V-map Level 2 do Garmina

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez GPS Maniak » Pt, 19 cze 2009 13:10

popej napisał(a):Typ Lecha wygląda w porządku w Mapsource .....

...... no i w VIŚCIE (Rino) :D
W "realu" wygląda to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek

i nie ukrywam, że swoje TYPy projektuję obecnie właśnie pod etrexy, a nie pod 60CSX.

popej napisał(a): Właściwie nie ma wyboru, trzeba zrobić różne typy dla różnych odbiorników.

Dokładnie. Zwłaszcza, że podobno (?) w Colorado nie można ustawić koloru kreślonego śladu i albo jest on czarny (można pomylić z drogą) albo jasnoniebieski - tak jak moje strumienie :x

Dla tych, którzy interesują się mapami topograficznymi i w ogóle mapami do aktywnej turystyki krótka informacja: 5-6 tygodni temu przeprowadziliśmy małą dyskusję w nieco szerszym gronie na temat ikonografii na elektronicznych mapach topograficzno - turystycznych. Właśnie ze względu na fakt iż każdy z nas używa nieco inny odbiornik i nieco innych informacji oczekuje od mapy, nie było łatwo o kompromis. Wypracowanie "jedynej słusznej drogi" w takich warunkach nie jest możliwe. Niemniej jednak, to co widać obecnie w pliku TYP popeja czy też na prezentowanych przeze mnie screenach jest mniej więcej tym, co frasun, popej i ja uznaliśmy za "linię styku" pomiędzy naszymi dość różnymi poglądami na temat map topograficznych i topograficzno-turystycznych.

Małe wyjaśnienie: Bodajże Zachu rzucił pomysł, aby wyjść z dyskusją na szersze wody i wysłuchać szerszej opinii. Jednak większość uznała, że to zły pomysł. Wystarczająco złośliwie kłóciliśmy się w małym gronie, a chcieliśmy nie tyle się kłócić ile do czegoś dojść :D Tak więc w imieniu "kółka dyskusyjnego" przepraszam, że wychodzimy już z gotowcem pliku "TYP", ale tak chyba lepiej :wink: A na pewno spokojniej :lol:

Jak widać na screenach bardzo mocno odeszliśmy od stylu jaki prezentuje GPS Wielkopolska, czy w ogóle od "garminowskiego" stylu map turystycznych. W poważnym stopniu sięgnęliśmy do korzeni (widać to np. po ikonie PKP na prawym screenie) i mapa w efekcie bardziej przypomina starą, poczciwą ale jakże czytelną mapę papierową niż nowoczesne, elektroniczne mapy turystyczne. Oczywiście nie chcemy nikomu narzucać naszych pomysłów. Każdy jest kowalem własnego szczęścia - w końcu plik TYP można sobie dowolnie modyfikować :wink:

Niemniej jednak pewnego rodzaju standard został już wypracowany (a raczej będzie wypracowany, bo ciągle poprawiamy różne ikony) i szkoda byłoby go marnować - także w kontekście "własnych produkcji" map dla aktywnej turystyki.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez popej » Pt, 19 cze 2009 18:12

W 60CSx kolory nie odpowiadają temu, co widać w Mapsource. Szczególnie zielony las jest kłopotliwy. Po kolei typy, najpierw Lecha, potem mój:

typ1.png
typ1.png (32.25 KiB) Przeglądane 14799 razy

typ2.png
typ2.png (29.56 KiB) Przeglądane 14807 razy


To są zdjęcia ekranów z podświetleniem. Bez podświetlenia zielony na TYP-ie Lecha jest nieco lepszy, tzn. można się domyślić, że to zielony ;-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez Ajger » N, 21 cze 2009 15:05

Wwszystko jest kwestią gustu. Mnie akurat ten "siny" w 60 CSx się podoba 8) i ustawiam go we wszystkich mapach, jakie ładuję do odbiornika. :D
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez popej » N, 21 cze 2009 15:10

Oprócz upodobań ważna jest też funkcjonalność. Lasy kojarzą się z zielonym, szare są tereny przemysłowe. Pomieszanie tego nie wpłynie dobrze na przejrzystość mapy.

Mam nadzieję, że w najbliższej wersji narzędzi uda się umieścić oba warianty TYP-u.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez popej » N, 21 cze 2009 20:36

Kolejna aktualizacja narzędzi. Zmiany są powolne ale systematyczne ;-)

Tym razem dołączyłem 2 różne TYP-y opracowane wspólnie z GPS Maniakiem.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez SP2BZW » Wt, 23 cze 2009 16:33

v0.1.7 22.6.2009
- przesunięcie punktów głębokości o (0.00045,0.00070)
- poprawka linii brzegowej w TYP-e
SP2BZW
 

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez popej » Śr, 24 cze 2009 21:55

Kolejna wersja 0.1.18. Zmiany dotyczą opisów obiektów. Dodałem informacje typu wysokości skarp, opisy podstacji i elektrowni itp.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez SP2BZW » Śr, 22 lip 2009 0:45

kolejna wersja :D 0.1.9

- drobne poprawki
- przeniesienie POI na typy 3-bajtowe
- ikona tunelu i promu
- połączenie przystanku i stacji kolejowej
SP2BZW
 

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez GPS Maniak » Śr, 22 lip 2009 0:52

- przeniesienie POI na typy 3-bajtowe
Dzięki czemu wyświetlają się poprawnie na Colorado i wyświetlają się w ogóle w GMXT na naszych komórkach

- połączenie przystanku i stacji kolejowej
Dzięki czemu wyszukiwarka outdoorowca znajdzie to w sekcji Transport.

Andrzej - jest git. Nic już nie zmieniaj, bo nie nadążam :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez popej » Śr, 22 lip 2009 1:34

Ja mam jedną zagwozdkę z tym całym Garminem. Aktualnie punkty wysokości, osnowę i punkty głębokości wody robię jako obiekty 2-bajtowe, takie które odbiornik przelicza na stopy, metry czy sążnie, zależnie od ustawień. Ale niestety GMXT nie chce takich punktów wyświetlać. Czyli wybór jest taki:
- zrobić mapę, która będzie miała wysokości na sztywno w metrach ale będzie dobrze prezentowała się w Mobile XT,
- zrobić mapę, w której wysokości będą w tych samych jednostkach co poziomice, ale w Mobile XT nie będzie wysokości wcale.

Na razie zrobiłem domyślny ten drugi układ. Ale zastanawiam się, czy pierwszy nie byłby lepszy, przynajmniej dla osób z rejonu metrycznego. A może jeszcze warstwice i izobaty przesunąć na inne typy, żeby tego odbiornik nie przeliczał?

I właściwie jak to działa w mapach komercyjnych?
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez Doczu » Cz, 23 lip 2009 7:47

A ja mam pytanie (pewnie banalne jak się okaże), ale co mam zrobić z plikami zawartymi w rarze vmap2mp v0.1.9 ?
Wrzucam to do odbiornika, czy zostawiam na PC ? Bo już zgłupłem :-(
Pozdrawiam Doczu
ObrazekObrazek
Doczu
Bywalec
 
Posty: 171
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 4:31
Lokalizacja: Pinecity

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez popej » Cz, 23 lip 2009 11:27

Ale ja wystawiam zipy, nie rary ;-)

Tu jest opisany proces konwersji:
http://www.anpo.republika.pl/vmap/index.html

To wyjaśnia użycie plików mk.bat i vmap2mp.exe. Ponadto do utworzonej mapy należy dodać jeden z plików vmap.typ a całość podłączyć do Mapsource.

Pozostałe to:
vmap.prj, vmap.txt - źródła pliku typ w różnych formatach
obiekty-018.txt - definicja obiektów, taka jak w wersji 0.18. Plik można wykorzystać do utworzenia mapy zgodnej z TYP-em z wersji 0.18.
historia.txt - można przeczytać.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez Doczu » Cz, 23 lip 2009 11:32

popej napisał(a):Ale ja wystawiam zipy, nie rary ;-)

Tu jest opisany proces konwersji:
http://www.anpo.republika.pl/vmap/index.html


Dzięki. teraz już wszystko jasne. (przynajmniej na razie, bo jeszcze nie robiłem tego na zywo.
Pozdrawiam Doczu
ObrazekObrazek
Doczu
Bywalec
 
Posty: 171
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 4:31
Lokalizacja: Pinecity

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez SP2BZW » Pn, 21 wrz 2009 23:52

V0.2.0 14.9.2009

- podzielenie tekstow na osobne obiekty
- ikona szczytu 0x661D
- ukrycie napisow zabudowań
SP2BZW
 

Re: V-map Level 2 do Garmina

Postprzez tboniasty » Pt, 10 wrz 2010 7:20

Pokłony, pokłony i jeszcze raz pokłony w stronę Popeja.

Kupiłem wczoraj jedno godło w OSIP w Opolu i efekt wynikowy pracy vmap2mp + cgpsmapper mnie po prostu zmiażdżył... :o
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości