Pułkowo - raster do COLO/ORE/DAKOTA
Aby sztabówka w formacie Pulkovo 1942 była dokładnie skalibrowana i przygotowana do obrobienia w OziMapToKMZ - należy wykonać następujące czynności:
1. Pobrać plik "datums.dat" ze strony GPSManiaka :
http://gps.astronet.pl/new/down-0/datums.zip , rozpakować go i skopiować do głównego katalogu OziExplorera (zazwyczaj C:/OziExplorer/).
2. Przełożyć pliki z mapami do obróbki do jakiegoś osobnego katalogu. Dla porządku, by się wszystko nie pomieszało.
3. Uruchomić OziExplorer Trial i sprawdzić, czy mamy w File> Configuration> System >> w Data File Datum :"Pulkovo 1942 POL". Jeśli tak, ustawiamy jako domyślne w tym okienku, jak i w "Maps> Blank Map Datum".
4. Wgrywamy sztabówkę: File> Load> Load From File> Load Map File..
5. Map> Grid Line Setup> Grid Configuration >> i zaptaszkowujemy "Grid On". Linie powinny dokładnie pokrywać się z danymi na mapie.
6.Jeśli tak jest, - poleceniem File >Save To File > Save Map File, zapisujemy (nadpisujemy) zmieniony plik .map Ozi Explorera.
7.Otwieramy MapEdit i poleceniem File> Open wgrywamy przerobiony plik .map. Kalibracja brzegów w MapEdit nie zgadza się zbyt dokładnie z siatką, wygląda jednak na to, że nie jest to konieczne.
EDIT : jesli jednak chcemy, by nie było przerw pomiędzy mapkami, trzeba mapkę "wpasować w siatkę". Czyli CTRL "6" i lewy klawisz myszy i przesuwamy do zgrania krawędzi z siatką.
7a. Dobieramy właściwy zoom (wartość podana na dolnym pasku) . Zazwyczaj dobieramy taki jak skala mapy ( mniej więcej, bo dokładnie się zazwyczaj nie da - marginesy ). Jeśli chcemy mieć dobrze widoczne w odbiorniku zoomy rzędu 100-200 mtr raczej należy dać "nadwymiar" , a więc np. dla 1:50 000 dajemy 1:30 000. Im większe damy też powiekszenie, tym mapka w odbiorniku jest jaśniejsza, no i oczywiście zajmie wiecej kafelków.
---------------
Uwagi techniczne:
Konkretnie jest tak, że np. arkusz 1:50 000 widoczny w IrfanView jako 4233x 46000x 24 BPP zajmujący 5.91MB/55.59MB wgrany od razu do MapEdita bo kalibracja była idealna (pliki dostałem od fachowca przy okazji małej czarnej na CD ) i exportowany j.w. w skali 1:29000 dał wynikowy plik .bmp (tak eksportuje MapEdit) 2325 x 2561 o wielkości 17.0 MB i dał sie podzielić na 3 x 3 kafelki. Oznacza to, że takie przekształcenie daje 9x4 = 36 kafli na obszar pokrywany mapką 1:100 000.
Jeśli jednak wgrałem inną mapkę 1:50 000 w Irfan View 4159 x 4590 x 24BPP 7.41MB/54.63MB i eksportowałem w skali 1:48 000, to otrzymałem plki .bmp 1405x 1547 6.21MB i on oczywiście lekko zmieścił się w 2 x 2 = 4 kafelkach w OziMapToKMZ (7.40MB) , co daje 16 kafelków na 1:100 000 czyli przy limicie 100 kafelków da to pokrycie 50-tkami obszaru 6 setek.
No ale to każdy sobie sam rozważy, jakie zoomy dobrać. Myślę zresztą, że kiedyś limit kafelków będzie wyższy niż 100.
--------------
8.Poleceniem File> Export> OziExplorer map - eksportujemy do osobnego katalogu (lub nadpisujemy). Jeśli mapa ma szerokie brzegi, a zamierzamy dograć mapy sąsiadujące, dobrze jest opcją Custom maps poprawić koordynaty wgrywanego obszaru, by była tylko mapa (bez marginesów):
9. Tak przetworzoną mapkę pobieramy do OziMapToKMZ, jak to już opisano powyżej. Jeśli mapa jest prawidłowo przetworzona, nie powinna w okienku informacji o mapie pojawiać się już wzmianka o "Pulkovo 1942", a jedynie "WGS84";
tak jest źle:
a tak dobrze:
10. Po przetworzeniu mapy wgrywamy ją do odbiornika.Dołaczyła do już obecnych czterech 50-tek. jak widać kalibracja jest wystaczająco dokładna.
11. Widać jednak, że wykonana transformacja lekko ścina brzegi i arkusze dzieli biały pasek:
EDIT: jeśli jednak mamy mapki idealnie wpasowane w siatkę w Mapedicie, przerw w zasadzie nie ma. Są ledwo zauważalne.
Opis jest dla Pulkovo 1942. Oczywiście dla sztabówek w innych "datum" ustawienia dla OziExplorera są inne. Reszta tak samo.
Pozdrawiam Krzysztof