Fenix 5 Błędy w pomiarach długości basenów

O seriach Forerunner, Edge, Approach i Swim, oprogramowaniu Garmin Training Center i SportTracks, serwisie Garmin Connect, a także o innych rozwiązaniach dla biegaczy, cyklistów, narciarzy, wioślarzy oraz uprawiających inne dyscypliny sportowe w których przydatny może być GPS.

Moderator: Azzie

Fenix 5 Błędy w pomiarach długości basenów

Postprzez Dadits » Cz, 01 lut 2018 9:40

Witam serdecznie,
gdzieś od miesiąca jestem posiadaczem Fenixa 5, jest to mój pierwszy sprzęt takiego typu. Często bywam na basenie, jeżdżę na rowerze oraz biegam. Co do biegania, jazdy na rowerze z Garminem wszystko jest w najlepszym porządku, tak podczas pływania na każdej sesji jest problem z poprawnym naliczaniem odległości przepłyniętych basenów. Podczas sesji pływackiej nie korzystam z przycisku lap ani żadnego zatrzymywania czasy ani interwałów, rozpoczynam płynięcie - przepływam dystans, dotykam krawędzi, płynę z powrotem.

Przykład 1:
Basen 25m
Nawrót - bez nawrotu - dotknięcie krawędzi basenu i płynięcie z powrotem.
Styl - kraul
Dystans - 1000m
Rozpoczęcie 25m - odepchnięcie nogami od krawędzi basenu, na pierwszych sesjach dłuższa chwila po wodą, na późniejszych szybkie wynurzenie i przejście do właściwego machania rękami.

Zegarek potrafi mi naliczyć 3 długości podczas przepłynięcia 25m. Po czterdziestu przepłyniętych długościach najczęściej na wyświetlaczu mam ~50-60 długości (extra 10 - 20 !!). Czasami natomiast gubi długości powodując, że końcowy dystans nie ma sensu.
Zaobserwowałem, że w zależności od tego w jaki sposób się odpycham od krawędzi to czasami nienaliczana jest długość - im dłużej przebywam pod wodą na rozpoczęciu tym częściej długość nie jest naliczana, co ma sens zapewne dlatego, że zegarek jest prawie bez ruchu - powinien tylko akcelerometr działać.

Przykład 2:
Basen 50m
Nawrót - bez nawrotu - dotknięcie krawędzi basenu i płynięcie z powrotem.
Styl - kraul
Dystans - 1000m
Rozpoczęcie 50m - odepchnięcie nogami od krawędzi, szybkie wynurzenie i przejście do właściwego machania rękami.

Kilka sesji zakończonych, żadna nie zakończyła się poprawnym wynikiem. Do około 10 długości względnie wygląda wszystko ok - wydaje mi się, że z racji, że poprawiłem start. W późniejszej części sekcji, zaczyna się psuć, przepłynięte 50m naliczane jak 150m, czasem 200m!! Tak więc kończąc sesję, przepłynięcia 1000m na wyświetlaczy Garmina potrafię mieć - dystans przepłynięcia 1600m!

Sprawdziłem ustawienia aktywności tj. długości basenu itp, nie wiem co jeszcze mogę zrobić aby poprawić te pomiary. Może znacie jakieś metody na poprawienie dokładności tego urządzenia, jak Wam działa aktywność basena? Gdzie mogę znaleźć taką pomoc. Znalazłem poradnik na stronie Garmina: https://support.garmin.com/faqSearch/en-US/faq/content/iS2KcmGiVb4djrE1lri8i7, nie miałem jeszcze możliwości przetestowania tego, tj nie nakładałem zegarka na drugą rękę, nie stosowałem pause, nic.
Dadits
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 01 lut 2018 9:09

Re: Fenix 5 Błędy w pomiarach długości basenów

Postprzez sandra.lagodna » Pn, 19 lut 2018 9:37

Cześć,
mam ten sam problem - mam ustawioną długość 25m basenu, przy zrobieniu 2 basenów nagle Garmin nalicza 75m, czyli jedną długość więcej. Nie pomogła ani pauza, ani zatrzymanie treningu i uruchomienie go od nowa. Dalej było jeszcze gorzej - całkiem zwariował i też potrafił policzyć na jednym basenie 3 długości.

Zastanawiam się czy nie jest to związane z jakimiś błędami w pływaniu - w stylu. Garmina założył mój chłopak, jemu naliczało dobrze. Chciałam oddawać na gwarancję, ale chyba w tej sytuacji nie ma to sensu...

Może ktoś ma jakiś pomysł czym to może być spowodowane?
sandra.lagodna
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 19 lut 2018 9:25

Re: Fenix 5 Błędy w pomiarach długości basenów

Postprzez Dadits » Wt, 20 lut 2018 11:37

Cześć,
dzięki za odpowiedź. Próbowałem już zmieniać styl 'machania ręką'. Nie mam pojęcia od czego to może zależeć, stosowałem się do angielskich poradników 'jak polepszyć dokładność' - niestety nie ma złotego środka. W dalszym ciągu mogę przepłynąć 15 x 50m bez błędu i podczas ostatnich 5-ciu długości potrafię złapać 400m. Czasami są to pierwsze długości, kiedy błędnie jest naliczane, czasami późniejsze. Również próbowałem stosować LAP, STOP - niestety bez pozytywnego rezultatu. Mało tego, mam ustawiony alarm co 100m. Pierwszy alarm zazwyczaj uruchamia mi się po przepłynięciu ~160m?! i później już mniej więcej co 100 metrów, szkoda tylko, że te 100m według zegarka występuje w połowie długości basenu. Próbowałem się mocno / słabo odpychać na nawrotce - bez skutku. Nie mam pojęcia w jaki sposób Garmin oblicza te długości, ale niestety w moim przypadku jest to praktycznie bezużyteczne - nie było wizyty na basenie, gdzie Garmin dobrze działał, za każdym razem manualnie muszę edytować moją aktywność.

Po 3 miesiącach użytkowania Garmina, z pełną świadomością mogę powiedzieć, że nie jest on wart swojej ceny i następnym razem na pewno ukłonie się w stronę konkurencji. Jego dokładność co do długości jest straszna i nie mówię tu tylko o pływaniu. Podczas jazdy na rowerze, po przejechaniu 65km według licznika rowerowego oraz GPS w telefonie ( tutaj różnica jest bardzo mała ) - Garmin pokaże mi 62km. Bardzo szybko zaczyna gubić metry / kilometry podczas podróży.

Podczas biegu zegarek również potrafi pokazać różne pomiary, po przebiegnięciu takiego samego dystansu.
Dadits
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 01 lut 2018 9:09

Re: Fenix 5 Błędy w pomiarach długości basenów

Postprzez Trb » Cz, 01 mar 2018 1:06

używam fenixa 3 HR.

ostatnio na basenie 25m zrobiłem 72 długości co daje 1800 metrów.
Fenix policzył 1950 metrów:)
https://connect.garmin.com/modern/activity/2499926341
Trb
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 01 mar 2018 0:56

Re: Fenix 5 Błędy w pomiarach długości basenów

Postprzez morfeusz » N, 11 mar 2018 18:08

Witam
Mam ten sam problem z Fenixem 5. Znalazłeś jakieś rozwiązanie.
morfeusz
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 11 mar 2018 17:53

Re: Fenix 5 Błędy w pomiarach długości basenów

Postprzez Dadits » Śr, 14 mar 2018 13:08

Niestety nie. Na chwilę obecną korzystam z http://www.swimmingwatchtools.com/ do edytowania moim aktywności basenowych. Niestety nie jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ moje konto jest powiązane z kontem Strava, na które automatycznie wysyłane są moje aktywności. Tak więc, na Stravę wejdzie błędna aktywność.
Dadits
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 01 lut 2018 9:09

Re: Fenix 5 Błędy w pomiarach długości basenów

Postprzez dolorek » Cz, 19 wrz 2019 15:50

Temat stary, ale trafiłam na niego szukając przyczyny nieprawidłowego liczenia basenów przez mojego fenixa 5s.
Być może odpowiedź jest tutaj https://www.suunto.com/pl-pl/Wsparcie/f ... w-basenie/.
Będę dzisiaj testować te rady :-)
dolorek
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): Cz, 18 cze 2009 7:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fenix 5 Błędy w pomiarach długości basenów

Postprzez dolorek » Pn, 23 wrz 2019 11:48

Potwierdzam, że u mnie problem z liczeniem basenów zniknął jak przestałam zaraz po odbiciu od ściany robić ruchy rękami. Teraz liczy idealnie.
dolorek
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): Cz, 18 cze 2009 7:45
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Na sportowo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość