eTrex 10 - brak zapisu wyprawy - prośba o pomoc.

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

eTrex 10 - brak zapisu wyprawy - prośba o pomoc.

Postprzez Turabat » Wt, 17 paź 2017 11:49

Witam,

Właśnie wróciłem z długiej 40-dniowej wyprawy kajakowej po Polsce, podczas której jako pierwszy przepłynąłem kajakiem z zachodu na wschód.
Tuż przed podróżą nieszczęśliwie utopiłem mój sprawdzony GPS i w ostatniej chwili dokupiłem coś najprostszego (eTrex10), co miałem nadzieję, że zapisze całą trasę.
GPS podczas całej podróży grzecznie dodawał pokonane kilometry - łącznie wyszło 1 792 km - co tylko mnie utwierdzało w przekonaniu, że bez problemu będę miał zapis śladu z całej wyprawy.
Niestety w domu, po podłączaniu urządzenia do komputera, okazało się, że zapisane jest tylko 5 ostatnich dni i co najwyżej, to mogę sobie zrobić zdjęcie wyświetlacza, który pokazuje cały dystans.

I tu przechodzimy do mojego właściwego pytania - czy może coś robię po prostu źle i ten zapis w całości jest w urządzeniu? (robiłem odczyt przez BaseCamp).
Prośba w takim razie o poradę, jak go wyciągnąć?

I druga opcja, że tak ma już być, bo ten GPS tylko tyle zapisuje - i wtedy inne pytanie - skoro na ekranie mam sumę wszystkich kilometrów, ilość godzin ruchu itp. - to czy da się to w jakiejś formie wyciągnąć z GPS-a i wrzucić do pliku, który byłby dodatkowym potwierdzeniem mojej wyprawy?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam
Dariusz Kuźniarski
Turabat
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 17 paź 2017 7:53

Re: eTrex 10 - brak zapisu wyprawy - prośba o pomoc.

Postprzez jatu4 » Wt, 17 paź 2017 11:58

A masz w folderze gpx podfolder archive? Poszukaj tam.
W terenie: Garmin Oregon 450
W mieście: Locus
Avatar użytkownika
jatu4
Bywalec
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pn, 17 sie 2009 11:56

Re: eTrex 10 - brak zapisu wyprawy - prośba o pomoc.

Postprzez Turabat » Wt, 17 paź 2017 12:07

nie mam takiego pliku - w folderze GPX mam tam zapisane kilka małych plików waypoint po 2 kb.
Jest tam natomiast folder Current, a w nim plik Current.gpx o rozmiarze 2MB - otworzyłem ten plik w google earth i jest w nim zapis ostatnich 5 dni.

Może ktoś potrafi mi w takim razie doradzić, jak wyciągnąć ten zapis, który jest w danych komputera podróży i pokazuje całkowity dystans?
Turabat
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 17 paź 2017 7:53

Re: eTrex 10 - brak zapisu wyprawy - prośba o pomoc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 17 paź 2017 14:46

Zacznijmy od tego, że w przypadku ręczniaka Garmina należy odróżnić dwa rodzaje śladów:
* "Bieżący" czyli ten do którego dodawane są na bieżąco kolejne punkty, kolejne pozycje GPS oraz
* "Zapisany" (zarchiwizowany), który - skrótowo rzecz ujmując - powstaje przez kopiowanie śladu bieżącego. Bieżący ślad może zostać "zapisany"/zarchiwizowany ręcznie lub automatycznie - cyklicznie (np. codziennie), bądź po przekroczeniu limitu danych (zapełnieniu bufora). To kwestia ustawień odbiornika.
No i właśnie. Kolejna sprawa. Ślady Garmina mają ograniczenia związane z maksymalną ilością punktów. W przypadku Etrexa10 jest to 10 tys. pkt. Po przekroczeniu tej ilości, najstarsze pozycje zostają zastąpione/nadpisane nowymi. Stąd te ostatnie 5 dni. Reszta zapewne przepadła, przez nadpisanie pozycji.

Znając system, należałoby postępować tak: Wykonywać codzienną archiwizację/zapis śladu bieżącego, po czym zerować ślad bieżący. W ciągu 40 dni miałbyś 40 pojedynczych śladów, które można by było potem w odpowiednim sofcie połączyć w jeden. Przynajmniej teoretycznie tak można było postąpić. W praktyce, w przypadku Etrexa10 mogłoby to być i tak niewykonalne, gdyż odbiornik ma zbyt małą pamięć, by zmieścić 40 w miarę pełnych śladów. Krótko mówiąc: mogłoby się udać, ale ... niekoniecznie. Taki już urok Etrexa10. :(

Turabat napisał(a):jak wyciągnąć ten zapis, który jest w danych komputera podróży i pokazuje całkowity dystans?

Informacje pokazywane przez komputer podróży, a ślad w postaci pliku GPX, to - przynajmniej w przypadku Garmina - dwa niezależne byty. Owszem, przy "zapisywaniu" (archiwizowaniu) śladu bieżącego, pojedyncze dane z komputera podróży (np. dystans) trafią do nagłówka pliku GPX, więc nie wykluczone że informacja o długości całego dystansu zostanie zapisana, ale przebiegu bezpowrotnie utraconej trasy i tak już nie odzyskasz.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: eTrex 10 - brak zapisu wyprawy - prośba o pomoc.

Postprzez roro » Wt, 17 paź 2017 16:14

Etrex 10 należy do odbiorników nowszej generacji nie przypuszczam, że posiada opcję "zawijaj ślad".

W nowszych odbiornikach nie ma możliwości wyboru opcji "nie archiwizuj", jest tylko kwestia w jaki sposób ślad
ma być archiwizowany.

Jeżeli ślad bieżący przekroczy umowną liczbę punktów bez ( żadnej) naszej ingerencji część śladu bieżącego powinna być zarchiwizowana.

Etrex 10 nie ma niezbyt wielkiej dostępnej pamięć, ale pomimo to pamięć odbiornika powinna zawierać przynajmniej
kilka śladów zarchiwizowanych ( eTrex 10 może zapisać 100 śladów) ...... dlaczego tak się nie stało, można domniemywać, że ślad bieżący
został usunięty przed zarchiwizowaniem.
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: eTrex 10 - brak zapisu wyprawy - prośba o pomoc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 17 paź 2017 18:17

roro napisał(a):Etrex 10 należy do odbiorników nowszej generacji nie przypuszczam, że posiada opcję "zawijaj ślad".

Nie twierdzę, że posiada taką opcję, ale gdy ślad osiągnie 10.000 pkt, coś musi się wydarzyć. O ile pamięć mnie nie myli, w takiej sytuacji odbiornik "wycina" (najstarsze?) 2.000 pkt i w tak zwolnionym miejscu, zaczyna zapisywać nowe punkty. Gdzieś o tym chyba było na Garniaku.
roro napisał(a):W nowszych odbiornikach nie ma możliwości wyboru opcji "nie archiwizuj", jest tylko kwestia w jaki sposób ślad ma być archiwizowany.

Zdarzają się wyjątki. :wink: Nie twierdzę że na pewno tak jest obecnie (nie mam pod ręką 10-tki, którą na rowerze używa mój wnuczek), ale blisko 5 lat temu pisałem:
GPS Maniak napisał(a):@Wodzirej. W 10-tce (FW 2.90) w konfiguracji śladów nie widzę opcji: "Autoarchiwizacja".

Oryginalny tekst: viewtopic.php?f=13&t=12670&p=157322#p157317

roro napisał(a): ( eTrex 10 może zapisać 100 śladów)

100 to maksymalna ilość obsługiwanych plików. Jest jednak małe "ale". Otóż pełen ślad, czyli 10.000 pkt to plik o objętości ok 2MB. 100 śladów to łącznie 200 MB, a odbiornik ma pamięci mniej niż 10 MB :wink:
roro napisał(a):dlaczego tak się nie stało, można domniemywać, że ślad bieżący został usunięty przed zarchiwizowaniem.

Optowałbym za tym, że w 10-tce nadal nie ma autoarchiwizacji.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: eTrex 10 - brak zapisu wyprawy - prośba o pomoc.

Postprzez wodzirej » Śr, 18 paź 2017 3:25

roro napisał(a):Etrex 10 należy do odbiorników nowszej generacji nie przypuszczam, że posiada opcję "zawijaj ślad".

Wygrzebałem z szuflady 10-tkę i sprawdziłem. FW 3.40 - nie posiada opcji "zawijaj ślad".

GPS Maniak napisał(a):[Optowałbym za tym, że w 10-tce nadal nie ma autoarchiwizacji.

FW 3.40 - nadal nie ma autoarchiwizacji.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: eTrex 10 - brak zapisu wyprawy - prośba o pomoc.

Postprzez jatu4 » Śr, 18 paź 2017 8:52

Sprawdziłem ślad autora wątku. Miał 9998 zapisanych punktów. W specyfikacji etrexa 10 jest info o pamięci na 10 tyś punktów w śladzie. W folderze gpx nie ma innych zapisanych danych. Moim zdaniem etrex w tej sytuacji nadpisywał najstarsze punkty w śladzie. Dane moim zdaniem nie do odzyskania. Ale autor robił po drodze dużo zdjęć, jeśli miał opcję zapisywania z geolokalizacją to można na tej podstawie choć częściowo odtworzyć przebieg trasy.
W terenie: Garmin Oregon 450
W mieście: Locus
Avatar użytkownika
jatu4
Bywalec
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pn, 17 sie 2009 11:56

Re: eTrex 10 - brak zapisu wyprawy - prośba o pomoc.

Postprzez Rafael » Pn, 23 paź 2017 20:34

Jeżdżę z 10tką na rowerze . Zdarzaja mi się całodzienne wyprawy ponad 200km.
I faktycznie jest tak że jeśli nie zapisze śladu w "przyznanym" limicie 10,000 pkt Etrex nadpisuje jednocześnie "zjadajac" początek trasy.
Praktycznie jest tak że około setnego km (interwał zapisu mam ustawiony na "dystans" co 10 m), zapisuje ślad w pamięci i uruchamiam drugi limit 10.000.
Inaczej jeśli tego nie zrobię na wyświetlaczu owszem zobaczę 200km,czas ,średnią itp ale w zapisanym pliku gpx* śladzie już tylko ostatnie ok 100km.
Taki urok limitacji punktów śladu i małej pamięci Etrexa 10.
Etrex jest w stanie pomieści około 3 pełnych śladów 10.000pkt.
Jeśli chcesz zapisywać długie trasy to musisz gdzieś exportować pliki na bieżąco i łączyć je potem w jeden większy. Są do tego odp. narzędzia.
Zaniwestuj w 20x tam już jest karta pamięci która jest lekiem na to całe dziwactwo.
Rafael
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): N, 06 gru 2015 13:14

Re: eTrex 10 - brak zapisu wyprawy - prośba o pomoc.

Postprzez wodzirej » Pn, 23 paź 2017 21:30

Rafael napisał(a): Etrex 10 jest w stanie pomieści około 3 pełnych śladów 10.000pkt.

100 śladów po 10K punktów:
https://buy.garmin.com/en-US/US/p/87768#specs

Rafael napisał(a): Zaniwestuj w 20x tam już jest karta pamięci która jest lekiem na to całe dziwactwo.

Karta microSD oraz pamięć etrexa 20x = 3.7 GB:
https://buy.garmin.com/en-US/US/p/518046#specs
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: eTrex 10 - brak zapisu wyprawy - prośba o pomoc.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 23 paź 2017 21:46

wodzirej napisał(a):
Rafael napisał(a): Etrex 10 jest w stanie pomieści około 3 pełnych śladów 10.000pkt.

100 śladów po 10K punktów:
https://buy.garmin.com/en-US/US/p/87768#specs

Oj, oj. Nie tak prędko :wink: Garmin, podając w tak nieprecyzyjny sposób specyfikację, wprowadza w błąd.
OK. Specyfikacja mówi że pojedynczy ślad może mieć maksymalnie 10k pkt, a maksymalna ilość plików ze śladami wynosi 100, ale to tylko pół prawdy. Należy bowiem mieć świadomość ograniczenia związanego z pamięcią Etrexa10. Otóż do zapisania 100 śladów po 10k punktów potrzeba ponad 200 MB przestrzeni dyskowej, podczas gdy w Etrexie10 jest tylko ... ok. 9 MB :!:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: eTrex 10 - brak zapisu wyprawy - prośba o pomoc.

Postprzez Marko » Wt, 24 paź 2017 13:07

Rafael napisał(a):Zaniwestuj w 20x tam już jest karta pamięci która jest lekiem na to całe dziwactwo.

To już "se ne vrati", obecnie ślady zapisywane są WYŁĄCZNIE w pamięci wewnętrznej.

Oczywiście, 20-tka daje możliwość zapisywania długich śladów (po przekroczeniu liczby punktów zostaną one podzielone).
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości