Regulamin Opencaching - zmiany/propozycje

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Regulamin Opencaching - zmiany/propozycje

Postprzez Bas » Cz, 21 lut 2008 21:30

Proponuje wlasnie w tym miejscu skladac propozycje zmian lub czego NIE zyczycie sobie zmieniac w dotychczasowym regulaminie.

Proponuje rowniez:
- podawac konkretne punkty (a nie: chcialabym i boje sie) i ewentualne uzasadnienie
- stosowac konstruktywna krytyke, tzn. nie potepiac w czambul dotychczasowych propozycji nie dajac nic od siebie
- nie dyskutowac zajadle nad poszczegolnym punktami

Kto bedzie chcial: przeczyta, zapozna sie, wyrobi sobie opinie...
Pozniej mozna to zlozyc w nie/rozsadna calosc ;)
Drazliwe punkty poddamy szybkiemu glosowaniu i bedzie po sprawie (mam nadzieje), a calosc zatwierdzi Rada ;)

Zwroccie uwage na temat skrzynek w miejscach "zabronionych"...
Wiecie o jakich zmianach rozmawiamy, wiec nie bede sie powtarzac 8)

Zapraszam do klawiatur :roll:

Regulamin jest na stronie:
http://www.opencaching.pl/articles.php?page=impressum

ostatnia zmiana: 22.02.
Ostatnio edytowano Pt, 22 lut 2008 18:15 przez Bas, łącznie edytowano 1 raz
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ted68 » Cz, 21 lut 2008 21:52

Dotychczasowe punkty regulaminu
# Skrzynki powinny być ukrywane w miejscach ogólnie dostępnych
# Ukrywający musi mieć zgodę właściciela miejsca w którym ma być ukryta skrzynka

proponuje zmienic nastepujaco:
# Skrzynki powinny byc zakladane w miejscach ogolnie dostepnych i bezpiecznych
# Jesli teren jest prywatny, chroniony, to chowajacy musi miec zgode wlasciciela terenu na ukrycie cecha
# Jesli teren jest niebezpieczny (stroma skarpa, niebezpieczne ruiny, woda, itp) powinno to byc bardzo dokladnie opisane
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez Bas » Cz, 21 lut 2008 22:09

Mysle, ze regulamin powinien byc mozliwie krotki. Stawialbym (mimo wszystko) na rozsadek geocacherow i w miare mozliwosci ograniczyl zakazy/nakazy. Pamietajmy, ze regulamin nie moze byc martwy -> powinnismy go stosowac -> jesli cos ustalimy, to pozniej nie bedzie stekania, ze skrzynka jest wbrew zasadom, ktore sami ustalilismy.

Miejsca szczegolne (cmentarze, scisle miejsca kultu - nie park obok kosciola) trzeba bedzie wymienic w regulaminie: to dla tych malo domyslnych osob 8)

Miejsca chronione, Parki narodowe (PN) maja kilka stref o roznych uprawnieniach. Na dodatek jeden PN drugiemu nie jest rowny. Pomyslcie o tym gdy bedziecie ukladac punkty, zeby nie wylac dziecka z kapiela...
Juz chyba lepiej czegos nie dopowiedziec, niz zakreslic zbyt szeroki zakres restrykcji...

Bylbym za punktem w stylu:
# nie wolno zakladac skrzynek tradycyjnych w miejscach zabronionych dla osob postronnych/bez szczegolnych uprawnien (czyli tam, gdzie nie moze wejsc zwykly obywatel)

(zdjecie do tego punktu i wyjasnienie dodatkowe zamieszcze jutro)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Dziku » Cz, 21 lut 2008 22:17

Ted - ale pierwszy z proponowanych przez Ciebie punktów przecz trzeciemu. No bo skoro w niebezpiecznych nie wolno - to po co pisać co robic jak się w takim miejscu ukryje? Ja bym ten punkt zostawił jak jest.

# Skrzynki powinny byc zakladane w miejscach ogolnie dostepnych.
(miejsce ogólnie dostepne wszak wcale nie musi być dostępne łatwo...)

# Jesli skrzynka ukrywana jest na terenie prywatnym lub chronionym - na chowającym spoczywa obowiązek uzyskania stosownej zgody od wlasciciela terenu.
(w sumie to samo - tylko inaczej mi się napisało)

# Wszystkie niebezpieczeństwa jakie mogą się pojawić w czasie szukania skrzynki muszą być opisane we wskazówkach.
(zostawiłbym jak jest)

# Jeśli do odszukania skrzynki wymagany jest jakis konkretny specjalistyczny sprzęt (np łódka, lina, latarka) powinno to być dokładnie wyszczególnione w niekodowanej części opisu skrzynki
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ted68 » Cz, 21 lut 2008 22:32

Dziku napisał(a):Ted - ale pierwszy z proponowanych przez Ciebie punktów przecz trzeciemu. No bo skoro w niebezpiecznych nie wolno - to po co pisać co robic jak się w takim miejscu ukryje?

No, nie do konca sie zgodze - sformulowanie "powinny byc" nie oznacza ze TYLKO tak. Powinny byc zakladane w miejscach ogolnie dostepnych i bezpiecznych - a reszta to pewne odstepstwa, pewne wyjatki. W miejscach ogolnie dostepnych i bezpiecznych po prostu zakladasz i juz - w wyjatkowych spoczywaja na zakladajacym dodatkowe OBOWIAZKI - takie cos mialem na mysli.
Pewnie mozna to lepiej opisac :)
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez ted68 » Cz, 21 lut 2008 23:06

Przeredagowalbym regulamin w ten sposob by jasno we wstepie napisac ze serwis OC jest tylko do rejestracji skrzynek, do ich oglaszania by inni mogli ich szukac i ze OC nie ponosi zadnej odpowiedzialnosci ich zawartosc i efekty ich uzycia. W ten sposob mozna by zrezygnowac z tych punktow:
# Właściciel skrzynki jest odpowiedzialny za szkody, które mogą powstać przez użycie skrzynki
# Ukrywanie skrzynek na własną odpowiedzialność (tzn autor ponosi wszystkie konsekwencje wynikąjace z tego faktu jako autor skrzynki) - Opencaching PL nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody wynikłe z tej czynności
# Skrzynka oraz jej opis nie może zawierać treści/zawartości niezgodnych z prawem lub niebezpiecznych, szczególnie dotyczy to ochrony praw autorskich, ochrony młodocianych oraz ochrony środowiska
# Szukanie odbywa się na własną odpowiedzialność i we własnym interesie. Opencaching.pl nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe wynikłe z tej czynności
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez Bas » Pt, 22 lut 2008 18:47

Bylbym za punktem w stylu:
# nie wolno zakladac skrzynek tradycyjnych w miejscach zabronionych dla osob postronnych/bez szczegolnych uprawnien (czyli tam, gdzie nie moze wejsc zwykly obywatel)

fotka:
Obrazek

Temat nie jest z sufitu - 80 metrow dalej jest cache.
Jestem zdania, zeby nie zakladac skrzynek w miejscach gdzie jest to szczegolnie wyrazone.
Jesli chodzi o KPN: bylem tam kilka razy, podoba mi sie, ludzi jest tam mnostwo i skrzyneczka tu, czy tam nikomu nie zaszkodzi, ALE w takich miejscach jak powyzsze skrzynki byc nie powinno - jak dla mnie. Rozumiem, ze moze ktos lubi nasluchiwac, czy lesnik nie idzie, a moze w ogole go to nie wzrusza, ale jesli uwazacie, ze skrzynki moga byc w takich miejscach, to niech to bedzie ujete w opisie...

ted68 napisał(a):jasno we wstepie napisac ze serwis OC jest tylko do rejestracji skrzynek, do ich oglaszania by inni mogli ich szukac i ze OC nie ponosi zadnej odpowiedzialnosci ich zawartosc i efekty ich uzycia.


Takie ujecie tematu przerzuciloby odpowiedzialnosc na autorow skrzynek - moze wtedy wszyscy byliby szczesliwi?

Nie zapobiegloby to powstawaniu skrzynek, ktore doprowadzily nas tutaj... co mozna dodatkowo umiescic w regulach zabawy.
Ostatnio edytowano Pt, 22 lut 2008 19:14 przez Bas, łącznie edytowano 1 raz
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ted68 » Pt, 22 lut 2008 18:59

Bas napisał(a):
Takie ujecie tematu przerzuciloby odpowiedzialnosc na autorow skrzynek - moze wtedy wszyscy byliby szczesliwi?

Nie zapobiegloby to powstawaniu skrzynek, ktore doprowadzily nas tutaj... co mozna dodatkowo umiescic w regulach zabawy.

Dokladnie o to mi chodzilo, zeby odpowiadal wlasciciel skrzynki.
Byly zarzuty ze powstanie inkwizycja, ze "jakies" grono wybranych chce myslec za innych, chce cenzurowac skrzynki.
A przeciez chodzi o to by serwis istnial nadal, by mozna dalej sie bawic w chowanie i znajdowanie skrzynek poznajac przy okazji rozne ciekawe miejsca i zeby nie bylo sytuacji ze jeden czy kilku maniakow ekstremalnych wrazen nie popsulo zabawy reszcie.
Przeciez np Poczta Polska nie odpowiada za tresc dostarczanych listow - podobnie moze byc tutaj - skrzynka musi spelniac podstawowe warunki by ja zarejestrowac w serwisie OC - a cala reszta odpowiedzialnosci spada na zakladajacego i szukajacych.
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez elales » Pt, 22 lut 2008 19:16

Podpisuję się pod powyższymi propozycjami punktów do regulaminu. Sama mam natomiast wątpliwość związaną z moją skrzynką. W dyskusjach o tym, gdzie nie zakładać skrzynek powtarza się cmentarz. Ja założyłam skrzynkę na starym niszczejącym cmentarzu żydowskim, nie powiem, po dłuższym zastanowieniu. Kierowałam się tym, żeby zwrócić uwagę na to miejsce, które wygląda na trochę zapomniane. Miałam nadzieję, że odwiedzający poszukiwacze przy okazji wyniosą trochę puszek po piwie i butelek po wódce. A samą skrzynkę schowałam tak, żeby niczego nie dewastować - jest ukryta w szparze drzewa i każdy poszukiwacz, który tam zajdzie, od razu ją znajdzie, więc niczego nawet nie będzie przekładał. Nie znalazłam dobrego miejsca poza terenem cmentarza, a zresztą sens jej był taki, żeby właśnie wejść na cmentarz. Czy ta skrzynka będzie naruszać nasz nowy regulamin?
Obrazek
elales
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): N, 30 wrz 2007 7:32
Lokalizacja: Kraków

Postprzez ted68 » Pt, 22 lut 2008 19:20

Wedlug mnie - jesli jest to stary, nieuzywany od lat cmentarz i wyraznie w opisie wskazalas ze trzeba szukac w drzewie, w dziupli czy szparze, ze nie trzeba nic przekopywac - to jest OK. Ja bym sie nie czepial - ale pewnie znajda sie bardziej rygorystycznie nastawione osoby
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez Dziku » Pt, 22 lut 2008 20:14

elales napisał(a):(...)samą skrzynkę schowałam tak, żeby niczego nie dewastować - jest ukryta w szparze drzewa i każdy poszukiwacz, który tam zajdzie, od razu ją znajdzie
(...)Czy ta skrzynka będzie naruszać nasz nowy regulamin?

Jak dla mnie - jest ok 8)
A cmentarz w Lesku - bardzo piękny. Gdy pierwszy raz byłem w Lesku - to w zasadzie jechałem specjalnie po to by go zobaczyć.
Nawet na starym i nieużywanym cmentarzu osobiście nie ukrywałbym skrzynki za pomoca saperki. Mam pewne hmmm uczulenie (czy może dużą nietolerancję) dla osób nielegalnie rozkopujących stare cmentarze. Nie chciałbym być pomylony z taką osobą, ani nie chciałbym by przeze mnie ktoś został uznany za hienę cmentarną. Ot i wszystko. Na stary cmentarz wolę zabrać znicz... Albo poszukać geokesza np w dziupli drzewa. 8) Geokeszowanie ma ogromny repertuar - nie koniecznie trzeba ryć w ziemi jak jakiś... borsuk :wink: :lol:
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Bas » Wt, 26 lut 2008 19:57

Wyglada na to, ze nie zyczymy sobie zmiany regulaminu ;)
Wlasciwie to zdecydowanej wiekszosci z nas regulamin jest niepotrzebny, a nawet szkodliwy, bo... JEST.
Nie miejsce tu i czas, zeby wnikac w przyczyny takiej postawy. Na pewno sa tu wieloletnie poklady sprzeciwu wobec jakiejkolwiek wladzy, oporu z zalozenia i zdrowego rozsadku tez, bo otacza nas morze (jak nie ocean) bzdurnych i martwych przepisow... Nawet w zabawie obowiazuja reguly, ale najlepsza zabawa jest wtedy, gdy regul nie ma lub sa lekcewazone, czyz nie?

Co do skrzynek dotychczasowych uwazam, ze prawo nie dziala wstecz. Mija nam za to kolejna szansa na zatrzymanie powstawania byle jakich skrzynek.

Nie widac wielu chetnych do zmian, wiec proponuje nie robic rabanu przy poszczegolnych skrzynkach, czy tez ich bojkotowac, bo faktycznie mozna odniesc wrazenie, ze jest to nagonka na mlodych geocacherow, skoro nie ma w takim dzialaniu glebszej motywacji.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ted68 » Wt, 26 lut 2008 20:08

Czy z tego co piszesz trzeba wyciagnac wniosek taki ze proponujesz jednopunktowy regulamin?

1. Podstawowa i jedyna zasada - nie ma zadnych zasad.

No nie wiem. Jasne ze prawo nie powinno dzialac wstecz ale byly juz wielokrotnie ostre rozmowy na temat poszczegolnych skrzynek, byly problemy z nazwami a raczej prawami autorskimi do pomyslu na nazwe. Ludzi przybywa , problemow tez bedzie przybywalo. Jesli nie postaramy sie tego JAKOS zapisac, to dosc szybko moze sie przeistoczyc w sytuacje taka, ze "starzy wyjadacze" czy "osoby z wiekszym doswiadczeniem" beda mogly wiele a na mlodych bedzie nagonka - jak to sam nazwales.
Ja swoje propozycje zmian przedstawilem - jesli nie ma innych chetnych - to zaproponuj jakas wersje ostateczna, to znaczy taka ktora bedzie mozna wystawic pod glosowanie.

Pewnie Mela zaraz skontruje ze Ted sie znowu napina - ale trudno, jakos to przezyje :twisted:
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez Bas » Wt, 26 lut 2008 21:38

Moje zdanie:
- skrzynki powinny byc w miejscach, w ktorych WOLNO przebywac.
- byloby dobrze ograniczyc powstawanie skrzynek beznadziejnych

Skrzynki dotychczasowe, ktore budza kontrowersje - jesli uda sie autora przekonac, to zmodyfikowac polozenie/wlasciwosci skrzynki - na spokojnie, bez pospiechu, bez czasowych limitow...

Ja rozumiem, ze sa ludzie ktorzy musza chodzic po murku, wydmie, choc obok jest chodnik. Dzieci tak chodza - im to uchodzi.
Rozumiem tez, ze niektorzy potrzebuja dodatkowego zastrzyku emocji i widza go wlasnie w takim dzialaniu.
Nie rozumiem tylko dlaczego chca to realizowac pod flaga geocachingu...
Poza tym to jest zabawa w terenie czesto odleglym od miejsca zamieszkania - nie po to jade do skrzynki, zeby na miejscu przeczytac tabliczke "wstep wzbroniony". Takie informacje powinny byc w opisie, jezeli juz taka skrzynka ma istniec, bo rozumiem, ze zakladamy skrzynki, zeby INNI je odwiedzali...

Czasami ktos parkuje na trawniku... bo nie bylo miejsca na parkingu, a czasami zatarasuje autem wyjazd z parkingu i gdzies sobie pojdzie - niewazne, ze inni nie wyjada. Zwykle tlumaczenie jest takie samo.

Jezeli nie mozna zalozyc skrzynki tradycyjnej, to mozna sprobowac zalozyc wirtualna... lub nie zakladac wcale.

Takie jest moje podejscie do geocachingu.
Rozumiem, ze wiele osob widzi to zupelnie inaczej ;)
_________________________________________

Regulamin/Zasady:
- forsowalbym obarczenie odpowiedzialnoscia autora skrzynki, a nie serwis.
- poczekajmy jeszcze kilka dni - moze ktos jeszcze zabierze glos???

W koncu ma to byc regulamin dla NAS, a nie dla kilku osob ;)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Bas » Wt, 26 lut 2008 21:47

I jeszcze dobrze byloby, zeby skrzynki byly zakladane tam, gdzie jest cos ciekawego, gdzie jest ladny punkt widokowy lub ktos ma pomysl niecodzienny i intrygujacy.
Ciekawe, ze taka opinia czesto jest wyglaszana przez osoby nowe... a po pewnym czasie te glosy nikna... Moze wcale nie jestesmy tak dynamiczni i kreatywni jak sie wydaje - moze toczymy sie z ogromna bezwladnoscia i nie ma na razie takiej sily, ktora zmienilaby nasz bieg (o kierunku nie wspomne ;)).
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości