarian1981 napisał(a):( Przyznaję się bez bicia, że 30 stron przerzucania mnie przeraża! :wink: :D )

No krótkie podsumowanie ...

@yossarian1981 Jak to mówią - "od przybytku głowa nie boli"..


W niedzielę wybrałem się w celach testu w góry, nie mogłem się powstrzymać i zakupiłem mapkę compass na Beskid Śląski i Żywiecki hmm.. na przybliżeniu na 64st fajnie wygląda, ale faktycznie nie dostałem 1-1 tego co na papierze ( papier w zapasie również w plecaku był :wink: ) nie mówię, że było totalnie źle, ale jednak czegoś Mi brakowało. ( tutaj dodam ponownie, że papierowy compass nie ma sobie równych - to moje zdanie oczywiście :mrgreen: ) Sam nie wiem jak to jeszcze nazwać, dyplomatycznie powiem - jestem jeszcze nadal w fazie testów :wink: :D

Marko napisał(a):
yossarian1981 napisał(a):To jak jest z tymi mapami compassa opłaca się je instalować do urządzenia czy macie jakąś lepszą alternatywę?

Znakomicie komponują się przy tym z PL_Topo, czyli jedną z najlepszych map wektorowych, które znam.
Na korzyść map Compassu przemawia to, że dzięki temu, że mamy w GPS-ie to samo co na papierze, to łatwo nam się odnaleźć w terenie, co przy specyfice grafiki wektorowej bywa czasem kłopotliwe.


PL_Topo - masz na myśli ten produkt?

http://eazymut.pl/mapy-i-oprogramowanie ... -topo.html

pytanie czy z tej mapy ktoś korzystał?

https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/mapy/ma ... 63-02.html

Milej nocki.


Pozdrawiam Yoss..
Avatar użytkownika
yossarian1981
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył(a): So, 07 maja 2016 19:44
Lokalizacja: Katowice

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez torqe » Wt, 10 maja 2016 6:32

yossarian1981 napisał(a):..
pytanie czy z tej mapy ktoś korzystał?
https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/mapy/ma ... 63-02.html
..


Niektórzy korzystają :D https://www.garmin24.pl/garmin-topo-poland-lite ale jak wyżej zauważył Marko

Marko napisał(a):..
Znakomicie komponują się przy tym z PL_Topo, czyli jedną z najlepszych map wektorowych, które znam.
..


to mapa eAzymutu jest najlepsza na rynku - dla terenu Polski :D
pozdrawiam maciek
outdoor Garmin 60csx [Walker_Mapset]
Avatar użytkownika
torqe
Bywalec
 
Posty: 217
Dołączył(a): Cz, 07 lip 2011 8:59

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez yossarian1981 » Wt, 10 maja 2016 7:24

Wielkie dzięki za info!

Chyba wszystko wiem co powinienem! :D

Pozdrawiam Yoss..
Ostatnio edytowano Wt, 10 maja 2016 8:04 przez GPS Maniak, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Usunięto zbędny cytat.
Avatar użytkownika
yossarian1981
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył(a): So, 07 maja 2016 19:44
Lokalizacja: Katowice

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez Ranger » Wt, 10 maja 2016 12:13

Być może ... :-)
Hmm, rzeczywiście na papierze bieżąca pozycja w trakcie wycieczki się sama nie przesunie, nie policzą się dystanse przebyte/do pokonania , itp itd. ;-)
Trochę coś innego dzieje się z mapą w odbiorniku i tą na papierze, np. gdy realizuje się plan wycieczki.
Ale wzrokowe rozumienie treści mapy w obydwu formach pozostaje to samo, stąd łatwiej się przełączyć :-)
Każdy z nas ma jakieś indywidualne przyzwyczajenia związane z korzystaniem z map, więc potrzeba trochę czasu by sobie różne dostępne możliwości do własnych potrzeb poukładać :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez yossarian1981 » Pn, 16 maja 2016 11:12

Ranger napisał(a):Być może ... :-)
Hmm, rzeczywiście na papierze bieżąca pozycja w trakcie wycieczki się sama nie przesunie, nie policzą się dystanse przebyte/do pokonania , itp itd. ;-)
Trochę coś innego dzieje się z mapą w odbiorniku i tą na papierze, np. gdy realizuje się plan wycieczki.
Ale wzrokowe rozumienie treści mapy w obydwu formach pozostaje to samo, stąd łatwiej się przełączyć :-)
Każdy z nas ma jakieś indywidualne przyzwyczajenia związane z korzystaniem z map, więc potrzeba trochę czasu by sobie różne dostępne możliwości do własnych potrzeb poukładać :-)
Pozdrawiam
Ranger


Ranger masz absolutną rację wsparcie obecnej pozycji + mapa genialne :-)
Na chwilę obecną trwają również testy mapki UMP-pcPL - Test w górach i na rowerze szlaki widoczne co mnie bardzo cieszy.

Następny obiekt do testów to Osmapa.pl - ale wstępnie widziałem że brak wielu znaczących szlaków to jest jakaś mapa typu "open" - czyli jak dobrze mniemam tworzona przez użytkowników. Wniosek - jak se sam Pan szlaku nie "wklepiesz" to nie bedzie. :mrgreen:

Nad PL_Topo się jeszcze zastanawiam w sumie 150 zika to nie aż tak straszne pieniądze.

Tak więc idąc za Twoją radą obecnie testuję różne opcje i dostosowuje je do swoich potrzeb! :D

Pozdrawiam Yoss..
Avatar użytkownika
yossarian1981
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył(a): So, 07 maja 2016 19:44
Lokalizacja: Katowice

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** INFO ***

Postprzez Marko » Wt, 17 maja 2016 16:44

Sklep Galileos udostępnia podgląd dla wybranych map:
http://galileos.pl/index.php?main_page= ... cts_id=771
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6217
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez GPS Maniak » So, 28 maja 2016 11:14

Ciekawe co na takie coś powiedziałby kolega "keruj_jp". Mapa sobie, a rzeczywistość sobie :wink:

Zdarza się nawet najlepszym, więc nie ma o co kruszyć kopii, ale poprawkę można uwzględnić przy następnym wydaniu mapy.
UWAGA: To screeny na tle mapy wydanej w 2015r. Nie mam jeszcze wydania z 2016r. Jeżeli przebieg tej ścieżki wytyczonej przez Nadleśnictwo Baligród jest na mapie z 2016r inny niż na mapie 2015 i jest prawidłowy to przepraszam za zamieszanie. :oops:
Jeżeli jest tak samo na mapie 2016 jak na mapie 2015 to podsyłam ślady by można było nanieść poprawki.

Szlak odbija na wschód przy turystycznej wiacie, a nie przy kapliczce jak wynikałoby z mapy i omija właściwą przełęcz (Hyrcza). Z kolei sama wiata widoczna na mapie, w rzeczywistości stoi ok. 150-200m bardziej na południe - tak jak zaznaczyłem to na screenie. Waypointa nie postawiłem (gdzieś mam z ubiegłego roku, ale nie mogę znaleźć), lecz można skorzystać z danych ze śladu, ponieważ podszedłem do samej wiaty. Od wiaty na szczyt Korbanii szedłem dokładnie szlakiem. Nie dość, że bardzo gęsto oznakowany to na dodatek prawie autostrada. Trudno zboczyć :D
Z Korbanii do Tyskowej schodziłem nieoznakowanymi leśnymi drogami.

Fotka wykonana na trasie:

Nowy-2a.jpg

Ślad oglądany w PC:

Nowy-2.jpg

Opis wycieczki: viewtopic.php?f=6&t=2163&p=192488#p192488
Załączniki
Korbania_Locus.gpx
(283.41 KiB) Pobrane 418 razy
Korbania_EPIX.gpx
(773.48 KiB) Pobrane 415 razy
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez Ranger » So, 28 maja 2016 21:59

Przebieg na wyd.18 (2016) jest aktualny, wygląda to jak poniżej.
Pozdrawiam
Ranger
Załączniki
Korbania_Bieszczady_wyd_2016.png
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez GPS Maniak » So, 28 maja 2016 22:38

Sorry :oops:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez keruj_jp » N, 29 maja 2016 9:54

Co do tego ma/miała moja skromna osoba?

A tak swoją drogą to ciekawe skąd mieli dane do tak szybkiej aktualizacji?
keruj_jp
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pt, 15 kwi 2016 6:53

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez Ranger » N, 29 maja 2016 10:29

Kolega zdaje się nie wyczuwa drobnych mapiarskich niuansów :-)
Ścieżka, po której wędrował Lechu, powstała bodajże w 2014 i nie załapała się na wyd. 2015 mapy.
Ale co się odwlecze to nie uciecze i na tegorocznej mapie jest :-) I pewnie będą jeszcze pewne drobne udoskonalenia w wersji 2017 ;-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Mapy wydawnictwa Compass w GPS Garmin *** DYSKUSJE ***

Postprzez keruj_jp » N, 29 maja 2016 12:51

No widzę właśnie, że nie wszyscy łapią :D
keruj_jp
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pt, 15 kwi 2016 6:53

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości