[News] Garmin Overlander

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez Miszel » Pn, 28 paź 2019 10:49

Co do pionu i poziomu: wszystko wskazuje na niedoróbkę. Skoro pozostałe ekrany da się do pionu, a ten stricte nawigacyjny nie, to znaczy że chłopcy z Garmina (dziewczęta raczej by na to wpadły...) mieli jak zwykle kiepski dzień. Nic nowego. Jedyna sensowna rada to zgłosić ten babol do nich. A potem czekać aż liczba takich zgłoszeń osiągnie jakąś niewiadomą masę krytyczną i to poprawią.

Wrócę jeszcze do sprawy Google Play:
Pisałeś, że zainstalowałeś MAPS.ME bezpośrednio z strony www Google'a. Na tym ostatnim filmiku powyżej przeglądasz ustawienia Androida i pozycję 'Aplikacje' i tam nie ma tego MAPS.ME (do np. ew. deinstalacji). Pytanie: czy był tam po zainstalowaniu, a potem odinstalowałeś go, czy też nigdy się nie pojawił w tym właśnie menu?

Zdrówko,
Miszel
Monterra (+XRV750)
Avatar użytkownika
Miszel
Bywalec
 
Posty: 274
Dołączył(a): Wt, 09 cze 2009 5:56
Lokalizacja: Arctica Twin

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez irko » Pn, 28 paź 2019 12:10

Nigdy się tam nie pojawił niestety ...
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 459
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez Zachu » Pt, 01 lis 2019 10:16

Tu taka ciekawostka z USA.
Gość chyba dostał do testów a może kupił Overladera ale wcześniej używał iPada i programu jakiegoś (jest pod jego filmami odnośnik) do turystyki 4x4. Zapewne w Garminie jest mapa Topo OSM a na iP. Tu można zobaczyć jaka dokładność jest map :) https://youtu.be/zIZpthtRQ-I?t=795 jak by coś link popsuło to od 13:26 oglądać ale warto całość.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez irko » Wt, 05 lis 2019 12:07

Moja opinia nt nawigacji:

http://www.bluephoto.pl/garmin-overland ... droznikow/

Tak wyglada w porównaniu z moim NUVI
Załączniki
garmin_overlander___IMG_1458.jpg
garmin_overlander___IMG_1497.jpg
garmin_overlander___IMG_9749.jpg
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 459
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez djds » Pn, 18 lis 2019 1:15

Słuchajcie, kupiłem wczoraj Overlandera i prawdę mówiąc zastanawiam się czy go nie zwrócić. Pierwsze i zasadnicze pytanie jest takie, w którym momencie to urządzenie służy do nawigacji terenowej? Możliwe, że coś przeoczyłem, albo po prostu to jest jakiś bubel. Zarówno w trybie "drive" jak i "explore" nawigacja prowadzi dokładnie po tych samych droga (asfalty). Mam wbite w opcjach drogi nieutwardzone i najkrótszą trasę, a mimo tego nawigacja po bezdrożu jest zerowa. Nie ma możliwości wrzucenia map *.img, prawdopodobnie nie da się zrobić trasy z wrzuconego zbioru punktów w pliku *.gpx. Ponadto po załadowaniu samych punktów z takiego pliku nie są wyświetlane ich nazwy (same niebieskie chorągiewki). Możliwe, że robię coś nie tak, chociaż ślęczę nad Overlanderem już 3 godziny i nici. Macie może jakieś sugestie, wskazówki? Urządzonko kupiłem do samochodu terenowego i na chwilę obecną nie spełnia niestety swojej funkcji...
djds
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 27 paź 2015 11:14

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez sdsyc » Pn, 18 lis 2019 8:39

Wg testu Irko jest możliwość wgrania alternatywnych map i tras.

O mapie topograficznej w menu Explore i OSM z garmin.openstreetmap.nl
MAPA. Niestety nie można na niej wytyczać drogi z prowadzeniem. Można obserwować swoja pozycje, można jechać śladem, można nawet wytyczyć „z palca” ślad po którym chcielibyśmy się poruszać ale komunikatów drogowych i wytyczania drogi nie da się przeprowadzić. Wielka szkoda. Oczywiście da się ten problem ominąć. Wystarczy wejść na garmin.openstreetmap.nl i pobrać na nawigacje potrzebą mapę a następnie wgrać na kartę. Wówczas jeśli wybierzemy w menu wyświetlanie mapy OSM zamiast CNE, będzie ona widoczna, routowalna i dostępna w części DRIVE… Tylko że trzeba umieć to zrobić i wykonać to samemu. Garmin nie pomaga…


W następnym akapicie o nawigowaniu wg śladu - nie wiem, czy Irko pisał o śladzie wgranym do odbiornika, czy zarejestrowanym przez odbiornik.
Tak samo jest z zapisanym śladem. Nie możemy poruszać się po nim z komunikatami głosowymi. Po wybraniu opcji nawiguj po śladzie urządzenie przerzuci nas do DRIVE i doprowadzi do początku śladu i koniec, dalej już trzeba jechać uważnie obserwując ekranik, po kresce na mapie.

Ja bym spróbował załadowac ślad z gpx przez BaseCamp.

O trasie planowanej w BaseCamp
Inaczej jest z trasą stworzona w Base Camp. Po wyświetleniu jej w bibliotece, pojawia się ekran podzielony na pół, na którego lewej części jest pokazana mapa i przebieg trasy a z prawej informacje o drodze oraz cztery ikony. Wciśniecie trzeciej, z trójkątem przerzuca nas do części DRIVE, i już możemy jechać dokładnie taką droga jaką sobie zaplanowaliśmy, z tradycyjnymi komunikatami głosowymi.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez djds » Pn, 18 lis 2019 9:55

Tak przeczytałem artykuł zaraz po tym jak wrzuciłem posta :P Tylko nadal mam wiele pytań a część rzeczy po prostu nie wiem jak zrobić. Informacji w necie na ten temat po postu brak. Także jeśli Irko czyta to, co w tej chwili piszemy, to bardzo proszę o pomoc :)
djds
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 27 paź 2015 11:14

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez olaf » Pt, 22 lis 2019 1:22

Siema. Niepokojące rzeczy tu czytam, bo przymierzam sie do zakupu Overlandera. Myślałem o dobrym następcy nuvi 3597 LMT, a chyba do tej pory nic lepszego nie ma - myślałem ze Overlander, ale jak na razie wygląda na to, że jest niedopracowany... :|
nüvi 3597 LMT + CNE i UMPpcPL, ecoRoute HD
nüvi 660FM + CNE 2008NT + GPMapa 2007.1 + UMPpcPl
Avatar użytkownika
olaf
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Cz, 08 lis 2007 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez irko » Śr, 27 lis 2019 0:51

olaf napisał(a):myślałem ze Overlander, ale jak na razie wygląda na to, że jest niedopracowany... :|


A co najbardziej ci przeszkadza?
3597 LMT to zwykła, drogowa nawigacja, Overlander to jednak maszynka do czegoś innego.
Jeśli nie potrzebujesz nagrywać śladu lub wgrywać do nawigacji żeby po nim jeżdzić to wydatek niepotrzebny dla Ciebie.
Jesli jednak chciałbyś to nic innego poza Montaną nie ma
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 459
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez Zachu » Śr, 27 lis 2019 18:58

Zumo jest. Nawet do jednej wersji Dacia dawali. Nie pamiętam nazwy ale okrutne okrągłe halogeny na dachu i naklejki z różą wiatrów.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez irko » Cz, 28 lis 2019 8:26

Zumo pozwala na jazdę po śladzie?
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 459
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez Miszel » Cz, 28 lis 2019 10:57

W starych zumo (jeszcze 550) obsługa śladów była "turystyczna". W nowych pewnie też? - dlaczego by mieli to usuwać?

Zastanawia mnie jednak co innego:
W Garminie przecież nie pracują idioci, mają naprawdę duże doświadczenie, całkiem często niezłe pomysły.. Jeśli chodzi o sam hardware i jakość jego wykonania, to cały czas są na topie (choć już nie jedyni!). Ale gdy przyjrzymy się rozwiązaniom software'owym... uff... I mam tu na myśli nie tyle liczne niedoróbki i babole, mozolnie usuwane w kolejnych aktualizacjach (to osobna historia), co podstawowe koncepcje. Oczywiście chodzi tu o tego Androida.

Oprzeć urządzenie nawigacyjne o Androida? Naprawdę bardzo dobry pomysł!! Szczególnie dla zastosowań turystycznych/offroadowych/enduro/eksploracyjnych/etc. - oprócz map garminowskich, genialnego zarządzania trackami, punktami, będziemy wtedy mieć dostęp do mnóstwa innych programów mapowych i pomocniczych. Całość doceni każdy kto schodzi choćby na kilka dni z asfaltu. Tylko... oops... tenże android został zamknięty na głucho i w ten sposób powstał jeszcze jeden niby-zumo, nadmuchany do większych rozmiarów... Jaki jest wobec tego sens przejścia na androida? Pieniądze dla Google'a i koszty pisania nowego software'u pod inny system by otrzymać w gruncie rzeczy to samo co już jest w ofercie?

Overlander to już druga przymiarka Garmina do Androida. Pierwszą była Monterra. Mimo zupełnie archaicznej wersji Androida ("4.0.4" nawet te jakieś 5-6 lat temu to było muzeum) i początkowo powalającej ilości baboli software'owych, była to próba o wiele bardziej udana. Udana właśnie dlatego, że Android tam był otwarty, z dostępem do play.google. Próba tak bardzo udana, dzisiaj mam 2 szt. tego modelu, intensywnie je użytkuję i nadal uważam, że jest on perfekcyjnie utrafiony w zapotrzebowanie i ciągle w zasadzie nie ma konkurencji w całkiem licznych sytuacjach.
Dlaczego Garmin nie kontynuuje tego pomysłu?

OK, to tylko takie użalanie, trochę przy okazji..

Zdrówko,
Miszel
Monterra (+XRV750)
Avatar użytkownika
Miszel
Bywalec
 
Posty: 274
Dołączył(a): Wt, 09 cze 2009 5:56
Lokalizacja: Arctica Twin

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez adbok » Wt, 04 lut 2020 21:22

Cześć,
Taką ciekawostkę znalazłem https://www.pocketnavigation.de/2019/10 ... navi-apps/ wygląda na to, że kilka aplikacji działa (instalacja APK).
Pytanie kto ma Overlandera ? Potrzebowałbym kopii katalogu POI.
Pozdrawiam
Adam
adbok
Początkujący
 
Posty: 55
Dołączył(a): Śr, 21 maja 2014 9:53

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez grzes » N, 24 maja 2020 5:55

Cześć,
Wczoraj po raz pierwszy jeździłem z Overlanderem w terenie.
Jedna rzecz strasznie mi doskwiera mianowicie szerokość sladu po którym jadę wyświetlanego na mapie topo.
Da się to jakoś zmienić?
Widzę cienka czerwona linie co do końca jest komfortowe.
Chciałbym zmienić kolor i szerokość.

W porównaniu do używanego przez lata Oregona jest zupełnie inaczej. Widzę że Garmin bardziej promuje Explore niż Basecamp. I na razie widzę że trudniej wrzucić ślad czy trasę z Basecamp do Overlandera.

To takie pierwsze uwagi.
grzes
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Śr, 24 mar 2010 15:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: [News] Garmin Overlander

Postprzez Andy B. » Wt, 14 lip 2020 0:19

Witam Szanownych Forumowiczów ponownie,
Od tygodnia korzystam z Garmin Overlander i chciałbym podzielić się kilkoma refleksjami, tak na gorąco.

Urządzenie kupiłem do samochodu terenowego, przy czym nie od razu miał to być Overlander, bo mając inne Garminy (samochodowe oraz GPSMap 62stc) przymierzałem się początkowo do GPSMAP 276CX; natomiast za Overlanderem przemawiał większy ekran (7 cali zamiast pięciu), fabrycznie załadowane mapy drogowe City Navigator oraz bardzo wygodny uchwyt magnetyczny.

Poza tym urządzenie jest młodsze (chociaż wybieranie młodszych trąci szowinizmem).

Tyle o zaletach, natomiast niedogodności - oczywiście z mojego punktu widzenia - to przede wszystkim wyświetlacz, który w silnym słońcu nie jest tak czytelny, jak te znane z urządzeń outdoorowych (jak GPSMAP 276cx na przykład).
Kolejny minusik za brak możliwości szybkiego przełączenia z widoku 3D na 2D w trybie samochodowym Drive (czyli z City Navigatorem), co w typowych Nuvi jest oczywistością.
Następna rzecz, której mi brakuje, to brak możliwości szybkiego oznaczenia punktu na mapie, czyli takiego "przycisku" MARK czy MOB. Znów trzeba gmerać w menu, by oznaczyć punkt.
Ostatni minusik za słabo czytelne pola danych w trybie Explore, czyli z mapami topograficznymi, zwłaszcza gdy mamy silne słońce.

Gdyby 276cx występował w Europie w wersji Automotive Bundle (jak w USA, model 010-01607-05), czyli z podstawą wyposażoną w głośnik oraz załadowanymi mapami City Navigator, to raczej zamiast Overlandera byłby 276cx. Ale my nie USA, w takiej konfiguracji tego sprzętu się nie kupi, trudno.
Można uchwyt nabyć osobno, a do tego mapę City Navigator Europe, ale tu pojawia się problem z aktualizacjami - nie ma już City Navigator Europe w wersji na płycie, do której mozna było nabyć kartę zdrapkę z aktualizacją na wieki... Innymi słowy CNE byłaby aktualna w chwili zakupu, a ewentualna aktualizacja oznaczałaby po prostu nabycie nowej mapy.

Ktoś mógłby zapytać czemu nie chciałem dwóch urządzeń, np. Nuvi z CNE i do tego 276cx... Nie chciałem, bo potrzebowałem tylko jednego urządzenia, nie dwóch; Overlander zdawał się być najlepszym wyborem. Poza tym ten Garmin ma także wbudowany klinometr, barometr i wysokościomierz.

Do Overlandera dołączony jest uchwyt RAM z przyssawką - dokupiłem do niego jeszcze ramię RAM montowane do śruby fotela pasażera, żeby nie zasłaniać sobie widoków. Tu niestety mamy zonk, bo Overlander jest duży i dosyć ciężki, a to wszystko razem sprawia, iż w czasie jazdy trzęsie się na ramieniu RAM (za to fajnie wygląda), dołączona przyssawka jest lepsza. Tyle tylko, że przyssawki - nawet te ramowskie - potrafią czasem odkleić się od szyby i urządzenie ląduje na podłodze, najczęściej w najgorszym możliwym momencie.

Ramię RAM mocowane do śruby fotela eliminuje ten problem - Garmin trzyma się jak przyspawany, ale za to buja się i trzęsie, co w połączeniu ze wskazaną wcześniej niedogodnością w postaci mało czytelnych ikonek w trybie Explore sprawia, iż korzystanie z nawigacji jest w czasie jazdy po bezdrożach mocno utrudnione (po naszych asfaltach zresztą też, bo też się trzęsie i drży).

Tyle na temat Garmin Overlander, gdyby Szanowni Forumowicze mieli pytania związane z urządzeniem oraz dokupionym uchwytem, to proszę pytać.
Andy B.
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn, 13 lip 2020 23:28

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości