Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 18 maja 2016 19:46

Trudno wyczuć o co chodzi z tymi trasami. Niezbyt dużo tego robiłem, ale też na początku trafiałem na pewne problemy. Nie potrafię podać konkretów, ale odnoszę wrażenie że Epix nie potrafi prawidłowo zaimportować tras o zbyt dużej ilości punktów lub gdy poszczególne punkty trasy są zbyt blisko siebie.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez goldie » Pn, 30 maja 2016 21:27

Rozwiązanie pośrednie.
Wgrywamy do urządzenia pierwszą trasę, następnie ją usuwamy z listy w basecamp. Tworzymy kolejną i wgrywamy itd... pojedynczo wchodzi.
Jest to ewidentny błąd oprogramowania Epixa (z resztą nie jeden). Zobaczymy w jakim czasie wyjdzie update. Szkoda że za taką kasę kupuje się produkt kompletnie niedopracowany. Wczoraj odkryłem jeszcze kolejny bug, po kalibracji kompasu gdziekolwiek bym się nie obrócił pokazuje ten sam kierunek (stojąc w lesie ciężko o zakłócenia pola magnetycznego). Szkoda że garmin nie ma swojego forum zbierającego listę błędów w oprogramowaniu (tak mi się wydaje), szybciej by poszło poprawianie.
goldie
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 18 maja 2016 8:10

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 30 maja 2016 22:32

goldie napisał(a): Szkoda że garmin nie ma swojego forum zbierającego listę błędów w oprogramowaniu (tak mi się wydaje), szybciej by poszło poprawianie.

Forum jest. Jest też ciekawy wątek.
Niestety Garmin milczy, przez co należy rozumieć że zdaniem Garmina stworzyli bezbłędny produkt, z którego my nie umiemy korzystać :wink:

Inna sprawa, że cała para programistów Garmina jest obecnie skierowana na sztandarowy produkt: Fenix3, który sprzedaje się zapewne kilkadziesiąt, a może i ze sto razy razy lepiej od Epixa, a w którym - co widać m.in. po tego typu tekście w kolejnych wydaniach FW: "Fixed an issue" - błędów jest jak bakalii w keksie.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 31 maja 2016 8:43

Ukazała się nowa wersja (zarówno na smartphona jak też na zegarek) aplikacji IQMapReceiver

import waypoints from gpx files and send to watch
- import waypoints
- generate waypoints from Tracks (Begin, End)
Performance data: up to 250 waypoints per message/file (40 seconds over bluetooth)
watch can store >1000 Waypoints
Limitations:
- ignore Trackpoints (garmin)
- ignore Route informations (garmin)
-> setup Routes in Epix watch with waypoints
- no elevation data (garmin)
- only app mode, so other activities have to be stopped (garmin)

Niestety - co widać w opisie - nadal bez obsługi danych wysokościowych. Natomiast:
* apka posiada możliwość wysyłania do zegarka (via BT oczywiście) waypointów zaimportowanych z pliku GPX (przenoszone są współrzędne oraz nazwa waypointa), przy czym może to być zarówno pojedynczy waypoint jak też zbiór waypointów w jednym pliku GPX :!:
* apka potrafi "wydłubać" z pliku GPX zawierającego trasę bądź ślad 2 wayointy: Start i End
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez goose » So, 25 cze 2016 22:09

Witam Kolegów mam taki oto problem. Wgrałem sobie tarcze Optimus do F3 i jak bym nie kombinował nie mogę/potrafię wejść w ustawienia tego widżetu :( :shock: HELP :)
Pozdrawiam Tomek

Nadgarstek: Fenix 5X Miałem:Fenix 3, Fenix 2, eTrex Touch 35, Vivosmart, Vivosmart HR
Na drodze: Nuvi 3790
Romawiam: Xiaomi Redmi Note 4
Avatar użytkownika
goose
Bywalec
 
Posty: 110
Dołączył(a): Śr, 28 sty 2015 8:27
Lokalizacja: Przeźmierowo

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » N, 26 cze 2016 9:23

Nie napisałeś co robisz, więc trudno zgadywać gdzie, na jakim etapie leży Twój problem.
W kazdym bądź razie w samym zegarku chyba nie ma możliwości konfiguracji tarczy. Można to wykonać np. z poziomu BaseCampMobile na smartphonie: Menu->Urządzenia->Fenix->Aplikacje Connect IQ->Tarcze zegarka. Optimus HR powinien się ukazać w "Zainstalowane". Kilkamy w nazwę tarczy i mamy dostęp do ustawień.
Najnowsza wersja Optimusa teoretycznie nie wymaga odświeżania po zmianie ustawień, ale gdyby wysłane do zegarka ustawienia nie zadziałały, można odświeżyć tarczę przełączając się na jakiś widżet i z powrotem włączając widok tarczy.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez goose » N, 26 cze 2016 19:40

Dziękuje, ja próbowałem to robić z poziomu zegarka :oops:
Pozdrawiam Tomek

Nadgarstek: Fenix 5X Miałem:Fenix 3, Fenix 2, eTrex Touch 35, Vivosmart, Vivosmart HR
Na drodze: Nuvi 3790
Romawiam: Xiaomi Redmi Note 4
Avatar użytkownika
goose
Bywalec
 
Posty: 110
Dołączył(a): Śr, 28 sty 2015 8:27
Lokalizacja: Przeźmierowo

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Wojtek Szydlowski » Pt, 01 lip 2016 8:40

Od pewnego czasu Epix żąda włączenia GPS w komórce, aby w ogóle zsynchronizować się z Garmin Connect. Po włączeniu GPS synchronizuje się natychmiast. Podpowiedzcie, dobrzy ludzie, czy tak ma być, bo nie mogę nigdzie znaleźć, czy da się to wyłączyć, żeby było jak dawniej (sam bluetooth). Jeśli już taki temat był - przepraszam.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » N, 16 paź 2016 12:08

Jako właściciel Epixa i - od niedawna - użytkownik Fenixa3 mogę wspomnieć o kilku różnicach między tymi modelami. O tych różnicach, które widać ze specyfikacji oraz o tych, których na próżno tam szukać. Oczywiście piszę tu o różnicach jakie postrzegam tylko i wyłącznie z punktu widzenia zastosowań w turystyce pieszej.

Fenixa3 z grubsza znałem, bo wielu moich znajomych posiada ten model, ale dopiero teraz miałem przyjemność nieco intensywniej się nim pobawić ("zwykły" bez HR Elevate):

Nowy-11.jpg


Fenix3 v Epix (plusy):
1. Brak ekranu dotykowego, Tak. W sytuacji gdy w Epixie nie mamy możliwości softwerowego wyłączenia dotyku, to zdecydowany plus Fenixa. Doceni to każdy kto próbował coś zmienić w Epixie podczas deszczu.
2. Nie pamiętam, jak wyglądała pierwotna konfiguracja Epixa, ale wydaje mi się, że tego w nim nie było. Chodzi o ciekawy widżet "ABC". Kompas, wysokościomierz i trend ciśnienia w jednym:

IMG_6295.JPG

3. Generalnie z Fenixem jeszcze nie wypaliłem w teren, ale wydaje się że w przeciwieństwie do Epixa F3 nie ma żadnych kłopotów z wysokościomierzem.
4. To co tygryski kochają najbardziej. Aktywny profil wysokości. To DUUUŻY PLUSIK ;-) Tu drobna uwaga. Mały kamyczek do ogródka Garmina. Szkoda że brakuje tutaj tego, co mamy w Suunto Ambit3 Vertical, tzn. informacji przydatnych przy schodzeniu, czyli sumy "zejść" do celu. Generalnie fajnie by było mieć opcję do wyboru.
5. Brak bugu, o którym pisałem tu: viewtopic.php?f=2&t=15119&start=30#p186229 Chodzi o to, że podczas nawigacji wg kursów (po śladzie) Epix nie podaje informacji w polu danych "Dystans pionowy do celu". Fenix3 podaje:

Nowy-4b.jpg


Fenix3 v Epix (minusy):
1. Oczywiście to brak mapy. Choćby w postaci wyświetlanych śladów innych niż ślad/kurs aktywny (ten się wyświetla). Rozumiem, że każdy może mieć inne zdanie w tej materii, a argument typu: "przecież i tak mam to w komórce" można wykorzystać w każdej sytuacji - nie tylko po to by zakwestionować sens mapy w zegarku, ale także zakup zegarka w ogóle, ale jak pokazują moje doświadczenia, mapa w zegarku jest jednak przydatna. I nie chodzi tu tylko o same kreski widoczne na ekranie, chociaż i to sprawdza się lepiej niż można się spodziewać, chodzi także o działanie wyszukiwarki czy routingu. Po prostu, zegarek z mapą wektorową wymaga nieco mniejszego zaangażowania "przed wyjazdem" w teren. Oczywiście tak czy inaczej waypointy i kursy warto sobie przed wyjazdem przygotować, ale w razie gdybyśmy coś przeoczyli, mapa może zastąpić braki.
2. Kolizja tarczy i widżetów pobranych z Connect IQ z aktywnymi aplikacjami np. "Wędrówka". Sprawa rozbija się bardziej o wrażenia estetyczne niż autentyczne pogorszenie funkcjonalności, no ale niesmak (w moim przypadku duży niesmak) pozostaje. Pisałem o tym tu: viewtopic.php?f=2&t=15118&start=345#p194512
3. Upierdliwy "powrót' widoku mapy (ekran ze śladem) do domyślnego zoomu=300m. Oczywiście "mapkę" można przezoomować, ale po chwili ponownie wraca do zoomu=300m.

Z punktu widzenia zainteresowań pieszego turysty to mniej więcej tyle. Każdy ze wspomnianych tu modeli w porównaniu do "brata", ma swoje niewielkie plusiki i minusiki. Każdy z nich wydaje się też być bardziej przydatny w ściśle określonych warunkach, w których objawią się zalety, bądź wady określonego modelu. Niemniej podstawowe funkcjonalności obu zabawek są w zasadzie bliźniacze, podobnie jak "filozofia" obsługi czyli klawiszologia, układ menu, zestaw dostępnych opcji konfiguracyjnych.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » N, 16 paź 2016 13:36

Uzupełniając/doprecyzowując:

Wartość widoczna z prawej strony na aktywnym wykresie wysokości Fenixa3 to suma przewyższeń/podejść od naszej aktualnej pozycji do punktu końcowego. Natomiast w komputerze podróży jest tak jak w Oregonie 600 - zwykła różnica między aktualną pozycją, a wysokością punktu docelowego.

Różnica między Epixem, a Fenixem3 sprowadza się do tego, że Epix pokazuje w polach danych ten parametr (zwykła różnica wysokości) wyłącznie przy nawigacji do punktu czyli po wybraniu nawigacji do "zapisanych pozycji", natomiast przy nawigacji "po kursie" pole jest puste. :( Jest to ewidentny bug w oprogramowaniu Epixa.

Jeżeli chodzi o Fenixa - w sytuacji gdy wartość sumy podejść widzimy na ekranie aktywnego profilu wysokości, prosta różnica wysokości pokazywana w komputerze podróży w zasadzie traci sens. Poza jednym ważnym wyjątkiem: przy schodzeniu, bo "wykres wysokości" podaje wyłącznie wartości "w górę", więc nie wiemy ile jest "w dół". W takiej sytuacji nawet prosta informacja o tym, o ile niżej jest punkt docelowy od naszej aktualnej pozycji bywa przydatna - np. pod koniec wycieczki gdy schodzimy z grzbietu do szosy - z reguły już bez większych podejść.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 01 lis 2016 11:01

Może to mało istotne w turystyce, ale kolejna różnica polega na ilości dodatkowych pól danych tzn. pól niestandardowych, pól pobranych z Connect IQ. Otóż w Epixie można w swoich aplikacjach/aktywnościach (np."Wędrówka") zaprogramować 3 takie pola, podczas gdy w Fenixie tylko 2.

Przy czym - koledzy pisali o tym w innych wątkach - w przypadku Epixa mamy do czynienia z bugiem polegającym na tym, że jeżeli do zegarka wgramy więcej niż 3 pola, żadnego z nich nie przypiszemy do aplikacji, bo podczas takiej próby zegarek się wykrzacza. W przypadku Fenixa tego bugu nie ma. Do zegarka można wgrać więcej niż 2 pola, natomiast wykorzystać w swoich ustawieniach, można tylko 2.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 09 lis 2016 11:15

Wczoraj próbowałem wysłać do Fenixa3 kilka waypointów. Bezprzewodowo, androidową aplikacją: IQMapReceiver, no i kicha. Niby w apce jest info na zielonym tle, że apka "widzi" zegarek via GCM, ale po kliknięciu na "Wyślij", następuje cisza. :(

Kiedyś na pewno to działało, a że siedzę poza domem bez Epixa, a na dodatek w ostatnim czasie aktualizowałem zarówno Androida (z 5.01 na 6.0) jak też FW Fenixa3 (aktualnie: 8.0) oraz garminowski GCM (obecna wersja: 3.11.1), więc "wymyślenie" gdzie może leżeć problem nie wchodziło w rachubę. Trzeba było dojść do tego metodą prób i błędów.

Najłatwiej było z Androidem. Mam tableta z Andridem 4.4, na którym swego czasu IQMapReceiver na pewno działał. Przynajmniej z Epixem. Sprawdzam na tablecie: wysyłanie nie działa :(

Na drugi ogień poszedł więc zegarek. Cofnąłem FW do wersji 7.60, na której - jak mi się wydaje - IQMapReceiver działał. Znowu kicha.

Na koniec został GCM. Miałem w archiwum wersję 3.6. Niestety. W tej wersji nie uzyskałem zielonej informacji o tym, że prawidłowo "widać" zegarek. Oczywiście wysyłanie nie działa. Wujek google i dokopałem się do jakiegoś zbioru archiwalnych wersji GCM. Kolejna przymiarka: 3.8. Nic. Następnie 3.10 ... SUKCES :D

Niby fajnie, bo zestaw:
Android 6.0 (HUAWEI P8 lite) + najnowsza wersja IQMapReceiver + GarminConnectMobile w wersji 3.10 działa,
ale fakt, że znów musiałem kombinować oraz że muszę korzystać z archiwalnej wersji GCM, bo nowa coś "miesza" w transmisji danych, znów pewien niesmak do Garmina pozostawia :(
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 09 lis 2016 13:54

Również na tablecie (android 4.4) zainstalowałem starszą wersję GCM (3.10). IQMapReceiver działa. Zatem problem wydaje się być zlokalizowany. Aktualna wersja IQMapReceiver nie współpracuje z najnowszym GCM (3.11.1).
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 23 lis 2016 0:06

Ukazała się nowa wersja IQ Map Receiver. Wszystko wróciło do normy. Działa z najnowszym GCM (3.12.0.1) :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 13 gru 2016 12:59

GPS Maniak napisał(a):... Wszystko wróciło do normy. ...

Od strony Smartphona tak. Natomiast od pewnego czasu są problemy z apką na zegarek. :? Przynajmniej w przypadku mojego Fenixa IQMapReceiver w wersji 2.2.4 oraz 2.2.4-upd zarówno w przypadku FW 8.0, CIQ 1.3.1 jak też FW 8.02, CIQ 1.4.1 nie działa. Owszem pokazuje się informacja o otrzymanych waypointach, ale próba zapisu kończy się niepowodzeniem.

Na całe szczęście w Epixie miałem wersję 2.2, a drobne "oszustwo" czyli ominięcie instalacji apki w tej właśnie wersji via Garmin Connect Mobile zakończyło się pełnym sukcesem. Znów wszystko działa :D

Gdyby komuś zależało na korzystaniu z IQMapReceiver, a podobnie jak u mnie najnowsze wersje nie zapisywałyby punktów, recepta:
1.Należy "standardowo" odinstalować niedziałającą wersję 2.4.4.
2. Po podłączeniu Fenixa do PC czy tableta/smartphona z OTG należy do folderu garmin/apps skopiować ten pliczek: http://gpsmaniak.com/Garniak/IQMapRecev ... TN4822.PRG
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości