Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pt, 09 cze 2017 10:24

Kiedy w 2013r kupowałem Oregona 600, Garmin w swoim marketingowym bełkocie obiecywał mobilną wersję BaseCampa. Ba! W moim odbiorniku nadal widnieje opcja "łączenia z BaseCamp Mobile":

Obrazek

Garmin pomysł zarzucił, a użytkownicy urządzeń typu Oregon 6xx zostali z niczym. Owszem dla wybranej grupy nowszych urządzeń pojawiła się możliwość wymiany aktywności/kursów/śladów między Garminem a smartphonem z wykorzystaniem GarminConnect, ale pomijając fakt że nie każdemu kontrola "Wielkiego Brata" odpowiada, rozwiązanie to wymaga dostępu do sieci, a ponadto nie daje możliwości przesyłania punktów, co jest z punktu widzenia stricte turystycznego poważną ułomnością.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by ślady czy waypointy wysyłać do urządzenia za pomocą kabelka OTG, ale po pierwsze nie każdy, zwłaszcza niskobudżetowy smartphone obsługuje OTG, a ponadto nawet jeżeli posiadamy smartphona z OTG to w warunkach "polowych" operowanie kabelkiem może stanowić pewną uciążliwość ... :(
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pt, 09 cze 2017 12:54

 
IQMapReciver

W kwestii wysyłania punktów ze smartphona, w kwietniu 2016 za sprawą niezależnej aplikacji IQMapReceiver nastąpił przełom. Przynajmniej w odniesieniu do określonej grupy zegarków. Szerzej o aplikacji pisałem w wątku: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Dzisiaj (czerwiec 2017) w zakresie wysyłania punktów do zegarka, IQMapReceiver współpracuje z następującymi urządzeniami:
epix™
Forerunner® 935
fēnix® 3
HR fēnix® 3 HR
fēnix® 5
fēnix® 5S
fēnix® 5X
fēnix® Chronos

W rok po premierze, autor IQMapReceiver wykorzystując nowe możliwości jakie oferują najnowsze urządzenia:
Forerunner® 935
fēnix® 5
fēnix® 5S
fēnix® 5X
fēnix® Chronos
przygotował - po stronie zegarka - wersję w postaci widżetu oraz rozszerzył działanie swojej aplikacji o możliwość wysyłania śladów, co w 100% rozwiązuje problemy użytkowników smartphonów nie obsługujących OTG.


1. Eksport waypointów/punktów.

Działanie androidowej aplikacji w zakresie transferu waypointów w zasadzie pozostaje bez zmian w stosunku do poprzednich wersji. Różnica polega na tym, że dodany został przełącznik "app/widget" wskazujący z jakiej opcji importu danych po stronie zegarka chcemy skorzystać:

Obrazek

Ponieważ w moim przypadku podstawowym, a w zasadzie jedynym narzędziem mapowym w smartphonie jest Locus, a przygotowane punkty przechowuję w tematycznych folderach, dalsza procedura może być tylko jedna: locusowy folder z punktami/waypointami eksportuję (zapisuję) w postaci pliku GPX, po czym ten plik wczytuję do IQMapReceivera:

Obrazek

Następnie klikam na "wyślij":

Obrazek

i po stronie smartphona to już wszystko. W zegarku uruchamiam apkę bądź widżet (w przykładowych screenach wysyłka była skierowana do widżetu) cisnę "Start" i już. Waypointy zostają zapisane w zegarku. Podobnie jak rok wcześniej nadal są to:
* nazwa
* współrzędne geograficzne,
bez wysokości/elewacji. W efekcie nawigacja do takiego punktu, nie zapewni informacji typu: "Dystans pionowy do celu". Wyjątkiem jest tu Fenix5X, który podczas nawigacji do punku zaimportowanego IQMapReceiverem, skorzysta z danych DEM mapy. W przypadku Fenixa 5 i 5S, można ewentualnie przeedytować punkt w celu wprowadzenia prawidłowej wysokości.

Dodam, że za pomocą IQMapReceivera, można eksportować punkty do zegarka z pominięciem pliku GPX. Jest to możliwe m.in. z poziomu OSMAnd, o czym pisałem rok temu: viewtopic.php?f=2&t=16317#p191970


2. Eksport śladów/kursów.

Podobnie jak w przypadku punktów, podstawę tworzenia śladów/kursów w moim smartphonie stanowi aplikacja LocusMap z rastrowymi mapami Compassu, wspierana pracującym w tle BRouterem umożliwiającym automatyczne tworzenie tras:

Obrazek

Podobnie też jak w przypadku zbioru punktów/waypointów, ślad eksportuję do pliku GPX, który będzie podstawą utworzenia kursu w zegarku.
Przed eksportem śladu, przy pierwszym uruchomieniu nowej wersji aplikacji, należy w ustawieniach włączyć działanie HTTP Serwera dla plików FIT:

Obrazek

Gdy serwer HTTP jest aktywny, opcją:

Obrazek

wczytujemy ślad/kurs w postaci pliku GPX. Na chwilę pojawia się komunikat informujący o prawidłowej konwersji pliku do postaci FIT, a sam plik FIT ląduje w domyślnym folderze pamięci/karty, który można od czasu do czasu "wyczyścić" ze zbędnych już plików w celu uniknięcia zbyt długiej listy śladów. Domyślną ścieżkę przechowywania plików FIT można skonfigurować w ustawieniach aplikacji. Przynajmniej teoretycznie, bo w moim przypadku jakoś nie przyniosło to rezultatu i skonwertowane pliki FIT zawsze lądują w folderze głównym karty pamięci. Tak czy inaczej nie ma to znaczenia, bo podczas eksportu śladów, użytkownik nie potrzebuje dostępu do folderu roboczego, a znajomość lokalizacji folderu przydaje się wyłącznie podczas porządkowania, "czyszczenia" zbyt dużego zbioru plików.

W celu podtrzymania aktywności HTTP serwera, aplikację pozostawiamy otwartą, a w zegarku otwieramy dowolnie*: widżet bądź aplikację IQMapReceiver, po czym naciskamy i przytrzymujemy przycisk Menu i wybieramy odpowiedni plik do importu:

Obrazek

Efekt:

Obrazek

Do omówienia pozostaje jeszcze kwestia profilu wysokości, ale to chciałbym zrobić w sposób porównawczy, po omówieniu działania kolejnej aplikacji tego typu.

---------------------------
*) INFO dla osób, które nie miały styczności, bądź dopiero zaczynają przygodę z zegarkiem Garmina.
- W zegarku w tej samej chwili może pracować wyłącznie jedna aplikacja.
- Tzw. "aktywności" czyli np: "Wędrówka", "Rower" etc. rejestrujące dane, rejestrujące parametry aktywności, w tym także rejestrujące ślad GPS także są aplikacjami.

W efekcie jeżeli podczas wędrówki chcielibyśmy zaimportować do zegarka waypointy, ślady/kursy, nie możemy w zegarku skorzystać z aplikacji IQMapReceiver. Inaczej: możemy, ale musimy zakończyć i zapisać aktywność np. "Wędrówka" co oczywiście wyzeruje liczniki, po czym, po imporcie rozpocząć nową aktywność. W efekcie jedna wycieczka będzie w dwóch niezależnych zbiorach. Aby tego uniknąć, należy skorzystać z Widżetu, który nie spowoduje tego typu zawirowań, gdyż zadziała niezależnie od pracującej "w tle" aplikacji/aktywności "Wędrówka".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pt, 09 cze 2017 16:44

 
gimporter - Import FIT/GPX from Android Device

To kolejna aplikacja umożliwiająca eksport danych ze smartphona do odbiornika Garmina. Aktualnie aplikacja współpracuje z następującymi urządzeniami:
Edge® 1000
Edge® 520
Edge® 820
Edge® Explore 1000
Edge® Explore 820
Forerunner® 735XT
Forerunner® 935
fēnix® 5
fēnix® 5S
fēnix® 5X
fēnix® Chronos
Oregon® 7 Series
Rino® 7 Series

Podobnie jak w przypadku iQMapReceiver, po stronie zegarka mamy zarówno aplikację jak też bardziej praktyczny widżet. W przeciwieństwie jednak do IQMap, rozwiązanie pozwala wyłącznie na eksport śladów/kursów, bez możliwości wysyłki waypointów.

Zaletą aplikacji są natomiast możliwości kształtowania eksportowanych śladów, w tym tempa dla wirtualnego partnera, jak też ilości punktów śladu, co ma znaczenie. Przynajmniej w przypadku Fenixa 5X*:

Obrazek

Praca z gimporterem po stronie smartphona jest zdecydowanie szybsza i wygodniejsza niż miało to miejsce w przypadku IQMapRecivera. Folderem domyślnym gimportra jest folder "Download" i jeżeli w Locusie ten właśnie folder wskażemy jako domyślny dla zapisu plików GPX, to wszystkie zapisane tam pliki będą "z automatu" widoczne dla gimportra. W efekcie poza uruchomieniem samej aplikacji niczego nie robimy.

Po stronie zegarka działa to w zasadzie identycznie jak w przypadku IQMapReceivera. Uruchamiamy apkę/widżet, wskazujemy właściwy plik:

Obrazek

i ślad/kurs zostaje zaimportowany.

Co ciekawe, statystyka kursu oprócz oczywistej różnicy jaką jest brak czasu trwania aktywności w wersji IQMapReceiver, daje też różnicę w długości kursu, ale wbrew oczekiwaniom "skrócony"/"uproszczony" przez gimportera do 50 punktów ślad (na prawo) zawiera informację o dłuższej trasie niż pełen - jak się wydaje - ślad z IQMapReceivera (na lewo):

Obrazek

Wynika z tego, że opcja: "Użyj dystansu 3D" działa prawidłowo! :D
A jak się to ma do statystyk podawanych przez Locusa i jak wygląda porównanie profili wysokości? O tym w kolejnej odsłonie tematu.

Uzupełniając informacje na temat samego gimportera należy wspomnieć o tym, że zapis plików GPX w domyślnym folderze "Download" to tylko jeden ze sposobów wysłania śladu/kursu do zegarka. Innym jest wykorzystanie opcji "udostępnij". Działa to także w Locusie. Wystarczy na mapie kliknąć w określony ślad (albo otworzyć go z menu Locusa), a następnie wybrać opcję "Udostępnij" ze wskazaniem gimportera. Po takiej czynności plik GPX zostanie zapisany w cache, po czym nastąpi wywołanie aplikacji:

Obrazek



--------------------------------------------
*) Nie mam możliwości sprawdzenia tego na F5 czy F5S, ale w przypadku Fenixa 5X, ilość punktów śladu znacząco wpływa na zachowanie zegarka podczas sztywnej (bez wykorzystania routingu mapy) nawigacji "wg kursu". Kiedyś byłem przekonany, że graniczną wartością jest 50 pkt. Jednak ostatnie testy na FW 4,02 Beta, wskazują raczej na 60 pkt. Niewykluczone, że przy różnych FW, te wartości są różne.

A teraz meritum.
- Przy dłuższych kursach (powyżej 50/60 pkt), nawigacja z automatu uruchamia wirtualnego partnera, którego niestety (do FW 4,02 beta włącznie) nie można wyłączyć. Co ciekawe, nie ma tu znaczenia fakt, czy dany kurs zawiera określony czas trwania, tak jak w przypadku śladów wysłanych z gimportera, czy też posiada czas "zero" tak jak w przypadku śladu/kursu wysłanego za pomocą IQMapReceiver. Wirtualny partner pojawia się w obu przypadkach, co objawia się:
a) dodatkowym ekranem danych
b) dodatkowym kursorem na mapie, wskazującym pozycję wirtualnego partnera.

Obrazek

Tego typu kurs/ślad nie może być edytowany z poziomu zegarka. Można oczywiście zmienić jego nazwę, ale nie można ingerować w inne parametry.

- Przy krótszych kursach sytuacja wygląda inaczej. Przypomina to bardziej klasyczne trasy.
Po pierwsze nie ma wirtualnego partnera.
Po drugie pojawiają się w kursie nazwy kolejnych punktów zwrotu, które są wyświetlane zarówno na mapie (kolejne numerki):

Obrazek

jak też w ewentualnym polu danych "Następny punkt". Co ciekawe, w przypadku krótkich kursów mamy w zegarku możliwość edytowania trasy, a dokładniej jej kolejnych punktów. Możemy zmieniać ich nazwy (zastąpić numerek nazwą własną), kolejność, możemy je też usuwać z trasy. Mamy też możliwość dodawania nowych punktów.

Reasumując. Sprawa kursów, to takie dwa w jednym. W zależności od ilości punktów, dany kurs albo bardziej przypomina "ślad", albo bardziej "trasę" ze wszystkimi tego konsekwencjami.

UWAGA:
W omawianych wyżej przykładach skorzystano z opcji "Podążaj kursem", czyli bez wykorzystania routingu mapy (odpowiednik tras bezpośrednich). Odrębnym zagadnieniem jest zachowanie tych dwóch rodzajów kursów z wykorzystaniem routingu, ale to już temat na inną okazję :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pt, 09 cze 2017 20:53

W poprzednim poście zwróciłem uwagę, na odmienne wartości dystansu jakie prezentują kursy wysłane przy zastosowaniu IQMapReceiver oraz gimportera z redukcją punktów, jak też zasygnalizowałem, że mimo uproszczeń, kurs z gimportera (na prawo), owszem uproszczony, ale uwzględniający dystans 3D prezentowany jest w statystyce kursu jako dłuższy:

Obrazek

A co na ten temat mówią źródła? Czyli statystyki bezpośrednio w Locusie?

Obrazek

Jak widać, kurs wysłany IQMapReceiverem ma identyczną wartość dystansu jak plik źródłowy.
Teoretycznie wszystko OK. Spójrzmy jednak na porównanie wysokości:

Obrazek

Jeżeli chodzi o kurs z gimportera (na prawo) sytuacja jest klarowna. Dystans jako rzut na płaszczyznę, czyli dystans 2D jak też suma podejść, z powodu upraszczania śladu powinna być i jest mniejsza niż w oryginale. Dziwna sprawa wystąpiła natomiast w kursie z IQMapRecervier (na lewo). Dystans jest identyczny z oryginałem, ale za to przyrost wysokości jak i maksymalna wysokość, są zawyżone w stosunku do oryginalej trasy z Locusa: 502m zamiast 472 :?

Na jakim etapie powstało przekłamanie? :?
Zacząłem od końca - plik FIT ze smartphona wczytany do BaseCampa:

Obrazek

Przyrost wysokości 502m, zatem taki sam jak w zegarku. Czyli transfer niczego nie przekłamuje.
Plik GPX "wypluty" z Locusa i zaimportowany do BaseCampa:

Obrazek

Niespodzianka. Okazuje się, że plik GPX wygenerowany przez Locusa posiada wyraźnie wyższą sumę przewyższeń niż statystyki wyświetlane w tym samym Locusie :shock: Różnica jest naprawdę spora: 521 / 472, a zatem - przyjmując za podstawę wartość 521m błąd wynosi 9,4%, a przy założeniu, że suma podejść naprawdę wynosi ok. 521m, uproszczenie kursu w gimporterze siłą rzeczy pogłębia tę różnicę do poziomu 12,9% :!:

Być może Locus w swoich statystykach korzysta z pewnych uproszczeń, interpolacji, z pewnego "wygładzania" danych? Nie wiem. Tak czy inaczej warto mieć na uwadze fakt, że wszelkie symulacje na bazie generowanych tras, śladów etc. są obarczone pewnym błędem.

Na koniec parametry tego samego kursu wysłanego do zegarka gimporterem z dystansem 3D, ale bez stosowania uproszczeń (limit punktów większy niż ilość punktów w pliku GPX):

Obrazek

Co ciekawe, długość trasy 3D jest identyczna jak w przypadku eksportu z uproszczeniami, za to suma podejść osiągnęła zbliżoną wartość do kursu przesłanego IQMapReceiverem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 12 cze 2017 22:35

GPS Maniak napisał(a):UWAGA:
W omawianych wyżej przykładach skorzystano z opcji "Podążaj kursem", czyli bez wykorzystania routingu mapy (odpowiednik tras bezpośrednich). Odrębnym zagadnieniem jest zachowanie tych dwóch rodzajów kursów z wykorzystaniem routingu, ale to już temat na inną okazję :D

Prawdę powiedziawszy zbyt mała ilość przeprowadzonych przeze mnie prób/symulacji nie pozwala na jednoznaczne stawianie takich czy innych tez, niemniej postaram się zaprezentować jakiś ogólny obraz tego, czego możemy spodziewać się po Fenixie 5X z "nawigacją wg kursu/śladu/trasy przy wykorzystaniu routingu mapy.

Zacznijmy od ustawień zegarka. Otóż Fenix 5X w ustawieniach trasowania poszczególnych aplikacji/aktywności posiada 2 podstawowe opcje:
* Aktywność. Np. trasy bezpośrednie, pieszy, kolarstwo etc. etc.
* Kursy.
W kursach mamy dwie możliwości:
* Podążaj kursem
* Użyj mapy.

Obrazek

W przypadku wybrania pierwszej opcji: "Podążaj kursem", zegarek zignoruje ustawioną aktywność i będzie wykorzystywał oryginalny kształt kursu.
W przypadku wybrania opcji "Użyj mapy" zegarek - przynajmniej w teorii - przeliczy kurs wg zadanych parametrów, zadanej aktywności (tu: "pieszy"). Wyjątkiem jest aktywność typu "trasy bezpośrednie". W takim przypadku zegarek mimo ustawienia "Użyj mapy" będzie korzystał z oryginalnego kształtu kursu.

Wszystko wydaje się jasne i oczywiste ...


1. Klasyczna trasa

Najprostsza i najbardziej przewidywalna sytuacja to "trasa" typu "łamaniec", czyli punkt Start,End oraz jeden bądź kilka punktów VIA:

Obrazek

Tego typu trasa po wysłaniu de zegarka zachowuje oryginalny kształt, a po wywołaniu stosownej aktywności i uruchomieniu nawigacji, zostaje przeliczona zgodnie z możliwościami routowalnej mapy:

Obrazek

Środkowy screen to trasa przeliczona na oryginalnej mapie Garmina (TopoActive V4). Prawy to moje "Góry_2017". W tym drugim przypadku ograniczony routing spowodował, że trasa biegnie najpierw nad Jezioro Góreckie, dopiero potem do Szreniawy i z powrotem do Jezior. Oba przypadki są logiczne, a kształt trasy wynika wprost z możliwości zastosowanych map. W obu też przypadkach zostają wygenerowane stosowne komunikaty nawigacyjne:

Obrazek




2. Uproszczony kurs/ślad

Przypomnę, że śladem uproszczonym w kontekście Fenixa 5X nazywam ślad/kurs zawierający nie więcej niż 50 (60?) punktów.
Ślad - tradycyjnie - przygotowałem w Locusie z pracującym w tle BRouterem jako źródłem routingu. Do zegarka ślad został wysłany gimporterem, w którym ustawiłem maksymalną ilość punktów na 50.

Na początek oryginalna mapa Garmina: Topo_Active_v4.
Po uruchomieniu aktywności, wskazaniu kursu i wywołaniu nawigacji zegarek zamarł na dłuższą chwilę ("obliczanie") po czym wygenerował trasę:

Obrazek

W przypadku tego typu pliku (do 50/60 pkt), podobnie jak w przykładzie wyżej, każdy punkt śladu traktowany jest jako punkt pośredni, w efekcie czego mapka trasy w małej skali wygląda tak:

Obrazek

Przy większych skalach znaczniki punktów aż tak bardzo nie przeszkadzają, więc to akurat można byłoby zaakceptować. Problemem jednak przy tak dużej ilości "punktów pośrednich" może być brak kompatybilności mapy ze śladem. Nie ma tu znaczenia czy ślad pochodzi z realnej aktywności, czy też - tak jak w moim przypadku - jest wygenerowany BRoterem w Locusie. Jeżeli wystąpi brak kompatybilności routingu mapy z kursem/śladem kłopoty murowane, bowiem zegarek konsekwentnie będzie tworzył trasę z zaliczeniem wszystkie punktów po kolei, przestrzegając jednocześnie zasad routingu. Efekt:

Obrazek

W omawianym przykładzie, BRouter wygenerował w Locusie ślad biegnący ścieżką leśną położoną na wschód od asfaltu. Na mapie GarminTopoActive, tej ścieżki nie ma. Efekt można było przewidzieć. Tak więc jeżeli chcielibyśmy korzystać z tego typu uproszczonych śladów należałoby je przygotowywać na tej samej mapie, z jakiej będziemy korzystali w zegarku. W przypadku pracy z komputerem i BaseCampem to oczywiście jest możliwe. W przypadku pracy z BRouterem i Locusem, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Nie wykluczone jednak, ze gdybym w zegarku miał mapę OSM, problemu braku kompatybilności by nie było.

Należy jeszcze dodać, że w przypadku mapy "Góry_2017", która siłą rzeczy jest jeszcze mniej kompatybilna z przykładowym śladem/kursem niż "GarminTopoActive" sprawa wygląda jeszcze ciekawiej. Otóż zegarek dosłownie po kilku sekundach zarzucił obliczanie trasy. Kurs jaki pojawił się na ekranie jest dokładnie tym samym kursem jaki uzyskałbym stosując opcję: "Podążaj kursem" (cienka linia kursu, zamiast grubszej linii trasy, brak komunikatów o zwrotach):

Obrazek
 
 
 
3. Pełen kurs/ślad

Na koniec zachowanie zegarka z pełnym śladem zawierającym w omawianym przypadku 714 punktów:

Obrazek

Oryginalna mapa: "GarminTopoActive".
Zegarek rozpoczął obliczanie trasy:

Obrazek

i w zasadzie na tym zakończył :wink: Tak po prawdzie zabrakło mi cierpliwości i po około jednej minucie zresetowałem zegarek. W górach, w lesie, czas płynie jakby wolniej, więc może przy następnych próbach - już w terenie górskim, w terenie mniej zurbanizowanym, gdzie przeliczenie wielopunktowej trasy będzie łatwiejszym zadaniem, doświadczenia z mapą GarminTopoActive powtórzę. Dzisiaj uznałem temat za zbyt irytujący :?

Niespodzianką za to było zachowanie zegarka przy przeliczaniu tego samego kursu na mapie Góry_2017.
Przeliczenie nie trwało zbyt długo. Wiadomo - mapa ma mało danych do routingu, ale co ciekawe wynik jaki uzyskałem to połączenie nawigacji typu "routing" z nawigacją typu "ślad":

* Na odcinkach gdzie routing mapy pokrywa się mniej więcej ze śladem, trasa jest wygenerowana po drogach, tak jak w NUVIM czy w ręczniaku. Są komunikaty zwrotu etc:

Obrazek

* Tam gdzie routingu nie ma, przebieg trasy w zegarku:

Obrazek

jest zgodny z oryginalnym śladem w Locusie:

Obrazek

Komunikatów oczywiście nie ma, ale nadal jest to linia typowa dla trasy: grubsza niż linia kursu.
Tak samo wygląda to, gdy "przeliczymy" trasę na mapie całkowicie pozbawionej routingu (gruba linia, kształt zgodny ze śladem źródłowym, brak komunikatów):

Obrazek



Na koniec jedna uwaga: Jak można było się spodziewać, podczas korzystania z opcji "Użyj mapy" z trasowaniem "Pieszy", tj. takim jakie zastosowałem w omawianych przykładach, nie pojawia się wirtualny partner, o którym wspominałem kilka postów wyżej. Zapewne tak samo będzie ze wszystkimi innymi sposobami trasowania poza: "trasy bezpośrednie".


PS.
Ostatni przypadek jest na tyle ciekawy, że przy mojej następnej wizycie w Bieszczadach postaram się przetestować go dokładniej i to zarówno z mapą GarminTopoActive jak też z Góry_2017. Wakacje za pasem, więc długo czekać nie będę :)
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Wt, 13 cze 2017 9:01

Czy ktoś używa Fenixa 5X do nawigacji na rowerze? Jak to się sprawdza?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Zachu » Wt, 13 cze 2017 13:44

Sprawdzasz w czasie jazdy godzinę?
Jedyne co mi przychodzi do głowy to ustawić alarm wibracyjny i na ręku wozić albo na kierowniku bip ale to na chodniku wszystko może być słabe a co dopiero gdzieś na szlaku.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 13 cze 2017 13:52

Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Zachu » Wt, 13 cze 2017 14:06

To że da się zamocować to nie znaczy że normalnie korzystać.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Wt, 13 cze 2017 14:12

- strasznie wielki ten uchwyt, przydałoby się coś w deseń Edge;
- skoro można szybko przełączać ekrany, to wystarczy,
- z dwa pola danych na ekranie mapy wystarczą - chyba się da.
Ogólnie rzecz biorąc, to chyba by się nadawał do moich wycieczek.
Ach, gdyby nie ta cena...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 13 cze 2017 14:19

Zachu napisał(a):To że da się zamocować to nie znaczy że normalnie korzystać.

"Normalnie" - to kwestia subiektywnych potrzeb. Cyferki są tak samo duże jak w polach danych ręczniaka czy edga, więc jeżeli komuś wystarczą 4 pola licznika, zegarek sprawdzi się tak samo dobrze jak każdy inny GPS. Jeżeli ktoś chce widzieć więcej pól od razu, albo pola na tle mapy, to przewaga ręczniaka czy edga jest już oczywista.

Marko napisał(a):- skoro można szybko przełączać ekrany, to wystarczy,

W ręczniakach też różnie z tym bywa. Wydaje się w zegarku jest to wygodniejsze niż w niejednym ręczniaku. Ponadto można ustawić automatyczne rolowanie/przewijanie ekranów.

Osobiście jestem zwolennikiem rozwiązań dedykowanych, ale jeżeli ktoś ma tylko 1 urządzenie, to jakoś wielkiego problemu z zegarkiem na kierownicy nie widzę, a mocowania mogą być różne. Na forum Garmina ktoś nawet publikował program do drukarki 3D, produkującej naprawdę zgrabny podkład pod zegarek.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Cz, 15 cze 2017 14:40

GPS Maniak napisał(a):Przypomnę, że śladem uproszczonym w kontekście Fenixa 5X nazywam ślad/kurs zawierający nie więcej niż 50 (60?) punktów.

Hmm. W przypadku nawigacji z wykorzystaniem kursów i opcji: "Podążaj za kursem", póki co, zdanie podtrzymuję, ale w przypadku nawigacji z wykorzystaniem kursów i opcji: "Użyj mapy", będzie trzeba ten limit podnieść. W każdym bądź razie wczoraj miałem taki przypadek:

Obrazek

Trasa krótka, więc podejrzewałem że ma mniej niż 60 pkt. Dzisiaj jednak coś mnie tknęło i sprawdziłem. Kurs ma 113 pkt.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Cz, 17 sie 2017 16:05

Nawiązując do "nieśmiertelnego tematu" autokalibracji w Epixie ( viewtopic.php?f=2&t=15119&start=360#p199117 ) taka ciekawostka związana z wysokościomierzem Fenixa5X. Podobnie jak w Epixie - opisany problem zauważyłem w przypadku włączonej autokalibracji.

Właściwie sformułowanie: "zauważyłem" nie jest tu odpowiednie, a to dlatego że podczas korzystania z zegarka wyznaczam sobie kolejne cele i w zasadzie jedyne co mnie interesuje (jeżeli chodzi o wysokość) to odległość pionowa do celu, a tu niczego podejrzanego nie zauważyłem, więc samym altimetrem zbytnio się nie interesowałem. Tyle, że podczas jednej ze wspólnych z wycieczek jakie na początku sierpnia odbyłem z popejem i Grzegorzem porównywaliśmy różne rzeczy w swoich zabawkach. Wówczas to okazało się, że mój Fenix5X, którego nie kalibruję ręcznie i nawet po przejechaniu trasy Poznań - Lesko zdaję się na autokalibrację, pokazał na Gawganiu ok. 30m mniej niż Polar Grzegorza :!: Sprawdziliśmy mapę, a dokładniej SRTM w Locusie i okazało się, że Fenix kłamie. Co ciekawe odległość pionową do celu, po osiągnięciu Gawgania pokazywał prawidłową, czyli ... zerową :!: Właśnie dlatego wcześniej na problem nie zwróciłem uwagi. Wszystko niby gra. Dochodzę do celu i zegarek tak właśnie to komunikuje: odległość pionowa do celu: +/- 2m :!:

Teoretycznie, mógłbym skalibrować ręcznie wysokościomierz, ale nie chciałem tracić ciągłości zapisu śladu, nie chciałem żadnych "schodków" w śladzie, więc odpuściłem. Na kolejnej wycieczce: Terka->Zatwarnica historia się powtórzyła. Po kolei stawiałem cele w zegarku, po kolei zegarek pokazywał wszystko prawidłowo, poza ... samą wysokością :?: :shock:

Prawdę powiedziawszy nie pomyślałem o tym, by na ekranie wyświetlić poza "wysokością", "wysokość GPS". Postaram się przy następnej górskiej wycieczce swoje niedopatrzenie naprawić, a problem zbadać szerzej - w tym także z wariantem typu: wyłączenie autokalibracji + kalibracja ręczna.

Ponieważ słowa czasami nie wszystko powiedzą - kilka screenów z opisem sytuacji:
* Terka rozpoczynamy wycieczkę. Czekam aż zegarek złapie fiksa. Złapał, ustabilizował. Altimetrem się nie interesuję. Włączam aktywność (na bazie wędrówka), wskazuję cel - przełęcz nad Terką:

Obrazek

Wysokość celu: ok. 590m. Tak mówią dane SRTM z Locusa. Z warstwicami sprawa zbliżona.
Punkty do zegarka wysłałem via IQMapReceiver, więc bez danych wysokości, które zegarek importuje sobie sam z DEM mapy.
Żeby przekonać się co mówią na ten temat DEM mapy, postawiłem sobie (później) w zegarku, w tym miejscu waypointa. Otóż wg DEM wysokość tej przełęczy również wynosi ok. 590m:

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (20.54 KiB) Przeglądane 17715 razy

Dochodzę do płaskiej i rozległej przełęczy. Co pokazuje zegarek w komputerze podróży?

Clipboard03.jpg
Clipboard03.jpg (17.93 KiB) Przeglądane 17715 razy

Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg (48.69 KiB) Przeglądane 17715 razy


Niby OK. Dystans pionowy do celu: 0m :D Ale wysokość: 561m.
I tak było z każdym kolejnym celem. Zawsze po dojściu do celu zegarek pokazuje +/- 2m do celu w pionie, ale jednocześnie pokazuje zaniżoną o ok. 30m wyskość. Ki czort? :shock: Skąd zegarek bierze dane do obliczenia PRAWIDŁOWEJ odległości pionowej do celu, skoro dane wysokościowe altimetru są przekłamane?

Celem dopełnienia obrazu całej sytuacji ślad zrzucony do Cennecta:

Obrazek

Tu jak widać też wysokość zaniżona o te nieszczęsne 30m. Ubaw po pachy.
Nawiasem mówiąc nie mam zamiaru zgłaszać tego Garminowi, bo jeszcze gotów zepsują to co działa prawidłowo: odległość pionowa co celu :wink: :lol:

Najbliższy wyjazd w góry we wrześniu. Może nie zapomnę pobawić się altimetrem skalibrowanym ręcznie. Ciekawe co wówczas "odkryję" :wink:

EDIT: Uzupełniając - info dla kolegów z EPIXem. Nie wiem jak jest w najnowszym FW, ale kiedy ja używałem EPIXa możliwości autokalibracji były bliźniacze do tych jaki znamy z Oregona 6xx: autokalibracja "raz", albo "ciągła". W Fenixie5X nie ma takiego wyboru. Po prostu jest opcja: autokalibracja wł/wył. i tyle.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Wojtek Szydlowski » Pn, 21 sie 2017 18:55

Próbuje przygotowac prosta trase, doslownie 4 punkty. Nazywam te punkty w Locusie po swojemu, ale ani za pomocaa gimportra ani IQMapReceivera nie mogee wyeksportowacc kursu z nazwami punktow. Caly czas mam 001, 002 itd. Czy jest na to jakis sposob?
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 22 sie 2017 11:23

Ze względu na to, że w komputerze podróży brak jest pola typu: "dystans pionowy do następnego", generalnie nie korzystam z tras. Wskazuję kolejne cele i w zasadzie mam "prawie" to samo co kilkupunktowa trasa, ale ...

... nie zmienia to faktu, że w ramach poznawania zegarka, bawiłem się dość dużo trasami i ten problem też mnie zaintrygował. :( Odpuściłem jednak temat katowania smartphona, gdy okazało się, że podobna sytuacja występuje w stricte garminowskich rozwiązaniach. Teraz powtórzyłem doświadczenie. Przygotowałem krótką trasę w BaseCamp, po czym opcją "Wyślij do", posłałem ją do Fenixa5.

Nowy-3.jpg

Zanim odłączyłem zegarek, sprawdziłem jakie informacje zostały wysłane do zegarka:

Nowy-4.jpg


Jak widać, w zegarku, w pliku temp wysłanym z BaseCampa, są nazwy punktów zwrotu (dla jasności: są to właśnie punkty zwrotu, a nie niezależne waypointy).
Niestety. W samym zegarku:

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (18.18 KiB) Przeglądane 17589 razy

Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg (11.38 KiB) Przeglądane 17589 razy


Punkty pośrednie to "001","002", "003". W związku z tym, że firmowa droga daje takie same rezultaty jak rozwiązanie mobilne z Locusem, temat odpuściłem.

W zasadzie można by było jeszcze przetestować opisywany przeze mnie w innych wątkach temat plików TCX i użycia specjalnych narzędzi na etapie konwersji do FIT, ale ponieważ nie jest to rozwiązanie mobilne jakoś nie mam veny, by to sprawdzić.

A tak na marginesie. Jakiś tydzień temu ukazała się aktualizacja smartphonowej wersji IQMapReceivera, która inaczej traktuje pliki ze znacznikami TRK i RTE, nadając tym drugim specjalną nazwę (dodane _R"):

Clipboard03.jpg
Clipboard03.jpg (12.69 KiB) Przeglądane 17589 razy

Niestety w materii nazw punktów pośrednich nic się nie zmieniło.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości

cron