feature request .... ortografia

O funkcjonowaniu Garniaka, czyli po co to forum i kto za tym stoi, a także dyskusje o tym, w jakim kierunku nasze forum powinno podążać.

Moderator: Admin

Postprzez beetle-m » N, 03 sie 2008 12:14

Mariusz63 napisał(a):Przykro mi to pisać, ale po przeczytaniu postów pewnej osoby, uważam że bardziej od przycisku sprawdzania pisowni potrzebny jest przycisk ignoruj, jeżeli można go dodać to bardzo proszę.
W nowej wersji phpBB 3.0 (wkrótce) będzie taka możliwość. Cierpliwości.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Postprzez wug » Wt, 02 wrz 2008 18:12

wanmic1 napisał(a):To wszystko to zwyczajne lenistwo

To wszystko, to zwyczajne nieuctwo !
Pozdrawiam.
____________________ Nüvi Nuvi760T ; Nuvi1490T; Nuvi 3590LMT +CNE NT 2017.10
wug
Bywalec
 
Posty: 304
Dołączył(a): Pt, 09 lis 2007 18:43
Lokalizacja: Strasbourg

Re: feature request .... ortografia

Postprzez irko » Pn, 18 maja 2009 13:43

Raczej lenistwo jednak ...
Nawet użytszkodnik niedouczony, znający swoje ograniczenia z odrobina chęci może wprowadzić tekst do Worda i sprawdzić pisownie.
Poza tym np przeglądarka Google Chrome ma taki moduł wbudowany.

Trzeba tylko chcieć.

Co do kasowania jestem przeciw. Wzbudza to agresje i podejrzenia o cenzurę.
Piętnować jak najbardziej tak.
Kto tak pisze - niech się wstydzi...
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 459
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: feature request .... ortografia

Postprzez wug » Pn, 18 maja 2009 18:13

irko napisał(a):Raczej lenistwo jednak ...


Kolego "irko", zgadzam sie z wieloma Twoimi opiniami, ale tu obstaje twardo przy swoim - nieuctwo !
Pozdrawiam.
____________________ Nüvi Nuvi760T ; Nuvi1490T; Nuvi 3590LMT +CNE NT 2017.10
wug
Bywalec
 
Posty: 304
Dołączył(a): Pt, 09 lis 2007 18:43
Lokalizacja: Strasbourg

Re: feature request .... ortografia

Postprzez saper » Pn, 18 maja 2009 19:44

Powiem krótko, gówno prawda. Wug nie jesteś lekarzem, więc nie decyduj, co jest chorobą a co nieuctwem. Wystarczy, że już o tym decydują informatycy, konstruktorzy i inni wysoko kształceni pracownicy NFZ, którzy o medycynie nie mają pojęcia. A potem według tychże osób np. gruźlica od początku 2009 r. klasyfikowana jest, jako choroba niezakaźna.
Ja osobiście jestem dyslektykiem i nikt z was tak naprawdę nie wie ile trudu i wysiłku sprawia mi poprawne napisanie czegokolwiek i jeśli ktoś nazywa mnie nieukiem to obraża mnie bardziej niż ja ktosia, który czyta moje posty z błędami. Dodam jeszcze, iż mimo tej ułomności (nieuctwa) ukończyłem studia wyższe i jestem uważany za jednego z lepszych fizyków w zakładzie, w którym pracuję.

ps. być może, dlatego że zawsze wolałem czytać literaturę techniczną niż tą ubraną w piękne słowa typu bursztynowy świerzop, skuwka i zasuwka.
Ostatnio edytowano Pn, 18 maja 2009 19:52 przez saper, łącznie edytowano 1 raz
Nuvi 760, Oregon 300 nuMaps Lifetime + ostatnia GPMapa, HTCwildfire + 3-oś kompas, Navigon, Rmaps.
Samsung Galaxy tab p-1000 + mapamap PL-2011Q3
Avatar użytkownika
saper
Bywalec
 
Posty: 735
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 18:07
Lokalizacja: Zaklików

Re: feature request .... ortografia

Postprzez chopin67 » Pn, 18 maja 2009 19:47

po przeczytaniu powyższego wątku pragnę dopisać jedną uwagę...
mimo wszystko więcej tolerancji dla tych co mają problem z ortografią, stylistyką, gramatyką itp. :wink:
pozdrawiam chopin67
Nuvi 765T v.Taivan GPMapa 2009.3 + CNE NT 2010.3 + UMP pcPL; TomTom GO750; AsusA 636N + Automapa
Avatar użytkownika
chopin67
Bywalec
 
Posty: 322
Dołączył(a): So, 18 paź 2008 11:54
Lokalizacja: Szczecin

Re: feature request .... ortografia

Postprzez Marko » Pn, 18 maja 2009 20:00

Poprawności językowej, w tym ortografii uczymy się wszyscy całe życie. Dysleksja na pewno jest kłopotliwa. Z racji wykonywanego zawodu mam jednak chwilami odczucie, że nie prawdziwi (tu pełne zrozumienie), a "naciągacze-dyslektycy" za bardzo obnoszą się swoją przypadłością i starają się usprawiedliwiać tym schorzeniem również inne braki.
Tyle od nauczyciela.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: feature request .... ortografia

Postprzez saper » Pn, 18 maja 2009 20:17

Całkowicie się z Tobą zgadzam Marko, dlatego też tak rzadko pisuję na forum, a jak już piszę to niezbyt wylewnie.

Dodam, że nie legitymuję się żadnym zaświadczeniem.
Swoją drogą jest to ciekawa przypadłość, w ogólniaku w dyktandach tzw. wyrazówkach błędów nie robiłem. Ale podczas zwykłego pisania zdarza mi się palnąć krawiec albo brzuzka, jaz nawet udało mi się chciałem przez „k” napisać.
Ostatnio edytowano Pn, 18 maja 2009 20:24 przez saper, łącznie edytowano 1 raz
Nuvi 760, Oregon 300 nuMaps Lifetime + ostatnia GPMapa, HTCwildfire + 3-oś kompas, Navigon, Rmaps.
Samsung Galaxy tab p-1000 + mapamap PL-2011Q3
Avatar użytkownika
saper
Bywalec
 
Posty: 735
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 18:07
Lokalizacja: Zaklików

Re: feature request .... ortografia

Postprzez GPS Maniak » Pn, 18 maja 2009 20:23

A ja nigdy nie mam czasu, ciągle się spieszę, dlatego pisuję szybciej niż potrafię, na dodatek z reguły pisuję po kilku browarach, zatem też to wychodzi jak wychodzi :P

Dodam jeszcze, że jestem wzrokowcem i gdy w młodości i w wieku średnim jedyną moją literaturą były powieści - to praktycznie nie wiedziałem co to błędy ortograficzne, a dziś gdy widzę w necie ten sam wyraz pisany na fefnaście sposóbów to po prostu uczę się na nowo. Uczę się pisać źle :oops: Tak więc też nie zgadzam się z wugiem, gdyż w moim przypadku ewentualne błędy ortograficzne nie są pochodną nieuctwa (tego szkolnego - z lat młodości) a wręcz przeciwnie, są pochodną tego że całe życie się uczę. Tylko wzorce, z których korzystam dzisiaj (net) są po prostu do dupy.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: feature request .... ortografia

Postprzez wanmic1 » Wt, 19 maja 2009 18:54

1) Nieuctwo wynika z lenistwa. To tak w kwestii zdroworozssądkowej.

2) Pisanie z błędami jest procesem pogłębiającym się w miarę rozwoju cywilizacji i postępu technicznego. Kiedyś ludzie dużo lepiej znali gramatykę z prostego powodu: dużo częściej się w tamtych czasach pisało ręcznie. Nakreślenie danej litery i wyrazu od początku do końca "oswajało" mózg z jej wyglądem. Teraz, kiedy praktycznie wszystko pisze się na komputerze poprzez wciśnięcie literki na ułamek sekundy, mózg po prostu odzwyczaja się od wcześniej utrwalonych obrazów.

Do tego dochodzi fakt, że ludzie coraz mniej czytają książki gdzie mają poprawnie pisane wyrazy i analfabetyzm się pogłębia.

Ludzie, którzy faktycznie cierpią na dysleksję (a nie udają, żeby wymigać się od nauki) często mają inne talenty, dużo lepiej rozbudowane niż u innych osób.
To tak, jak z osobami niewidomymi - ich zmysł słuchu i dotyku jest dużo lepiej wykształcony niż u osób widzących.

Pozdrawiam, Michał
Garmin nuvi 30 + GPMapa (ostatnia) + City Navigator Europe NT 2014.20 + kilka innych :)
wanmic1
Bywalec
 
Posty: 481
Dołączył(a): N, 20 sty 2008 15:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: feature request .... ortografia

Postprzez popej » Wt, 19 maja 2009 19:13

wanmic1 napisał(a):Nieuctwo wynika z lenistwa.

Podobnie jak wiele wynalazków ;-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: feature request .... ortografia

Postprzez Plezi » Cz, 28 maja 2009 9:55

Nie kierowalbym sie w ocenach wyjatkami dlatego zgadzam sie ze bledy ortograficzne to nieuctwo w pierwszym rzedzie oraz lenistwo nie starajac sie tego poprawic dostepnymi narzedziami.

Tak samo jak lenistwem mjest moje pisanie bez polskich znakow.

P.S. nie potrafie odszukac w tej chwili ale ciekawa jest statystyka przyrostu dyslektykow ostatnimi czasy :)
Nuvi 765T & GMXT z N95; CNE 9, GPMapa 2008.4, UMP pcPL
Plezi
Bywalec
 
Posty: 213
Dołączył(a): Śr, 16 lip 2008 15:20
Lokalizacja: Kutno/Warszawa

Re: feature request .... ortografia

Postprzez wanmic1 » N, 16 maja 2010 12:12

Odnowię wątek, bo aż oczy bolą jak rodacy piszą po "polsku".
Musiałem to napisać, bo jak widzę, że ktoś zamiast słowa: usunąłem pisze usunełem to chce mi się płakać...
Jest wyraz usunąć i odmienia się go: usunąłem
Nie ma wyrazu usunęć i nie odmienia się go: usunełem
Zwróciłem uwagę szczególnie na ten wyraz, bo jest jednym z najczęściej błędnie pisanych wyrazów (w mojej opinii).
Niedługo w każdym wyrazie będą robione błędy !
Mam prośbę do moderatorów, żeby reagowali na takie błędy zwłaszcza, jeśli pojawiają się na głównej stronie i występują już w samym temacie...
Nie będę teraz wskazywał w którym, ale temat jest nowy.

Pewnie zaraz wyleje się na mnie pomyje, ale jak polak po polsku nie umie mówić i pisać to już jest wstyd; zwłaszcza, że jest opcja korekty.
Nigdy nie lubiłem (a nie nie lubiałem) czytać książek, zostało mi tak do tej pory, ale mimo wszystko nauczyłem się poprawnie wysławiać i pisać w naszym języku. I życzę tego wszystkim rodakom. Wstydu sobie i nam oszczędźcie.

Amen.

Pozdrawiam, Michał
Garmin nuvi 30 + GPMapa (ostatnia) + City Navigator Europe NT 2014.20 + kilka innych :)
wanmic1
Bywalec
 
Posty: 481
Dołączył(a): N, 20 sty 2008 15:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: wgranie aktualizacji na karte pamieci

Postprzez Mariusz65 » So, 14 maja 2011 17:42

kondus napisał(a):... wlanczam MapSource...

Nie prościej napisać włączam...? ;-)
Chociaż ja też mówię włanczam :lol: :wink:
Ostatnio edytowano So, 14 maja 2011 17:48 przez beetle-m, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Przeniesione z innego wątku.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Poprzednia strona

Powrót do Sprawy forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości

cron