F5x - dobre działanie alarmu burzowego

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

F5x - dobre działanie alarmu burzowego

Postprzez septimus19 » Wt, 01 paź 2019 10:36

W niedzielę ku mojemu zaskoczenie zadziałał alarm burzowy , Fenix 5X ostrzegł mnie przed Mortimerem. Nie wierzyłem że to kiedyś naprawią a jednak .
Fenix 5 dawno nie jest "szczeniakiem" a poprawki softu w toku. Sprawdzę jak ten alarm zadziała na Górze św.Anny.

Co prawda nie nie planowałem już kupić ale ten zegarek mi się podoba https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/p/64137 ... -02157-24#
Ostatnio edytowano Wt, 01 paź 2019 16:25 przez sdsyc, łącznie edytowano 1 raz
Powód: zmiana linku
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: fenix 6

Postprzez jerzy » Wt, 01 paź 2019 16:22

Ja już go kiedyś widziałem, więc nie jest to dla mnie dziwne. A zegarki już od 4-ki (oczywiście x) są naprawdę dobre. Te bez x'a pewnie też, ale ponieważ nie przynależą do mojej bajki, więc mówię tylko o x'sie.
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Re: F5x - dobre działanie alarmu burzowego

Postprzez sdsyc » Wt, 01 paź 2019 16:37

septimus19 napisał(a):Sprawdzę jak ten alarm zadziała na Górze św.Anny.

To zależy, co ustawisz w Ustawienia > Czujniki i akcesoria > Barometr

https://www8.garmin.com/manuals/webhelp ... 6793A.html

Tryb zegarka
Umożliwia ustawienie czujnika wykorzystywanego w trybie zegarka. W przypadku opcji Auto wykorzystywany jest zarówno wysokościomierz, jak i barometr, w zależności od ruchu. Można użyć opcji Wysokościomierz, jeśli podczas aktywności mają miejsce zmiany wysokości lub opcji Barometr , jeśli podczas aktywności wysokość się nie zmienia.

;-)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: F5x - dobre działanie alarmu burzowego

Postprzez septimus19 » Śr, 02 paź 2019 4:08

Ustawie BAROMETR , w Suunto TRYB BAROMETRYCZNY w Suunto zawsze alarm na Górze/ jadę A4 / przy pogodzie wyżowej i stabilnym ciśnieniu aktywuje się ,ciekawe jak będzie w Garminie.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: F5x - dobre działanie alarmu burzowego

Postprzez sdsyc » Śr, 02 paź 2019 7:21

W celach ekperymentalnych może to ma sens.
Praktycznie nie, o czym pisaliśmy http://garniak.pl/viewtopic.php?p=196967#p196967
Instrukcja wyraźnie mówi, że
Barometr , jeśli podczas aktywności wysokość się nie zmienia
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: F5x - dobre działanie alarmu burzowego

Postprzez septimus19 » Cz, 03 paź 2019 2:43

Dzięki za info i link ,może skorzystają inni forumowicze ,ja doskonale znam te zagadnienie. Pisałem o tym wielokrotnie na forum . Napisze jeszcze raz baromet aby pracować prawidłowo musi stać w miejscu, ten tradycyjny np , na półce w domu. Czujnik ciśnienia w ręczniakach i zegarkach Garmin działa na tej samej zasadzie.
Rozwiązania alti-baro w Suunto uważam za wzorcowe ,alarm burzowy w Suunto działa OK ,mam jeszcze ten zegarek :D Alarm w Epixie nie działa , w F5 zadziałał :D parę dni temu. Sprawdzę jeszcze jego działanie na Gorze ,muszę jeszcze sprawdzić jego ustawienie ,w Suunto parametry alarmu ustawione są' na sztywno ,w tej chwili nie pamięta wartości ,sprawdzę ....
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: F5x - dobre działanie alarmu burzowego

Postprzez Mariusz65 » Wt, 08 paź 2019 8:26

septimus19 napisał(a):jadę A4 / przy pogodzie wyżowej i stabilnym ciśnieniu aktywuje się ,ciekawe jak będzie w Garminie.

To normalne i dobrze świadczy o Suunto. Przy jeździe samochodem często następuje duży, gwałtowny skok ciśnienia wewnątrz pojazdu.
Skąd zegarek miałby wiedzieć, że to nie spadek ciśnienia mogący zapowiadać burzę. Nie ma informacji, że jedziesz samochodem :wink:
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: F5x - dobre działanie alarmu burzowego

Postprzez sdsyc » Wt, 08 paź 2019 11:09

W trybie auto ( nie mylić z autem ;-) ) po szybkości zmiany ciśnienia.
Wjeżdżanie autem, windą, wchodzenie po schodach - powinno być rozpoznane jako zmiana wysokości i nie powinien się pokazać alarm burzowy.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: F5x - dobre działanie alarmu burzowego

Postprzez Mariusz65 » Wt, 08 paź 2019 11:53

Jeżeli chodzi o jazdę samochodem to nie jest taki krótki "pik" jak przy windzie. Czasem dochodzą jeszcze do tego różnice wysokości, pomimo że na oko okolica wydaje się dość płaska.
Mój zegarek Suunto (bez GPS) włącza czasami fałszywy alarm burzowy w samochodzie. Chociaż nie zdarza się to często i nie mam mu tego za złe. :wink:
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: F5x - dobre działanie alarmu burzowego

Postprzez sdsyc » Wt, 08 paź 2019 18:22

Powoli się robi OT z moim wydatnym udziałem ;-)
A... Zapomniałem dodać, że szybkości zmiany ciśnienia sprytny programista ma do dyspozycji wskazania wysokości z GPS, które też może wykorzystać w algorytmie, którego działanie sprawdzimy np. w aucie w trybie auto :-)
Jak masz ustawiony Suunto gdy pojawiają się te samochodowe alarmy burzowe?
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: F5x - dobre działanie alarmu burzowego

Postprzez septimus19 » Śr, 09 paź 2019 4:20

Tryb auto w zegarkach Garmina ,ciekawe jak to działa ? :?: W trybie zegarka GPS jest wyłączony i co wtedy ? Tryb automatyczny w Suunto wiem jak to działa :D
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: F5x - dobre działanie alarmu burzowego

Postprzez Mariusz65 » Śr, 09 paź 2019 9:13

sdsyc napisał(a):Jak masz ustawiony Suunto gdy pojawiają się te samochodowe alarmy burzowe?

Jeśli chodzi o mnie, to mam Suunto Core (to zegarek bez GPS). Tam nie ma specjalnych ustawień (prostota to jego zaleta :wink: ). Po prostu włącza się alarm burzowy w funkcji barometru i tyle.
Mam go 3 lata i działa bez zarzutu. Barometr, wysokościomierz, termometr, kompas - bardzo precyzyjne.
Te alarmy w samochodzie nie są jakieś częste. Może raz na miesiąc przy jeździe na dystansie kilkadziesiąt km i więcej. Naprawdę żaden problem.
Narzekałbym gdyby było odwrotnie i alarm by się nie włączał. Czasem lepiej mieć ostrzeżenie na zapas niż wcale :wink:
Załączniki
Suunto_Core.jpg
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron