Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez GPS Maniak » Śr, 15 mar 2017 13:47

@Marko. W nawiązaniu do pytania na FB: GPXy obadam, chociaż na razie moja koncepcja korzystania z zegarka jest nieco inna niż GPXy :wink: :D
No i może ze 2 słowa na ten temat.

Otóż chodzi o specyficzną mapę, którą nazwałbym:
* Zbiór tras/śladów plus
* Zbiór celów/waypointów.

De facto jest to normalna mapa wektorowa ale z ograniczonym zasobem informacji i ograniczonym routingiem - czyli coś podobnego do mapy Góry_PL_2010, tyle że w odświeżonej wersji. Dodatkowo w mapę są wpisane punkty (waypointy) ułatwiające planowanie trasy w urządzeniu typu zegarek. Punkty są bez charakterystycznych nazw, ale z numeracją. Np. Bi-018 (18-sty waypoint w Bieszczadach). Punkty częściowo dublują miejsca geograficzne typu szczyty, schroniska, ale też są postawione w charakterystycznych miejscach bez nazw własnych - skrzyżowania szlaków, dojście szlaku do asfaltu, turystyczne wiaty etc. etc. Te same punkty w postaci pliku GPX mam w smartphonie w Locusie.

Idea jest taka: Wzrokowo korzystam z mapy w smartphon'e, a dokładniej, podejmując decyzję o najbliższym celu wycieczki sprawdzam na mapie w smartphonie jaki waypoint odpowiada temu celowi. Powiedzmy: skrzyżowanie szlaków żółtego i niebieskiego na Bukowym Berdzie to punkt Bi-084. Ten sam punkt odnajduję wyszukiwarką w zegarku (powinno to być dość łatwe jeżeli skorzystam z odpowiedniej kategorii punktów), daję: nawiguj i - dzięki routingowi po szlakach - wszystko mam jak na dłoni czy raczej na nadgarstku :wink: tj. realną odległość do celu, odległość pionową do celu, profil wysokości, mini mapkę :D

Wyznaczanie tras "po drogach" dzięki uproszczonemu routingowi, co oznacza nie tylko ograniczoną ilość routowalnych obiektów, ale też zmniejszoną o ok. 50% ilość punktów poszczególnych obiektów routowalnych, powinno odbywać się - także w zegarku - naprawdę szybko. W każdym bądź razie w przypadku tras dla piechura, czyli tras o długości 10-20 km generowanie trasy "po szlakach" powinno nastąpić praktycznie "od ręki".

Mapa - przynajmniej dla tej części obszarów, w których ja działam - już jest gotowa. Problemem który muszę rozwiązać już po otrzymaniu zegarku, to sprawdzenie jaką kategorię punktów wykorzystać dla tych pseudo waypointów. Chodzi o to, by zegarek potrafił je odnaleźć jak najszybciej za pomocą wyszukiwarki (sortowanie wg odległości, a nie wg nazw) i żeby te punkty nie kolidowały z innym kategoriami. Póki co mam to jako przeszkody wodne. W górach tego typu punktów nie ma, więc wyszukiwarka wypluwa tylko moje "pseudo waypointy". Testowałem to w Oregonie w miejscu naszego najbliższego Zlotu - Jura:

- Rozpoczynam wycieczkę. Cel wybieram w smartphonie:

Nowy-1.jpg

- w zegarku (tu akurat Oregon) szukam wg kategorii "Przeszkody", daję "nawiguj" i już:

Nowy-2.jpg

Mam nadzieję, że w 5X zadziała to identycznie. Jest też inna możliwość. Ponieważ 5X obsługuje POI_GPI, "Waypointy" - w razie kłopotów ze znalezieniem odpowiedniej kategorii - nie będą musiały być zaszyte w mapę. Może to być osobny plik GPI, który w wyszukiwarce zegarka też pojawi się jako odrębna kategoria. :D

W sumie idea nie wnosi żadnych nowatorskich rozwiązań. Właśnie w przypadku zegarka, gdzie szukanie tego czy tamtego jest wyraźnie trudniejsze niż w typowym ręczniaku, prawie zawsze korzystałem z waypointów. Tyle tylko, że przygotowywałem je z reguły przed wycieczką. Ponadto nadawałem im jakieś charakterystyczne nazwy, żeby można było je łatwiej odróżnić. W nowej koncepcji różnica jest taka, że kompletny zbiór waypointów jest dla danego regionu przygotowany kompleksowo za jednym podejściem, więc przed wycieczką nie muszę sobie niczym zawracać głowy. Ponadto nie muszę się zastanawiać co dana nazwa waypointa oznacza, bo de facto nazwa jest w tej koncepcji nieistotna. To tylko łącznik między smartphon'em, a zegarkiem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez Marko » Śr, 15 mar 2017 14:08

Lechu, czy korzystałeś z OSMapy dla Fenixa?
Ja korzystam i przyznam, że kategoryzacja jest, jak dla moich potrzeb, zadowalająca (choć do ręczniaka daleko):
OSMapa-Fenix pod linkiem http://garmin.osmapa.pl/sciagnij-mape/

No i tak na marginesie: ciekawe czy ktoś "od A do Z" korzysta z zegarka na rowerze (może Wojtek Sz.?).
Ja się łapię na tym, że po początkowej fascynacji:
- Monterra i eTrex od dłuższego czasu już leżą gdzieś w półce,
- na wycieczki "wokół komina" służy mi Fenix - wystarcza, bo monitoruję parametry wycieczki i ewentualnie nawiguję do MOB postawionego w domu (albo przy aucie),
- eTrex wróci do łask już niedługo, gdy znów przyjdzie się zapuścić w nowe turystyczne rejony... - tu Fenix tylko jako zegarek (bo niepotrzebne będą dwa monitory),
- a co z Monterrą? - wciąż szukam pomysłu na jej wykorzystanie.

A wracając do tematu: w przypadku piechura zegarek (i interakcja z komórką - co na rowerze jednak odpada) jest w pełni naturalnym wyborem, ale na rowerze, bez szczegółowej trasy (śladu), w trudnym terenie, nietrudno zboczyć ze szlaku kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów i z tego powodu niejednokrotnie trzeba wracać po zmroku. Stąd taki detaliczny ślad + WPT przydają się i to bardzo.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez GPS Maniak » Śr, 15 mar 2017 14:28

Marko napisał(a):Lechu, czy korzystałeś z OSMapy dla Fenixa?

Domniemam, że to mapa dla Fenixa "1" :?: Nie korzystałem, bo nie mam takiego zegarka :D
Owszem miałem dawno, dawno temu przez kilka miesięcy zegarek wypożyczony z Azymutu, ale wówczas korzystałem z PL_Topo w wersji na Fenixa1, w opracowaniu której to mapy, miałem swój mały udział.

W ogóle co do zasady w turystyce, w Garminie, korzystam głównie z własnych produkcji mapowych. Po prostu ja sam wiem najlepiej czego potrzebuję. :mrgreen:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez Marko » Śr, 15 mar 2017 14:48

GPS Maniak napisał(a):Domniemam, że to mapa dla Fenixa "1"

W zasadzie tak, bardzo okrojona, za to z rozbudowaną kategoryzacją POI (na razie testowałem tylko ze stacjami kolejowymi w kategorii "transport").
GPS Maniak napisał(a):...przez kilka miesięcy zegarek wypożyczony z Azymutu, ale wówczas korzystałem z PL_Topo w wersji na Fenixa1

Niestety nie znam.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez GPS Maniak » Cz, 16 mar 2017 22:01

Zzipowany GPX dla Jury. Waypointy dla Locusa kompatybilne z mapą.
Załączniki
Znaczniki - Jura.7z
(4.91 KiB) Pobrane 401 razy
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez jerzy » Cz, 16 mar 2017 22:05

Lechu, działasz jak BŁYSKAWICA, :D :D :D już próbuję na Epixie
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Re: Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez GPS Maniak » Cz, 16 mar 2017 22:05

Jak zadzwoniłeś, to akurat siedziałem przy kompie :D
Ciekawe czy Epix wyszuka "Przeszkody" :?: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez jerzy » Cz, 16 mar 2017 22:07

:D :D :D
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Re: Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez GPS Maniak » Cz, 16 mar 2017 22:09

Super. Zapewne w F5X też będą. Więc klamka zapadła. Zrobię to jako "przeszkody" - dla wszystkich arkuszy mapy.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez roro » Pt, 17 mar 2017 13:59

GPS Maniak napisał(a):Póki co mam to jako przeszkody wodne. W górach tego typu punktów nie ma, więc wyszukiwarka wypluwa tylko moje "pseudo waypointy".

Co będzie wyświetlone na liście zleży od lokalizacji, będąc w Tatrach wyświetli waipointy ze znacznikiem
" T " przy próbie wyszukania waipointu według wpisanej nazwy ze znacznikiem " J " będąc w Tatrach wyszukiwarka
według kategorii " Przeszkody" przeszuka wszystkie mapy, które są w odbiorniku, co wydłuża czas wyszukiwania.

Czas wyszukania obiektu według wpisanej nazwy będzie zależny od odległości do wyszukiwanego punktu i liczby map w odbiorniku.

Wyszukiwanie punktów według wpisanej nazwy zapisanych w pliku .gpi w zasadzie daje skutek natychmiastowy
( nie musimy czekać na wyświetlenie listy) bez względu na odległość i liczbę map w odbiorniku.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez GPS Maniak » Pt, 17 mar 2017 14:55

roro napisał(a):Co będzie wyświetlone na liście zleży od lokalizacji,

Zgoda.
roro napisał(a):będąc w Tatrach wyświetli waipointy ze znacznikiem " T " przy próbie wyszukania waipointu według wpisanej nazwy ze znacznikiem " J " będąc w Tatrach wyszukiwarka według kategorii " Przeszkody" przeszuka wszystkie mapy, które są w odbiorniku, co wydłuża czas wyszukiwania. ...Wyszukiwanie punktów według wpisanej nazwy zapisanych w pliku .gpi w zasadzie dają skutek natychmiastowy ( nie musimy czekać na wyświetlenie listy) bez względu na odległość i liczbę map w odbiorniku.

Jasne. Pełna zgoda, z jedną wątpliwością: Po co mi punkt na Jurze, kiedy wyruszam na wycieczkę powiedzmy ze schroniska w Dolinie Chochołowskiej?

OK. Jeżeli ktoś chce się bawić zegarkiem "na sucho" to rozumiem, ale dla mnie zegarek - w tym ujęciu - to naprawdę słaba zabawka. Jest jeszcze coś. Otóż korzystanie w zegarku z wyszukiwarki z wykorzystaniem opcji "po nazwie" nie jest bułką z masłem. Można sobie palce połamać :wink: Tego właśnie rozwiązania chciałbym uniknąć, więc moja konepcja bazuje na "wypluciu" przez zegarek listy najbliższych punktów, punktów określonej, unikatowej kategorii. Dlatego unikatowej, aby uniknąć wprowadzania nazwy. Po prostu - po złapaniu fixa, kiedy już zarzuciłem plecak, daję wyszukiwanie wg kategorii "przeszkody" i koniec. Nie korzystam z wprowadzenia nazwy waypointa. Po niecałej 1 sekundzie ekranik zapełni się, najbliższymi "T" czy "Bi" w zależności od tego gdzie jestem, a potem jadę w dół listy (nastąpi przewinięcie ekranu) tak długo aż natrafię na mój punkt, a ponieważ pojedynczy odcinek pieszej wycieczki "do zaliczenia" w moim przypadku nie przekracza z reguły 6, w porywach 8 km, istnieje duża szansa że konkretny punkt upatrzony w Locusie będzie odnaleziony bardzo szybko i będzie się znajdował najczęściej na pierwszym, drugim, a co najwyżej na 3 ekranie.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez roro » Pt, 17 mar 2017 15:08

GPS Maniak napisał(a):[Tego właśnie rozwiązania chciałbym uniknąć, więc moja konepcja bazuje na "wypluciu" przez zegarek listy najbliższych punktów, punktów określonej, unikatowej kategorii.

Przy zastosowaniu bazy danych w pliku .gpi w tym zakresie nic się nie zmienia :)
najbliższe punkty będą wyświetlone tak jak przy korzystaniu z kategorii "Przeszkody".

Argumentów za " Przeszkodami " można znaleźć wiele, jeżeli się chce :D.

Nie mam w odbiorniku mapy z bazą punktów "B" a przy lokalizacji w Bieszczadach
wyświetlają się najbliższe obiekty według kategorii " Przeszkody" - Fotoradary
(chociaż mapy, na której są zaznaczone fotoradary, nie mam włączonej).
Od dawna obiekty geograficzne mam w pliku .gpi i nie korzystam
z wyszukiwania według bazy danych zawartych w mapie.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez GPS Maniak » Pt, 17 mar 2017 15:40

roro napisał(a):Przy zastosowaniu bazy danych w pliku .gpi w tym zakresie nic się nie zmienia :) najbliższe punkty będą wyświetlone tak jak przy korzystaniu z kategorii "Przeszkody".

OK. Z tym, że Epix nie obsługiwał GPI, więc póki nie zacznę zabawy z F5X, trudno mi cokolwiek mówić, a pytania - nie tylko o to - są. Chodzi m.in. o możliwość operowania własnymi kategoriami w "Dodatkach". Gdyby się okazało, że wszystkie "własne punkty POI" są wrzucone do jednego worka, to miałbym problem, bo chciałbym wykorzystać GPI do innych celów. W takiej sytuacji sprawa "przeszkód" nabrałaby rozpędu :D

Jest też możliwość "przegięcia" w drugą stronę. W Oregonie lokalizacja/rozmieszczenie poszczególnych kategorii jest taka, że "Dodatki" są zdecydowanie wyżej niż "Przeszkody", więc szybciej można je wskazać. W zegarku każde ułatwienie ma znaczenie, więc dla sprawy GPI nie mówię nie, zwłaszcza gdyby się okazało, że "własne punkty POI" nie będą wrzucone do jednego worka.

Pożiwiom uwidim. Zresztą jedno nie przeszkadza drugiemu. Nic nie stoi na przeszkodzie by punkty były zaszyte w mapę jako "przeszkody", a jednocześnie do zegarka można wrzucić te same punkty jako POI_GPI, albo wręcz jako "ulubione", czyli "zapisane pozycje", chociaż w tym ostatnim przypadku - przy założeniu że korzystamy też z własnych zapisów, wystąpi problem "jednego worka", więc to rozwiązanie jakby najmniej atrakcyjne.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez GPS Maniak » Pt, 17 mar 2017 15:56

roro napisał(a):Nie mam w odbiorniku mapy z bazą punktów "B" a przy lokalizacji w Bieszczadach wyświetlają się najbliższe obiekty według kategorii " Przeszkody" - Fotoradary

Uwaga - w ktaegoriach ogólnych - słuszna.
Nie zwróciłem no to uwagi, bo kiedy testowałem Jurę i ustawiałęm kursor w Rzędkowicach, zatrzymywałem się (w Oregonie) na 1-2 stronie punktów "J". Teraz widzę, że na 4 ekranie pojawia się "kontrola drogowa" (z PL_Topo). W górach zapewne tak to będzie działało. Radarów prawie nie ma, więc "spec-waypointy" będą górą, ale syndrom "jednego worka", którego tak bardzo chciałem uniknąć jakiś niesmak pozostawia. :?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zegarek - "spec mapa" zamiast plików gpx

Postprzez roro » Pt, 17 mar 2017 16:01

GPS Maniak napisał(a): Chodzi m.in. o możliwość operowania własnymi kategoriami w "Dodatkach".

Można założyć, że "Dodatki" w innych urządzeniach powinny działać podobnie,
więc możliwość utworzenia kategorii gpi ( osobnych plików) powinna być w Fenixe 5x ( nie przesądzam, że będzie).


GPS Maniak napisał(a):W Oregonie lokalizacja/rozmieszczenie poszczególnych kategorii jest taka, że "Dodatki" są zdecydowanie wyżej niż "Przeszkody", więc szybciej można je wskazać.

Oregon 6x0 to inna bajka, łatwiejszy ( szybszy) dostęp do ' Dodatków" w Oregonie 6x0 można jeszcze bardziej poprawić
umieszczeniem tej kategorii w menu lub w 'Ulubionych' na ekranie mapy.

PS.
Plusem ( plusem dodatnim :D ) bazy danych w pliku .gpi jest łatwa możliwość modyfikacji.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 8 gości

cron