Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » N, 24 wrz 2017 12:53

Z innego wątku/działu:
pmcomp napisał(a):Ekranik mapy jest mały. na szczęście można ustawić zoom pod swoje preferencje.

Przy założeniu, że zegarek nie służy do przeglądania mapy, a wyłącznie do przekazania informacji o lokalizacji/układzie najbliższych obiektów, faktycznie nie jest źle i to pomimo okrągłego wyświetlacza, a ponieważ poprzednio używałem "na ręce" Epixa, a przed nim Motoactiv - oba zegarki z prostokątnymi wyświetlaczami, tego właśnie, tj. kształtu Fenixa5, w kontekście wyświetlania mapy obawiałem się najbardziej.

Owszem nadal mam jakieś wewnętrzne, być może irracjonalne przekonanie, że prostokątny ekran lepiej nadaje się do wyświetlania mapy, zwłaszcza gdy tak jak w Motoactiv, czy ręczniakach - można ten ekranik ustawić pionowo, ale "okrągłą mapę" F5 zaakceptowałem dość szybko.

Wracając do wielkości ekranu. Oczywiście ze smartphonem czy choćby z Oregonem porównywać tego się nie da, ale już w przypadku garminowskich ręczniaków z mniejszym ekranem, różnica nie jest powalająca. W zasadzie to "tylko" (zapewne dla niektórych będzie to "aż") różnica 1 działki zoomu, czyli ustawiając w zegarku zoom=300m, widzimy w zasadzie to samo co przy zoom=200, typowego ręczniaka:

Nowy-2.jpg

Na fotce porównanie Fenixa 5 z Rino 530Hcx, których parka, w przeciwieństwie do mojego Oregona, nadal ma się dobrze i od czasu do czasu bywa wykorzystywana. Zwłaszcza w sezonie grzybowym, w Puszczy Noteckiej, gdzie brak zasięgu GSM, a gdzie moja lepsza połowa lepiej się czuje, wiedząc że mam ją w zasięgu "wzroku" (czytaj: zasięgu Garmina):

Nowy-4.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez pmcomp » Śr, 27 wrz 2017 19:35

Dzisiaj wraz z Fenixem pobiliśmy rekorda. Więcej możecie poczytać na moim blogu: https://hdtvpolska.com/forum/topic/3290 ... ent=424985

Lechu, jak widzisz trenuję cięzko przed październikowym zlotem :mrgreen: .

Tu Milówka:

Obrazek

jeszcze bez Fenixa. Musiałem wracać po własnych śladach.

Pozdro
pmcomp

(GPS klamoty i ... koty)
Avatar użytkownika
pmcomp
Początkujący
 
Posty: 72
Dołączył(a): So, 31 mar 2007 21:45
Lokalizacja: wieś pod Warsiawą

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Cz, 28 wrz 2017 9:30

Brawo TY :P
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez realBiker » Śr, 01 lis 2017 11:56

Na moim fx3 wysyłanie kursu via IQ nie bangla... plik gpx z lokusa zrobiony, w apce serwer włączony, apka podaje że widzi zegar i aplikacje na zegarku (mam w zegarku apke w wersji 2.3.2, na fx3 wersji widżetowej nie znalazłem). No i tyle... importuję plik gpx, widzę komunikat o poprawnej konwersji, w zegarku wciskam menu i nic, dalej ekran z info że mogę wysłać waypointy przyciskiem start.
Avatar użytkownika
realBiker
Bywalec
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz, 12 lip 2007 9:02
Lokalizacja: Gdynia

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 01 lis 2017 13:20

Taka funkcjonalność (wykorzystanie widżetu, przesyłanie śladów/kursów), tylko w Erze :(
Przykro mi, ale to właśnie jedna z podstawowych różnic, pomiędzy najnowszymi zabawkami Garmina, a tymi nieco starszymi. Pisałem o tym na początku tego wątku, wyraźnie rozróżniając wysyłanie punktów z wykorzystaniem apki:
GPS Maniak napisał(a): 
Dzisiaj (czerwiec 2017) w zakresie wysyłania punktów do zegarka, IQMapReceiver współpracuje z następującymi urządzeniami:
epix™
Forerunner® 935
fēnix® 3
HR fēnix® 3 HR
fēnix® 5
fēnix® 5S
fēnix® 5X
fēnix® Chronos

od poszerzonych możliwości nowszych urządzeń:
GPS Maniak napisał(a): 
W rok po premierze, autor IQMapReceiver wykorzystując nowe możliwości jakie oferują najnowsze urządzenia:
Forerunner® 935
fēnix® 5
fēnix® 5S
fēnix® 5X
fēnix® Chronos
przygotował - po stronie zegarka - wersję w postaci widżetu oraz rozszerzył działanie swojej aplikacji o możliwość wysyłania śladów, co w 100% rozwiązuje problemy użytkowników smartphonów nie obsługujących OTG.

W tym drugim przypadku brak na liście Fenixa3 i EPIXa. :( Problem leży po stronie wersji SDK, a jak znam życie i ciągotki Garmina do segmentowania rynku, na zmianę tej sytuacji bym nie liczył.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez realBiker » Śr, 01 lis 2017 14:41

Aha, no to dupa :(

Kombinuję właśnie przy kompie i w terenie nad jakimś rozwiązaniem. Co chcę uzyskać? Nawigację turn by turn przygotowaną na kompie (ew. na locusie).

Przetestowałem to co można zrobić w webowym GC no i działa ale wskazówki nawigacyjne są w miejscach wiadomych tylko dla GC i na dodatek nie mają etykiet tekstoqwych więc pole danych z nazwą kolejnego punktu jest puste, a na ekranie ze wskazówką przed punktem poza strzałką jest znak zapytania. Natomiast punkty drogi dodawane ręcznie pokazuje poprawnie ale nie można wybrać dla nich ikon i więc generalnie rozwiązanie słabe...

Trasę zaprojektowaną w locusie jak już wiem bezpośrednio do zegarka nie wyślę przez IQ...

Trasę zrobioną w GPSsies ze wskazówkami i punktami drogi tak jak chcę podobno da się wgrać po kablu USB. Widziałem w sieci tutorial na YT z konwersją pliku TXC do FIT i myk do NEWFILES na zegarze. Ale u mnie cos nie pykło bo w zegarku wylądował ślad bez punktów drogi i wskazówek a nawigacja prowadzi po węzłach ponumerowanych kolejnymi cyframi.

btw. kupując ten zegar po dłuuugiej przerwie od garmina (ostatnio to miałem 60csx bodajże) nawet mi do glowy nie przysżło że będą takie jaja z zaimportowaniem trasy :(
Avatar użytkownika
realBiker
Bywalec
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz, 12 lip 2007 9:02
Lokalizacja: Gdynia

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 01 lis 2017 14:58

Z tymi trasami zawierającymi stosowne punkty pośrednie, czy też komunikaty zwrotu, zrobiłem tylko 1 próbę i też mi to nie zadziałało. :? Ale opisana wyżej metoda jest chyba prawidłowa, bo Marko zrobił dla EPIXa testową trasę i jemu zadziałało. Pisaliśmy o tym kilka postów wcześniej.

W sumie jeżeli chodzi o mnie, temat odpuściłem, bo po pierwsze moje plany wycieczek/tras powstają w dużym stopniu w terenie, więc nie bardzo mam możliwość korzystania z PCta z całym dobytkiem, a ponadto mam zegarek z routowalną mapą, więc na wycieczkach, na których chcę mieć komunikaty o zwrotach, zdaję się na komunikaty generowane przez zegarek na podstawie mapy.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez realBiker » Śr, 01 lis 2017 15:24

W między czasie zrobiłem test z tym co jest w basecamp czyli Trasa. Program policzył trasę po kilku wskazanych punktach, zrobił wskazówki nawigacyjne w miejscach jakie uwazał za stosowne, nadał im nawet etykiety skręć w prawo itp. Punkty pośrednie trasy (nie waypointy) dają się edytować i zmieniłem im nazwy nawet. Wgrałem to po klablu do zegara, zaktualizował się i w kursach jest trasa. Na mapce ma kształt ok ale nawigacja pokazuje puste pole zamiast nazwy kolejnego punktu a odległość do kolejnego punktu = długość całej pętli. O dziwo strzałka pokazująca gdzie mam iść kieruje po trasie. No ale to i tak do niczego nie jest przydatne.

Sprawdzę jeszcze raz konwersję TCX 2 FIT ale z plikiem wyplutym z locusa. Jest szansa bo wygląda po wrzuceniu do zegara inaczej. Plik z GPSies w zegarku miał opcję edutuj gdzie były kolejne waypointy ponumerowane, podobnie jak pliki gpx importowane onlajnowym GC natomiast TCX z locusa przekonwertowany na FITa w zegarku nie ma opcji edytuj (kurs zrobiony w GC tez nie ma edytuj) więc światełko w tunelu jest.
Avatar użytkownika
realBiker
Bywalec
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz, 12 lip 2007 9:02
Lokalizacja: Gdynia

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez realBiker » Cz, 02 lis 2017 18:00

Ok, zrobiłem testy polowe kursu przygotowanego w Locus i przekonwertowanego TCX2FItem. Działa :)
Minus taki że planując w Lokusie mamy możliwość dodania 2 rodzajów punktów:
- punkty nawigacyjne z ikoną kierunku
- punkty drogi z własną nazwą
Te pierwsze w Lokusie są po polsku ale po exporcie pliku do TCX zachowują angielską nazwę
Te drugie za to mają ikonę chorągiewki, Locus nie daje możliwości wybrania ikonki.

Drugi trak jaki przygotowałem był zrobiony w GPSies. Ta usługa pozwala dodawać punkty do trasy z dowolna nazwą i dowolną ikoną z listy. Mamy tu wszelkie strzałki nawigacyjne obsługiwane przez zegarek (lewo, lekko w prawo itp) oraz zestaw ikonek typu punkt widokowy, atrakcja itp. Nie ma podziału na nawigacyjne i drogowe. Finalnie w TCK oba rodzaje punktów są zapisane w ten sam sposób jako <CoursePoint> więc Locus wprowadza sztuczny podział i zauważalnym minusem jest to że na traku widać punkt jako małą kropkę bez ikonki. Drugi mankament drogi przez TCXa to obcinanie długości nazw punktów do 10 znaków, zegarek daje możliwość wprowadzenia 15 znaków.

TCX przygotowany w GPSies i przekonwertowany nie działa jako TBT. Jego struktura jest trochę inna, ma dodatkową sekcję <Folders> na początku pliku. Próbowałem ujednolicić to do tego co exportuje Locus ale i tak nie działa. Być może rozbija się to o same wartości w tagach, Locus ma mniej miejsc po przeciknu w odłegłosciach itp.

Podsumowując da się zrobić porządny plan wycieczki z notyfikacjami nawigacyjnymi w wybranych miejscach i ciągłym prowadzeniem pomiędzy punktami, z nazwami dla każdego. Jest to trochę upierdliwe bo trzeba na koniec wgrać to do zegara po kablu. GC webowe robi to via BT no ale jak wiadomo jego wskazówki nawigacyjne są nieedytowalne i nie mają nazw i generalnie odnoszę wrażenie że sprzęt który kupiłem ma funkcjonalności dla których wykorzystania producent nie przygotował wspierającego oprogramowania...

Lechu, czy import do Fx5 trasy z Locusa vis IQmap zachowuje dane nawigacyjne i punkty drogowe z nazwami i prowadzeniem TBT? No i jesli możesz to wyjaśnij czemu to nie działa z Fx3? Wina apki czy zegarka?
Avatar użytkownika
realBiker
Bywalec
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz, 12 lip 2007 9:02
Lokalizacja: Gdynia

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Cz, 02 lis 2017 18:55

realBiker napisał(a):Lechu, czy import do Fx5 trasy z Locusa vis IQmap zachowuje dane nawigacyjne i punkty drogowe z nazwami i prowadzeniem TBT?

Nie.
realBiker napisał(a):Wina apki czy zegarka?

Może być że
1. z winy apki
2. ale być może apka działa tak jak działa z "winy" oprogramowania zegarków.

ad 1. Nie wiem jak od strony technicznej wygląda działanie IQMapReceiver oraz drugiej - chyba ciekawszej - apki jaką jest GImporter. Jednak obie apki operują na źródłach GPX, a nie TCX i nie wykluczone że tylko tu tkwi problem. Swego czasu na forum Garmina niektórzy użytkownicy naciskali na autora GImoprtera by dodał możliwość importu plików TCX, ale nic z tego nie wyszło, więc być może ...
ad. 2 Możliwe jest to, że Garmin w swoim SDK nie udostępnia innej możliwości bezprzewodowej wysyłki śladów niż te zastosowane w IQMapReceiver/GImporter. W efekcie programiści niezależnego oprogramowania nie mają wyjścia i muszą bazować - jak przypuszczam - na wysyłce GPXa do folderu NewFiles, a efekty tego są dokładnie takie same jak przy wysyłce śladu/trasy kabelkiem z BaseCampa. Tracimy zarówno informacje o zwrotach jak też nazwy własne punktów pośrednich, które przybierają nazwy wynikające z numeracji: "001","002","003" ...
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez realBiker » Cz, 02 lis 2017 22:13

Uf :) Ulżyło trochę. Myślałem że do piątki da się wlać elegancko cały track ze zwrotami itp. Będę musiał pogrzebać na natywnym forum garmina. Moim zdaniem wszystko rozbija się o to że soft GC jest tak okropnie kulawy jesli chodzi o tworzenie tych kursów. Bo to tylko kwestia tego? Z wysyłaniem nie ma problemu a cholera wie w jakiej postaci GC przechowuje dane w tej chmurze...
Avatar użytkownika
realBiker
Bywalec
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz, 12 lip 2007 9:02
Lokalizacja: Gdynia

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pt, 03 lis 2017 10:49

Osobiście podejrzewam, że problem może leżeć w SDK czyli narzędziach programistycznych udostępnionych przez Garmina. Podobnie przecież wygląda sprawa z parametrami związanymi z nawigacją. Nie przypominam sobie by w IQStore istniały niezależne pola danych z parametrem "dystans do celu", czy "odległość pionowa do celu", a nie wierzę że nikt z programistów nie odczuwa potrzeby dołożenia takiego parametru do swoich opracowań. Zakładam więc, że SDK na to nie pozwala, że Garmin zachował w tej materii monopol. Podobnie może być z transferem plików.

A co do komunikatów. F5X to trochę inna bajka niż F5 czy F5S. Nic nie stoi na przeszkodzie by podczas nawigacji po trasie przygotowanej w Locusie, pojawiły się komunikaty o zwrotach. Wystarczy zrezygnować z koncepcji pełnego kursu/śladu, wysłać do zegarka uproszczoną trasę i ustawić opcję: "trasowanie wg mapy". Gdy w zegarku mamy OSMa, trasa będzie miała ten sam przebieg jaki miałaby pełna ścieżka wygenerowana przez BRoutera w Locusie. No i będą komunikaty - tak jak w ręczniaku.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Marko » Pt, 03 lis 2017 11:20

Cały Garmin - Garmin Connect jako "chmura" jest już bliski ideałowi.
Niemniej znów wyszła niedoróbka, zgodnie z tym, co piszecie.
Jak dla mnie GC Mobile spełnia swoją rolę do podglądu trasy.
Nie rozumiem tylko dlaczego, nawet w wersji desktopowej, wsadzili najgorszą kompilację OSM - bez szlaków, co woła o pomstę do nieba!
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pt, 03 lis 2017 13:41

@realBiker Wśród użytkowników zegarków bezmapowych, bardzo dużą popularnością cieszy się apka dwMap. Co prawda korzystając z apki tracimy w pewien sposób pełną funkcjonalność zegarka, dostępną podczas wykorzystywania aktywności, ale o ile dobrze kojarzę, apka rozwiązuje wszystkie problemy/oczekiwania nawigacyjne.

https://apps.garmin.com/pl-PL/apps/2750 ... FA513A9590
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix5 / 5S / 5X w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez realBiker » Pt, 03 lis 2017 20:53

Dzięki, wczoraj na to trafiłem i wygląda obiecująco ale tylko w wersji komercyjnej. Nie skusze się w sumie tylko dlatego że chcę korzystać z wbudowanych aktywności + nawigacja (4funn). W weekend robię trasę koło 30 km i spróbuję to ogarnąć na kursie przekonwertowanym z Locusa + garść wp wgranych wia IQ :)
Avatar użytkownika
realBiker
Bywalec
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz, 12 lip 2007 9:02
Lokalizacja: Gdynia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości